Bezprzewodowe stero...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem z programatorem czasowym

Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

Witam,

To mój pierwszy post i pierwsze kroki w rozwiązaniach SmartDom😁

Na początek chciał bym zautomatyzować sterowanie zewnętrznym oświetleniem domu. Na elewacji mam 8 lamp sterowanych aż trzema oddzielnymi włącznikami ściennymi. Chciał bym zbudować zestaw urządzeń które pozwolą mi sterować wszystkimi trzema włącznikami przy pomocy jednego programatora umożliwiającego tworzenie harmonogramów. Chciał bym jednak zachować funkcjonalność już istniejących przełączników. Żeby było trudniej  w puszkach pod włącznikami nie mam przewodu neutralnego. Znalazłem zestaw ZCM-42+RNM-10+ROP07 ale to strasznie drogi zestaw. Doradzicie mi coś tańszego?

Cytuj
Autor tematu Dodane : 25/01/2021 12:18 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo powiem tak , pojechałeś po bandzie z tym zestawem :)) najpierw programator który działa tylko po wifi czyli zapomnij o połączeniu z nim z poza domu , ale ok programator aktywuje nadajnik a ten wysyła sygnał do odbiornika w puszce , sprytnie , ale nie na tym polega automatyzacja, a już na pewno nie tak się buduje smart dom .

Jeżeli podasz więcej szczegółów dotyczących tych trzech włączników - co robią , czy sterują wszystkie tak samo tymi 8 lampami , czy może są tam jakieś sekcje np dwie lampy oddzielnie, dodatkowo przyda się informacja ile żył - drutów jest między tymi włącznikami .

To można proponować jakieś rozwiązania. Mimo wszystko jak by tam to nie działało, to da się to zrobić znacznie taniej i bardziej rozwojowo.

Jeśli sa to np dwa schodowe i krzyżowy - czyli wszystkie trzy naprzemiennie włączają lub wyłączają te lampy to po wymianie wszystkich na włączniki dzwonkowe - chwilowe , można zastosować jeden moduł np shelly1-L  i mamy wszystko, a nawet znacznie więcej  niż przy tym wypasionym zestawie 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 9:35 am
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

Tak jak mówiłem... Jestem zielony jak Kolumbijskie plantacje 😅 

A więc tak lamp jest 8 z podziałem na 3 sekcje 2+2+4. Każda sekcja ma własny włącznik jednobiegunowy i każdy z nich znajduje się w innej części domu. Między włącznikami nie ma żadnych drutów. W każdej puszce mam po dwa przewody a właściwie to jeden, fazowy który jest "przecięty" włącznikiem. Nie ma tam przewodu neutralnego który jest gdzieś w puszkach pod tynkiem.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/01/2021 8:19 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo teraz wszystko jasne , potrzebujesz 3 szt np https://www.houseiq.pl/pl/p/Shelly-1L-dopuszkowy-przekaznik-bez-zyly-N/1223

łączysz wszystkie trzy tak samo 

1
Adapter który jest w komplecie musi być podłączony do dowolnej żarówki w sekcji
Pobierasz aplikację na telefon
Dodajesz moduły i łączysz z serwerem w chmurze
Potem już możesz sterować albo z telefonu albo z przycisków- włączników
W aplikacji dla każdej sekcji ( modułu) ustawiasz sobie harmonogramy , mogą być takie same lub dla każdej sekcji indywidualne
Możesz też ustawić tylko jeden harmonogram dla pierwszego modułu a resztę zrobić przy użyciu sceny czyli jak pierwszy się włączy to pozostałe mają go naśladować
Możesz ustawić timery dla każdego modułu czyli np sekcja 1 świeci 5 min , 2- 25 min a trzecia 40 min
To proponuję jeżeli chcesz się rozwijać i myślisz o dalszej automatyce , takie moduły zawsze można potem dodać bez programowania do dowolnego systemu z prawdziwego zdarzenia.
Jak chcesz na tym poprzestać to jest wersja mniej elegancka i tańsza https://www.houseiq.pl/pl/p/Sterownik-1-kanal-bez-zyly-N-WiFi-Sonoff-eWelink/1254
Tylko nie wiem jak z włożeniem do puszki i jak z trwałością 
OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 8:43 pm
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

@isom oooo no i pięknie to wygląda!😁 Czyli wystarczą mi te trzy urządzenia i apka w telefonie tak? A jak wygląda sprawa harmonogramów? Ustawiam je w apce telefonu a co gdy telefon będzie poza zasięgiem sieci itp?

Ten adapter ma zapobiegać mruganiu załączonej żarówki i jarzeniu się po jej wyłączeniu tak? Nie wiem czy dobrze rozumiem schemat... Ten adapter wystarczy tylko 1? Czy każda lampa musi mieć własny? 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/01/2021 9:01 pm
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

A już wszystko jasne. Przed chwilą nie widziałem opisu. Dzięki wielkie! Już zamawiam a w przyszłości z pewnością będę chciał dalej rozwijać tan system ale najpierw muszę się w to trochę zagłębić.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/01/2021 9:05 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo Harmonogramy ustawiasz w apce, ale zapisywane są na serwerze czyli telefon jest tylko narzędziem . Jeżeli moduły będą miały połączenie z domowym routerem , to wszystko się będzie wykonywać bez udziału apli w telefonie. Oczywiście w każdym momencie  nawet jak będziesz nad wodą a będziesz miał zasięg i internet , będziesz mógł sterować tym oświetleniem z apki , czy nawet zmienić harmonogram.

Jak wyłączysz telefon a modułów nie zabierzesz z domu nad wodę to wszystko będzie działać:))

Adapter jest potrzebny w jednej z żarówek którą obsługuje dany moduł - jeden moduł - jeden adapter

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 9:08 pm
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Shely 1L ,albo od razu chińskie szklane włączniki ,takie bez N. Będą w tej samej cenie ,albo nawet tansze , a nie trzeba będzie wymieniac przełączników ( bo pewnie lepiej będzie jak się wymieni na dzwonkowy ,i rozne funkcje do róznego typu nacisniecia sie przypisze).

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 9:13 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@marcingajda zgodziłbym się z Tobą gdyby nie fakt, że te chińskie szklane włączniki w większości przypadków trzeba przeprogramować jak się chce żeby to sensownie pracowało z HA, OH czy Domoticz, Druga moim zdaniem ważna kwestia to jak kolega chce na razie korzystać z chmury to ta zarządzana przez Altereco jest znacznie bezpieczniejsza niż chińskie serwery.

Trzecia sprawa to nie każdy lubi dotykowe włączniki szczególnie gdy ten dotyk nie jest idealny 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 9:22 pm
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Ostatnio kupiłem "inteligentną wtyczkę" Tuya ,stwierdziłem ,że to okazja za 23pln z aliexpress , myślałem ,że się przeprogramuje , a tu zong , w środku coś zupełnie innego niż ESP826x.... Więc pozostało zainstalować tą chinską apkę. I jestem mile zaskoczony.Dziala zdalnie ,a w HA dało się skonfigurować lokalnie po wyciagnieciu kluczy( działa lokalnie bez internetu , specjalnie wyłączałem modem,żeby sprawdzić). No a sama chmura Tuya , chinska wiadomo , ale czy Cię okradnie ... może tak , może nie.  

A włącznika osobiscie nie mam (jeszcze , ale zamowilem w tym tygodniu z aliexpress) , to nie wiem jak działa , ale jakies tam recenzje czytalem , i nie widzialem ,zeby ktos akurat na dotyk narzekał.

No i ostatecznie jak się da wgrac alternatywne oprogramowanie to jeszcze lepiej.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 10:11 pm
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

@marcingajda nie wymienię kilkudziesięciu przełączników by sterować kilkoma lampkami a wymiana tylko tych trzech bardzo gryzła by się z moim poczuciem estetyki.

Ale poruszyliście nie mniej istotną dla mnie kwestię a mianowicie bezpieczeństwo... Jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z takich chmur? I ewentualnie jak się przed nimi zabezpieczyć? 

I jeszcze pytanie co do tego Shelly Bypass. Wyczytałem że powinno się go stosować przy żarówkach o bardzo niskim poborze prądu rzędu 3-5W. Czy jeśli w każdej z tych moich lamp są po 2 żarówki LED po 10W to można by pominąć ten Bypass?

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 25/01/2021 10:59 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo przy takiej ilości modułów nie zawracaj sobie głowy zabezpieczeniami , pamiętaj tylko w modułach ustawić własne uwierzytelnianie, hasło dostępu do samego modułu . Jak będziesz planował rozbudowę to proponuję zapoznać się z możliwościami systemów o których wspominałem wcześniej ( własny serwer ), po instalacji np domoticz , lub skorzystaniu z gotowego obrazu przenosisz te moduły do tego serwera i z chmurą już się nie łączą. 

Co do adapterów to radzę założyć, nie zaszkodzą . 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 25/01/2021 11:15 pm
MiG41
(@marcingajda)
Brygadzista

Jak w lampach nie masz choć jednej zwykłej żarówki , to ten kondensator będzie potrzebny. Wymusza on minimalny przepływ prądu , tak aby zasilić tego shelego bez N.  Przez zwykłą żarówkę minimalny prąd bez problemu przepływa.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 26/01/2021 7:37 am
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

To jeszcze jedno pytanie. Na chwilę obecną nie mam w domu routera bo internet mam rozprowadzony po domu kablowo a w telefonach korzystamy z darmowego LTE. Mam za to dwa nieużywane smartphony. Czy ustawiając jeden z nich np w tryb hotspota i instalując odpowiednią apke mógł by sterować tymi urządzeniami lokalnie? Możliwość sterowania tym oświetleniem z poza domu nie jest dla mnie istotna. 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 28/01/2021 5:27 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

Takie rozwiązanie jest możliwe, ale to prowizorka i nikt nie da gwarancji że to będzie płynnie działać , raz że szybko zjada transfer jak trzy moduły będą na stałe korzystać z połączenia , telefon musi być na stałe włączony i blisko tych modułów ( telefon nie ma zbyt silnej anteny) , z tego co wiem to max 10 urządzeń i to też zależy od operatora . Bardzo nie rozwojowe i niepewne. Ja bym kupił router i miał święty spokój, a przyszłości dokładasz ile chcesz 

OdpowiedzCytuj
Dodane : 28/01/2021 6:32 pm
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

@isom Nie no takie rozwiązanie miało by mieć tylko chwilowy charakter. Docelowo z pewnością kupię router. Wspomniałeś o zjadaniu transferu... Mam rozumieć że bez połączenia internetowego się nie obejdzie? Tzn za sterowanie tymi urządzeniami nie mogła by odpowiadać jakąś apka w trybie offline? 

 

Zaproponujecie mi jakiś dobry router który będzie się dobrze nadawał do takich zabaw i bez problemu zapewniał zasięg Wi-Fi w całym domu? Dobrze by też było gdyby miał rozsądną cenę 😅

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 28/01/2021 7:36 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo gdybyś czytał uważnie to byś sam wyciągnął wniosek że skoro moduł łączy się z serwerem w chmurze i tam zapisane są harmonogramy to nie może działać bez tego połączenia . Chcesz w sieci lokalnej to tylko własny serwer . Odnośnie routera to nikt tu nie wie jaki masz dom , ale warto zanim się zada pytanie korzystać z takiego okna "Szukaj na forum" oto jeden z wyników https://www.smartnydom.pl/forum/wszystko-o-sprzecie/odpowiedni-router-do-automatyki-ok-30-urzadzen/#post-8495

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/01/2021 8:30 am
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

@isom Niepotrzebna uszczypliwość... Zrozumiałem że urządzenie łączy się z chmurą itd co nie koliduje moim zdaniem z pytaniem o możliwości funkcjonowania tych urządzeń w trybie offline. Tym bardziej że takowa możliwość jak rozumiem istnieje przy użyciu własnego serwera o którym wspomniałeś. 

A co do routera to fakt pytanie zadane bez zastanowienia. Ale dzięki za link który wyczerpuje temat.

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 29/01/2021 4:26 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20

@idalgo gdybym chciał być złośliwy czy uszczypliwy to nie sugerowałbym  rozwiązania trzy razy tańszego i lepszego pod każdym względem.

Możliwość pracy tych modułów bez ciągłego połączenia z chmurą to nie to samo co apka offline . Bez serwera te moduły będą działać jak tradycyjne włączniki i masz do wyboru własny serwer , który wcale nie musi mieć dostępu do internetu , lub serwer w chmurze z koniecznością połączenia przez internet . Tak czy inaczej nie ma opcji żeby jakaś apka offline mogła tym zarządzać, bo nie takie jest założenie producenta i nie taka jest idea automatyki domowej . 

Chcesz być niezależny od internetu , poczytaj o "Smarticz" . Dwie godziny nawet dla początkującego i masz wszystko w lokalnej sieci .

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/01/2021 4:55 pm
Idalgo
(@idalgo)
Początkujący

Odgrzeje jeszcze wątek. Moje Shelly 1 bez N wydają z siebie "buczenie". Czy to normalne że je słychać czy coś jest nie tak? 

OdpowiedzCytuj
Autor tematu Dodane : 21/09/2021 9:34 pm
Udostępnij: