ESP D1mini+BME280+L...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

ESP D1mini+BME280+LCD2x16

10 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
195 Wyświetleń
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Proszę o pomoc. Mam układ D1mini i przez I2C podłączone wyświetlacz 2x16 LCD i moduł BME280, proszę pomóżcie mi napisać regułę która wyświetlała by na tym wyświetlaczu przez 5 sekund w pierwszej linii godzinę i minuty w drugiej datę, po 5 sekundach temperaturę z czujnika BME280 i w drugiej linii temperaturę w DS18B20 którego jeszcze nie mam przez kolejne 5 sekund i tak na zmianę.

 
Dodane : 10/01/2024 11:33 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @adamadamowski

pomóżcie mi napisać regułę która wyświetlała by na tym wyświetlaczu przez 5 sekund w pierwszej linii godzinę i minuty w drugiej datę, po 5 sekundach temperaturę z czujnika BME280 i w drugiej linii temperaturę

Dwie reguły + ruletimer, na starcie pierwsza reguła ON druga OFF , po wyświetleniu daty uruchamiasz timer 5 sek i po nim czyszczenie wyswietlacza , wyłaczasz rule1 a właczasz drugą 

 
Dodane : 10/01/2024 11:55 pm
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Tak ogólną zasadę znam i wiem jak ma to działać, ale mam bardzo małe pojęcie o składni.

 
Dodane : 11/01/2024 12:02 am
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Kurczę, trochę nie mogę tego ogarnąć na tasmocie, na jednej magistrali I2C chcę mieć podłączony BME280 i wyświetlacz, ale jakoś to ze sobą nie działa. Jak wgram soft display to nie działa czujnik a jak wgram sensor to nie działa wyświetlacz. Proszę o podpowiedzi jak to uruchomić.

 
Dodane : 11/01/2024 8:41 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @adamadamowski

Jak wgram soft display to nie działa czujnik a jak wgram sensor to nie działa wyświetlacz. Proszę o podpowiedzi jak to uruchomić.

Trzeba kompilować taką wersję samodzielnie, poczytaj to https://tasmota.github.io/docs/Compile-your-build/

Wyjątkowo wrzucam tu najnowszą wersję PL , ale warto się wdrożyć, tasmocompiler jest prosty i intuicyjny.

Poniżej gotowiec

 

 
Dodane : 11/01/2024 9:49 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1200
Guru
 

@adamadamowski to może espeasy - masz gotowy soft w którym podpisasz zarówno wyświetlacz(e) i czujniki, jest przejrzyste. Jedyne czego nie robiłem to zmiana pozycji w wierszu z daty na temperature, pewnie regułą się da, choć prędzej flow w Node-red.

 
Dodane : 11/01/2024 10:54 pm
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Dziękuję za chęć pomocy i podsunięcie pewnych pomysłów w przyszłości, na pewno skorzystam z tych podpowiedzi. Przy tym urządzeniu ograniczyłem się do dwóch czujników temperatury DS18B20. Ale i tak będę potrzebował waszej pomocy przy pisaniu reguł do wyświetlania tak jak pisałem wyżej. Przez 5 sekund w jednej z linii godzina w drugiej data, pobierane oczywiście z NTP. Przez kolejne 5 sekund temperatury z obydwu czujników i tak na zmianę do końca życia urządzenia. I jak już pisałem praktycznie nie znam składni reguł dla tasmoty.

 
Dodane : 12/01/2024 10:02 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5085
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@adamadamowski masz skonfigurowany wyświetlacz? Możesz wyświetlić chociaż jeden termometr ? 

Reguła która wyświetli godzinę i datę przez 10 sek, potem czysty ekran przez 5 sek 

rule1 on system#boot do Backlog DisplayText[z];RuleTimer1 3 endon 
on Rules#Timer=1 do Backlog DisplayText[s2l1c1][t];DisplayText[s2l2c1][T];RuleTimer2 10 endon 
on Rules#Timer=2 do Backlog DisplayText[z];RuleTimer1 5 endon

Po dodaniu tej reguły wpisz w konsoli  backlog rule1 1; restart1  i powinno zacząć pracować w pętli

 
Dodane : 12/01/2024 11:55 pm
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Bardzo fajna reguła działa świetnie. Do wyświetlania temperatur z dwóch czujników wymyśliłem sobie taką regułę

Rule1
on DS18B20-1#Temperature do DisplayText [l1c1]SENSOR-1   %value% endon
on DS18B20-2#Temperature do DisplayText [l2c1]SENSOR-2   %value% endon

która też działa.

Nie za bardzo wiem jak to co wymyśliłem odnośnie wyświetlania temperatur wrzucić w miejsce

DisplayText[z]

reguły którą wyżej napisał @isom

 
Dodane : 13/01/2024 5:37 pm
(@adamadamowski)
Wpisów: 37
Kontrybutor
Autor tematu
 

Ogarnąłem. 😀 

Rule1 on System#Boot do
  Backlog DisplayText [z]; RuleTimer1 3
endon

on Rules#Timer=1 do
	Backlog
	DisplayText[z];
	DisplayText [s2l1c7][t];
	DisplayText [s2l2c5][T];
	RuleTimer2 5
endon

on DS18B20-1#Temperature do var1 %value% endon
on DS18B20-2#Temperature do var2 %value% endon 

on Rules#Timer=2 do
 	Backlog
	DisplayText[z];
	DisplayText [l1c1]SENSOR-1   %var1%;
	DisplayText [l2c1]SENSOR-2   %var2%;
	RuleTimer1 5
endon

Jedno pytanie jeszcze mam, co trzeba zmienić żeby rok był wyświetlany  w formacie 4 cyfrowym a nie 2 cyfrowym?

 
Dodane : 13/01/2024 10:00 pm
Udostępnij: