Asystent AI
Nieudana komunikacj...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Nieudana komunikacja ESP Easy z Domoticz przy użyciu Mosquitto MQTT

12 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Reactions
3,995 Wyświetleń
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#1887]

Witam,

Chciałem zrobić swój pierwszy projekt przy użyciu ESP, domoticza i MQTT, lecz mam problem z komunikacją ESP z MQTT.

Broker MQTT nie widzi mojego ESP. Podając stan wysoki na GPIO 0 w Web ESP widoczna jest zmiana stanu na wejściu, a w MQTT brak jakiejkolwiek informacji o tej zmianie. 

W domoticzu stworzyłem włącznik i jest on widoczny w MQTT. 

ESP: NodeMCU v3 (192.168.1.10)
Firmware: ESP_Easy_mega_20200829_normal_ESP8266_1M
MQTT: Mosquitto MQTT (192.169.1.9:1883)
Server: Raspberry Pi (192.169.1.9)

W liku wrzuciłem screeny. Proszę o pomoc

https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1ktFUk_kDXp57R0fNSXFuXejJMOh9RG3X


 
Dodane : 09/09/2020 6:34 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Nie ma  możliwości podglądu tych fotek - Nie ma uprawnień


 
Dodane : 09/09/2020 7:08 pm
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom

https://drive.google.com/drive/folders/1ktFUk_kDXp57R0fNSXFuXejJMOh9RG3X?usp=sharing

Teraz powinno działać


 
Dodane : 09/09/2020 7:14 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@blaaaaa Jak rozumiem z tych zrzutów chcesz z domoticz załączyć np LED podłączony do ESP ?

GPIO 16 bym zmienił na początek zabawy np na GPIO 12 (D6) to po pierwsze 

Jeżeli chodzi o sterownie z domoticz przekaźnikiem czy diodą podłączoną do ESP to tak jak zrobiłeś przy mqtt nie zadziała 

Trzeba do GPIO do którego jest podłączony odbiornik przypisać zamiast Switch input , Output - Domoticz MQTT Helper gdzie ustawisz tylko IDX z domoticz

Potem dodać na dowolnym GPIO , które nic nie będzie robić Switch input  ustawić mu identyczny IDX i wtedy będzie działać.

Stan tego wirtualnego GPIO będzie czytany przez Output - Domoticz MQTT Helper i na jego podstawie będzie zmieniał stan w domoticzu i odwrotnie

 


 
Dodane : 09/09/2020 8:06 pm
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom
To co ustawiłem na screenach miało za zadanie odczytywać stan wejścia tzn. sprawdzać czy włącznik światła jest w pozycji ON lub OFF. Później chciałem na innym ESP ustawić sterowanie przekaźnikiem od oświetlenia.

Zrobiłem tak jak napisałeś: Ustawiłem GPIO 12 jako załączenie oświetlenia (sterowanie przekaźnikiem: Output - Domoticz MQTT Helper), i nadałem mu IDX: 1 (ten sam co w Domoticzu), następnie dodałem odczytywanie wejścia na GPIO 13 (odczyt pozycji łącznika oświetlenia: Switch Input - Switch) z tym samym IDX: 1. Niestety nie zauważyłem oczekiwanych stanów na wyjściu GPIO 12.

Z tego co zauważyłem, myślę że problem tkwi w komunikacji pomiędzy ESP a MQTT. Wnioskuję to z tego, że po podaniu stanu wysokiego na GPIO 13 (wcześniej miałem tak na GPIO 16), w "czacie" MQTT nie zauważyłem żadnych nowych logów. Tak jakby nie było komunikacji pomiędzy urządzeniem a interfejsem protokołu. Chyba, że odczyt z ESP nie jest wysyłany na "czat"? 

W zakładce Controlers mam identyczne ustawienia jak na przesłanych screenach.

IP: 192.168.1.9  PORT: 1883  - adres IP malinki i port MQTT

Zauważyłem, że jest do ustawienia w opcjach urządzenia z zakładki Controllers, "Controller user ID" i mam to ustawione fabrycznie na "%sysname%_%unit%",
Czy tak to powinno wyglądać?

Czy może ktoś zauważył jakiś inny problem przez który komunikacja nie działa?


 
Dodane : 09/09/2020 9:50 pm
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Przed chwilą zobaczyłem że po wpisaniu do przeglądarki : http://192.168.1.10/control?cmd=GPIO,13,1   (IP ESP) pojawia się :

{
"log": "GPIO 13 Set to 1",
"plugin": 1,
"pin": 13,
"mode": "output",
"state": 1
}

Ok

Lecz na stronie Web ESP: http://192.168.1.10/devices , nie widać zmiany stanu na wyjściu GPIO 13, cały czas pokazuje mi wartość 0.


 
Dodane : 09/09/2020 10:18 pm
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Sprawdziłem co wpada do MQTT i nasłuchując "domoticz/in" dostaję informację o zmianach stanu wejść ESP, lecz pod tym tematem nie wpada żadna informacja z Domoticza.

Wiosek:

Są ustawione inne tematy w domoticzu i ESP. 

W ESP widziałem, że ten temat można zmienić to w ustawieniach "CONTROLLERS" -> "Domoticz MQTT", natomiast w domoticzu mam ustawiony "The Things Network (MQTY/CAYENNELPP) with LAN interface" i nie widzę tam możliwości zmiany tego tematu.

1. Czy dobrze ustawiłem mqtt w domoticzu? 

2. Czy domoticz faktycznie wystawia i odbiera informacje przez MQTT pod tematami "domoticz/in" (odbiera) i "domoticz/out" (wysyła)?


 
Dodane : 13/09/2020 2:46 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

A czemu nie tak ?

 mqtt

 
Dodane : 13/09/2020 2:55 pm
blaaaaa zareagował
(@blaaaaa)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dzięki @isom.

Już działa, zmieniłem typ sprzętu na "MQTT Client Gaytway with LAN interface" i bangla :).

Tylko zauważyłem kolejny problem. Po wysterowaniu IDX 1 z ESP zmienia się stan GPIO 13 (wysterowałem go fizycznie i jest monitoring przycisku) nie zmienia mi się stan wyjścia (przekaźnik od oświetlenia) na innym GPIO (14) dodanym z IDX 1. 

Szczerze powiedziawszy jeszcze tego nie analizowałem tylko chciałem poinformować, że działa mi już komunikacja.


 
Dodane : 13/09/2020 4:04 pm
(@przemo)
Wpisów: 18
Praktykant
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: @isom

@blaaaaa Jak rozumiem z tych zrzutów chcesz z domoticz załączyć np LED podłączony do ESP ?

GPIO 16 bym zmienił na początek zabawy np na GPIO 12 (D6) to po pierwsze 

Jeżeli chodzi o sterownie z domoticz przekaźnikiem czy diodą podłączoną do ESP to tak jak zrobiłeś przy mqtt nie zadziała 

Trzeba do GPIO do którego jest podłączony odbiornik przypisać zamiast Switch input , Output - Domoticz MQTT Helper gdzie ustawisz tylko IDX z domoticz

Potem dodać na dowolnym GPIO , które nic nie będzie robić Switch input  ustawić mu identyczny IDX i wtedy będzie działać.

Stan tego wirtualnego GPIO będzie czytany przez Output - Domoticz MQTT Helper i na jego podstawie będzie zmieniał stan w domoticzu i odwrotnie

 

To by znaczyło że w ESP32 38PIN połowa portów IO jest nie wykorzystana bo pelni funkcje portów virtualnych. Czy da się zarządzać pinami poprzez mqtt tak zeby do kazdego mieć dostęp ?


 
Dodane : 16/06/2022 2:10 pm
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 240
Weteran Donator 2K23
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
Dodane przez: @isom

Jeżeli chodzi o sterownie z domoticz przekaźnikiem czy diodą podłączoną do ESP to tak jak zrobiłeś przy mqtt nie zadziała 

Trzeba do GPIO do którego jest podłączony odbiornik przypisać zamiast Switch input , Output - Domoticz MQTT Helper gdzie ustawisz tylko IDX z domoticz

Potem dodać na dowolnym GPIO , które nic nie będzie robić Switch input  ustawić mu identyczny IDX i wtedy będzie działać.

Stan tego wirtualnego GPIO będzie czytany przez Output - Domoticz MQTT Helper i na jego podstawie będzie zmieniał stan w domoticzu i odwrotnie

 

To ogólna zasada, czy dotyczy sytuacji kiedy  z poziomu domoticz sterujemy przekaźnikiem i mamy również podłączony button pod  Esp ?

Post mnie zainteresował bo sam mam podobną sytuację, ale u mnie tylko domoticz steruje załącz/wyłącz przekaźnik. Nie mam przycisku na Esp, którym mógłby wyzwolic piny na przekaźnik. Oczywiście stan "State" w esp/devices zmienia się adekwatnie do wydanej komendy pod akcją załącz/wyłącz w domoticz.


 
Dodane : 17/06/2022 2:32 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Od dawna nie używam tego firmware , nie wiem jakie zmiany zaszły w nowych wersjach , praca tego MQTT-Helper była powiązana z przełącznikiem 


 
Dodane : 19/06/2022 11:53 pm
Udostępnij: