Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware T6 Stacja pogody na ESP8266 z AFE Firmware

47 Wpisów
9 Użytkownicy
1 Likes
8,193 Wyświetleń
Wpisów: 21
Donator 2K21
(@janusz15813)
Praktykant
Dołączył: 5 lat temu

Uruchomiłem Stacje pogody z Honeywell HPMA115S0 i mam problem.

Wskazania  pyłów zawieszonych  PM2.5 i  PM10 są prawie identyczne.

Z moich obserwacji i porównania pomiarów z okolicy wynika że pyłów PM 2,5 powinno być około

połowę mniej niż PM10 .Porównywałem wyniki z najbliższą stacją pomiarową ( https://airly.eu/map/pl/ )

i wyniki pyłów PM10 się zgadzały a PM2,5 nie. Nie wierzę że kupiony nowy czujnik mierzy źle.

Proszę  zatem adriana o sprawdzenie algorytmów odczytu parametrów w oprogramowaniu.

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3988
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@janusz15813 przyjrzę się - zawyża, czy zaniża 2.5 w stosunku do tego referencyjnego czujnika?

mój czujnik jest w domu i wartości również mam zbliżone, ale z niczym nie porównywałem

https://github.com/tschaban/AFE-Firmware/issues/452

Odpowiedz
3 Odpowiedzi
Donator 2K21
(@janusz15813)
Dołączył: 5 lat temu

Praktykant
Wpisów: 21

Zdecydowanie zawyża wynik dla 2,5 . Właściwie w dolnym zakresie  do 100 ug/m3  różnica między PM10 a PM2,5 wynosiła tylko 2, a w zakresie do 500 wynosiła 4 .Dlatego pisałem że wyniki  PM10 i PM2,5 są prawie identyczne.

Bo tak wygląda że odczytywana jest  wartość PM10 dla obu pomiarów, no chyba że coś nie tak z tym czujnikiem. 

W opisie sensora  jest taka wzmianka: 

1) PM2.5 is particulate matter <2.5 µm in diameter; PM10 is particulate matter <10 µm in diameter.
2) PM10 in µg/m3 is calculated from PM 2.5 readings.  ??

W tabeli 4 jest jakiś algorytm który nie bardzo rozumiem bo nie znam się na programowaniu 

“DF1, DF2, DF3, DF4  PM2.5 = DF1 * 256 + DF2  PM10 = DF3 * 256 + DF4”

pozdr

Odpowiedz
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3988

dzięki - będę analizował - korzystałem z gotowej biblioteki, zobacze jak ona działa

Odpowiedz
(@znajdzik)
Dołączył: 5 lat temu

Bywalec
Wpisów: 5

Witam, w mojej ocenie jeśli już jest coś nie tak to z zaniżonym PM 10 ale w żadnym wypadku PM 2.5 nie jest zawyżony.
Załączam screeny z domoticza. Pomiary "Dom" oczywiście są wykonywane na zewnątrz budynku. Pomiary Airly to czujnik oddalony o jakieś 5km. Oczywiście wskazania przy tej odległości mogą się znacznie różnić ale póki co są zbliżone.
Pomiary obserwuję drugi dzień więc nie wiem jak będzie przy wysokim zapyleniu cząstkami stałymi.
https://drive.google.com/open?id=1qHT6uxBghu7Ig2oy_3DD78cK-7Vq7mo2
https://drive.google.com/open?id=1q3ZL6U7tET3XmE_WN9nyH6ajqyzZEIsu

Odpowiedz
Wpisów: 5
(@znajdzik)
Bywalec
Dołączył: 5 lat temu

Witam, zbudowałem stację na bazie AFE T6 z czujnikiem  Bosch BME680, BH1750 oraz  HPMA115S0.

Mam do Was pytanie dotyczące wskazań czujnika BME680. Porównuję jego odczyty z okolicznymi czujnikami Airly i mam wrażenie że czujnik zaniża ciśnienie o jakieś 11 hPa i wilgotność o jakieś 25-30%. Rozumiem że z temperaturą  jest różnie ale wskazania wilgotności i ciśnienia powinny być zbliżone do tych z Airly. Wilgotność np. mam aktualnie 62% ( w domu mam 45-50%) Airly pokazuje 92% a jakiś regionalny portal z  pogodą podaje 98%.

Czy ktoś używa czujnika BME680 ? Czy Wasze wskazania są prawdopodobne ?

Zgodnie ze specyfikacją czujnik jest dość dokładny, hum: +/- 3% a press +/-0,6hPa.

Odpowiedz
Wpisów: 21
Donator 2K21
(@janusz15813)
Praktykant
Dołączył: 5 lat temu

Ja mam BME280, BH1750 oraz HPMA115S0. W BME280 również wilgotność nie jest dokładna .Natomiast ciśnienie jest ok, tylko trzeba wprowadzić korektę ze względu na wysokość (położenie czujnika npm. u mnie dodać 26 ) i wtedy wynik zgadzał się z okolicznymi czujnikami Airly.Temperatura też nie jest za dokładna i różni się ok 1 C od DS18B20 .

Adrian jakby dało się w oprogramowaniu wprowadzać korektę do ciśnienia to by było super.

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5090
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Ja nie używam tego softu , bo brakuje mi w nim analoga lub czujnika NO/NC , ale na 100% uwaga @janusz15813 o korekcie ze względu na wysokość npm. jest słuszna , bardziej bym to widział jako dodatkowe okno w konfiguracji gdzie każdy by wpisywał swoją wysokość i na tej podstawie program dokonywał by korekty.

Zaniżona wilgotność wynika z faktu że czujnik sam w sobie się grzeje i zawyża temp , więc musi zaniżać hum . Można to poprawić usypianiem czujnika i nie zamykaniem go w małe obudowy , a już na pewno nie trzymać blisko samego esp.

Odpowiedz
Strona 4 / 7
Udostępnij: