adrian

Moja przygoda z technologią zaczęła się od programowania, ale dziś najwięcej radości daje mi odkrywanie, jak innowacyjne rozwiązania mogą ułatwiać życie i wspierać ekologię. Pasjonuję się nowymi technologiami, które mają potencjał, aby czynić nasze domy inteligentniejszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.

89 komentarzy

 1. Radek pisze:

  Też zrobiłem podobny tylko DHT był po drugiej stronie D1.
  Teraz muzę wymyślić:
  1. Zasilanie bateryjne automatyczne przełączane przy zaniku prądu.
  2. Ładne opakowanie które „oddycha" żeby czujnik miał dostęp do świeżego powietrza.

  • adrian pisze:

   Ad1 to co widziałem niektóre osoby robia to podłączają takie urządzonka przez power banki, które są podłączone na stałe do ładowania. Nie jestem pewien, czy to jest b.bezpieczne – jak padnie taki kontroler (BMS) zabezpieczający baterie przed nadmiernym rozładowaniem / przeładowaniem to bateria może spuchnąć i w konsekwencji nawet się zapalić. I tez niektóre z tych power banków maja automatyczne wyłączanie jeśli nie pobierana jst z nich energia. Taki ESP nie ciągnie za wiele tej energii i może być poza progiem wykrywalności przez power bank, że jakieś urządzenie pobiera energię z niego. Też coś takiego planuje zrobić, ale na razie inne priorytety.

 2. 1paul11 pisze:

  Witam mam problem z odczytem temperatury i wilgotności. Układ zwraca mi wartość „nan" zamiast wartości liczbowych czy to temp. wilgot. Co to może być ?

  • adrian pisze:

   @1paul11

   • źle podłączone kable
   • za długie kable
   • nie to GPIO w konfiguracji wybrane, do którego fizycznie jest podłączony czujnik
   • za niskie napięcie – musi być co najmniej 5V
   • brak opornika między zasilaniem, a linią z danymi – 10k
   • za częste odczytywanie danych (mniej niż 2 sek) – ale tutaj od czasu do czasu powinien odczytać
 3. 1paul11 pisze:

  Program mam wgrany do :Moduł WiFi ESP8266 Wemos NodeMCU V3 32MB.Wygląda na to że układ nie działa. 

 4. adrian pisze:
  Dodane przez: 1paul11

  Program mam wgrany do :Moduł WiFi ESP8266 Wemos NodeMCU V3 32MB.

  Wygląda na to że układ nie działa. 

  a możesz napisać coś więcej, co znaczy że nie działa – to jest to co napisałeś wyżej, że dostajesz NaN? czy coś jeszcze innego?

  • 1paul11 pisze:

   Witaj, wgrałem program T1 i odczytałem temperaturę  na takim samym układzie. Więc  układ sprawdziłem i działał. Jak zamieniłem z T2 to dostaje „nan" jak sprawdzam w MQTT.fx czyli układ nie widzi czujnika,  mam dwa i je zamieniłem, zasilanie też 5V z ładowarki. Dzis próbuje wgrać inne wsady i sprawdzę na nich czujniki. A tak przy okazji czy mogę podłączyć więcej niż jeden czujnik temperatury pod program T1 ?. Potrzebuję podpiąć 3 i wystawić ich w OpenHAB-ie.

 5. adrian pisze:

  ale rozumiem, że z T1 używasz czujnika DS18B20, a do T2 używasz czujnika DH11, DH21 lub DH22.

  Oprogramowanie obsługuje teraz jeden czujnik per urządzenie. Na razie nie mam w planach robić więcej, kilka innych projektów, czeka mi w kolejce.

 6. 7keys pisze:

  Wszystko pięknie 🙂 Ale „bezprzewodowy" powinno oprócz połączenia bezprzewodowego z serwerem powinno wskazywać też na zasilanie bateryjne 🙂 Przy takim zasilaniu czujniki ustawiasz gdzie chcesz. Przy zastosowaniu akumulatora 18650 i odpowiedniego ustawienia odczytów, baterię wymieniam na „naładowaną" raz na 3-4 miesiące.Wczoraj w ramach testu, zainstalowałem na  moim esp8266 S0-1 AFE DHT. Wszystko jest ok , ale raczej na baterii długo nie pociągnie przy ciągle włączonym wifi w module.Rozumie zamysł AFE i dlaczego tak jest :)Załóżmy jednak sytuację w której dodałbyś taką opcję:1. dodatkowe pole typu " praca autoniomiczna"a. wybieramy interwał czasu odczytu ( opcja już jest ) np:.ustawiamy co 5 minutb. wybieramy czy odczyt ma być bezwzględnie co 5 minut czy też urządzenie robi zapis do pamięci ostatniego zapisu i po uruchomieniu funkcji z opcji „a" porównuje wynik – jeśli bez zmian to nic nie wysyła i się usypia czyli esp przechodzi w tryb „sleep mode"Takim sposobem czujnik na baterii wytrzyma bardzo długo :)Można zapytać : jak w takim razie dostać się do konfiguracji urządzenia ?Nie ma takiej potrzeby 🙂 Skoro wybraliśmy tryb autonomiczny to ile razy będziemy zmieniać konfigurację ?Ja mam w domu 15 szt różnych sensorów – programuję je raz przy pierwszym uruchomieniu i tyle :)Do czego zmierza mój wywód…AFE jest idealne w sumie dla każdego kto ma mało czasu , małą wiedzę a chce tanio i szybko zrobić sobie namiastkę inteligentnego domu 🙂 Dokładając do AFE taką funkcję czynimy soft i urządzenia w pełni skalowalnym rozwiązaniem zapewniającą też dużą elastyczność..Oprogramowanie w moich esp jest napisane w lua.. Niestety na dziś brakuje mi informacji czy biblioteka w nodemcu do DHT11, 21, 22, 33, 44 , nie jest skopana ponieważ nie gada z moim DHT które ma zakres pomiaru temperatury od -20 do +60 stopni.Natomiast firmware oparty o ESPEASY i AFE działa. ( napisany w C )   

  • adrian pisze:

   tak, masz racje. Bezprzewodowe jest tylko wysyłanie danych. Na razie na jednej baterii 18650 z usypianiem / odczytami co 1h udało mi się wyciągnąc ciut ponad miesiąc. Baterie mam dobrej jakości Panasonica NCR, mam je w rowerze i daja radę bez strat od roku. Zamówiłem w stanach lepszą przetwornicę, która powina dawać mniej strat i pocągnąć liczę ok 2-3 miesiący. No i nie może to być układ, jak ten tutaj Mini D1, który sam w sobie ma niepotrzebne elemeny, które zabieraja prąd. Goły ESP + przetwornica + rezystor i czujnik – wystarczą. Zadne z AFE nie jest pisane pod usypianie układu teraz bo w sumie czujniki temperatury są tam, jako dodatek do przekaźników. Temat mam na radarze, ale na razie na zrobieniu dobrego wydajengo sprzętu. Soft jest drugorzędny i najmniejszy problem.

   • 7keys pisze:

    U mnie D1 mini robi jako pokojowy wyświetlacz parametrów z innych czujników 🙂 Z ekranem oled wytrzymuje równo 7dni na 18650. Podpielem układ przez ładowarkę też od kolegów z chin… Jak dostaje info z OH z napięcie spada podpinam do ładowarki z telefonu… Straty są minimalne. Oled zjada w 7 dni baterie do poziomu 2.87V..  Ja mam manię uniezależniania się od zasilania i kabli 😉 Tym bardziej że nawet mrozy przez tydzień na poziomie -20 , nie robią na urządzeniach , wrażenia ;).

 7. zbigg pisze:

  Czolem, witam Szanownych uzytkownikow !

  Odrazu pytania-moze trywialne:
  1. czy w/w zmiesciloby sie do takiego Salusa?
  https://onninen.pl/pl-PL/regulator-temperatury-dobowy-mechaniczny-przewodowy-rt100-rt100-salus,HAO933
  2. Jesli w/w TAK=> czy mozna w miare prosto ogarnac aplikacje na Androida do wysterowania zdalnego takich pokojowych Salusów, bez koniecznosci juz wtedy 'zmechanizowania’ analogowego potencjometru?
  3. Czy ktos sie orientuje o mozliwosci zczytania danych z zespolu pompowego/sterownika solarów Viesmanna?

 8. adrian pisze:

  ten jest zasilany 5V, ale mógłbyś wykorzystać np sonoff basic który zasilisz 230v i podłączysz czujnik temp

 9. marcinl pisze:

  Witam. Chcę przetestować ten pomysł w warunkach przemysłowych i tak:
  1. Generowanie się wykresu – potrzebny jest dodatkowy program czy jak to działa?
  2. Alarmy o wartościach maksymalnych np deklaruje że przy 25 stopniach ma pojawić się alarm na ekranie.
  3. Podłączenie 17 czujników temperatury do jednej sieci i generowanie 17 wykresów na telewizorze 42 cale – nie powinno stanowić problemów? Jak to zrobić ?

  Pozdrawiam

  • adrian pisze:
   Dodane przez: marcinl

   Witam. Chcę przetestować ten pomysł w warunkach przemysłowych i tak:
   1. Generowanie się wykresu – potrzebny jest dodatkowy program czy jak to działa?
   2. Alarmy o wartościach maksymalnych np deklaruje że przy 25 stopniach ma pojawić się alarm na ekranie.
   3. Podłączenie 17 czujników temperatury do jednej sieci i generowanie 17 wykresów na telewizorze 42 cale – nie powinno stanowić problemów? Jak to zrobić ?

   Pozdrawiam

   Taki zestaw zrobi Ci robote

   • urządzenia, czujniki oczywiście
   • openhab
   • MQTT wymiana danych miedzy czujnikami a openHab
   • influxDB – baza danych d o zbierania danych\
   • Grafana – do wizualizacji, alarmow itp

   wszystki za darmo

 10. adrian pisze:
  Dodane przez: marcinl

  Poproszę o opis co w czym mam zrobić bo nie ukrywam że zielony jestem w tym temacie a części do odbioru w paczkomacie 😉

  A konkretniej, jakie jest pytanie?

 11. isom pisze:

  Dodane przez: marcinlWitam. Mam problem, nodecu firmware programmer nie wykrywa mi portu com do wgrania firmware… 🙁

  Nie wiem do jakiego modułu i czym chcesz wgrać firmware, ale jeśli to wemos D1 to potrzebny jest sterownik CH340 .Tu masz link jak to zrobić  http://itserwer.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=70:instalacja-sterwonika-dla-ch340&catid=41:ch340&Itemid=72

 12. adrian pisze:

  ja nie widziałem, żadnego gotowca. U mnie

  • czujniki wysyłaja do MQTT Brokera odczyty
  • openHab jest zasubskrybowany do tych wiadomości
  • openHab w przypadku otrzymania informacji o zmianie temperatury zapisuje dane do influxDB
 13. kuvus pisze:

  Istnieje możliwość podłączenia 2 czujników do jednego ESP?

 14. adrian pisze:

  do ESP tak, ale trzeba mieć jakiś soft do tego. Mój (AFE) obsługuje na razie tylko jeden czujnik. pzdr.

 15. Gerwazy pisze:

  Witam kolegów na forum.Od niedawna próbuję się wdrożyć w tematykę domu inteligentnego. Artykuły tu zawarte wydają mi się jednymi z ciekawszych, jakie znalazłem.Po postawieniu i RPi i podłączeniu 7 czujek temperatury 1wire zapragnąłem podłączyć inne pokoje w opisany powyżej sposób. Wertując YT napotkałem kanał kolegi Szmalu, gdzie idzie o krok dalej i wpina to w czujkę BDL2-WP12G. Chcę to zrobić z wykorzystaniem DHT22 (w drodze z Chin z ESP8266 D1 mini). Niestety elektronika nie jest moją mocną stroną… Załączam jego schemat. No i pytanie: czy używając DHT22 robię tak jak na schemacie (kondensator), czy tak jak u Was z wykorzystaniem rezystora? Zasilam 12V.
  schematSzmalu.png

 16. lukas121 pisze:

  Musisz zrobić jak na schemacie, masz tam stabilizator z 12V na 3V do zasilania ESP D1. DTH22 zasilasz z 3V i tam dajesz rezystor miedzy wyjście a zasilanie 3V. Możesz kupić dedykowaną płytkę z DTH do esp D1.

 17. isom pisze:

  @gerwazy po pierwsze na tym schemacie napięcie zasilania 12V jest dlatego , że czujnik PIR  BOSH wymaga takiego napięcia.To co jest z kondensatorem to stabilizator obniżający to 12V do poziomu 3,3 V , które zasila wemosa i czujnik wilgotności, który pracuje wykorzystując magistralę I2C .Ty jeżeli chcesz podłączyć do wemosa  DHT 22, to wykorzystujesz tylko jedno GPIO w wemos ,  analogicznie jak robiłeś z 1wire zasilić możesz DHT 22 tymi 3,3V lub zastosować stabilizator 5V i wtedy zasilasz wemosa tam gdzie jest 5V i czujnik DHT też.Rezystor 4,7k stosujesz tak samo jak przy 1wire, a kondensator przy stabilizatorze nie zaszkodzi , ale wcale go tam nie musi być.

 18. szpila86 pisze:

  Hejczy byłaby możliwość podłączenia czujnika bmp280 zamiast DHT?

 19. isom pisze:

  Podłączyć możesz , ale działać nie będzie , czujnik BMP działa po I2C a DHT nie . Do tego BMP Adrian jeszcze nie napisał softu

 20. paulosuc pisze:

  Panowie, szybkie pytanko. Czy DH22 zasilamy z 3,3 czy z 5v? Pytam bo w opisie jest info o przyłączeniu do 3,3 ale na zdjeciach i podpisie pod nimi jest przyłączenie do 5v.

 21. isom pisze:

  @paulosuc Ja masz możliwość to zasil z 5V , na 3,3 V też będzie działał bez problemu 

 22. maniolxm pisze:

  Zrobiłem układ z tego tematu , podłączyłem do domoticza i wszystko ładnie działa . Problem pojawił się wtedy gdy odłączyłem układ z prądu . W domoticzu temperatura i wilgotność dalej się wyświetlają . Chyba tak nie powinno być .

 23. isom pisze:

  @maniolxm wyświetlają się ostatnie wskazania i tak jest ok , po godzinie czujnik się zaczerwieni co będzie sygnałem że nie żyje 

  • maniolxm pisze:

   @isom
   Według mnie to nie jest ok , bo przez godzinę może się w domu wiele wydarzyć .  I dyskwalifikuje to urządzenie do do połączenia np. z regulacją pieca co w domu . Nie rozumiem dlaczego tak jest . Moja logika jest prosta . Domoticz nie dostaje odczytów przez tyle czasu ile ma ustalone to wyświetla same zera lub brak danych . I tak być powinno .

   • adrian pisze:

    @maniolxm no nie sposób nie zgodzić się z @isom, jesteś w błędzie w szukaniu problemu w urządzeniu do pomiaru temperatury.

    Pomyśl – odłączasz je od zasilania, zgniatasz butem – jak to urządzenie ma poinformować Domotoczi że nie żyje? Trup za grobu nie przemówi. Czujnik bez prąd nie wyśle informacji, że nie ma prądu.

    Jak chcesz, żeby Domoticz miał 0, 100, czy jakąs inn wartość jeśli po X czasie nie ma nowych danych z czujnika to zrób sobie regułę w Domoticz, a nie oczekuj niemożliwego. 

    Twój problem dotyczy Domoticz, nie czujnika. Pisz na forum Domoticzowym, jak zrobić, żeby działało pod Twoje potrzeby.

    • maniolxm pisze:

     Dodane przez: @adrian
     @maniolxm no nie sposób nie zgodzić się z @isom, jesteś w błędzie w szukaniu problemu w urządzeniu do pomiaru temperatury.
     Pomyśl – odłączasz je od zasilania, zgniatasz butem – jak to urządzenie ma poinformować Domotoczi że nie żyje? Trup za grobu nie przemówi. Czujnik bez prąd nie wyśle informacji, że nie ma prądu.
     Jak chcesz, żeby Domoticz miał 0, 100, czy jakąs inn wartość jeśli po X czasie nie ma nowych danych z czujnika to zrób sobie regułę w Domoticz, a nie oczekuj niemożliwego. 
     Twój problem dotyczy Domoticz, nie czujnika. Pisz na forum Domoticzowym, jak zrobić, żeby działało pod Twoje potrzeby.

     Nie wiem dlaczego się tak unosisz . W żadnym miejscu w temacie nie napisałem że to wina programu . Może nie znam jeszcze dobrze domoticza i jego współpracy z urządzeniami bo mam go 4 dni zainstalowanego  lecz nie musisz robić ze mnie idioty pisząc pisząc że trup z grobu nie napisze . Chyba jasne jest że jak urządzenie nadawcze wyłączę z prądu to już nic nie prześle . I tak właśnie zrobiłem i napisałem że jest problem . A zapytałem tutaj tylko i wyłącznie dlatego że urządzenie z tego tematu podpiąłem i sądziłem że właściwe będzie napisać tu , niż zakładać nowy temat . Co do reguły co mam napisać . Gdybym wszystko potrafił to bym tu nie musiał o nic pytać .

     • adrian pisze:

      @maniolxm przepraszam, że się wzbudziłeś moimi słowami. Napisałeś, że to jak działa dyskwalifikuje to urządzenie. Urządzenie nie mam tu nic do rzeczy. Działa tak, jak powinno. Odczytuje temperaturę z określonym interwałem i wysyła do Domoticz. Problem jest w Domoticz w Twojej potrzebie, nie w urządzeniu.

     • maniolxm pisze:

      @adrian
      Ojojoj Adrian i znowu trochę nie zrozumiałeś mojego rozumowania , lecz może to i moja wina . Pisząc że to dyskwalifikuje urządzenie nie miałem na myśli twojego projektu ogólnie , tylko tego twojego urządzenia które chciałem przystosować do swoich celów w których ważna byłaby natychmiastowa decyzja po zmianie warunków .
      @isom
      Akurat walory estetyczne nie mają tu nic do rzeczy . I nawet same zera też w niektórych sytuacjach nie miałyby racji bytu . Wolałbym aby po awarii czujnika domoticz raczej wyświetlał co w stylu – „eror’ lub „brak komunikacji z czujnikiem" Wtedy monitorując temperaturę na piecu co , gdybym spojrzał na smartfona i tam widniałby " eror" wiedziałbym że coś nie tak z czujnikem . Wiem że mogę ustawić w domoticzu że po minucie ikonka robi się czerwona lecz w aplikacji te ikonki są tak podobne że trudno początkującemu się połapać że coś nie tak . 
       tel.jpg

     • adrian pisze:

      @maniolxm Nie napisałeś jeszcze jaki masz problem do rozwiązania. Wiem tyle od Ciebie, że czujnik, soft –  nie będzie spełniał Twoich oczekiwań bo coś w Domoticz nie będzie się pokazywać.

      Wg mnie nie szukamy rozwiązania problemu, jaki chcesz rozwiązać, tylko kręcimy się w kółko. 

      Napisz co chces zrobić? chcesz włączać piec, pompę itp od zadanej temperatury, czy … ?  Jaką masz konfiguracje. Czy Domoticz Ci teraz steruje tym piecem i chcesz dołożyć czujnik ???

 24. isom pisze:

  @maniolxm ponieważ temat dotyczy czujnika bezprzewodowego a nie domoticza to proponuję rozpocząć nowy wątek w dziale domoticz.
  Napiszę tylko, że nie masz racji i pewnie nawet tego nie sprawdziłeś, a godzina  jest ustawiona domyślnie, jak chcesz możesz to zmienić skrócić nawet do minuty.

  • maniolxm pisze:

   @isom
   Trochę się mylisz . Doczytałem to lecz nieco pózniej bo zasugerowałem się odpowiedzią że jest to 60 minut i już nawet nie szukałem . Dopiero pózniej przypadkowo przeglądając ustawienia zobaczyłem że można to zmienić . Nie zmienia to mojego zdania że to mi nie pasuje bo pomimo braku komunikacji odczyt zostaje . Ale to wina domoticza .

 25. isom pisze:

  @maniolxm świetnie, że pogłębiasz wiedzę na temat systemu automatyki, a tu nikt nie chce się z Ciebie naigrawać tylko pomóc, w innym przypadku to forum straciło by sens istnienia.
  Co do Twoich oczekiwań, powiedz mi kolego co oprócz waloru estetycznego ma wnieść zmiana wskazań tego czujnika na same zera ? 
  Pytam, bo pomijając aspekt zdarzeń czy reguł które miały by się wykonywać na podstawie tych wskazań, dla mnie taka zmiana w przypadku sterowania piecem może tylko pogorszyć sytuację i takie zachowanie czujnika jak dla mnie było by gorsze niż zamrożony ostatni prawidłowy odczyt.
  Gorsze no bo skoro czujnik pokazał 0 stopni a piec powinien grzać do 22 to zacznie grzać bez opamiętania.
  To oczywiście teoria nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością a przekonasz się o tym jak jeszcze bardziej poznasz możliwości systemu automatyki , ale bardzo ciekawi mnie Twój tok myślenia i dlaczego przy wskazaniu samych zer ma być lepiej.

 26. steel_rat pisze:

  @maniolxm jak widzisz cz po rozłączeniu czujnika będą same zera cz ostatnie temperatura, czy krzyżyki to nie ma znaczenia. Problemem jest to, że domoticz nie wie np co ile odświeża się czujka i często może zbyt długi przerwy interpretować jako awarie. 

  Jak chcesz wiedzieć czy urządzenie jest online to najlepiej używać protokołu mqtt oraz softu który obsługuje „LWT" czyli Last will and testament. Wtedy np. dla AFE 2x tworzysz kontrolkę typu alert , w sofcie podajesz jego idx. Teraz wskazuje ci ona czy urządzenie jest online czy offline. Nie zaleznnie czy się zepsuło czy ktoś wyłączył wtyczkę.

 27. isom pisze:

  @maniolxm trochę rozumiem rozterki początkującego , ale automatyka tak strategicznych urządzeń jak piec CO nie może tak wyglądać, że co jakiś czas zerkniesz w aplikację z sprawdzisz czy jest error.
  Od tego są skrypty , reguły,  możliwość ustawienia powiadomień itd. Napisałem zacznij nowy temat i napisz czego oczekujesz 

  • maniolxm pisze:

   Dodane przez: @isom
   @maniolxm trochę rozumiem rozterki początkującego , ale automatyka tak strategicznych urządzeń jak piec CO nie może tak wyglądać, że co jakiś czas zerkniesz w aplikację z sprawdzisz czy jest error.
   Od tego są skrypty , reguły,  możliwość ustawienia powiadomień itd. Napisałem zacznij nowy temat i napisz czego oczekujesz 

   Dobra . Ostatni wpis w tym temacie .
   @isom
   Powiem tak . Jestem początkujący w tym temacie , lecz elektroniką bawię się już(czysto hobbystycznie ) dobre kilkanaście lat . Niestety gdy byłem w waszym wieku nie było takich możliwości jak teraz . (przynajmniej po avatarze adriana myślę że jest jeszcze młody chłopak) . Niestety skryptów to już się chyba nigdy nie nauczę pisać , nawet tych prostych . Próbowałem z blockly i jedną prostą regułę , co działa udało mi się zrobić , na innych poległem . Może ktoś wie gdzie po polsku można by poczytać o tym blockly . Do czego sluży każdy klocek i jakie są reguły przy ich dokładaniu . Następna sprawa to bezpieczeństwo w piecu co , o którym wspomniałeś . Ja doskonale o tym wiem . Tylko jak zobaczyłem ten przykład adriana to od razu zaświtało mi w glowie aby wpierw wypróbować , a że miałem akurat dht22 pod ręką to spróbowałem na nim i po zobaczeniu że jak wyłączyłem układ odczyty zostały te same i wtedy się zaczęło pisanie . Do moich celów miałem zastosować przykład z DS18B20 .
   A teraz jak mam obecnie . Mieszkam w starym budownictwie na pierwszym piętrze a piec co jest w piwnicy (różnica ok 10 metrów) .Przy piecu mam zamontowane arduino z wpiętymi czterema czujnikami DS18B20 . Jest tam także wyświetlacz na którym pokazują się cztery temperatury – na piecu , na wyjściu z pieca , na zaworze mieszającym i na powrocie do pieca . Z piwnicy do domu mam pociągniętą skrętkę a w domu też wyświetlacz który pokazuje też te cztery temperatury , dodatkowo koło wyświetlacza mam buzer który uruchamia się po przekroczeniu 80 stopni (już parę razy uratował mnie przed zagotowaniem wody ) . Jest jeszcze dodatkowy przycisk który po zadziałaniu buzzera jest go w stanie wyłączyć na parę minut (tak mam zaprogramowany) a gdy temperatura nie spadnie poniżej 80 stopni to buzer po ustalonym czasie znowu się załącza . Wszystko działa bardzo dobrze , lecz  tylko jeżeli jestem w domu . Chciałbym bezprzewodowo . A , przy piecu mam też zainstalowany elektroniczny miarkownik ciągu którym po przeróbce też by można sterować bezprzewodowo (obecnie działa na dwóch przyciskach +- . Każde naciśnięcie obniża lub podwyższa o 1 stopień zadaną temperaturę . Ot i cała moja historia .

  • maniolxm pisze:

   @isom
   Powiem tak . Jestem początkujący w tym temacie , lecz elektroniką bawię się już(czysto hobbystycznie ) dobre kilkanaście lat . Niestety gdy byłem w waszym wieku nie było takich możliwości jak teraz . (przynajmniej po avatarze adriana myślę że jest jeszcze młody chłopak) . Niestety skryptów to już się chyba nigdy nie nauczę pisać , nawet tych prostych . Próbowałem z blockly i jedną prostą regułę , co działa udało mi się zrobić , na innych poległem . Może ktoś wie gdzie po polsku można by poczytać o tym blockly . Do czego sluży każdy klocek i jakie są reguły przy ich dokładaniu . Następna sprawa to bezpieczeństwo w piecu co , o którym wspomniałeś . Ja doskonale o tym wiem . Tylko jak zobaczyłem ten przykład adriana to od razu zaświtało mi w glowie aby wpierw wypróbować , a że miałem akurat dht22 pod ręką to spróbowałem na nim i po zobaczeniu że jak wyłączyłem układ odczyty zostały te same i wtedy się zaczęło pisanie . Do moich celów miałem zastosować przykład z DS18B20 .
   A teraz jak mam obecnie . Mieszkam w starym budownictwie na pierwszym piętrze a piec co jest w piwnicy (różnica ok 10 metrów) .Przy piecu mam zamontowane arduino z wpiętymi czterema czujnikami DS18B20 . Jest tam także wyświetlacz na którym pokazują się cztery temperatury – na piecu , na wyjściu z pieca , na zaworze mieszającym i na powrocie do pieca . Z piwnicy do domu mam pociągniętą skrętkę a w domu też wyświetlacz który pokazuje też te cztery temperatury , dodatkowo koło wyświetlacza mam buzer który uruchamia się po przekroczeniu 80 stopni (już parę razy uratował mnie przed zagotowaniem wody ) . Jest jeszcze dodatkowy przycisk który po zadziałaniu buzzera jest go w stanie wyłączyć na parę minut (tak mam zaprogramowany) a gdy temperatura nie spadnie poniżej 80 stopni to buzer po ustalonym czasie znowu się załącza . Wszystko działa bardzo dobrze , lecz  tylko jeżeli jestem w domu . Chciałbym bezprzewodowo . A , przy piecu mam też zainstalowany elektroniczny miarkownik ciągu którym po przeróbce też by można sterować bezprzewodowo (obecnie działa na dwóch przyciskach +- . Każde naciśnięcie obniża lub podwyższa o 1 stopień zadaną temperaturę . Ot i cała moja historia .

 28. leszekb pisze:

  Witam, tez postanowiłem polutować taki czujnik temp. ale ja użyłem Wemos D1 Mini v3.0.0 ESP8266 CH340 4MB.
  No i niestety po załadowaniu softu nie zgłasza się sieć AFE. Próbowałem z każdym softem AFE, również 4MB i nic. Proces czyszczenia i ładowania wygląda na ok. ale to wszystko. Czy ten 4MB ESP może byc problemem?
   

 29. maniolxm pisze:

  Czy konfiguracja AFE Firmware pod Domoticza jest inna niż dla Tasmoty ? Przykład . Wgrywam tasmotę , konfiguruję wszystko pod domoticz j i wszystko działa , można sterować przekaznikiem przez domoticz . Natomiast gdy mam zainstalowane AFE Firmware i ustawiam wszystko tak samo to nie działa przez domoticza .

 30. isom pisze:

  @maniolxm generalnie konfiguracja jest identyczna , ale zleży od wersji firmware AFE , jeżeli są to nowe wersje 2.0 to wgrywasz wersję dedykowaną pod domoticz i konfigurujesz połączenie z brokerem tak jak w tasmota , ustawiasz IDX dla przekaźnika i ewentualnie przycisku , zapisujesz konfigurację i działa 

 31. isom pisze:

  @maniolxm wersja T2 współpracuje z domoticz tylko po http a tu trzeba w akcjach przełącznika dodać komendy sterujące zobacz sobie ten artykuł , konfiguracja przekaźnika jest identyczna https://www.smartnydom.pl/pierwsza-wersja-afe-firmware-dla-uzytkownikow-domoticz/

  • maniolxm pisze:

   @isom Tego właśnie się obawiałem bo czytałem wcześniej twój podlinkowany artykuł . Lecz myślałem że to dodatkowa a nie jedyna opcja sterowania . Mam jeszcze małe pytanie . Podczas restartu modułu lub zaniku napięcia , gdy moduł się uruchamia następuje krótkie „cyknięcie" przekaznika . Jest to bardzo niekorzystne do sterowania moim urządzeniem . Czy da się to jakoś wyeliminować ? .

 32. isom pisze:

  @maniolxm Nie ma innej mozliwości sterowania po http i czy to będzie AFE czy inny soft to potrzebne są komendy. Jak nie musi to być czujnik DHT to możesz wgrać na tą chwilę soft T-1 i tam już masz obsługę po mqtt.
  Napisz mi jaki masz dokładnie moduł , jaki przekaźnik – jak sterowany HIGH czy LOW , które GPIO wykorzystujesz do sterowania a postaram się pomóc w problemie klikania

 33. steel_rat pisze:

  Mam podobny przekaźnik. Tam mam sterowanie nim przez GPIO0 z ESP. Skończyło się na tym, że usunąłem GPIO0 fizycznie z połączenia i zrobiłem od strony płytki z przekaznikiem zworkę między pinem z RX a pinem sterującym przekaznikiem. Działa to dobrze. Jak było połączone tak jak oryginalnie to ESP nie uruchamiał się po instalacji oprogramowania. Po włożeniu go do podstawki i podaniu napięcia przechodził w teyb programowania. Tak samo dla czujnika temperatury zmieniłem z GPIO2 na z RX, zrobiłem zworkę od dołu. I czujnik się nie wiesza już po resecie.

  • maniolxm pisze:

   @steel_rat Tak mi też to nie chciało działać . Dopiero wyczytałem że trzeba przerabiać . Jeżeli kupiłeś wersję modułu ESP8266 – 01 V4 to powinno działac bez przeróbek , natomiast jeżeli masz moduł ESP8266 – 01S V1 to musisz wlutować rezystor 10k między VCC i GPIO2  a także połączyć pin VCC z pinem CH_EN . Dodatkowo jak masz moduł ESP8266 – 01S V1 a do niego włożyłeś nie esp-01S tylko esp-01 to trzeba jeszcze wylutować rezystor R2 w module . Ja właśnie miałem ten ostatni przypadek i dopiero po wylutowaniu R2 wszystko zaczęło działać . A czy po twoich przeróbkach przekaznik też „cyknie" podczas restartu ?
    

 34. steel_rat pisze:

  Nie zwróciłem na to uwagi. Zobaczę jak do domu wrócę. Wydaje mi się że nie klikał przy restarcie. Ale że to jest przekaźnik do sterowania pinami od termostatu w piecu to mi nie zależało. Ale wieczorem zobaczę. I taka przeróbka wydaje się prostsza niż jakieś dodatkowe rezystory .

 35. isom pisze:

  @maniolxm jak masz zamiar budować własny układ to radzę użyć takiej wersji ESP gdzie będziesz miał dostęp do GPIO 4 , 5 , 12 , 13 , 14 .
  Jeśli chcesz minimalizować klepanie przekaźników a wykorzystujesz gotowe moduły przekaźnikowe to wybieraj Trigger High .
   

  • maniolxm pisze:

   Dodane przez: @isom
   @maniolxm jak masz zamiar budować własny układ to radzę użyć takiej wersji ESP gdzie będziesz miał dostęp do GPIO 4 , 5 , 12 , 13 , 14 .
    

   Do budowy własnego układu zamierzam użyć NodeMcu . Nie wiem czy czytałeś wczorajszy post . Pytałem tam czy do AFE są jakieś schematy elektryczne .
    

 36. isom pisze:

  @maniolxm  AFE to dość uniwersalne oprogramowanie i pozwala na realizację tak różnych projektów, że nie da się opracować uniwersalnych schematów elektrycznych , a podstawowych aplikacji połączeń przekaźnika do ESP jest tak dużo w sieci że nie ma sensu tego powielać

 37. S Tasiu Wl pisze:

  Witam a w tym wykonaniu była by możliwość dodania opcji aby można było zaprogramować dodatkowo dni tygodnia i godziny w których urządzenia ma działać???

 38. isom pisze:


  a w tym wykonaniu była by możliwość dodania opcji aby można było zaprogramować dodatkowo dni tygodnia i godziny w których urządzenia ma działać???

  O jakie wykonanie pytasz ? Bo harmonogram dla czujnika Temp/Hum to chyba pomyłka. Temat dotyczy czujnika temperatury i wilgotności. 

Dodaj komentarz