Zigbee od Xiaomi cz...
 
Notifications
Clear all

Zigbee od Xiaomi czy coś innego?  

  RSS
marcinb
(@marcinb)
Młodzik

Kompletuje swój zestaw smart home, połączyłem już na Domoticzu centralkę Xiaomi z włącznikami ściennymi, czujnikami itp oraz Sonoffem, wszystko ładnie śmiga w małym mieszkaniu.

Jestem w trakcie remontu domu gdzie właśnie kładziona jest eletkryka, postanowiłem dokupić elementy systemu Xiaomi ze względu na to iż działają na protokole Zigbee, który to jest moim zdaniem jest mniej prądożerny od Wifi, nie powoduje szumu w sieci Wifi i chyba ma większy zasięg?

Czy znacie jakiś inny system niż Xiaomi pracujący na protokołach Zigbee / Z-Wave oczywiście w miarę przystępnie cenowo? Rozglądałem się za roletami i cena za jakość chyba wyjdzie Shelly 2.5, które niestety działa na Wifi, xiaomi ma swoje rozwiązania w tym temacie, ale z tego co się orientowałem nie mają tak rozbudowanych funkcji do rolet i są droższe. Minus Shelly - budynek posiada 3 kondygnacje i boje się o zasięg. Od razu zaznaczę, że teoretycznie mógłbym wszędzie pociągnąć skrętke, ale sam nie ogarnę spięcia i konfiguracji wszystkiego.

Cytuj
Dodane : 06/08/2019 9:40 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@marcinb ja osobiście nie znam tanich i dobrych urządzeń Zigbee lub Z-Wave , systemy na tym oparte są drogie i wcale nie takie dużo lepsze niż wifi, przy Shelly 2,5 fakt dobrze żeby siła sygnału WIFI była duża , bo przy słabej lubi się gubić , ale funkcjonalność to rekompensuje . Skoro nie chcesz kablologii , to polecam połączone skrętką AP na każdej kondygnacji i wtedy spokojnie ogarniesz wszystko po wifi i znacznie taniej niż Z-Wave . 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/08/2019 2:41 pm
marcinb
(@marcinb)
Młodzik

Dzięki za info tak myślałem, ale chciałem się upewnić, ogarnę więc to co mogę na Xiaomi - podoba mi się design, wykonanie i długi czas zasilania na baterii. Do tego jak dojdzie jakaś promocja, elementy są dosyć przystępne cenowo.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 06/08/2019 3:12 pm
abulec
(@abulec)
Stażysta Donator 2019

Cześć,

@isom zgodzę się co do z-wava. Jako system jest drogi, zarówno jeśli chodzi o urządzenia wykonawcze jak i centralki. Miałem okazję się pobawić Fibaro w ostatnim sezonie grzewczym. Przyznam że daje sporo możliwości i wygodę, natomiast swoje kosztuje,

Jeśli chodzi o zigbee tu mam inne zdanie. Osobiście używam modułu zibgee CC2531 którego sam sobie przeprogramowałem. Koszt jednego wynosi ok 30zł. Jak już masz taki moduł możesz dokupić dowolne urządzenie które działa po zigbee (bramka już wtedy nie jest potrzebna) i sparować je razem. Działają wszystkie urządzenia xiaomi. Są one tanie i jakościowo dobrze wykonane. Po dołożniu anteny do modułu mają naprawdę dobry zasięg i na bateri wytrzymują (nie przesadząjąc) kilka lat. Dla czujek nie widzę lepszego rozwiązania. Dodatkowo mam sticka z-wave który mi gada z danfosami ale to już temat na inny topic. 

Jeśli ktoś by był zainteresowany modułami zigbee, to mam jeszcze kilka sztuk, mogę zaprogramować i podesłać. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/10/2019 6:38 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Cześć  @abulec a testowałeś te czujniki Xiaomi na okoliczność dłuższej utraty kontaktu z kontrolerem  np dłuższa przerwa w dostawie prądu? Podobno potrafią już się same nie połączyć .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/10/2019 7:23 pm
abulec
(@abulec)
Stażysta Donator 2019

@isom, miałem przerwy w dostawie prądu, ale nie zauważyłem problemu. Ale z ciekawości odłączę moduł na jeden dzień, potem podłączę ponownie, mrugnę kontaktronem i sprawdzę czy go widzi. Wg mnie nie powinno być problemy. Moduł działa jak sniffer więc widzi wszystko co jest w eterze. Każde urządzenie ma swój numer który wpisuje się na sztywno w config. Więc jedyny problem który widzę to to że moduł nie wstanie, albo usługa która to obsługuje nie ruszy. Ja mam całość postawioną na synogoly oparte o dockery więc to też trochę inaczej niż mieć wszystko na malinie. Ale przetestuję to.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/10/2019 8:11 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Ja nie twierdzę że tak jest nie mam takich urządzeń . Widziałem kilka wątków na ten temat jeden z nich jest nawet aktualny 

https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=68&t=29006&sid=0f68d0c18b2efa3555e7169234fc91ee

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/10/2019 9:41 pm
abulec
(@abulec)
Stażysta Donator 2019

@isom Też nie jestem do końca pewien, ale sprawdzę to. Co prawda wspomniany przez Ciebie wątek dotyczy bramki Zigate a nie modułu CC2531, ale tak czy inaczej zbadam to u siebie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/10/2019 9:46 pm
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Ja testowałem. Odłączyłem na 12 godzin, normalnie się zgłosiły i działają. Bramka Xiaomi v2.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 11/10/2019 8:17 am
Udostępnij: