Asystent AI
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware Funkcjonalność do zliczania impulsów: wiatr, ilość wody, itp

6 Wpisów
4 Użytkownicy
3 Reactions
1,721 Wyświetleń
adrian
Wpisów: 4083
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 12 lat temu
[#1388]

cześć, będę dodawał funkcję do AFE Firmware zliczającą impulsy. Oryginalnie pod pomiar siły wiatru do AFE T6 (stacja pogody) i sprzętu, jak w tym poście

Pomyślałem sobie, że mogę to zrobić bardziej uniwersalnie i zastosować jeden mechanizm zliczający do różnych funkcji.

To co muszę zliczać to ilość impulsów w czasie, które przeliczone w jakiejś skali będą reprezentowały konkretną informację.

Hipotetycznie

  • 100 impulsów na 60 sekund to prędkość wiatru 10km/h dla sprzętu jak tutaj.

znając powyższą zależność i rejestrując przez urządzenie z AFE impulsy w zadanym czasie, AFE będzie wysyłać do systemu automatyki informacje ze zdefiniowanym interwałem

Analogicznie mogę to samo zastosować dla pomiaru czegokolwiek 

  • ILOŚĆ impulsów w CZASIE to WYNIK w JEDNOSTCE

w AFE konfigurowalne byłaby 

Wzór / Zależność do przeliczania rzeczywistych wartość na podstawie impulsów wysyłanych do AFE

  • ILOSC impulsów - liczba naturalna od 0 do ???
  • CZAS w milisekundach?, sekundach? - wolałbym w sekundach 
  • WYNIK - liczba rzeczywista 
  • JEDNOSTKA - pole tekstowe np. km/h, m/sek, litrów/h

Inne parametry

  • Jak często ma wysyłać informację do systemu automatyki, od 5 sek do 24h ?
  • Czy wysyłać dane tylko jak zmieni się wartość (checkbox) - brak zaznaczenia, wysyła zawsze z powyższą, częstotliwością - ważne, czy wartość zmieni się, czy nie

Co myślicie? czegoś brakuje w moim toku myślenia? da radę?

Nie wiem, czy jasno opisałem co chcę, jak zrobić.


5 Odpowiedzi
isom
Wpisów: 5319
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 8 lat temu

W polu tekstowym JEDNOSTKA warto dodać kW - kilowaty zliczanie impulsów z licznika energii , co do reszty to mi się podoba a jak coś mi wpadnie to dopiszę 

CZAS w sekundach w zupełności wystarczy 


Odpowiedz
adrian
Wpisów: 4083
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 12 lat temu

no właśnie będzie to pole tekstowe - więc wpiszesz sobie co chcesz - z perspektywy samego wyliczenia, nie jest mi potrzebna, żadna jednostka, może być ilość baranów / na godzinę 😉 - liczonych przed zaśnięciem 

zwykłe pole tekstowe 


Odpowiedz
1 odpowiedź
Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
(@krzysztofch)
Dołączył: 8 lat temu

Ekspert
Wpisów: 488
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian

@adrian

Hej chce dopowiedziec cos, zebys wziol to tez pod uwage. Co do zliczania impulsow do wiatru. Ja akurat mam wiatromierz ktory ma na obrot dwa impulsy z kontraktronu. Mysle ze moga byc tez ktore maja jeden impuls. Ale jak bedziemy mogli to sami sobie konfigurowac to , spoko  

Bedzie zajefajne jak bedzie  zliczal impulsy :kWG czy tez wody czy cokolwiek. 

Jezeli chodzi o wode czy kWG to trzeba by bylo dodac „total”  zeby dodawal kolejna wartosc do calosci, zeby wiedziec ile tej wody poplynelo , czy ile kwg wziolem dziennie. Mysle ze domoticz sam zliczy to miesiecznie czy rocznie . A jak bedzie wiatr to w chekboxie nie zaznaczac tej opcji .

Nie mam pojecia czy nam potrzebny jest poryw wiatru? Tak jak to w domoticzu w opcji wiatr?

tez sie zastanawiam jak bedzie wygladal wykres wiatru. Jesli bedziemy wysylac info do systemu  co minute np,  to moze sie okazac ze ten wykres bedzie nie czytelny , wykres bedzie skakal bo w jednej minucie byl wiatr w drugiej nie. I tak na zmiane. Dlatego mysle ze wykres bedzie nieczytelny i bedzie wygladal podobnie jak na zalaczinym zdieciu.

Nie wiem? Dobra by bylo opcja zeby zliczal kilka odczytow ( moze byc konfiguralne) i wyslal srednią wiatru np z 10 czy 100 odczytow. W ten sposob mozemy miec dwa parametry. Srednia wiatru w czasie i poryw ? 

Co sadzicie? 

 

F00DC0CE DBEE 4D0E 9A4E E47A89F8E4A8
edit
czytalem kiedys ze zliczanie impulsow w czasie daje dla wiatru pomiar bardzo nie precyzyjny szczegolnie w slabym wietrze.
 
Dlatego ktos zastosowal zliczanie czasu od jednego przerwania do drugiego. 
Ale co by Adrian nie wymyslil to pomozemy testowac. 

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5319
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 8 lat temu

ok 🙂 


Odpowiedz
lukas121
Wpisów: 543
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 8 lat temu

Czujnik deszczu:

Czułość / rozdzielczość wynosi około 1,25 ml / 0,173 mm / m2 na impuls

Powierzchnia wynosi około 7238 mm2, więc mnożnik wynosi 138,15. W moim przypadku miernik przechyla się, gdy jest wypełniony około 1,25 ml, ale należy go skalibrować: przepuścić przez miernik dowolną znaną ilość wody, podzielić ją przez liczbę wygenerowanych impulsów, pomnożyć przez 138 i to ilość wody na m2 na impuls.

Czujnik prędkości wiatru:

Obwód koła wynosi 50 centymetrów, a zatem przy prędkości wiatru 1 metr na sekundę anemometr wykonuje 2 pełne obroty.

Zamontowane są dwa magnesy  czyli na 2 pełne obroty mamy 4 impulsy. 

 


Odpowiedz
Udostępnij: