Jaki dostawca ? Jak...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Jaki dostawca ? Jaki typ komunikacji ?

Mariusz
(@mariusz)
Nowy

Witam, 

Będę wdzięczny za podpowiedź od jakiego systemu i rozwiązania zacząć. To początek i chciałbym wybrać dobrze.

Mieszkanie w bloku 60m2. Na początek sterowanie oświetleniem , podstawowe czujniki gazu ,dymu ,zalania, ruchu. Taśmy LEDy ,pilot IR ,sterowanie głosem i jakieś proste sceny.

Jestem bardziej skłony do gotowych rozwiązań ze względu na ograniczony czas, aczkolwiek słyszałem że gotowe rozwiązania od powyższych firm nożna przerobić żeby działa np. z domoticzem . Czyli dalszą możliwość rozwój jest mile widziana.

1. Którego dostawcę wybrać na początek Tuya ,Xiaomi,Sonoff ? Fibaro odpada ze względu na cenę.

2. Typ połączenia. Odrazu iść w Zigbee + bramka czy może wystarczające będzie samo WiFi ??

3. Czy może hybryda ?? Nie bać się i inwestować w obrębie jednego dostawcy  w urządzenia pracujące na wifi jaki i Zigbee ?Czy przy tak utworzonej sieci w obrębie dwóch rozwiązań (Zigbee i wifi) na ich podstawie można dalej tworzyć sceny ?

 

Dziękuję za pomoc.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 18/01/2021 8:11 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@mariusz Im mniej pomieszanych typów komunikacji , tym lepiej , ale nie wszędzie i nie zawsze się tak da. Jak pójdziesz w samo Zigbee to nie zmodyfikujesz softu i nie będziesz w stanie dołożyć do takiego np modułu dopuszkowego czujnika temperatury. 

Jak pójdziesz w samo WIFI , to np czujniki bateryjne będą działać na bateriach krótko i na dodatek częstotliwość odświeżania danych będzie często niezadowalająca.

Co do firm - dostawców też bym się nie przywiązywał do jednego, bo czasami warto zastosować coś co za podobne pieniądze pozwoli na znacznie więcej niż podobny moduł tego jednego wybranego dostawcy.

Jeżeli planujesz własny serwer typu Domoticz to nie będzie problemów ze scenami w obrębie różnych dostawców i technologii. Polecam skoro już się zdecydowałeś na bezprzewodową technologię , większość oprzeć na WIFI a czujniki zasilane z baterii - Zigbee.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 18/01/2021 9:45 pm
Mariusz i adrian polubień
Udostępnij: