Asystent AI
DS18B20, Piec, ster...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

DS18B20, Piec, sterowanie bezprzewodowe

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
1,763 Wyświetleń
(@maniolxm)
Wpisów: 62
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#1906]

@isom

Powiem tak . Jestem początkujący w tym temacie , lecz elektroniką bawię się już(czysto hobbystycznie ) dobre kilkanaście lat . Niestety gdy byłem w waszym wieku nie było takich możliwości jak teraz . (przynajmniej po avatarze adriana myślę że jest jeszcze młody chłopak) . Niestety skryptów to już się chyba nigdy nie nauczę pisać , nawet tych prostych . Próbowałem z blockly i jedną prostą regułę , co działa udało mi się zrobić , na innych poległem . Może ktoś wie gdzie po polsku można by poczytać o tym blockly . Do czego sluży każdy klocek i jakie są reguły przy ich dokładaniu . Następna sprawa to bezpieczeństwo w piecu co , o którym wspomniałeś . Ja doskonale o tym wiem . Tylko jak zobaczyłem ten przykład adriana to od razu zaświtało mi w glowie aby wpierw wypróbować , a że miałem akurat dht22 pod ręką to spróbowałem na nim i po zobaczeniu że jak wyłączyłem układ odczyty zostały te same i wtedy się zaczęło pisanie . Do moich celów miałem zastosować przykład z DS18B20 .

A teraz jak mam obecnie . Mieszkam w starym budownictwie na pierwszym piętrze a piec co jest w piwnicy (różnica ok 10 metrów) .Przy piecu mam zamontowane arduino z wpiętymi czterema czujnikami DS18B20 . Jest tam także wyświetlacz na którym pokazują się cztery temperatury - na piecu , na wyjściu z pieca , na zaworze mieszającym i na powrocie do pieca . Z piwnicy do domu mam pociągniętą skrętkę a w domu też wyświetlacz który pokazuje też te cztery temperatury , dodatkowo koło wyświetlacza mam buzer który uruchamia się po przekroczeniu 80 stopni (już parę razy uratował mnie przed zagotowaniem wody ) . Jest jeszcze dodatkowy przycisk który po zadziałaniu buzzera jest go w stanie wyłączyć na parę minut (tak mam zaprogramowany) a gdy temperatura nie spadnie poniżej 80 stopni to buzer po ustalonym czasie znowu się załącza . Wszystko działa bardzo dobrze , lecz  tylko jeżeli jestem w domu . Chciałbym bezprzewodowo . A , przy piecu mam też zainstalowany elektroniczny miarkownik ciągu którym po przeróbce też by można sterować bezprzewodowo (obecnie działa na dwóch przyciskach +- . Każde naciśnięcie obniża lub podwyższa o 1 stopień zadaną temperaturę . Ot i cała moja historia .


 
Dodane : 21/09/2020 9:57 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@maniolxm Tym bardziej zapraszam do działu domoticz i tam pytaj . Ja nie patrzę na metryki tym bardziej , że sam nie jestem już młodzieniaszkiem i mógłbyś się zdziwić gdybym podał rocznik . Jak zaczynałem z automatyką miałem podobne podejście ( jestem za stary na uczenie się ), ale jak się trochę wciągniesz to stwierdzisz że to co wydawało się niemożliwe staje się nawet łatwe.

 


 
Dodane : 21/09/2020 10:31 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@maniolxm a może inkrementanie podejśc do tematu

Na początku z duplikować, aktualne rozwiązanie.

  • Do ESP8266 podłączyć 4 czujniki DS18B20 (jak się da) obok tych co masz teraz
  • Temperatura z tych czujników będzie szła do Domoticz - będziesz mógł sobie to monitorować
  • Do Domoticz podłączyć tez jakiś buzzer, który będziesz miał w domu. Na szybko przychodzi mi do głowy również jakiś bezprzewodowy buzzer opary na ESP8266 - będziesz mógł sobie go trzymać "przy łóżku" - nigdy nie robiłem buzera, ale pewnie nie ma filozofii jakieś. Alternatwie cokolwiek co można byłoby włączyć - np. czerwona żarówka w salonie 😉
  • Trzeba będzie napisac te reguły w Domoticz, gdy temperatura podniesie / spadnie to Domoticz uruchomi buzzer / czerwoną zarówkę
  • Dodatkowo można byłoby wysyłac jakieś powiadomienia na komórkę, zakładam że masz jakiegoś Smartfona - np że temperatura przekroczyła te 80stopni
  • Bezprzewodowe system nie są takie niezawodne więc dla bezpieczeństwa można byłoby monitorować, czy czujniki temperatury na ESP8266 straciły połączenie - to może być utrata zasilania, brak połączenia z WiFi - do wykorzystania MQTT Brokera i tzw LWT - wtedy też niech uruchamia buzzer'a
  • Dodatkowo można byłoby wysyłać informację na komórkę, że nią ma połączenia. (u mnie mam tak zrobiony sterownik do bramy, wiem kiedy traci połączenie)
  • Ten miarownik też dałoby się zrobić na ESP8266 z jakimś przekaźnikami, którymi sterowałby Domoticz poprzez reguły lub ręcznie - nie wiem jak potrzebujesz

Wiem, że to może wszystko "groźnie" brzmi, ale krok po kroku coś dałoby się zrobić.

Pytanie mam, czy te 10m w dół sięgnie Ci WiFi - stare budownictwo ma solidne mury? No chyba że możesz po tej skrętce pociągnąć sieć do piwnicy.

PS.

  • Co do wieku, dzięki za komplement, zastanawiam się do ilu lat jest się jeszcze chłopakiem 😉
  • Temat roździeliłem od oryginalnego wątku i przeniosłem do Domoticz

 


 
Dodane : 21/09/2020 10:35 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@maniolxm pomysł @adrian  -a  nie jest zły masz już prawie gotowy soft AFE T1 , który po w graniu do jakiegoś wemosa pozwoli na zdublowanie tego już masz , a jak się wciągniesz to podeślę Ci kod mysensors  do arduino z obsługą 4 -5 czujników + ze trzy przekaźniki , podłączysz arduino do tej skrętki i będziesz miał wszystko przewodowo ale w domoticz.


 
Dodane : 21/09/2020 10:59 pm
(@maniolxm)
Wpisów: 62
Kontrybutor Donator 2K20
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

No będę trochę próbował . Pomalutku coś trzeba działać . Zobaczymy co z tego wyjdzie . Oczywiście smartfona mam . To podstawa . Zresztą gdzieś tu pisalem i wstawiłem zdjęcie że te ikonki niedziałającego urządzenia w domoteczu są dupiate i malo czytelne . Na kompie to domotecz jest ok . 


 
Dodane : 22/09/2020 12:15 am
Udostępnij: