Forum Smart'ny Dom

Stacja pogody na ESP8266 z AFE Firmware  

Strona 2 / 3
  RSS
janusz15813
(@janusz15813)
Młodzik

Uruchomiłem Stacje pogody z Honeywell HPMA115S0 i mam problem.

Wskazania  pyłów zawieszonych  PM2.5 i  PM10 są prawie identyczne.

Z moich obserwacji i porównania pomiarów z okolicy wynika że pyłów PM 2,5 powinno być około

połowę mniej niż PM10 .Porównywałem wyniki z najbliższą stacją pomiarową ( https://airly.eu/map/pl/ )

i wyniki pyłów PM10 się zgadzały a PM2,5 nie. Nie wierzę że kupiony nowy czujnik mierzy źle.

Proszę  zatem adriana o sprawdzenie algorytmów odczytu parametrów w oprogramowaniu.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/02/2019 8:29 pm
adrian
(@adrian)
Prezes

@janusz15813 przyjrzę się - zawyża, czy zaniża 2.5 w stosunku do tego referencyjnego czujnika?

mój czujnik jest w domu i wartości również mam zbliżone, ale z niczym nie porównywałem

https://github.com/tschaban/AFE-Firmware/issues/452

OdpowiedzCytuj
Dodane : 10/02/2019 10:37 pm
janusz15813
(@janusz15813)
Młodzik

Zdecydowanie zawyża wynik dla 2,5 . Właściwie w dolnym zakresie  do 100 ug/m3  różnica między PM10 a PM2,5 wynosiła tylko 2, a w zakresie do 500 wynosiła 4 .Dlatego pisałem że wyniki  PM10 i PM2,5 są prawie identyczne.

Bo tak wygląda że odczytywana jest  wartość PM10 dla obu pomiarów, no chyba że coś nie tak z tym czujnikiem. 

W opisie sensora  jest taka wzmianka: 

1) PM2.5 is particulate matter <2.5 µm in diameter; PM10 is particulate matter <10 µm in diameter.
2) PM10 in µg/m3 is calculated from PM 2.5 readings.  ??

W tabeli 4 jest jakiś algorytm który nie bardzo rozumiem bo nie znam się na programowaniu 

“DF1, DF2, DF3, DF4  PM2.5 = DF1 * 256 + DF2  PM10 = DF3 * 256 + DF4”

pozdr

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/02/2019 10:12 am
adrian
(@adrian)
Prezes

dzięki - będę analizował - korzystałem z gotowej biblioteki, zobacze jak ona działa

OdpowiedzCytuj
Dodane : 12/02/2019 7:50 pm
znajdzik
(@znajdzik)
Nowy

Witam, w mojej ocenie jeśli już jest coś nie tak to z zaniżonym PM 10 ale w żadnym wypadku PM 2.5 nie jest zawyżony.
Załączam screeny z domoticza. Pomiary "Dom" oczywiście są wykonywane na zewnątrz budynku. Pomiary Airly to czujnik oddalony o jakieś 5km. Oczywiście wskazania przy tej odległości mogą się znacznie różnić ale póki co są zbliżone.
Pomiary obserwuję drugi dzień więc nie wiem jak będzie przy wysokim zapyleniu cząstkami stałymi.
https://drive.google.com/open?id=1qHT6uxBghu7Ig2oy_3DD78cK-7Vq7mo2
https://drive.google.com/open?id=1q3ZL6U7tET3XmE_WN9nyH6ajqyzZEIsu

OdpowiedzCytuj
Dodane : 13/02/2019 1:04 pm
znajdzik
(@znajdzik)
Nowy

Witam, zbudowałem stację na bazie AFE T6 z czujnikiem  Bosch BME680, BH1750 oraz  HPMA115S0.

Mam do Was pytanie dotyczące wskazań czujnika BME680. Porównuję jego odczyty z okolicznymi czujnikami Airly i mam wrażenie że czujnik zaniża ciśnienie o jakieś 11 hPa i wilgotność o jakieś 25-30%. Rozumiem że z temperaturą  jest różnie ale wskazania wilgotności i ciśnienia powinny być zbliżone do tych z Airly. Wilgotność np. mam aktualnie 62% ( w domu mam 45-50%) Airly pokazuje 92% a jakiś regionalny portal z  pogodą podaje 98%.

Czy ktoś używa czujnika BME680 ? Czy Wasze wskazania są prawdopodobne ?

Zgodnie ze specyfikacją czujnik jest dość dokładny, hum: +/- 3% a press +/-0,6hPa.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/02/2019 9:10 am
janusz15813
(@janusz15813)
Młodzik

Ja mam BME280, BH1750 oraz HPMA115S0. W BME280 również wilgotność nie jest dokładna .Natomiast ciśnienie jest ok, tylko trzeba wprowadzić korektę ze względu na wysokość (położenie czujnika npm. u mnie dodać 26 ) i wtedy wynik zgadzał się z okolicznymi czujnikami Airly.Temperatura też nie jest za dokładna i różni się ok 1 C od DS18B20 .

Adrian jakby dało się w oprogramowaniu wprowadzać korektę do ciśnienia to by było super.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/02/2019 10:24 am
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator

Ja nie używam tego softu , bo brakuje mi w nim analoga lub czujnika NO/NC , ale na 100% uwaga @janusz15813 o korekcie ze względu na wysokość npm. jest słuszna , bardziej bym to widział jako dodatkowe okno w konfiguracji gdzie każdy by wpisywał swoją wysokość i na tej podstawie program dokonywał by korekty.

Zaniżona wilgotność wynika z faktu że czujnik sam w sobie się grzeje i zawyża temp , więc musi zaniżać hum . Można to poprawić usypianiem czujnika i nie zamykaniem go w małe obudowy , a już na pewno nie trzymać blisko samego esp.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 14/02/2019 10:44 am
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista

Hej Adrian

Mam pytanie.Zrobilem sobie  twoja stacje pogody. Jestem zachwycony twoja praca.

Narazie mam tylko czujnik natezena swiatla i temp-wilg-baro. I to mi narazie wystarcza. Dodalem tez panel sloneczny poniewaz wczesniej na baterii mi to zdychalo po jednym dniu jej naladowania.

Przed chwila podlaczylem panel sloneczny. Dam zdiecia. Jeszcze dopracuje aby wygladalo.

Pytanie mam do ciebie takie.

Czy jestes w stanie zrobic usypianie esp w moim przypadku wemos pro? Tak aby budzilo sie wysylalo dane i szlo ponownie spac  . Celem oszczedzania baterii  . 

Drugie pytanie czy mozesz dodac wsaznik baterii ?

Mam jeszcze pytanie do czego wam potrzebny wylacznik i przekaznik w stacji pogody?
Wszystko zamowione na aliexpres. Obudowa , solar, itp
Ogolnie teraz zobacze ile wytrzyma bateria bez usypiania. 
OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 12:32 am
lukas121
(@lukas121)
Brygadzista

@Krzysztofch dobra robota, jaką pojemność baterii zastosowałeś i moc panela ?, chyba 0.6W. Jako że skończyłem projekt sterownika bramy biorę się za stacje pogodową nastawioną właśnie na zasilanie bateryjne z solarem. Też muszę pomęczyć Adriana o dodanie tych funkcji.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 8:26 am
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista

Tak akurat 6W poniewaz pasowalo mi do obudowy. Bateria taka jak na zdieciu z aliexpres tez . Pojemnosc nie pamietam bo nie mam jej w pracy  

https://s.click.aliexpress.com/e/UQAKV2Y

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 11:04 am
lukas121
(@lukas121)
Brygadzista

Daj znać czy naładuje ci baterie do pełna (szczególnie w pochmurne dni) bo 0,6W to troszkę może być mało, jak nie będzie usypiania esp.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 6:01 pm
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista

Dwie funkcje sa bardzo potrzebne usypianie bo jesli panel laduje baterie to i tak bateria ma okreslona liczbe rozladowania-naladowania. 

Druga funkcja to napiecie na baterii. 

Caly dzien mnialem to w pracu w szafce i po przyjsciu do domu bateria mniala 3.25 V ale jeszcze esp dzialalo. Postawilem pod lampke zeby sie naladowala. 

W pracy mnialem to bo musialem wyciac wiekszy otwor na czujnik swiatla bo duzo zanizal przy malym otworze. Tak to teraz wyglada. Nie mocuje jeszcze na stale solara bo nie wiem czy on bedzie na stacji czy osobno wystawiony w kierunku najbardziej gdzie dochodzi swiatlo

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:03 pm
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator

@krzysztofch czujnik BME 280 dałeś w tej wystającej tulejce poza puszką ? Ogólnie ładnie wykonane 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:27 pm
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista

Tak tam umiescilem .Wyciolem to z korka po szamponie 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator

No i dobrze przynajmniej czujnik nie jest blisko ESP i ma sporo miejsca w tym korku 🙂

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:32 pm
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista

Isom ponowie pytanie po co w stacji tobie np wlacznik i przekaznik. 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:45 pm
isom
 isom
(@isom)
Zasłużony Moderator

@krzysztofch nie każdy wykorzysta ten soft do stacji pogodowej , jak ktoś chce mieć np dobry czujnik wilgotności i temp w łazience i sterować wentylatorem to może to spokojnie wykorzystać . Czujniki DHT ja złapią dużą wilgotność to potrafią ją trzymać nawet jak już wcale takiej dużej w pomieszczeniu nie ma . To tylko jeden przykład ale można to wykorzystać nawet w ogrodzie wykorzystując czujnik natężenia oświetlenia do włączania oświetlenia ogrodowego .

Mi w tym sofcie przydał by się jeszcze taki czujnik jak do kontaktronów ( czujnik deszczu do podlewania ) i analog ale to już było opisywane

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 9:55 pm
lukas121
(@lukas121)
Brygadzista

Standardowo na stabilizatorach LDO będzie można zejść do około 3,1V. Ja planuje zamienić LDO na przetwornice step up/down i zejść do 2,7V co zapewni trochę więcej czasu pracy z baterii. A jak na cały dzień spadło do 3,25V to całkiem nieźle, tylko że nie masz jeszcze HPMA115S0 a on na pewno trochę energii pochłonie.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 10:02 pm
Krzysztofch
(@krzysztofch)
Brygadzista
  • Ja mysle ze to nic nie da. Esp nie bierze napiecie tylko moc. Mniej napiecia a zarazem wiecej pradu. W nastepne dni porobie proby mierzac napiecie. Rano i wieczorem. 
  • Ja nie jestem programista. Ale gdybym chcial to zrobic na prosty rozum to wlacznik i relay wykorzystal bym do usypiania i budzenia a sam wlacznik zaprogramowal bym w blockly zeby sie wlanczal co np godz na piec min i wtedy esp by mi zaktualizowalo dane
OdpowiedzCytuj
Dodane : 15/02/2019 10:05 pm
Strona 2 / 3
Udostępnij:

Udostępnij
  • 1
    Share

Pracuję

Proszę Zaloguj Się lub Zarejestruj