Fizyczny push-butto...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Fizyczny push-button zamiast dotyku w Sonoff T1 (1,2,3 ch)

10 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Likes
1,884 Wyświetleń
Pepsi
(@pepsi)
Wpisów: 11
Bywalec Donator 2K18
Autor tematu
 

Cześć,

Zanim zaryzykuję zniszczenie, któregoś z moich sonoff'ów zapytam tutaj.

Czy ktoś już próbował wlutować na płytce przycisk typu push-button? (w załączniku przykładowy)

Wydaje mi się, że nie jest to podłączone bezpośrednio do GPIO? Działa to bardziej na zasadzie wykrywania zmiany rezystancji, czy jeszcze jakoś inaczej?

 

Dlaczego?

z Żoną nienawidzimy dotykowych interfejsów - myślałem, że się przekonamy do takiego, ale nic bardziej mylnego. Przycisk to przycisk, nie trzeba w niego celować i liczyć, że się trafiło co się chciało. Dodatkowo fizyczny przycisk będzie znacznie bardziej powtarzalny przy obsłudze podwójnych, czy potrójnych kliknięć (wykrywam je w Node-Red w nadziei, że MQTT nie wprowadzi za dużych opóźnień)

images
 
Dodane : 07/10/2018 8:30 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja nie próbowałem, trochę nie wiem jak chesz to zrobić z tym szkłem w T1

a może wsadz w puszkę takiego Shelly 1 i zainstaluj zwykły dzwonkowy włącznik. 

 

 
Dodane : 07/10/2018 8:49 pm
Pepsi
(@pepsi)
Wpisów: 11
Bywalec Donator 2K18
Autor tematu
 

@adrian: w szkle bym nawiercił otworek i od zewnętrznej strony szkła taka ładna okrągła blaszka przyklejona na dwustronnej cieniutkiej i elastycznej gąbce. 

Shelly niestety się nie zmieści w tych płyciutkich puszkach. Ale na swoim będę miał już wystarczająco duże 🙂

 
Dodane : 07/10/2018 9:09 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

kombinujesz 😉

 
Dodane : 07/10/2018 9:15 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pepsi nie mam Touch i nie chcę mieć,ale z tego co wiem to tam do wgrania softu przed podaniem zasilania trzeba trzymać dotyk , więc musi być podpięty pod GPIO 0 , jak nie chcesz dotyku to przetnij jedną nogę od niego , dolutuj się się do GPIO 0 i do GND i będziesz miał  swojego switcha.

 
Dodane : 07/10/2018 10:29 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

tak on jest podłączony do gpio 0

 
Dodane : 07/10/2018 11:27 pm
Pepsi
(@pepsi)
Wpisów: 11
Bywalec Donator 2K18
Autor tematu
 

Na ten moment zwiększyłem czułość dotyku w dość kontrowersyjny sposób.

Odkleiłem te plastikowe "klocuszki", służące głownie podświetlaniu przycisku, owinąłem je folią aluminiową i przykleiłem.

Potrzebny był restart, żeby się dotyk skalibrował i teraz Żona nie ma problemu z przyciskaniem.

 
Dodane : 08/10/2018 11:44 am
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

tak czy inaczej zastanawiam się nad zrobieniem wersji tego soft które bedzie tylko rozsyłało zdarzenia, ale nie będzie samo z siebie sterowało

 
Dodane : 08/10/2018 2:19 pm
Pepsi
(@pepsi)
Wpisów: 11
Bywalec Donator 2K18
Autor tematu
 

A nie prościej byłoby dodać opcje w konfiguracji przycisku. Obok "systemowy" i "tylko sterowanie przekaźnikiem" dodać jeszcze coś w stylu "tylko wysyłanie stanu"? Ograniczyłoby to liczbę wersji do utrzymywania? Chyba że Twoje podejście to zdecydowanie trzymać się prostego softu i ewentualne dodatkowe rzeczy robić poprzez dopasowanie do zastosowania.

 
Dodane : 08/10/2018 11:05 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

tylko switch'e nie wysyłają mi żadnych informacji po MQTT

  • jak wciśniesz switch'a to powoduje, że 
  • przełącza przekaźnik,przełączenie przekaźnika powoduje 
  • wysłanie MQTT

Bez drugiego pkt. nie pójdzie 3

 

 
Dodane : 08/10/2018 11:10 pm
Udostępnij: