Powiadomienia
Wyczyść wszystko

wind

pawell32
(@pawell32)
Ekspert

cześć,

mam zbór czujników i chcę przejść z tym na AFE, pomiar prędkości wiatru korzysta z we. cyfrowego (impulsy), jak wygląda kalibracja?

Pytanie drugie, pomiar kierunku wiatru teraz mam realizowane mierząc napięcie na wejściu analogowym. Jest to przewidziane w tym oprogramowaniu? Mam osiem kontaktronów i mógłbym wykorzystać kilka we. cyfrowych i w skrypcie połączyć to.

Czujnik pyłów zamieniam z SDS011 na HPMA115S0.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 27/12/2021 9:42 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

cześć

1. Wiatr kalibracja to jest odległość, którą "przebędzie" wiatr w ciągu jednego impulsu

image

2. Kierunek wiatru - jaki takiego nie mam w AFE, jest pomiar napięcia. Tzn AFE zwróci Ci aktualną wartość napięcia, jeśli jesteś sobie w stanie z napięcia już w automatyce przeliczyć na kierunek wiatru to będziesz miał tę informację

3. HPMA115S0 - ja nie jestem zadowolony z tego czujnika. On zwraca PM2.5 a PM10 przelicza, dodatkowo jeśli TX lub RX (nie pamiętam który) zostanie zwarty do GND - chyba dzieje się podczas resetu urządzenia to traci pomiary - trzeba odłączyć go od zasilania na sekundę - nie wiem czy to przypadłość mojego (kupiony na Aliexpress) czy wszystkich.

 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 27/12/2021 10:00 am
pawell32
(@pawell32)
Ekspert

@adrian pytanie pomocnicze ad. kierunku, czy jest szansa by w przyszłości taka funkcjonalność się pojawiła w formie cyfrowej? Tak jak pisałem obecnie mam analogowo, chcę to przerobić na cyfrowy. Zajmie mi to co prawda 3 porty gpio, ale nie bawię się już w analog.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 27/12/2021 3:31 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Mógłbyś to bardziej opisać, żebym zrozumiał, jak to działałoby od strony sprzętu?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 27/12/2021 7:36 pm
pawell32
(@pawell32)
Ekspert

@adrian rotor od kierunku wiatru ma 8 kontaktronów, 4 od kierunków głównych i 4 pośrednie. Teraz działa to tak - przy każdym kontaktronie jest rezystor, rzecz jasna każdy o innej wartości. Na zewnątrz jest zbudowany dzielnik napięcia i podłączone do we. analogowego ESP. W zależności, który kontaktron jest zwarty takie mamy napięcie. Reguła w Espeasy przelicza mi to i do Domoticza podaje mi ustalony kierunek.

Ja chcę to zamienić - 8 kontaktronów podłączam do kodera i zamieniam na postać binarną. Daje to mi 3 bity, zajmę 3 porty GPIO. Do Domoticza wyślę stan 3 portów i w samej automatyce przetłumaczę na kierunek.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 27/12/2021 8:08 pm
Udostępnij: