Przedstawiam Sterownik Bramy v.2
Sterownik z zainstalowanym oprogramowaniem AFE wersja T5 jest przeznaczony do sterowania bramą poprzez system automatyki domowej np Home Assistant, openHAB, domoticz. Opis wersji T5, zapraszam do zapoznania się z tym artykułem: https://www.smartnydom.pl/sterowanie-brama-smartfonem-z-afe-esp-domoticz-i-openhab/
Moduł może być wyposażony w dwa rodzaje układu: ESP-07S lub ESP-12F. Przy wyborze wersji należy wziąć pod uwagę gdzie ma on być zainstalowany. Przy bramach garażowych w domu można zastosować wersję esp-12f, natomiast przy bramach wjazdowych lub garażowych oddalonych od routera polecam wersję esp-07s wyposażoną w zewnętrzną antenę zapewniającą lepszy zasięg.
Mamy możliwość zastosowania dwóch rodzajów złącz ARK (moduł po lewej stronie) lub EDG (moduł po prawej stronie)
Złącza EDG powiększają układ o 10mm, którego wielkość to 49mm na 32mm.
Układ zaprojektowany do pracy z fabrycznymi automatami bram, dlatego jego zasilanie to 12-24V DC/AC. Przetwornica z zabezpieczeniem termicznym, prądowym i przeciwzwarciowym oraz zamontowanymi kondensatorami polimerowymi i tantalowymi. Powinno to zagwarantować bezawaryjna pracę 😋 . Najważniejszą modyfikacją zastosowaną w tej wersji jest zastosowanie galwanicznego (transoptor) odseparowania czujników krańcowych od układu esp. W v.2 możemy wykorzystać czujniki magnetyczne lub oryginalne wyłączniki krańcowe automatu bramowego, sterowane zarówno masą jak i plusem. Wyboru rodzaju sterowania dokonujemy poprzez switch In Set (przełącznik ustawiony na + podajemy zasilanie 12/24V na styki S1/S2, ustawienie na - podajemy masę poprzez zwarcie S1/S2 do COM). Styk COM jest połączony z masą urządzenia. Kolejna rzeczą jest wyprowadzenie złącza I2C do podłączenia czujników (temperatury, wilgotności). Wyjście sterowania impulsem do automatu bramowego jest zrealizowane na przekaźniku o stykach 2A i wyjściach NC/NO.
Najważniejsze informacje:
- wymiary 49 x 32mm
- złącze RS do programowania
- złącze I2C ( SDA gpio4, SCL gpio5), nie obsługiwane w obecnej wersji AFE
- przekaźnik z wyjściami NO/NC o obciążalności styków 2A (gpio 12)
- złącze sensors do czujników krańcowych (S1 gpio14, S2 gpio13)
- złącze zasilania 12/24V AC/DC
-LED systemowy (gpio2)
- przycisk Setup do programowania (gpio0)
- złącze rozszerzeń EXT
koszt gotowego modułu 55PLN
Jak na pewno zauważyliście w opisie Sterownika Bramy jest port EXT
Tak więc przedstawiam !!!
Moduł Furtki
Zaprojektowana do połączenia z sterownikiem bramy na tzw kanapkę.
Zastosowany przekaźnik o stykach 6A i wyjściu NO/NC. Złącze sensors (S3) służy do podłączenia czujnika NO/NC (magnetycznego, kontraktona) oraz przycisku dzwonkowego (S4). Modułem furtki możemy sterować bezpośrednio ryglem magnetycznym. Został on bowiem wyposażony w złącze conf do konfigurowania styków przekaźnika. Ustawiając zworę na styki (2,3) wyjście OUT przekaźnika działa normalnie NO/NC, natomiast ustawiając dwie zwory (1,2) i (2,3) na wyjściu OUT NO po załączeniu podawane jest zasilanie z sterownika bramy v.2 12/24V zależnie na jakim zasilaniu aktualnie pracuje. Dodatkowo moduł możemy doposażyć w przetwornicę napięcia 24 na 12V 1A :
https://www.tme.eu/pl/details/tsr1-24120/przetworniki-dcdc/traco-power/tsr-1-24120/
Jest to przydatne w sytuacji gdy moduł mamy zasilany 24V a rygiel mamy na 12V, montując tą przetwornicę możemy sterować ryglem bez konieczności stosowania dodatkowego zasilacza. Natomiast jeśli mamy rygiel na takie samo napięcie co zasilanie modułu, nie montujemy przetwornicy lecz zwieramy zworę P4 (dostajemy to samo zasilanie na wyjściu OUT co i na wejściu sterownika bramy). Przy zamontowaniu modułu furtki złącze I2C jest dostępne z poziomy sterownika furtki.
Przekaźnik 6A NO/NC (gpio15)
sensor S3 NO/NC (gpio3)
przycisk S4 (gpio1)
koszt gotowego modułu 20PLN
Moduł Furtki nie jest jeszcze obsługiwany przez AFE T5 !!!!
Do pełni szczęścia 🙂
Obudowa z trzech części Moduł sterownika bramy ( dolna i górna) lub moduł bramy plus sterownik furtki (dolna i dolna sterownika furtki)
Koszt jednej części wydrukowanej na drukarce 3D to 5PLN, potrzebujemy 2 części czyli 10PLN.
Masz drukarkę pisz prześlę plik STL.
- 1Share