Asystent AI
Openhab i rozpoznaw...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

openHAB Openhab i rozpoznawanie urządzeń sterujacych

15 Wpisów
4 Użytkownicy
2 Reactions
1,263 Wyświetleń
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#5776]

Witam

Czy jest jakiś sposób żeby w logach było widać kto/co włączyło dane urządzenie? 

Np jakiś prefix? Używam 2 tel, tabletu i reguł i chciałbym żeby urządzenia mobilne miały indywidualne prefixy obecnie w logu widzę że coś zostało włączone/wyłączone.


 
Dodane : 21/12/2023 5:29 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@szpila86 nie znam OH, ale być może da się rozpoznać po użytkowniku. Tak mam w HA, każdy użytkownik, włącznie z systemem ma indywidualne ID. Przypisanie użytkownika do urządzenia i wiemy kto włączył. Można na tej podstawie robić bardziej złożone automatyzacje. Jeśli w OH każdy użytkownik ma indywidualny ID podobny do tego na foto 

1

To mogę pomóc to ogarnąć. Potrzebna instalacja Node Red.


 
Dodane : 21/12/2023 10:19 pm
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom 

Hej

Myślałem o HA ale jakoś się boję przejść na niego.

W OH nie ma obsługi użytkowników przynajmniej do OH3. Aplikacja na tel potrafi dodać prefix ale tylko do wysyłania info o tel.


 
Dodane : 22/12/2023 8:20 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @szpila86

W OH nie ma obsługi użytkowników przynajmniej do OH3.

Jeśli tak jest, to moim zdaniem lipa, pod wieloma względami. Wdrażam w firmie dość prostą automatykę opartą o HA ( sterowanie oświetleniem zewnętrznym na podstawie zdarzeń w kalendarzu najmu i nie wyobrażam sobie, żebym mógł to zrobić bez obsługi użytkowników.

PS

Coś tam znalazłem w sieci, że wersja OH3 już raczkuje w temacie, może poczekaj chwilę i coś się wyklaruje.


 
Dodane : 22/12/2023 11:34 am
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom 

Od około 2mc mam równolegle OH4 ale w tej kwestii nie widzę różnicy.

Może czas spróbować HA...


 
Dodane : 22/12/2023 12:14 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

w OH można tworzyć adminów i zwykłych użytkowników, ale do logów nie lądują informacje, który użytkownik co tam nadusił. Koncept jaki jest zalogowany użytkownik nie występuje w OH, jak również przydzielanie uprawnień do konkretny elementów (za wyjątkiem zbudowanych strony z włącznikami itp)


 
Dodane : 22/12/2023 8:34 pm
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@adrian 

Mi właśnie zależy żeby wiedzieć kto i co.

Zdarzyło mi się pierwszy raz od 5lat w OH że coś załączyło oświetlenie na całym piętrze plus parę innych spraw i teoretycznie to nie człowiek na 99% tylko co?

 

Jak jest okazja to spróbuję zainstalować na Wirtualnej maszynie HAOS ale opisów jest tyle że szok i jeszcze nie trafiłem na sprawny🤣


 
Dodane : 22/12/2023 9:54 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @szpila86

jeszcze nie trafiłem na sprawny🤣

Zaraz, ale skoro chcesz to zrobić na VM, to co chcesz instalować ? Pobierasz obraz, wskazujesz przy tworzeniu nowej VM i potem czekasz aż się uruchomi. To duży skrót , ale tak to wygląda , jedynie co ważne to dobrać odpowiednią ilość pamięci i koniecznie skonfigurować kartę sieciową ( instalacja wymaga dostępu do Internetu.

Przeczytaj wskazówki z tego linku https://www.home-assistant.io/installation/windows

masz tam też gotowe obrazy do zaciągnięcia 


 
Dodane : 22/12/2023 10:56 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4083
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @szpila86

... teoretycznie to nie człowiek na 99% tylko co?

@szpila86 stawiam na teściową 😉

 


 
Dodane : 22/12/2023 11:02 pm
isom zareagował
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @adrian

w OH można tworzyć adminów i zwykłych użytkowników

a można tych userów po jakimś id rozpoznać ? Bo może @szpila86 niepotrzebnie kombinuje. 


 
Dodane : 22/12/2023 11:07 pm
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Teściowa dopiero dziś przylatuje, właśnie kończę polewać dach olejem 🤣 

Zawsze zostaje ten 1% niepewności raz się to stało przy mnie podczas rozmowy tel w mniejszym stopniu niż dzień wcześniej. Nawet sprawdziłem czy jakoś OH nie uruchomiłem twarzą ale nie.


 
Dodane : 23/12/2023 8:33 am
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@isom 

Właśnie instalowałem.... obraz w nocy znalazłem przez przypadek i wrzuciłem już na serwer.

Zainstalowałem Node-RED ale nie chce się uruchomić więc poszedłem spać 😑 

Jak się dzieci ogarnie to przysiądę znów.


 
Dodane : 23/12/2023 8:37 am
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @szpila86

Witam

Czy jest jakiś sposób żeby w logach było widać kto/co włączyło dane urządzenie? 

Np jakiś prefix? Używam 2 tel, tabletu i reguł i chciałbym żeby urządzenia mobilne miały indywidualne prefixy obecnie w logu widzę że coś zostało włączone/wyłączone.

Niestety nie, problem jest wielowarstwowy i nierozwiązany od 2018 roku. Kiedyś miałem okazję naszkicować koncept "security" jeszcze dla OH 2.x i wówczas temat audytu i autoryzacji był drugim krokiem, pierwszym było uwierzytelnianie: dokument jest publiczny po dziś dzień.

Generalnie można to wdrożyć w OH 2.x, 3.x, 4.x na okrętkę (czego nie popieram) poprzez tworzenie itemów "proxy" tj. oddzielny na każdą sitemapę, którą ma przydzielony użytkownik a później replikować stan z proxy do itemu docelowego. Roboty jest co niemiara, a im bardziej złożona instalacja tym trudniejsza całość będzie w utrzymaniu.

Rozwiązanie właściwe wymaga zmian w core, albo poprzez zmiany sygnatur zdarzeń (tj. propagację kontekstu wywołania), bądź rozbudowę stanów / komend o dodatkowy atrybut lub atrybuty, które pozwolą na dodanie kontekstu. W forku OH 3.0.x z którego korzystam (open smart house) zaimplementowałem zmiany, które dodały autoryzację oraz ujednoliciły przetwarzanie wywołań HTTP z różnych miejsc.

Po dziś dzień w samym OH nie ma konsensusu, który pozwoliłby na implementację tego w jednolity i spójny sposób. Jedną z przyczyn, która była kiedyś podawana jest masowa zmiana zachowania systemu, która wywoła lawinę problemów. Od 2018 roku do tej pory powstały chyba z 3 prace magisterskie na temat uwierzytelniania i autoryzacji w OH, niestety żadna z nich nie przełożyła się na konkretne zmiany w kodzie. Uwierzytelnianie przez formularz, które zostało wrzucone w OH 3.x funkcjonuje obok projektu tego, co było stworzone w OH 2.x. 😀

 


 
Dodane : 27/12/2023 8:24 pm
adrian zareagował
(@szpila86)
Wpisów: 367
Weteran Patron Strony Donator 2K22, Donator 2K23, Donator 2K24
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@ldywicki 

Czyli w pewnych sytuacjach logi są o kant pupy 😁

Co do autoryzacji to chyba pić na wodę.

Raz zapomniałem hasła do konta admina i z konsoli Kraft w 30sek zmieniłem hasło admina nie znając starego i logulac się na openhab habopen


 
Dodane : 27/12/2023 8:55 pm
(@ldywicki)
Wpisów: 78
Kontrybutor
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @szpila86

Czyli w pewnych sytuacjach logi są o kant pupy 😁

Tak, są one kiepskim środkiem diagnostycznym w sytuacji, gdy w środowisku są reguły oraz użytkownicy, ponieważ znajdziesz w nich informację o zmianie stanu, ale nie o przyczynie. Pół biedy jeśli zmiana jednego itemu jest pochodną drugiego (np. grupy), gorzej jeśli zmiany wynikają z bardziej wysublimowanych powodów. 

Dodane przez: @szpila86

Co do autoryzacji to chyba pić na wodę.

Raz zapomniałem hasła do konta admina i z konsoli Kraft w 30sek zmieniłem hasło admina nie znając starego i logując się na openhab habopen

I tak i nie, autoryzacja na poziomie HTTP/UI oraz konsoli jest rozdzielna. W poprawkach, które robiłem w PR, który linkowałem w poprzednim poście można zrobić wspólne hasło i tu i tu (tak to działało w pierwotnym szkicu OH 2.x). Ponieważ domyślnie shell OH/karafa jest dostępny tylko na 127.0.0.1, oznacza to iż dokonanie zmiany w sposób, w który opisałeś wyżej, wymaga dostępu do systemu operacyjnego. Zabezpieczenie komend na poziomie shella OH/karaf jest możliwe, ale nikt z tego nie korzysta: https://karaf.apache.org/manual/latest/#_console.


 
Dodane : 27/12/2023 11:12 pm
Udostępnij: