Podstawowe pytanie:...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Podstawowe pytanie: zasilanie czujników vs zasilanie układu sterującego

6 Wpisów
4 Użytkownicy
2 Likes
1,175 Wyświetleń
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

aż wstyd pytać, ale pytam:

  • wiele czujników ma zakres napięcia, który może go zasilać: przykładowo takie DS18B20 od 3 do 5.5v o ile pamiętam
  • teraz tak, mam powiedzmy ESP8266, który jak zasilane 3.3v i do niego podłączam ten czujnik to:
    • czy ten czujnik powinienem być zasilany 3.3v czy może być też zasilany 5v (które to 5v przechodzi dalej przez regulator, który to obniża napięcie do 3.3v na potrzeby tegoż to esp)

Eksperymentalnie podłączając i do 3.3 i do 5v wszystko działa elegancko, nigdy na to nie zwracałem uwagi jakoś, ale obudziłem się dzisiaj z takim zapytaniem i nie daje mi spokoju. 

Oczywiście w między DATA a V+ w DS18B20 jest rezystor - na ogół używam 4.7k 

Natomiast jako to jest wg sztuki

  • nie ma zupełnie znaczenia
  • nie ma zupełnie znaczenia ale trzeba ....
  • powinno być zasilane napięciem takim, jak układ sterujący: ESP 3.3 to 3.3 V, Arduino Uno 5v to 5V

Dzięki za odpowiedź na tak podstawowe pytanie.

pozdrawiam

 
Dodane : 23/01/2021 11:17 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adrian przy DS18B20 zdecydowanie 

  • powinno być zasilane napięciem takim, jak układ sterujący: ESP 3.3 to 3.3 V, Arduino Uno 5v to 5

Zasilanie DS z 5 V przy procesorze zasilanym 3,3V mocno skraca życie tego procesora, dodatkowo przy uszkodzeniu samego czujnika jest prawdopodobieństwo ciągłego podania tegoż napięcia na wejście procesora co szybko się skończy jego śmiercią.

Niektórzy robią bezsensowny mix , zasilanie 5V a rezystor podciągający do 3,3V , wtedy taki DS i tak na wyjściu DQ przy szczycie zbocza narastającego będzie miał 5V ( budowa wewnętrzna i diody ) widać to schemacie blokowym

ds
Jeżeli trzeba zasilić z 5 V a mamy ESP to koniecznie konwerter stanów i to taki który działa w dwóch kierunkach .
 
Dodane : 23/01/2021 12:41 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

no właśnie tak myślałem na tzw "chłopski rozum" - dziękuję!

 
Dodane : 23/01/2021 1:09 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Nie to ,że uważam inaczej , ale są ludzie ,którzy twierdzą ,że tak można , a nawet że to będzie lepiej: 

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=30359#p266106

Wydaje się ,że oficjalne forum Rasberrypi do czegoś zobowiązuje...

 

Ktoś tam cytuje producenta ( rozumiem ,że producenta Dallasów) , i wg odpowiedzi sygnał DQ może osiągnąć max.wartość pullupu , czyli ,jeśli robimy go z 3,3V , no to max taka wartość.

 
Dodane : 23/01/2021 2:37 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Może jestem starej daty i inaczej patrzę na te rzeczy , większość czujników na rynku pochodzi z Azji i to ich się powinno zapytać co siedzi w środku, ja nie chcę i nie radzę nikomu ryzykować spalenia np takiego RPi przez czujnik za 2 zł. Jeszcze jak padnie ESP to mniejsza strata ale takiej maliny trochę bardziej szkoda.

 

 
Dodane : 23/01/2021 3:31 pm
(@_marss_)
Wpisów: 173
Pomocny Donator 2K21 Donator 2K18
 

Problem jest trochę bardziej złożony. Są trzy grupy układów elektronicznych do współpracy z mikrokontrolerami:

1. Takie gdzie napięcie zasilania jest stałe i odpowiada mu stały poziom sygnałów logicznych - zwykle 5V lub 3,3V, ewentualnie pracują przy obu poziomach zasilania, np. większość I2C.

2. Takie gdzie zasilanie jest 5V, ale logika jest 3,3V np. PMSxxxx, MHZ19...

3. Takie gdzie zasilanie jest w zakresie 3-5V, a na linie sygnałowe wybieramy poziom podciągając do odpowiedniego napięcia, np DS18xx, AM230x, DHT11...

Generalnie zawsze trzeba zerknąć do danych katalogowych jak jest w danym układzie.

Raspberry ma co prawda zabezpieczenie każdego GPIO przed podaniem zbyt wysokiego poziomu lub sygnału negatywnego, ale jego siła jest niewielka, podobno do około 10mA. Poza tym ta moc rozpraszana jest w układzie, który i bez tego się grzeje.

Jak nie ma pewności jaki jest poziom sygnałów, a zasilanie jest 5V, to warto podłączyć logikę przez rezystor 1k szeregowo i po prostu zmierzyć w czasie pracy oscyloskopem.

Co do zasilania czujników OneWire, to moje doświadczenia są takie, że jak jest jeden czujnik na krótkiej linii, tak do 100cm, to zasilam z 3,3V. Jak jest długa linia lub wiele czujników, to zasilam z 5V, a sygnał podciągam do 3,3v. Jeszcze nigdy żaden RPi nie narzekał.

 
Dodane : 13/03/2021 3:36 pm
adrian reacted
Udostępnij: