espeasy -> domoticz...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

espeasy -> domoticz -> N-R -> ha nakierowanie na rozwiązanie problemu

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Reactions
58 Wyświetleń
EleMaster
(@elemaster)
Wpisów: 24
Praktykant
Autor tematu
 

Hej. Zaciekawiony plastycznością i mnogością rozwiązań postanowiłem (po raz drugi) zainstalować HA. Żeby od razu nie robić wszystkiego na HOP-SIUP postanowiłem powoli przerzucać urządzenia z domoticza do ha. A nawet lepiej żeby były odpięte i tu i tu.
I o ile z tasmotą nie ma problemu schody zaczynają się przy espeasy. Całkiem inny sposób wysyłanie do serwera MQTT domoticz/in /out jako całe urządzenie w HA urzadzenie/sensor/wartość. Próbowałem to pogodzić na szybko nie da się, potem wymyśliłem, że oszukam system; skoro esp ma możliwość ustawienia 3 kontrolerów będę wysyłał jednym po mqtt tematy dla domoticza, a po drugim mqtt (ten sam serwer) tematy dla HA. Oczywiście nie da się tylko jeden kontroler może być naraz w użyciu. :/ Niby można włączyć jeden potem wyłączyć; potem znów włączyć drugi i wyłaczyć i od nowa; ale nie podoba mi się to.

Tak więc do rzeczy: skoro w HA jest już n-r to postanowiłem, że będę nasłuchiwać całą komunikację z mqtt wychwytywać temat z określonym IDXem i po nim odczytam wartość którą wpakuję w określony sensor w ha. W teorii proste, zrobić trudniej (dla mnie).

Czy mój to rozumowania jest poprawny? Próbowałem się już bawić z ,5h w robienie przepływów, ale bezskutecznie. Nakierujcie mnie.

 
Dodane : 28/06/2024 12:29 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1240
Guru
 

Esoeasy dobrze współpracuje z Domoticz, bo tam każde zadanie wysyłane jest na okreslony IDX. Jak chodzi o współpracę z HA to też działa, trzeba ręcznie wszystko dopisać.

1. ustawiasz serwer MQTT - to już masz - ustawiasz temat

2. w HA w configuration.yaml dodajesz wpisy do każdego czujnika np.

mqtt:
 sensor: 
  - state_topic: "01-weather station/Si7021/Temperature"
   name: "temp. zew."
   device_class: temperature
   unit_of_measurement: "°C"

Po restarcie pojawią się encje. 

3. Jak wspomniałeś możesz to zrobić w NR, nasłuch na konkretny temat i wysłanie wartości do encji, jednak to dość pokrętne rozwiązanie. Nie mam już urządzeń z espeasy wysyłających dane do HA, musiałbym odkopać archiwum. To co miałem działało dobrze.

 
Dodane : 28/06/2024 2:05 pm
Udostępnij: