Który system automa...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Który system automatyki wybrac do domu

28 Wpisów
11 Użytkownicy
1 Likes
2,734 Wyświetleń
(@gwizdex)
Wpisów: 5
Bywalec
 

@mireks Tak sobie popatrzyłem co mają na swojej stronie i mi to wygląda jak HA, chyba że zrobili identyczny interfejs 🙂

 
Dodane : 23/01/2021 7:31 pm
(@kamikac)
Wpisów: 226
Pomocny
 

@isom Chyba sobie poradzili z bootowaniem z USB, bo moje RPi4B (instalowałem w zeszłym tygodniu) nie ma w ogóle karty SD i startuje z SSD podpiętego pod USB3.0. Trzeba zaktualizować firmware i włączyć uruchamianie z usb w raspi-config.

 
Dodane : 25/01/2021 10:16 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kamikac tak od jakiegoś czasu już to działa . Dzięki 

 
Dodane : 25/01/2021 10:20 am
(@kamikac)
Wpisów: 226
Pomocny
 

@ketonek Inwestujesz w nowy dom? Połóż okablowanie pod inteligentne sterowanie. Zamiast wtykać w puszki kolejne radiowe gadżety, które zrobią z domu radiostację, zainwestuj w  okablowanie, dzięki któremu będziesz sterować punktami, którymi chcesz. Przekaźniki w rozdzielnicy w podstawkach, wtedy jak któryś trafi szlag, to bez narzędzi wymienisz przekaźnik.

Do tego do sterowania PLC (polecam Wago - mają darmowe szkolenia) i RPi, żeby mieć fajną wizualizację. Skoro taki sterownik pracuje latami w przemyśle, to w domowych warunkach poiwnien pracować jeszcze dłużej.

Mam PLC od prawie 7 lat, pomijając oczywiste byki w programie, które sam zrobiłem, raz tylko po burzy zawiesił się odczyt temperatur (wina modułu odczytującego), innych awarii brak.

 
Dodane : 25/01/2021 10:28 am
(@kamikac)
Wpisów: 226
Pomocny
 

@isom Dopiero teraz zauważyłem, że ten post to były wykopaliska, sorki 😉

 
Dodane : 25/01/2021 11:06 am
(@edass)
Wpisów: 216
Weteran
 
Dodane przez: @gwizdex

@mireks Tak sobie popatrzyłem co mają na swojej stronie i mi to wygląda jak HA, chyba że zrobili identyczny interfejs 🙂

Na stronie projektu jest info, że działa na bazie HA.

 

@all

Jakiś czas temu testowałem pobieżnie Domoticz, HA i OH żeby coś wybrać dla siebie. Zostałem na OH ale wiem, że powinienem wtedy wybrać HA.  W HA brakowało mi darmowej chmury. OH jest bardzo ciężki w konfiguracji i to jest jego wielki minus.

Co więcej ten ai-speaker to niedrogie i bardzo ciekawe urządzenie. Ciekawe czy można korzystać na nim ze wszystkich możliwości HA.

 
Dodane : 30/01/2021 5:50 pm
(@gwizdex)
Wpisów: 5
Bywalec
 

@edass Nie wgłębiałem się dokładnie co piszą na stronie projektu, zobaczyłem zdjęcia i wniosek był oczywisty, Co do wyboru systemu przez ostatnie niecałe dwa lata miałem domoticza ale od miesiąca przesiadłem się na HA i nie żałuję. 🙂 Pozdrawiam

 
Dodane : 30/01/2021 8:50 pm
 emka
(@emka)
Wpisów: 8
Bywalec
 

A ja używam OpenHaba od wersji 1.6 (HA albo nie było, albo było czymś co strach było włączać w produkcję) i nie widzę potrzeby do przesiadki. Tak, bariera wejścia jest wyraźnie wyższa niż w przypadku HA (choć przy OH 3.0 już jest sporo łatwiej - praktycznie wszystko się da wyklikać), HA dość szybko się obecnie rozwija. Od czasu do czasu robię sobie przegląd jak obecnie wygląda status HA i widzę że z mojej perspektywy przesiadka nie ma sensu. Widać też inny poziom dojrzałości całego projektu - OH jest bardziej skomplikowany, ale jak zbudujesz większy system, to okazuje się że to wszystko ma sens.
W HA bardzo łatwo buduje się proste reguły (w OH już też, włącznie z tym że jest obsługiwane blockly), ale zrobienie czegoś bardziej skomplikowanego jest trudniejsze (mam na myśli ilość zachodu która jest wymagana do podpięcia całkowicie customowego kodu, a nie to że sie nie da) - w OH po prostu reguły można budować również w Pythonie, JS i Groovym (a używanie helperów do Pythona czyni to czystą przyjemnością).

Jeśli masz background IT (zwłaszcza developerski) to bariera wejścia do OH nie powinna być problemem, a IMO warto zainwestować czas bo później się zwraca: polecam np. zobaczyć jak wygląda integracja z Alexą w jednym i drugim produkcie (nawet pomijając fakt że chmurka w OH jest za free).

 

 
Dodane : 12/03/2021 2:01 pm
Strona 2 / 2
Udostępnij: