Domoticz - jakie te...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz - jakie termostaty pokojowe?

pawelj5
(@pawelj5)
Młodzik

Cześć.

Jest to mój pierwszy temat na forum. Nie mam doświadczenia z automatyką domową, więc proszę o wyrozumiałość.

Poszukuję rozwiązania do zautomatyzowania systemu ogrzewania w moim domu. Pomieszczenia na parterze ogrzewane są podłogówką, piętro grzejnikami. Niektóre pomieszczenia na parterze oprócz podłogówki mają też grzejniki uruchamiane przy gwałtownych spadkach temperatury ( np otwarcie okna ) i pozwalające na szybkie rozgrzanie pomieszczeń po dłuższej nieobecności. Podłogówka i grzejniki mają osobne układy mieszające, każdy grzejnik ma swoją pętlę. Aktualnie na grzejnikach mam zwykłe zawory termostatyczne, temperaturą podłogi steruję przez korektę ustawień temperatury na zaworze termostatycznym mieszacza.

Chciałbym wprowadzić automatyczną kontrolę temperatury niezależnie dla każdego pomieszczenia. Chciałbym, aby w każdym pomieszczeniu znajdował się estetyczny panel informujący o aktualnej temperaturze i umożliwiający wprowadzanie korekt. Z rozwiązań, które na chwilę obecną udało mi się znaleźć najtańszym i jednocześnie zapewniające zadowalającą estetykę i funkcjonalność jest montaż paneli termostatycznych Auraton Libra i połączenie ich ze sterownikiem Arduino Mega, który zarządza pracą kotłowni. Niestety rozwiązanie to wymaga poprowadzenia dodatkowego okablowania, a chciałbym uniknąć wiercenia i bruzdowania ścian. 

Mógłbym więc zamontować bezprzewodowe termostaty Auraton Libra R połączone z listwami sterującymi Auraton Aries, lub polecany kilkukrotnie na tym forum zestaw Beok, jednak nie widzę sposobu na wysterowanie przy pomocy tych zestawów grzejników, które znajdują się w pomieszczeniach z podłogówką.

Myślę że dałoby się to ogarnąć przy pomocy automatyki bazującej na Domoticzu. Nie miałem do tej pory styczności z Linuxem, więc na pewno czeka mnie sporo nauki. Być może montaż takiego systemu do sterowania jedynie temperaturą pomieszczeń, to przerost formy nad treścią, jednak z czasem na pewno rozszerzałbym jego funkcjonalność. Przejrzałem forum i wiem mniej więcej co jest mi potrzebne do uruchomienia systemu. Mam jednak problem z doborem paneli sterujących. Większość opisywanych systemów sterowane jest globalnie, w pomieszczeniach znajdują sie jedynie czujniki temperatury. Mi zależy, aby w każdym z pomieszczeń w prosty sposób można było sterować temperaturą przy pomocy zamontowanych paneli termostatycznych. Poszukuję więc estetycznie wykonanych paneli ściennych wyświetlających temperaturę i umożliwiających wprowadzanie korekt. Jest mi obojętne, czy będą sterowane przyciskami, czy dotykowo. Kotłownia jest zasilana UPSem, który zapenia awaryjne zasilanie na kilkanaście godzin, jednak reszta domu nie ma zasilania awaryjnego. Z tego względu panele mogą być dopuszkowe, w puszce będzie możliwość podłączenia do zasilania 230V, ale panele muszą być zasilane bateryjnie lub akumulatorowo na wypadek zaniku zasilania sieciowego. Czujniki temperatury nie muszą być zintegrowane z panelem, ale jeżeli będą osobno, również muszą mieć możliwość zasilania bateryjnego lub akumulatoroweg. 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.

Paweł.

Cytuj
Autor tematu Dodane : 17/01/2022 9:10 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@pawelj5 Najwięcej problemu przysparza to awaryjne zasilanie , ale to też nie jest kosmiczny problem , dowolny termostat pokojowy , nawet tan co wybrałeś jako pierwszy obok w puszce z 230V mała przetwornica 230V/5V do  tego np wemosD1mini no i moduł ładowania z akumulatorkiem . Obejrzyj to a będzie łatwiej zrozumieć https://youtu.be/PQPS4Xhl8ew

To system autonomiczny , i może działać niezależnie od wspomnianego domoticza, jednak w połączeniu  z domoticz można z tym robić znacznie więcej np zdalnie sterować ogrzewaniem , ewentualnie jakieś centralne on/off wszystkich stref itp

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/01/2022 3:22 pm
muchac35 polubień
pawelj5
(@pawelj5)
Młodzik

@isom Dziękuję za informację i link. Sposób który polecasz umożliwia zrezygnowanie z kabla przy użyciu zwykłych termostatów pokojowych, jednak nie oferuje funkcjonalnosci której szukam. Zresztą takie użycie kart wifi z funkcją zasilania awaryjnego nie wychodzi dużo taniej od gotowego systemu. W przybliżeniu termostat Libra to 115zł, Wemos D1 20zł, przetwornica 230->5V 15zł, ogniwo li-ion 10zł, ładowarka li-ion 4zł, sonoff 4ch 70zł. Zbudowanie z tego układu na 8 pomieszczeń to jakieś 1450zł i trzeba robić dodatkowe puszki z zasilaniem, lub upchnąć jakoś wszystko w puszkach od włączników światła. Gotowy system Auraton na 8 pomieszczeń z termostatami Libra R i listwą Aries to koszt 1570zł, a zestaw Beok 1500zł. Oczywiscie można taniej używając prostszych termostatów i rezygnując z zasilania awaryjnego, ale tak by to wyglądało dla mnie na dzień dzisiejszy. 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 17/01/2022 10:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@pawelj5 napisałem  że termostat może być dowolny ze stykami NO/NC , po za tym ceny są inne nawet na alle..drogo  bo

1
2

 Reszty nie chce mi się szukać 

Po za tym co zrobisz z takim gotowym systemem żeby go np zintegrować z domoticz ? To rozwiązanie które proponuję z marszu można mieć w domoticz , ale oczywiście wybór jak zawsze masz .

Zbudowanie systemu na 8 stref - pomieszczeń to max 1050 zł przy takich termostatach https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-sterownik-co-ht-02-9632349048

i takim module przekaźnikowym https://allegro.pl/oferta/modul-8-przekaznikow-5v-optoizolacja-arduino-rpi-8758213496

Dodatkowo do każdego wemosa podłączyć np czujnik BME 280 ( temp, wilg , ciśnienie ) i w połączeniu z serwerem domoticz może to być awaryjny czujnik do sterowania gdyby padły baterie w termostacie . 

O innych korzyściach nie będę wspominał bo jest ich zbyt wiele , a kolega jak widać nie jest zainteresowany

OdpowiedzCytuj
Dodane : 17/01/2022 10:48 pm
pawell32
(@pawell32)
Ekspert

@pawelj5 myślę, że nie do końca rozumiesz co kolega @isom chce ci przekazać.

Wpierw musisz zrewidować to czego na prawdę potrzebujesz i co byś chciał (a to dwie różne rzeczy). Możesz kupić i zamontować gotowy system, czy to będzie porównywalne cenowo? nie jestem pewien, wiem że mniej pracy. Czy będzie otwarte na zmiany? Nie. Masz zamknięty system.

Z tego co piszesz to chciałbyś mieć panel z regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu. Nie widzę problemu, jak było już wspomniane zwykły termostat dopuszkowy lub natynkowy z przekaźnikiem. Ja swego czasu używałem Euraton 3021 - zasilanie bateryjne, sterowanie przewodowe. Powstało pytanie czy to jest to potrzebne...

Skorzystanie ze Smarticza nie jest skomplikowane. Bierzesz gotowy system, masz wszystko przygotowane - ktoś się już nad tym napracował 🙂  Konfigurujesz samego Domoticza, a w nim możesz mieć termostat (lub wiele) i sterować ręcznie, ze smartfona / komputera lub wg programu. Czy w gotowcu masz taką możliwość? Czy będziesz w stanie zdalnie zmienić temperaturę np. w przypadku kiedy wcześniej wracacie do domu, albo zaraz mają przyjechać goście? Możesz tak samo ustalać temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno i jednocześnie na bieżąco masz informację o tym co się dzieje i jakie są temperatury. Czy nie wystąpiła jakaś awaria lub nagła zmiana warunków na zewnątrz.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 18/01/2022 12:33 pm
pawelj5
(@pawelj5)
Młodzik

@isom i  @pawell32, dziękuję za Wasze rady i poświęcony czas. Jestem zdecydowany na domoticza ze względu na możliwości rozbudowy w przyszłości. Zależało mi na sterowaniu panelami umieszczonymi w poszczegulnych pomieszczeniach, ale może faktycznie rozwiązanie to nie jest tak konieczne jak początkowo mi się wydawało. Każdy z domowników posiada smartfona, więc nie powinno być problemu z indywidualnymi korektami. Została mi więc kwestia doboru czujników temperatury. Czy czujnik Tuya SNTZ032 z wyświetlaczem jest dobrym wyborem? Jeżeli nie, to jaki czujnik z wyświetlaczem i zasilaniem bateryjnym możecie polecić?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 19/01/2022 12:50 pm
pawell32
(@pawell32)
Ekspert

@pawelj5 

https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/

tu masz listę wspieranych urządzeń.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 19/01/2022 1:50 pm
pawelj5
(@pawelj5)
Młodzik

@pawell32 dziękuję. Jest na tej liście kilka czujników, więc na pewno coś wybiorę. Teraz pytanie o bramkę. Do komunikacji z czujnikami zigbee potrzebna jest bramka. RPi będzie u mnie na poddaszu w rogu budynku. Bramkę mógłbym umieścić w centralnej części domu żeby umożliwić połączenie wszystkich czujników. Bramka połączona byłaby z siecią po kablu, zasilanie PoE z zasilaniem awaryjnym UPS. Z tego co znalazłem na forum standardowe bramki nie są jednak polecane do domoticza. Zamiast nich polecany jest sniffer usb cc2531. Ponieważ będzie on wpięty bezpośrednio w port usb RPi prawdopodobnie nie będzie miał u mnie połączenia z najbardziej oddalonymi czujnikami. Jak to rozwiązać? Czy standardowe bramki nie są polecane ze względu na problemy ze stabilnością lub konfiguracją w domoticzu, czy ze względu na mniejszy wybór kompatybilnego osprzętu? 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 20/01/2022 8:45 am
pawell32
(@pawell32)
Ekspert

@pawelj5 bramki współpracują z wybranymi urządzeniami, najczęściej danej firmy. To co podesłałem to otwarty projekt. Zamiast 2531 napisz tu do: @lukas121.

Jak chodzi o zasięg to część urządzeń działa jako repeater.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2022 8:57 am
pawelj5
(@pawelj5)
Młodzik

@pawell32 repeaterami są chyba tylko urządzenia ze stałym zasilaniem sieciowym. Na razie nie przewiduję takiego osprzętu, uruchamiam tylko sterowanie ogrzewaniem i wszystkie czujniki muszą się komunikować. Czy jest sens podłączać sniffer do RPi i montować dodatkowo kompatybilną z czujnikami bramkę jako repeater? Czy układ będzie poprawinie działać gdybym zamontował bramkę i kompatybilne czujniki, a sniffer dołożyłbym dopiero przy robudowie systemu o czujniki nie kompatybilne z zamontowaną już bramką?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 20/01/2022 9:15 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Dodane przez: @pawelj5

Czy jest sens podłączać sniffer do RPi i montować dodatkowo kompatybilną z czujnikami bramkę jako repeater? Czy układ będzie poprawinie działać gdybym zamontował bramkę i kompatybilne czujniki, a sniffer dołożyłbym dopiero przy robudowie systemu o czujniki nie kompatybilne z zamontowaną już bramką?

W jednej sieci zigbee może być tylko jedna bramka , więc albo sniffer co uczyni tą sieć bardziej uniwersalną , albo bramka i tylko kompatybilne urządzenia 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 20/01/2022 9:38 am
Udostępnij: