adrian

Moja przygoda z technologią zaczęła się od programowania, ale dziś najwięcej radości daje mi odkrywanie, jak innowacyjne rozwiązania mogą ułatwiać życie i wspierać ekologię. Pasjonuję się nowymi technologiami, które mają potencjał, aby czynić nasze domy inteligentniejszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.

49 komentarzy

 1. Krzysztofch pisze:

  Adrian wiem ze w sonoff basic jest podlaczona dioda zielona .Ta sama dioda ma tez wyjscie na czerwona ale nie jest podlaczona, .Czy cos dorabiales zeby dzialal drugi kolor.Czy moge podlaczyc bezposrednio diode do jakiegos GPIO? Drugie pytanie moze wiesz, gdybym chcial przerobic sonofa i dodac drugi przekaznik ,to musialbym podlaczyc cewke przekaznika z GPIO ,jakims wolnym ,tylko jak to podlaczyc bezposrednio do GPIO czy w taki sposob nie uszkodze sonofa,Jeszce nie wnikalem jak jest podlaczona cewka przekaznika ,ktora jest tam zamontowana orginalnie .I czy takie operacje sie oplaca robic czasowo , finansowo ekonomicznie.Pytam poniewaz na przyszlosc mysle jak to zrobic ,taki sonow zeby sterowal brama ,zaluzja czy jakas kurtyna .Ogolnie to podstawowa funkcja ktora sie moze przydac wielu milosnikom sterowania.
  I jeszce dgzie tam moge sie podpiac do 5V w sonof basic

 2. adrian pisze:
  Dodane przez: Krzysztofch

  Adrian wiem ze w sonoff basic jest podlaczona dioda zielona .Ta sama dioda ma tez wyjscie na czerwona ale nie jest podlaczona, .Czy cos dorabiales zeby dzialal drugi kolor.Czy moge podlaczyc bezposrednio diode do jakiegos GPIO?

  Można bezpośrednio do GPIO. Jest przed diodą już wlutowany opornik. Zrobię zdjęcie później to podeśle.

   

  Drugie pytanie moze wiesz, gdybym chcial przerobic sonofa i dodac drugi przekaznik ,to musialbym podlaczyc cewke przekaznika z GPIO ,jakims wolnym ,tylko jak to podlaczyc bezposrednio do GPIO czy w taki sposob nie uszkodze sonofa,Jeszce nie wnikalem jak jest podlaczona cewka przekaznika ,ktora jest tam zamontowana orginalnie .I czy takie operacje sie oplaca robic czasowo , finansowo ekonomicznie.Pytam poniewaz na przyszlosc mysle jak to zrobic ,taki sonow zeby sterowal brama ,zaluzja czy jakas kurtyna .Ogolnie to podstawowa funkcja ktora sie moze przydac wielu milosnikom sterowania.

  Nie jestem „elektronikiem" i nie dam radę odpowiedzieć na to pytanie. Ja kupiłbym np. SOnoff Dual wersje R2 – ma 2 przekaźniki – ale koniecznie wersję R2

  I jeszce dgzie tam moge sie podpiac do 5V w sonof basic

   Pierwszy Pin przy przycisku to 5V czwarty GND

 3. isom pisze:

  Drugie pytanie moze wiesz, gdybym chcial przerobic sonofa i dodac drugi przekaznik ,to musialbym podlaczyc cewke przekaznika z GPIO ,jakims wolnym ,tylko jak to podlaczyc bezposrednio do GPIO czy w taki sposob nie uszkodze sonofa,Jeszce nie wnikalem jak jest podlaczona cewka przekaznika ,ktora jest tam zamontowana orginalnie .I czy takie operacje sie oplaca robic czasowo , finansowo ekonomicznie.Pytam poniewaz na przyszlosc mysle jak to zrobic ,taki sonow zeby sterowal brama ,zaluzja czy jakas kurtyna .Ogolnie to podstawowa funkcja ktora sie moze przydac wielu milosnikom sterowania.

  Nie jestem „elektronikiem" i nie dam radę odpowiedzieć na to pytanie. Ja kupiłbym np. SOnoff Dual wersje R2 – ma 2 przekaźniki – ale koniecznie wersję R2

  I jeszce dgzie tam moge sie podpiac do 5V w sonof basic

   Pierwszy Pin przy przycisku to 5V czwarty GND

  Pierwszy Pin od przycisku to 3,3V , to tak gwoli sprostowania, a jak podłączyć drugi przekaźnik do sonoffa ?Najlepiej przez transoptor ,albo tak jak jest w przypadku przekaźnika oryginalnego przez tranzystor Wstawiam nieporadny rysunek , ale myślę że można się zorientować 
  Podłączenie-sonoff-drugi-przekaźnik.jpg

 4. isom pisze:

  Kolego  Krzysztofch ja do obsługi bramy nie stosował bym sonoffa , do obsługi wszelkiej maści sterowników bramowych polecam taki  moduł https://www.banggood.com/ESP8266-10A-220V-Network-Relay-WIFI-Module-Input-DC-7V30V-p-1089200.html?cur_warehouse=CNRaz że masz uniwersalne zasilanie od 7 – 30 V , dwa masz gotowe wejście z optoizolacją do podłączenia krańcówek czy kontaktronów, trzy na pokładzie jest ESP12 , który ma kilka wolnych GPIO więc można rozbudować 

 5. Krzysztofch pisze:

  Potrzebowalbym cos w przyszlosci z dwoma przekaznikami , mozliwosc dodania krancowek /kontraktronow do sterowania brama , roleta na solarze czy oknie lub zaworem. Gdzie jeden impuls  z jednego przekaznika  lub przetrzymanie wlaczonego silnika na okreslony czas kreci go w jedna strone , drugim przekaznikiem impuls gdzie by krecil silnik w druga strone. Musi tak to dzialac zeby nie bylo mozliwosci wlaczenia dwuch przekaznikow razem. Silnik pradu stalego  krecil by sie w jedna i druga strone odwracajac bieguny. Co do zaworu sa zawory ktore otwieraja sie i zamykaja gdy dostana impuls na odpowiedni kabelek. Jeden zamyka drugi otwiera. I sa na rozne napiecia. 
  8D86D92F-4A70-4E54-AB3D-F4DE54A4270C.png

 6. krzysiolek pisze:

  Przymierzam się do zamontowania siłowników do okien – takie proste, na trzy kable, jeden N i dwa L – przykładamy 230V do jednego L to się otwiera, a do drugiego zamyka. Można zostawić wszystko pod napięciem, więc dało by się to opędzić nawet jednym przekaźnikiem. Kontaktron tylko mówiłby czy okno jest zamknięte czy nie. Do tej pory naturalną wydaje się wersja firmwaru T5, czyli ta od bramy. Ale elegancko byłoby skorzystać z Sonoff touch (żeby też sterować ręcznie), a tam już z tymi dwoma L tak łatwo nie jest. Co prawda i tak trzeba będzie delikatnie urządzenie rozebrać, żeby podpiąć kontaktron, ale dolutowywanie tam kolejnego 230V (o ile się da, jeszcze nie rozbierałem) to już takie ciekawe nie jest. Dlatego zastanawiam się nad wersją Sonoff Touch dwuprzekaźnikową, co rozwiązało by mi ten problem. Oczywiście w takim przypadku nie skorzystam z firmwaru T5 (obsługuje przecież tylko jeden przekaźnik), ale czy mógłbym skorzystać z T3? Miałbym dwa przekaźniki, oraz jeden kontaktron wpięty jako PIR. Ten fałszywy PIR niczym by nie sterował, a jedynie meldował do MQTT otwarcie i zamkniecie okna. Czy to ma sens, i jedyną konsekwencją będzie to że zamiast device=contactron będę musiał używać device=pir, czy są tam jeszcze jakieś detale które różnią T5 od T3?

  • Krzysztofch pisze:

   Po pracy to przemysle. Mi tez potrzebne bedzie cos na dwa przekazniki. Do bramy gdzie silowniki mozna kupic po okolo 150 zl. Do zaworu o ktorym wspomnialem wczesniej. I do rolet. A moze do wielu wiecej. Np sterowanie jakimkolwiek silnikiem w prawo i w kewo. Jak nie znajde softu ktory to opedzluje , zastosuje blockly z domoticha. Albo tymczasowo dwa sonoffy basic

 7. isom pisze:

  Dodane przez: krzysiolekPrzymierzam się do zamontowania siłowników do okien – takie proste, na trzy kable, jeden N i dwa L – przykładamy 230V do jednego L to się otwiera, a do drugiego zamyka. Można zostawić wszystko pod napięciem, więc dało by się to opędzić nawet jednym przekaźnikiem. Kontaktron tylko mówiłby czy okno jest zamknięte czy nie. Do tej pory naturalną wydaje się wersja firmwaru T5, czyli ta od bramy. Ale elegancko byłoby skorzystać z Sonoff touch (żeby też sterować ręcznie), a tam już z tymi dwoma L tak łatwo nie jest. Co prawda i tak trzeba będzie delikatnie urządzenie rozebrać, żeby podpiąć kontaktron, ale dolutowywanie tam kolejnego 230V (o ile się da, jeszcze nie rozbierałem) to już takie ciekawe nie jest. Dlatego zastanawiam się nad wersją Sonoff Touch dwuprzekaźnikową, co rozwiązało by mi ten problem. Oczywiście w takim przypadku nie skorzystam z firmwaru T5 (obsługuje przecież tylko jeden przekaźnik), ale czy mógłbym skorzystać z T3? Miałbym dwa przekaźniki, oraz jeden kontaktron wpięty jako PIR. Ten fałszywy PIR niczym by nie sterował, a jedynie meldował do MQTT otwarcie i zamkniecie okna. Czy to ma sens, i jedyną konsekwencją będzie to że zamiast device=contactron będę musiał używać device=pir, czy są tam jeszcze jakieś detale które różnią T5 od T3?

  Dołożysz te Sonoffy Touch i doprowadzisz do spalenia silnika bo skąd niby ta kulawa automatyka ma wiedzieć z czego podałeś fazę na lewe obroty ? Dwa niezależne softy nie kontrolowane ? chyba że masz na to pomysł .W najgorszym przypadku skorzystał bym z odcinania zasilania  cewki przekaźnika przez  drugi aktywowany przekaźnik , chociaż to dla mnie dalej nie jest rozwojowe. 

  • krzysiolek pisze:

   Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc „dwa niezależne softy". Jeśli chodzi ci o dwa Sonoff touche, z czego jeden otwiera, a drugi zamyka to absolutnie nawet nie przyszła mi taka konstrukcja do głowy. Myślałem o tych nowych, które maja po dwa, albo trzy przyciski i przekaźniki (nazywają się chyba T1, ale specjalnie nie chciałem używać tego symbolu żeby nam tu się z wersjami firmwarów nie pomyliły). I chciałem mieć jedno urządzenie sterujące z dwoma guzikami i przekaźnikami (czyli jeden soft). Niestety wiem że tu cały czas istnieje ryzyko że jakimś cudem załączą się oba przekaźniki i będzie kuku. Ale to może miejsce dla @adrian żeby zrobił funkcjonalność wykluczających się przekaźników. Np. jeśli załączam A to automatycznie wyłącza się B. Albo Jeśli załączam A, to nie załączy się jeśli jest załączone B. W sumie można to osiągnąć OpenHUBem, ale jeśli ma to być zabezpieczenie przed przepięciem to im bliżej oprogramowanie jest przekaźnika tym lepiej. Tym bardziej że OpenHub nie zabezpieczy przed dzieckiem wciskającym dwa przyciski sonoffa na raz, albo żoną z uporem czyszczącą jego szkiełko.

 8. isom pisze:

  Nie chciałem , żebyś sie poczuł urażony , ale fajnie , że to opisałeś , tzn co może się wydążyć.Szanuje każdy ciekawy pomysł i nie jestem tu po to żeby krytykować więc przepraszam jeżeli coś napisałem nie tak. Staram się tylko uprzedzać fakty, których sam doświadczyłem. 

 9. isom pisze:

  Dodam ze swojej strony jeszcze tylko tyle im więcej zależności w samym sofcie tym lepiej jesli chodzi o silniki. 

 10. adrian pisze:
  Dodane przez: krzysiolek

   czy są tam jeszcze jakieś detale które różnią T5 od T3?

  T5 ma specyficzne zadanie. Jego głownym zadaniem jest uzupełnienie istniejącego już sterownika do bramy o sterowanie WiFi bramą. Nie jest to firmware, który pełni rolę samodzielnego sterownika do bramy/rolety, czyli do np, sterowania prawo/lewo silnikiem. Jego głownym zadaniem jest tylko puszczanie sygnału, który odpala bramę. Dodatkow można podłaczyć do niego jakieś krańcówki, kontaktorny, czujnik magnetyczne itp. którę mogą informwać o stanie bramy/rolety.

  Najlepiej zastosować takie urządzonko jak napisał @isom w tym poście. Z sonoffem trzeba kombinować, żeby podpiąć go pod istniejący sterownik

  T3 pewnie mógłbyś wykorzystać jak potrzebujesz, ale nie będzie to idealne, jest spore ryzyko, że możesz mieć włączone 2 przekaźniki jednocześnie i bum.

  Pewnie Sonoff Dual R2 byłby jednym z gotowców do wykorzystania. Wg mnie dobrze byłoby mieć mimo wszystko zabezpieczenie, żeby tylko jeden przekaźnik mógł być włączony. Mógłbym coś takiego dorobić do AFE, ale mam długą listę – i qrcze strasznie mało czasu ostatnio. Dodałem sobie do listy do zrobienia.

 11. Booster pisze:

  Ustawienia domyślne czyli /device/ pir switch

  sitemap

   Switch item=sonoff_garaz label="Swiatlo w garazu"
  Switch item=sonoff_garaz_status icon="garage" label="Swiatlo"
  Text item=sonoff_garaz_pir icon="garage" label="Czujnik ruchu"

  Items

  Switch sonoff_garaz "Garaz" (ile) ["Switchable"] {mqtt=">[broker:/device/switch/cmd:command:on:on],>[broker:/device/switch/cmd:command:off:off]"}
  Switch sonoff_garaz_status "Garaz [%s]" {mqtt=">[broker:/device/switch/state:state:on:on],>[broker:/device/switch/state:state:off:off]"}
  Switch sonoff_garaz_pir "Czujnik Ruchu [%s]" {mqtt="<[broker:/device/pir/state:state:open:open],<[broker:/device/pir/state:state:close:close]"}

   

  Wł/wył działa, przez Basic UI i GPIO 0, czujnik PIR wariuje sam się wł itd. 
  Ale nie mam wartości czujnika ruchu open/close coś nie tak w ustawieniach?

 12. adrian pisze:

  do PIR użyj item typu Contact  nie Switch

  i zmień: 

  …state:state:OPEN:open…

  …state:state:CLOSED:closed…

  lub jak chcesz mieć item typu Switch to zrób tak

  • state:state:ON:open
  • state:state:OFF:closed
 13. Booster pisze:

  ehh, ustawione wszystko, i mam problem przyciskam 3s guzik żeby można było wejść w http, i nic :/ dioda nie miga – nic tylko przekaźnik działa od razu wł/wył. Jak zresetować bez programatora? W sieci go nie widzę.

 14. adrian pisze:
  • 6-10 sek – konfigurcja przez WiFi 
  • 11+ sek uruchamia hot-spota z urządzenia do konfiguracji
  • do 5sek to przełącza przekaźnikiem tylko

  daj znać czy pomogło

 15. Booster pisze:

  Nic, w poprzednim polutowałem wszystko z PC817 i myślałem że uszkodził się sonoff dlatego nie reaguje ale z nowym to samo po konfiguracji nowego firmware ile nie wciskam guzika nic się nie dzieje od razu przekaźnik reaguje a potem cisza dioda nie miga itd.

 16. adrian pisze:

  a zrobiłeś ten przycisk – przyciskiem systemowych w konfiguracji?

 17. Booster pisze:

  chyba nie :] jeśli trzeba zaznaczyć jako dodatkowy check box

 18. Booster pisze:

  GPIO miałem 0 reszty nie ustawiałem, a typ to monostabilny. Ehh dziwne :/ 3 nowego już nie bd podł bo jeszcze z tym będzie kiepsko 🙁 Tyle problemów z czujnikiem grr..

 19. adrian pisze:

  masz tam T3?

  • a czy jak trzymasz ten przycisk to mrugnie tam dioda po 10sek?
  • to jest sonoff? jaka wersja nadruk na płytce?
  • wgraleś wersje 8266 czy 8285 ?
 20. Booster pisze:

  To jest SonOff Basic, mam T3, jak wciskam wł/wyl przekaźnik mignie raz dioda i tyle, nie zaleznie ile trzymam guzik czy 3s, 5s,10s, 15s, czy podł do pradu z wcisniętym :). Jaką wersję, hmm chyba odpowiem po pracy jak zobaczę na PC który plik pobrałem, ale pobierałem w poprzednim miesiącu plik. 

   

  Edit
  AFE.firmware.1.0.2.T3.esp8266.1Mb

   

  Podłączyłem nowego Sonoffa 
  1. wgrałem firmware – ustawiłem GPIO0 jako systemowy
  2. podłączyłem zgodnie z schematem PIR 501 (kolegi z forum z rezytorami i PC817

  Reset – nic – wciskam guzik zapali się raz dioda i cisza. Sprawdzałem z 5x przed podłączeniem czy wszystko ok na płytce polutowane, sprawdzałem ustawienia. 4szt. chyba uwalona przez czujniki PIR :/ mam dość. Nie warto bawić się w PIR i SONOFF próbowałem z 501 z 505 i AM312. 

 21. Booster pisze:

  W czym może być problem? posiedziałem trochę nad tym, jak odł zasilanie 5v w sumie wszystko odłączyłem to sonoff po chwili wrócił do życia i reagował na GPIO 0 itd… 
  P.s czy GPIO 14  jest aktywowane 0v/3.3V ? pytam dla pewności bo chyba skorzystam z kontraktonów 🙂

 22. Booster pisze:

  @isom dzięki za obszerne wytłumaczenie, SonOFF mam od @adrian 😉 z AFE więc wystarczy że wgram oprogramowanie przez aktualizację.
  Z wersją ESP sprawdzę drugi firmware i zobaczę co się będzie działo, bo szkoda mi tych czujników i sonoff’ów które miały być do tego przeznaczone. 

  Oglądałem @adrian film na YT ( https://www.youtube.com/watch?v=T-EQRibhnFc ) i jemu działa o.O jak podł normalnie czujnik ruchu to były właśnie szaleństwa :/ dziwna sprawa. 

  Dodatkowa sprawa z Guzikiem systemowym, jeśli chcę aby GPIO 0 (domyślny włącznik) był jako wł/wył przekaźnik1 i jako systemowy?? da radę? w starym oprogramowaniu tak było 😉 

  Z kontaktronem to inna opcja jeśli PIR nie wypali to zamontuje kontaktron i na GPIO14 podaje się 3.3V ale po rezystorze 4k7? (wł/wył) takie poboczne pytanie.

   

  p.s na YT są filmy gdzie podł pod 3.3V? no i działa niby im :/ 
  https://www.youtube.com/watch?v=0bfTdBy4H1o i nie mają dziwnych sytuacji, może czułość w firmware zmienić czy coś?

 23. isom pisze:

  Na tym  filmiku nie ma dziwnych sytuacji , bo kolega Niemiec jednego sonoffa zrobił jako czujnik zasilany 230V i on nawet przekaźnika nie uruchamia , to drugi sonoff zaświeca te lampki ( jeden sonoff steruje drugim , przez prosty skrypt). Ty chyba tak nie chcesz prawda ? 🙂

  W Firmware 1.0.2 T3, nie zrobisz na GPIO 0 jednocześnie przycisku załącz i systemowego bo nie ma takiej opcji w panelu konfiguracyjnym. Jeżeli chcesz GPIO 0 jako włącznik, to zrób systemowy na GPIO 3 to jest zacisk RX pierwszy za 3,3V.

  Co do pytania o podłączenie ewentualnego kontaktronu , to zalecam podłaczenie tak jak napisałeś 3,3V przez rezystor do GPIO i między GPIO a MASĄ kontaktron. Jak podłaczysz kontaktron na długim przewodzie , bez tego rezystora to sam przewód może łapać zakłócenia i GPIO może zacząć świrować.

     

 24. adrian pisze:

  @isom to co @booster pewnie chcial napisać w kontekście tego pana z Niemiec to, że podłączył czujnik ruchu pod 3.3v, a nie 5v

 25. isom pisze:
  Dodane przez: adrian

  sprawdze tego GPIO-0 jako systemy i sterowanie przekaźnikiem. Jeśli tego nie ma – to albo mam defekt w oprogramowaniu, albo czegoś nie zrobiłe.

  Moje zamierzenia byly, zeby systemowy sterował również przekaźnikiem

   

  Nie musisz sprawdzać, bo już sprawdzałeś 🙂 

  https://www.smartnydom.pl/forum/ogolne/sonoff-4ch-pro/#post-2973

 26. isom pisze:
  Dodane przez: adrian

  @isom to co @booster pewnie chcial napisać w kontekście tego pana z Niemiec to, że podłączył czujnik ruchu pod 3.3v, a nie 5v

  Czujniki PIR np AM312 maja zakres napięcia roboczego od 2,7 do 12V , wiec spokojnie można podłączać pod 3,3V .

  HC- SRy teoretycznie startują od 4,5 do 20V , pewnie przy 3,3V będą miały ciut mniejszy zasięg, minimalny spadek napięcia np załączenie przekaźnika , może powodować dziwna pracę . Nie testowałem więc nie wiem.

 27. adrian pisze:

  trzeba zacząć brać lecytynę czy coś innego na pamięć

 28. Booster pisze:

  @adian, @isom chodzi mi, że HC 501 podłączył właśnie pod 3.3V a nie pod 5, ale znalazłem coś takiego 🙂
  http://techgurka.blogspot.com/2013/05/cheap-pyroelectric-infrared-pir-motion.html
  Również podł 3.3V ale pod inny pin który ma 3.3V (wejście) 

  Kurde no @adrian na filmie Ci działa 😀 musi coś być nei halo, sprawdzę inny soft, ale po odł od 5v sonoff wrócił i reagował na guzik :/ dziwne… pewnie jutro będę miał chwilę czasu i sprawdzę ten 501 jak oni tam podł. Bo AM312 sprawdzałem i też ma zakłócenia :/.

 29. Booster pisze:

  Ktoś zna niemiecki? 🙂 
  https://wiki.fhem.de/wiki/Sonoff#Spannungsversorgung_des_HC-SR501
  Próbowałem z 3 czujnikami 501, 505 i AM312? jedynie ten ost zachowuje się dziwnie bo działa tak jakby odwrotnie, jeśli jest ruch to LED się nie świeci a jeśli nic się nie dzieje to dioda miga i zmienia stan OPEN to CLOSE :/ 

  501 nie działa z 3.3 i z „innym" podłączonym pinem bezpośrednio pod 3.3v.

  Ehh 🙁 

 30. lukas121 pisze:

  501, 505 ma wbudowany stabilizator 3.3v, zasilanie na stabilizator idzie przez diodę zabezpieczającą przed odwrotnym podłączeniem. Dlatego zasilasz od 5v, jak chcesz zasilać napięciem 3,3v musisz pominąć diodę i stabilizator.

 31. lukas121 pisze:

  Wszystkie moduły PIR bazujące na BSS0001 montowane blisko esp będą podatne na zakłócenia. Jedynym wyjściem jest zastosowanie sensora pir w wyjściem cyfrowym (rodzina AR612, 412, 312). Gotowy moduł z regulacją:

  https://www.gotronik.pl/modul-pir-czujnik-detektor-ruchu-sb00622a-2-p-2274.html

 32. Booster pisze:

  No to jest ciekawe

  • napięcie zasilania: DC 3,3V-15V 

  Ktoś przetestował? kurde 4 czujnik – kupił bym ale jak to nie zadziałą to już kaplica 😀

  @adrian przetestowałeś ponownie PIR?

 33. Booster pisze:

  Film widziałem i ten PIR AM312? też podł. ciekawostka jest taka, że jak nie było ruchu dioda migała w sonoff i był 3.3 OUT, a jak się ruszałem to przestawało 😀 i OUT 0v czyli odwrotnie 🙂

 34. isom pisze:

  @booster żeby odwrócić logikę przy tym AM312 wystarczy go podłączyć do sonoffa przez tranzystor i będzie działał odwrotnie niż działa teraz  

  Pr4dJ
 35. adrian pisze:

  potestowałem chwilę T3 z AFE z Sonoff. Nie znalazłem jakiś szczególnych problemów. Może problem jest w tym, że mi sie wydaje, że dobrze działa, a właśnie źle działa. Dajcie znać. Nagrałem z testowania wideło. 

  https://www.youtube.com/watch?v=hRbhKgH6VIw

 36. Booster pisze:

  Dzięki wielkie @adrian, ehh zrobię inaczej nowy czujnik i nowy sonoff jutro zobaczę na nowych urządzeniach, jak będzie coś nie tak to nagram jak to jest u mnie 😉

 37. isom pisze:

  @adrian zakłócenia o których piszą koledzy wynikają generalnie z dwóch powodów , pierwszy to antena wifi samego sonoffa , ustaw czas podtrzymania PIRa na np 20- 40 sek i zamknij oba urządzenia w jakiejś obudowie typu obudowa lampy,

  drugi powód to nie do końca stabilne zasilanie samego PIRa , brane z wejścia stabilizatora, który ma za zadanie obniżyć zasilanie dla ESP do 3,3V .

  Zajmując się między innymi systemami alarmowymi , wiem , że są czujniki i czujki 🙂 Moje doświadczenia też nie są potwierdzone praktyką , bo nie korzystam z tanich PIRÓw , ale sam doświadczyłem pętli , która powodowała cykliczne załączanie przekaźnika .

  Podłączyłem ten sam układ przez transoptor , który tylko izoluje 5V od 3.3V i przez ponad godzinę nie było niepożądanych efektów.

  Jak kogoś będzie męczył fakt dziwnych wskazań Twojego miernika to napiszę nowy temat opisujący dlaczego tak się dzieje 

    

 38. Wenar pisze:

  Nie do końca rozumiem a walczę z tym już dwa dnie.
  W OH robię:
  1.
  a) Mqtt think broker. -serwerem jest adres IP OH?
  Czy
  b) mqtt-system-broker? – nie udało mi się w tej konfiguracji uzyskać status online.
  2. Jeśli a)
  to czy w AFE T3 podaje w miejscu /device/ wygenerowany kod w moim przypadku: mqtt:broker:268a6cd1 ??
  3. Czyli w AFE T3 podaje w moim przypadku
  /mqtt:broker:268a6cd1/Pir1/stare
  ?
  4. W OH dodaje „Generic MQTT Thing" nazywam Pir1 ustawiam most na mqtt:broker:268a6cd1
  5. Dodaje w Pir1 kanał w którym wpisuje:
  – Open/close contakt
  -chanel id: Pir1
  – w „MQTT state topic" oraz „MQTT command topic" wpisuje: /mqtt:broker:268a6cd1/Pir1/stare
  6. Zaznaczam: Is command
  – w „On/Open value" wpisuje: on
  – w „Off/Closed value" wpisuje:off

  Co robię źle? I jak to naprawić??

  • adrian pisze:

   Jeśli dobrze rozumie co robisz to jeśli chodzi o MQTT Broker to ani a) ani b)

   • Zainstaluje MQTT Broker np. Mosquitto

    

   • w AFE w MQTT Device – wpisujesz cos chcesz wpisz np. /t3/
   • nadaj nazwę czujnikowi PIR i w ten sposób zrobi Ci się MQTT Temat dla OH będzie to /t3/pir
   • nie ma czegoś takiego jak „stare" jest „state"

   Jak chcesz konfigurować PIR przez Paper UI to patrz tutaj co wpisać

   Jeśli ręcznie to poniżej jest definicja wszystkiego w AFE T3 w Things, gdzie MQTT Topic w AFE Firmware jest /t3/ a nazwa PIR = pir

   Thing mqtt:topic:T3 "MQTT Device: Development T3" {
   Channels:
   Type switch : Relay "Relay: switch" [ stateTopic="/t3/switch/state", commandTopic="/t3/switch/cmd", on="on", off="off" ]
   Type switch : RelayToggle "Relay: toggle" [ stateTopic="/t3/switch/state", commandTopic="/t3/switch/cmd", on="toggle", off="toggle" ]
   Type switch : RelayGet "Relay: get " [ commandTopic="/t3/switch/cmd", on="get", off="get" ]
   Type switch : RelayGetDefault "Relay: get system default " [ stateTopic="/t3/switch/get/state" ]

   Type switch : Connected "Connected" [ stateTopic="/t3/state", on="connected", off="disconnected" ]
   Type switch : Configuration "Configuration Mode" [ commandTopic="/t3/cmd", on="configurationMode", off="configurationMode" ]
   Type switch : Reboot "Reboot" [ commandTopic="/t3/cmd", on="reboot", off="reboot" ]

   Type switch : APIDomoticz "API Domoticz" [ stateTopic="/t3/configuration/api/domoticz/state", commandTopic="/t3/configuration/api/domoticz/cmd", on="on", off="off" ]
   Type switch : APIHTTP "API HTTP" [ stateTopic="/t3/configuration/api/http/state", commandTopic="/t3/configuration/api/http/cmd", on="on", off="off" ]

   Type contact : PIR "PIR" [ stateTopic="/t3/pir/state", on="open", off="closed" ]
   }
   • Krzysztofch pisze:

    Hej Adrian. Wczoraj sie bawilem afe T3 wer1.3.0 z czujnikiem ruchu. I pewne rzeczy zauwazylem ktore wczesniej tej funkcji nie uzywalem. Chodzi o dodatkowe przelaczniki dodane w konfiguracji. Chce cie tylko poinformowac czy wiesz o tym. A mianowicie:1uzywajac domoticza i esp z dwoma przekaznikami , w domoticzu utworzone dwa przelaczniki wlanczajace przekazniki esp sa pogaszone. Teraz w esp w konfiguracji utworzylem dodatkowo dwa przelaczniki na dwuch gpio. Wlanczajac nimi przekazniki nie zmienialo mi stanu w domoticzu.to jedna sprawa.2 druga sprawa to jesli teraz te przekazniki powlanczam w domoticzu i prubuje przelanczac przelacznikami tymi na gpio to teraz wlaczenia sa odwrotne. Mowie o bistabilnych. Tzn w pierszej wersji gdy w domoticzu byly wylaczone to gdy zwieram gpio do masy to je wlancza a jak w domoticzu sa wlaczone to gdy zwieram gpio do masy to mi sie wylanczaja.To co zauwazylem

Dodaj komentarz