Sterowanie przekaźn...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Sterowanie przekaźnikami bistabilnymi

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
73 Wyświetleń
Reem
 Reem
(@reem)
Wpisów: 4
Aktywny
Autor tematu
 

Witam serdecznie

Czy istnieje jakieś urządzenie dzięki, którym mógłbym sterować przekaźnikami bistabilnymi impulsowo ale z odczytem ich stanu?
Instalację w domu mam zrobioną na przekaźnikach bistabilnych, włączniki to zwykłe klawisze dzwonkowe Simona, nie chciałbym się pozbywać
bistabilnych gdyż służą bezawaryjnie lecz chciałbym mieć możliwość ich sterowania przez telefon z odczytem ich stanu żeby wiedzieć gdzie jest włączone światło. Fajnie jak by urządzenie mogło gadać z HA.
Obecnie używam Sonoffa 4CH, który ma tryb impulsowy i to działa ale nie znam stanu przekaźnika. Używam Hagerów EPN526 które mają
2 osobne tory, jeden wykorzystuje do zasilania urządzenia a drugi chciałem wykorzystać do odczytu jego stanu lecz nie znalazłem żadnego urządzenia,
które poza wyjściami ma też wejścia. Jest to dla mnie przydatne np. jak włączę światło z Sonoffa a wyłączę klawiszem dzwonkowym na ścianie.
Może ktoś ma jeszcze inny pomysł?

Pozdrawiam

 
Dodane : 22/11/2022 12:03 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 652
Dyrektor Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21
 

Mój pomysł to jakieś ESP8266 np Wemos do niego ładujesz AFE T4 i zapinasz ekspander MCP23017 i masz 16 wejść na czujniki binarne przepuścisz przez drugi tor bistabilnego i masz stany.

Moim zdaniem najtańsze rozwiązanie.

A większy opis masz tutaj: https://www.smartnydom.pl/powrot-afe-firmware-t4/

Osobiście wykorzystuje to do sterowania przekaźnikami i jednym czujnikiem - działa fajnie.

Kolejny Plan to wykorzystanie zalegających listw przekaźnikowych 8x5V do sterowania siłownikami podłogówki właśnie z wykorzystaniem Wemos i MCP.

 
Dodane : 22/11/2022 10:27 pm
Udostępnij: