Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE T6 - obsługa czujników Plantower i serwa

1 Wpisów
1 Użytkownicy
0 Likes
759 Wyświetleń
Wpisów: 9
Autor tematu
(@kudzu)
Bywalec
Dołączył: 5 lat temu

Było już o tym wspominane, ale przycichło.

Czujniki pyłów Plantower (PMS5003, PMS7003, PMSA003) są dość popularne, stosunkowo tanie, niektóre przyjemnie małych gabarytów (PMSA003).

Komunikacja po UART jest bardzo podobna do tej w obecnie obsługiwanym czujniku Honeywella - ramka wygląda nieco inaczej. Standardowo po uruchomieniu ramka nadawana jest cyklicznie w interwałach zależnych od poziomu zanieczyszczeń. Producent jednak zastrzega czas bezawaryjnej pracy. Dlatego lepiej korzystać z trybu pasywnego, czyli wykonywania pomiaru na żądanie. Ja na xmega zrobiłem to tak, że budziłem czujnik z uśpienia (wtedy uruchamia się wentylator), czekałem 30 sekund na ustabilizowanie przepływu powietrza, robiłem odczyt i usypiałem PMSa na ok 15 minut, jeśli dobrze pamiętam. Tylko w AVRach jest ten komfort, że uC można głęboko usypiać i budzić przerwaniem od RTC.

 

Drugi pomysł to obsługa serwa PWM albo silnika DC. Chodzi o możliwość sterowania panelem fotowoltaicznym. Pomyślałem, że skoro na polu (tak, Kraków;) ) będzie dostępny tak wydajny komputer, to czemu by go nie zaprzęgnąć do dodatkowej pracy.

Z serwem PWM jest taki problem, że w celu utrzymania pozycji potrzebuje ciągłego sygnału PWM i zasilania (chociaż dodatkowym kanałem na czas postoju zasilanie można odłączać, ale wtedy pod wpływem siły pozycja serwa może się zmienić).

Silnik DC (z przekładnią), gdyby miał pracować dwukierunkowo, potrzebowałby dwóch kanałów GPIO; jednokierunkowo - jednego. Praca mogłaby się odbywać impulsowo: na polecenie z serwera silnik uruchomiłby się na określony czas (w ms). W ten sposób można by realizować śledzenie słońca. 

Udostępnij: