Forum Smart'ny Dom

SonOff Touch krótki...
 

SonOff Touch krótki/długi przycisk  

  RSS
Bartek_F
(@bartek_f)
Początkujący

Decydując się na oprogramowanie do moich sonoff'ów wybrałem tasmotę ze względu na to, że istnieje możliwość wykorzystania przycisku na 2 sposoby. Krótkie przyciśnięcie - uruchamia funkcję 1/długie przyciśnięcie - uruchamia funkcję 2 (np uruchamia innego sonoff'a za pomocą zadanej sceny). Jeśli dobrze zrozumiałem, to w jakiś sposób trzeba to teraz skonfigurować. Teraz pytanie w jaki sposób to zrobić najlepiej/najprościej? Czy takie funkcje konfiguruje się bezpośrednio w sonoff'ie czy to scena ustawiana za pomocą serwera (np: Domoticz)?

Cytuj
Dodane : 07/11/2018 10:46 pm
malygrzegorz
(@malygrzegorz)
Stażysta

Raczej scenami i wszystkimi zaawansowanymi funkcjami ma się zajmować właśnie oprogramowanie sterujące całą automatyką czyli np. Domoticz, openHAB itd.

Sonoff ma być tylko urządzeniem końcowym wykonawczym i sam w sobie ma najmniej robić. I dlatego też @adrian autor AFE Firmware nie daje do sonoff-a takich zaawansowanych rzeczy. Później jak potrzeba coś przekonfigurować to logujesz się do jednego systemu automatyki i wszystko jest w jednym miejscu powiązane. A tak to do każdego sonoffa trzeba się oddzielnie logować i konfigurować a ja mam ich dopiero tylko 9 sztuk i jak zmieniałem serwer i IP to jest co robić 🙂 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/11/2018 2:54 pm
adrian polubień
Bartek_F
(@bartek_f)
Początkujący

Wiadome, coś za coś, ale mimo wszystko chciałbym skorzystać z takiej funkcji. U mnie nie ma tych urządzeń bardzo dużo, ale chciałbym na ścianie mieć jednego podwójnego T1, który obsługuje 2 zestawy świateł na suficie, a przy długim przytrzymaniu przycisku chciałbym, żeby uruchamiała mi się taśma led, która będzie obsługiwana przez sonoff basic albo kontroler H801.

Jeśli zarządza tym już serwer to skąd T1 wie, że po długim naciśnięciu nie ma zaświecić światła, które jest bezpośrednio pod T1 tylko wywołać scenę?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/11/2018 4:22 pm
malygrzegorz
(@malygrzegorz)
Stażysta

Znaczy żeby można było w ogóle to obsłużyć w jakimkolwiek systemie to oczywiście sam włącznik musi wysłać taką informację. Ja używam softu AFE Firmware i on takiej funkcji nie ma. Tasmoty nie znam ale jeśli taką funkcję ma to najlepiej było by w logu np. domoticza zobaczyć czym się różni komunikat wysyłany z tasmoty przy krótkim i przy długim wciśnięciu. Albo jeśli wykorzystujesz komunikację mqtt to w samym mqtt można to zobaczyć za pomocą polecenia mosquitto_sub -v -h localhost -p 1883 -t '#'

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/11/2018 8:20 pm
isom i adrian polubień
adrian
(@adrian)
Prezes

tasmota przy jednym wcisnieciu wysyła MQTT message:

  • cmnd/<topic>/POWER ON|OFF

przy długim

  • cmnd/<topic>/POWER HOLD 

wszystko do przeczytania w dokumentacji

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 08/11/2018 8:35 pm
Bartek_F
(@bartek_f)
Początkujący

@adrian dzięki za pomoc. Tylko teraz u mnie w sumie nawet jak ręcznie w konsoli sonoff'a wpisuję komendę POWER HOLD to się nic nie dzieje. Przy przytrzymaniu przycisku na T1 po ok 5 sekundach słychać "beep", ale komenda i tak jest wysyłana POWER ON/OFF.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/11/2018 2:23 pm
adrian
(@adrian)
Prezes

Hey, nie znam Tasmota, ale co obserwowałbym to wysyłane przez urządzenie wiadomości MQTT to Brokera MQTT

Masz taki broker w ogóle zainstalowany (np. Mosquitto) ?

Do brokera powinny być wysyłane wiadomości z informacjami o zdarzeniach i te możesz przechwytywać i coś z nimi robić. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/11/2018 5:41 pm
Bartek_F
(@bartek_f)
Początkujący

Tak, zainstalowałem Mosquitto. Z tego co czytałem w tej dokumentacji, do której link mi podałeś, to piszą tam, że powinno się zmienić czas reakcji przycisku, który standardowo jest ustawiony na 4 sekundy. Chyba że coś źle zrozumiałem? Dodatkowo z tej tabeli wychodzą do ustawienia jakieś SetOption1 i 11. Gdzie to ustawić?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/11/2018 8:10 am
Udostępnij:Udostępnij
  • 1
    Share
  
Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj