Przejście z dysku H...
 
Notifications
Clear all

Przejście z dysku HDD na SSD (klon Raspbiana)  

  RSS
maciekk
(@maciekk)
Majster

Witajcie,

Nie bardzo wiedziałem, na którym forum napisać, bo w sumie chcę zrobić kopię Domoticza (ale nie tylko) ale kopię całego systemu. Jesteście specami od Linuxa więc zapewne mi pomożecie. Sytuacja wygląda u mnie tak. Na malinie jest zainstalowany Raspbian wraz z "naszym" obrazem. Ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że skoro żywotność karty pamięci jest niewielka to przerzucę system na HDD (który akurat leżał u mnie w szufladzie). Więc w tej chwili uruchomienie jest tylko z karty a następnie cały system pracuje już z HDD (skorzystałem z poradnika https://cezarowy.blogspot.com/2018/01/przechodzimy-na-malinie-z-karty-sd-na.html) . I wszystko działa jak należy. Ale pomyślałem sobie, że to trochę bezsensu trzymac system na dysku 500GB, gdzie wykorzystuję niewielki procent.  A mam w domu jeszcze zakupiony w dalekich krajach dysk ssd 80GB, który z pewnością mi wystarczy. I teraz chciałbym przenieść zawartość systemu z hdd na ssd. Ale skoro mój ssd jest mniejszy od aktualnego hdd, to nie bardzo mogę sklonować. I tu potrzebowałbym waszego wsparcia. Pomysł, który przychodzi mi do głowy -

1. utworzyć mała partycję na aktualnym dysku hdd i potem już przez dd sklonować tą partycję na dysk ssd. Tylko jak to zrobić? czy można przez fdisk? utworzenie nowej partycji a fdisk będzie wiedział od którego sektora? (rozumiem, że pierwszego wolnego).

2. Wyczytałem, że można to zrobić clonezilla i innymi tego typu programami, ale nie wiem czy to dobra droga..

3. Skopiować katalogi Domoticza (mam jeszcze pihole i fail2ban) , zainstalować nowy system na nowym dysku. Zainstalować programy - i w przypadku domoticza skopiować katalogi z bazą, itp?

W załączniku jak aktualnie wyglada u mnie struktura dysków. jako sda widać podpięty pendrive, na który cron robi backup, natomiast pod adresem 192.168.1.122 zamontowany jest NAS.

Cytuj
Dodane : 12/07/2019 9:08 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Moim zdaniem nie ma sensu kopiowanie wszystkiego na nowy dysk , lepiej podzielić to 80 G na dwie partycje wgrać obraz na powiedzmy 30 G zrobić aktualizacje zainstalować czystego domoticza , wgrać bazę ze starego systemu i doinstalować fail2ban i to pihole . Druga partycja może służyć jako dysk na twoje prywatne pliki .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/07/2019 10:50 am
maciekk
(@maciekk)
Majster

@isom, dzięki za sugestię. Taka również chodziła mi po głowie. Mam tylko jedną wątpliwość - czy obraz nagrany na dysk ssd wystartuje na malinie? Mam Rpi 3b - i z tego co wiem, to jest ona przygotowana do startu z dysku.

Zrobię próbę - i będę wiedział 😀 

Dzięki.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/07/2019 8:07 pm
maciekk
(@maciekk)
Majster

@isom, może jakąś pomroczność jasną mam, ale nie mogę podzielić dysku przed zainstalowaniem obrazu. Albo inaczej - dzielę dysk jak chcę, natomiast po wgraniu obrazu, partycje i tak są zmienione.

Ale może od początku - Mini Tool Partition Wizard - tworzę 2 partycje (jedną na Domoticza, drugą na dane). Partition Wizard, pozwala łączyć tylko partycje NTFS, więc najpierw robię NTFS, a potem dzielę wg planu. Przy wgraniu obrazu na dysk (zarówno BalenaEtcher jak i Win32DiskImager) - wskazuję dysk z właściwą literą partycji (w Balena się nie daje, bo tam pod jedną literą jest cały dysk). Po wgraniu mam partycję boot, rootfs i unallocated. Wielkości poszczególnych partycji kompletnie zmienione...

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/07/2019 11:03 am
maciekk
(@maciekk)
Majster

Musiałem trochę obejść problem, ale de facto został rozwiązany zgodnie z planem. Co prawda po instalacji obrazu na dysku - system tworzy własne partycje, ale skoro na działającym nettopie mam ubuntu - więc podłączyłem tam dysk z zainstalowanym obrazem i gparted zrobiłem na nim partycje jakie chciałem. Później tylko zmieniłem tylko zapisy w plikach bootowania i podłączyłem do maliny - system się uruchomił, widzi partycje. Zrobiłem update i skopiowałem domoticza z wykonanej kopii - zadziałało. Doinstalowałem pihole, monit i fail2ban - i na razie wszystko pięknie śmiga. 😎 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/07/2019 4:25 pm
Udostępnij: