Tania alternatywa d...
 
Notifications
Clear all

Tania alternatywa dla Raspberry, doradzcie.  

  RSS
B@rtek
(@brtek)
Nowy

Witajcie, to mój pierwszy post, więc jeśli komuś wyda się głupi to proszę o wyrozumiałość dla laika. Od jakiegoś czasu strasznie interesuje mnie tematyka inteligentnych domów, tak trafiłem na to forum, chciałbym poeksperymentować i sprawdzić czy jest to temat, który wciągnie mnie również w praktyce, a nie tylko w teorii. Chciałbym kupić jakiś tani minikomputer postawić tam domoticza, kupić jednego lub dwa sonoffy i po prostu się tym pobawić, czy możecie polecić jakiś taniutki komputer, typowo do nauki? Może być chińczyk z ali. Jeśli macie jakieś sugestie chętnie poczytam, od czego/jak zacząć, każda informacja jest dla mnie na wagę złota.

Cytuj
Dodane : 28/03/2020 1:10 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@brtek teoretycznie prawie każdy minikomputer pozwoli na zainstalowanie domoticza , może to być nawet orange Pi zero z 512 MB z wgranym armbian buster. Na ali kupisz go za 80 zł , tylko czy warto ? Jak się wkręcisz co stanie się na 90% to taki OPI- Zero zrobi się szybko za słaby i trzeba będzie zmieniać na coś mocniejszego, czyli kolejny wydatek . Chcesz dobrze zacząć kup na alledrogo lekko używane Raspbery 3B , pobierz obraz smarticza i do dzieła . Jak zdecydujesz że chcesz więcej to taką malinę sprzedasz bez większej straty bardzo szybko a z doświadczenia wiem że do systemu automatyki bez wodotrysków takie 3B z małym dyskiem SSD jest bardzo dobrym rozwiązaniem.  

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/03/2020 10:26 am
adrian polubień
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@brtek Ewentualnie wykorzystaj swój komputer do "zabawy" a jak się spodoba to kup coś bardziej docelowego, jak sugeruje @isom - też nie szedłbym w coś słabszego niż raspbery

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/03/2020 12:09 am
B@rtek
(@brtek)
Nowy

Dzięki za podpowiedzi, macie racje, właśnie ściągam smarticza, zainstaluje go na laptopie. Kolejne pytanie, jeśli już zdecyduję się na zakup docelowego minikomputera, który polecacie i co powinien zawierać sensowny zestaw? komputer, zasilacz, chłodzenie, etc?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/03/2020 10:49 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@brtek smarticz jest na raspberry, zainstaluj sobie np. Domoticz używając instalki z tego miejsca: https://www.domoticz.com/downloads/

Co do sprzętu:

  • raczej większość ludzi używa Raspberry PI 3 lub 4  - ja tego tak nie śledzę @isom na pewno doradzi
  • w przeszłości używałem Cubietruck miał wszystko co potrzebowałem: 2GB, WiFi, BT, SATA, zasilanie bateryjne z ładowaniem - czy polecam, dzisiaj kupiłbym pewnie jakieś Rasp.PI, bo jest większa grupa ludzi, która do rozwija.
  • dzisiaj mam cały system zrobiony na Intelu / miniITX, przy czym u mnie ten sprzęt ma mnóstwo innych zastosować.
OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/03/2020 11:01 am
Flaoo
(@flaoo)
Początkujący

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie oprogramowania do wirtualizacji. Jeżeli zdecydujesz się na testy na swoim pc/laptopie to nie będziesz robić sobie bałaganu w systemie. Zainstaluj np. VirtualBox i tam baw się w testy. Przygotuj system, zrób klona i testuj bez obaw. Pójdzie coś nie tak, skasuj system wirtualny i zrób kolejny klon....i tak w kółko. Osobiście używam Proxmox na dedykowanym do tego serwerze(starym PC), mam tam kilka systemów odpowiedzialnych za różne. Na jednym stoi OpenHab, na innym OwnCloud.

Docelowo, jak już zostało to wspomniane, lepiej wydać kasę raz, a porządnie i mieć spokój.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 31/03/2020 12:04 pm
adrian polubień
Udostępnij: