Przewodowy Intelige...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Przewodowy Inteligentny Dom - Raspberry PI 4 / DOMOTICZ

4 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
3,456 Wyświetleń
(@argden)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

Dzień dobry,

Szukam pomocy by odpowiednio zaplanować instalację SMART HOME w aktualnie projektowanym domu jednorodzinnym, parterowy z poddaszem nieużytkowym.

Planuję podłączyć wszystko po kablu, chcę wykluczyć łączenia się przez Wi-Fi czy na innych częstotliwościach (ewentualnie jak coś przeoczę teraz, to będę dodawał już drogą radiową).

Chciałbym oprzeć ten system o Raspberry PI 4 i Domoticza.

Tylko jak to teraz ugryźć, jak z szafą i centralą podłączoną do Malinki?
Okablowanie oparte o UDP?

Chciał bym podłączyć w jeden system:

- ogrzewanie (pompa ciepła)

- wentylację mechaniczną (rekuperator)

- czujniki otwarcia okien

- włączniki światła

- brama garażowa i wjazdowa

- kamery zewnętrzne

- rolety zewnętrzne

- w przyszłości jak powstanie już ogród to też zraszacze i robota koszącego

 

Głównym problemem dla mnie na ten moment jest jak to fizycznie spiąć w jeden system, jakie centrale kable itp. z jakich gotowych systemów można by skorzystać albo komu zlecić część instalacji?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

 
Dodane : 25/08/2020 5:20 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@argden witaj

Jak to ugryźć? Zależy od Twoich umiejętności, jeśli nie straszne są Ci kody w arduino, to większość możesz oprzeć na mysensors rs485, lub na dwóch - trzech arduino mega podłączonych do portów USB Maliny.

Nie bez powodu piszę większość, bo nie koniecznie wszystko da się spędzić do jednego punktu, a nawet czasami jest to niewskazane ( długość przewodów) . 

Ogrzewanie, pewnie podłogowe skoro PC , czyli w każdym rozdzielaczu zasilanie 230V i UTP 5 kat +  miejsce ma moduł sterujący siłownikami .

Przewody od czujników temperatury ( termostatów ) najlepiej też przerzucić przez rozdzielacze i dalej do głównej rozdzielni , pozwoli to zrealizować system oparty na np arduino, jakimś sterowniku PLC , lub ostatecznie na dedykowanym sterowniku do podłogówki gdzie czujniki trzeba wpiąć bezpośrednio do niego.

Sterowanie samą PC to już zależnie od modelu albo po IP urządzenia , ewentualnie tylko start stop jak piec gazowy , więc UTP 5kat w zupełności wystarczy.

Wentylacja - reku , to temat rzeka i trzeba się zastanowić co tak naprawdę chcesz, jeśli full to czujniki wilgotności , CO2 i tu się zaczynają schody, bo trzeba przewidzieć miejsca na moduły do których te czujniki podłączysz , magistrala RS485 trochę ułatwia sprawę ale bez dobrego projektu trudno coś doraddzić. Oczywiście sterowanie prędkością wentylatorów itp też trzeba brać pod uwagę.

Czujniki otwarcia okien to chyba najprościej , albo zwykły alarmowy przewód np 4x0,5 mm od każdego okna do rozdzielni , albo jednen np 12x 0,5 mm i puszki przy oknach .

Oświetlenie , polecam okablować pod przekaźniki bistabilne ( każdy szanujący się elektryk będzie wiedział o co chodzi) takie okablowanie nie ograniczy Cię w wyborze systemu sterownia.

Bramy - przy każdej zasilanie i  2 x UTP poprowadzone  do głównej rozdzielni , dwie skrętki bo jedną bym przewidział na czujniki stanu tych bram.

Kamery to skrętki do switcha POE i integracja z domoticzem po IP ( bajka , polecam DAHUA , śweitnie się integrują i mają dobre parametry).

Rolety i tu moim zdaniem wygrywa rozwiązanie wifi - Shelly 2,5 , możliwości sterowania , które ciężko zrealizować przewodowo ale jeśli ma być przewodowo to do każdego przycisku zasilanie + oddzielnie sterowanie z rozdzielni .

Dodatkowo warto pomyśleć o czujnikach natężenia oświetlenia , np zwykłe fotorezystory a ułatwiają sterować i oświetleniem i roletami.

Nawadnianie to zasilanie i w zależności od ilości sekcji przewód sterowniczy np 10x 0,75mm .

 

 

 
Dodane : 25/08/2020 10:05 pm
(@kacperblaszczyk)
Wpisów: 4
Bywalec ☠☠☠ BANNED ☠☠☠
 

Co się u mnie sprawdziło najbardziej:

Automatyczne sterowanie refleksolami zewnętrznymi w celu ogranicznia zysków słonecznych gdy jest taka potrzeba lub czerpanie z tych zysków. Wszystko na podstawie położenia słońca, temperatury w domu i na zewnątrz.

 

 
Dodane : 03/01/2022 3:42 pm
(@tomaszbaranowski)
Wpisów: 4
Świeżak ☠☠☠ BANNED ☠☠☠
 

Jeśli jest możliwość okablowania to zawsze warto położyć dodatkowe kable, tak jak ktoś pisał, bezprzewodowo później uzupełnić tam gdzie się o kablu nie pomyslalo. Ja bym nie korzystał z gotowych systemów. Samemu bym zrobił wszystko na raspberry pi lub coś podobnego. Najtaniej i nieograniczone możliwości z ai i wizja komputerowa włącznie.

[SPAM:Usunięte]

W firmie powinni dobrać odpowiednie sterowniki.

 
Dodane : 11/01/2023 10:28 am
Udostępnij: