Notifications
Clear all

Sterowanie z Google Home/Assistant - tego nie ma nikt :)  

  RSS
Paweł Dawidowski
(@dawidowski-pawel)
Nowy

Prawdopodobnie podniesie się krzyk, że IFTTT, OpenHab, Raspberry itp. Po kilku padniętych kartach do Raspberry miałem już dosyć i zastanawiałem się czy nie sprzedać swoich sonoff'ów i przesiąść się na oryginalną apkę, która współpracuje z moim głośniczkiem. Zanim spełniłem swoje zamiary natrafiłem na Actions for Google Assistant, potem na Dialogflow aż w końcu na Firebase.

Byłem przekonany, że ktoś musiał wpaść na to wcześniej... 🙂

Genialny projekt, który wydaje się być do wdrożenia w AFE Firmware (pytanie czy się zmieści z AFE na 8266/8285), opisany krok po kroku.

https://codeburst.io/home-automation-using-google-assistant-dialogflow-firebase-esp8266-wemos-part-1-800c4dc15ad9

Cytuj
Dodane : 26/10/2018 10:24 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

do standardowej wersji: przekaznik tylko - powinno wejść. Mówie o sonoffie, który nie ma za dużo dostępnej pamięci - zalezy mi na aktualizacji przez przeglądarkę firmware, a to mi powoduje ograniczenia.

uprzedzam ze mam troche innych projektów po drodze wiec nie szybko w to zajrzę, ale chętnie wykorzystam kod jeśli ktoś go w AFE "wszyczyknie."

dzisiaj osobiście z sukcesem używam openHab z ESP i alexa z komunikacją dwukierunkową

  • ja "gadam" do alexy i steruje urządzeniami
  • moje urządzenia gadają do alexy i przez alexe informują mnie np. "uwaga, żona dojeżdza do domu" 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 12:58 pm
Maciek
(@tribon)
Brygadzista Zasłużony dla Forum, Donator 2017

Czy możesz wytłumaczyć co chciałbyś osiągnąć za pomocą Firebase?

Chyba nie sterowanie AFE za pomocą Google Home/Assistant. Bo to jest w standardzie przez np OpenHAB.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 2:56 pm
Flaoo
(@flaoo)
Początkujący

Wszystko pięknie, wszystko ładnie. Sterowanie głosem i komunikaty z głośniczka super sprawa, sam chciałbym mieć coś takiego w domu. Takie rozwiązanie ma same plusy i tylko jeden minus...wszystko leci na serwery zewnętrzne, każde słowo. Wiem, to dla naszego dobra i rozwijania usług itp. Nie ufam amazonowi ani google. Wolę swoje dane trzymać u siebie w domu na swoim serwerze. Wiedzą o nas dużo, ale nie ułatwiajmy "im" roboty. Skorzystam z dobrodziejstw jak będzie offline'owo. Teraz wystarczy mi apka OH 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 3:25 pm
Krzysztofch polubień
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

zgadza się, trzeba mieć to w głowie. Na offlinową wersję do sterowania to raczej nie ma co liczyć, jedynie w obszarze komunikatów z głośniczka - z wykorzystaniem synetezatorów mowy.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 3:37 pm
Paweł Dawidowski
(@dawidowski-pawel)
Nowy

Z tego co doczytałem w projekcie do którego jest link to Dialogflow korzysta z Firebase w którym to znajdują się linki do sterowania urządzeniami. Tak więc odpowiedz na pytanie brzmi: TAK, do sterowania AFE.

Jeśli jest jakikolwiek sposób utrzymania OpenHAB na zawietrznym urządzeniu a przy okazji integracji mojego google home z AFE to ja go chętnie poznam. Bo chyba za cienki jestem

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 4:16 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

hey, ja tez troche nie wiem co teraz chcesz zrobic?

masz zewnetrzne urzadzenie - zewnetrzne czyli poza siecia WiFi czy co?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 6:35 pm
Paweł Dawidowski
(@dawidowski-pawel)
Nowy

Czy możesz wytłumaczyć co chciałbyś osiągnąć za pomocą Firebase?

Chyba nie sterowanie AFE za pomocą Google Home/Assistant. Bo to jest w standardzie przez np OpenHAB.

Mam dość czegokolwiek co będzie robiło za serwer. Czy to OH czy domoticz. Mam małą instalacje w mieszkaniu : dosłownie do 20 sonoff'ow różnych. Mam też głośnik Google home a na sonofach AFE. Chcę nimi sterować z głośnika - dokładnie tak jak na filmie z opisu rozwiązania.

Z tego co widziałem pod linkiem i z plików na githubie wnioskuje, ze że dzięki dołożeniu 2 bibliotek i wpisaniu klucza do instrukcji z Dialogflow'a możliwe jest sterowanie przez GH danym przekaźnikiem zachowując resztę funkcjonalności AFE. Tak więc byloby AFE ze sterowaniem przez GH. Takiej funkcjonalności nie ma ani Supła ani espeasy ani tasmota.

To chce osiągnąć: Kupuję sonoffa, wgrywam AFE, konfiguruje nowe urządzenie w Dialogflow, konfiguruje klucz API w AFE i mam obsługę z HA niezależnie od posiadania openhab czy domoticz.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/10/2018 7:06 pm
malygrzegorz
(@malygrzegorz)
Stażysta

Z tego co rozumiem chcesz żeby AFE mogło łączyć się bezpośrednio z usługami chmurowymi (Dialogflow, Home Assistant) i pomijało lokalny serwer (np. openHAB) - powiem że też jestem za takim rozwiązaniem szczególnie że ostatnio coś się zawiesiło w moim openHAB-ie i lokalnie mogłem sterować ale jak wyjechałem do pracy i wypowiedziałem do telefonu magiczne słowa "turn off all the lights" to w odpowiedzi dostałem że openHAB jest niedostępny i tak całe mieszkanie było oświetlone aż do powrotu z pracy 🙂

Ogólnie wystarczyło zresetować openHAB-a i wróciło wszystko do normy ale gdyby można było wykluczyć lokalny serwer to była by większa niezawodność.

a tak w ogóle to jeszcze inny pomysł: instalował ktoś openHAB-a na jakimś zewnętrznym serwerze na jakiejś wykupionej virtualce na przykład? chyba nie powinno być problemów?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/10/2018 12:38 pm
Udostępnij: