Asystent AI
Budowa domu - jaki ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Budowa domu - jaki system Smart zamiast F&Home

11 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Reactions
2,012 Wyświetleń
(@maric15)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 
[#5769]

Cześć,

Jestem na etapie budowy domu, a w zasadzie uzbrajaniu instalacji elektrycznej. Od początku był zamysł zastosowania rozwiązań inteligentnego domu. Wybór padł na rodzimy F&Home (klasyczny, z ekranem dotykowym, nie Radio czy Developer). Instalacja oświetlenia: do włączników doprowadzono wyłącznie skrętki (około 40 obwodów)+sterownie roletami. Sterowanie miało odbywać się bezpotencjałowo za pośrednictwem przekaźników F&Home w rozdzielni. 

Międzyczasie zainteresowałem się Tuya (Wifi i Zigbee), który zdecydowanie szybciej się rozwija i oferuje ciekawe rozwiązania. Z tym, że rozwiązania te widzę jako dopuszkowe (może mylnie)

Pytanie jest następujące, czy mogę zastąpić F&Home innym rozwiązaniem, np Supla. Chodzi mi głównie o przekaźniki sterowane bezpotencjałowo na szynę din (z możliwością sterowania przez Wi-Fi) które zastąpią moduły F&Home?


 
Dodane : 13/12/2023 9:34 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @maric15

do włączników doprowadzono wyłącznie skrętki (około 40 obwodów)+sterownie roletami. Sterowanie miało odbywać się bezpotencjałowo za pośrednictwem przekaźników F&Home w rozdzielni. 

Ja połozyłbym instalację standardowo (3 x 1,5) + przewód sterujący, nie koniecznie UTP. Teraz robisz na własne potrzeby, co jeśli sprzedasz to, a kolejnemu właścicielowi nie będzie to odpowiadać?

Sterowanie przekaźnikami w rozdzielni, to bardzo dobre rozwiązanie. Jednak możesz spokojnie podłączyć przewodem takim jak do oświetlenia. W każdym momencie, łącząc przewody w rozdzielni robisz normalny włącznik. 

Dodane przez: @maric15

Pytanie jest następujące, czy mogę zastąpić F&Home innym rozwiązaniem, np Supla. Chodzi mi głównie o przekaźniki sterowane bezpotencjałowo na szynę din (z możliwością sterowania przez Wi-Fi) które zastąpią moduły F&Home?

to zależy do czego zmierzasz. Jesli chcesz przekaźniki w rozdzielni z komunikacją wi-fi to tak. Jest Shelly na szynę, np. Shelly 1 pro wifi. To że taki moduł ma wi-fi to dopiero początek. Urządzenia łączą się z chmurą, bez internetu będzie problem. Jeśli pozostaniesz przy F&F to firma oferuje, jednak nie interesuje Cię ta wersja jak wspominasz. Trudno coś gotowego doradzić.


 
Dodane : 13/12/2023 10:16 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @maric15

Międzyczasie zainteresowałem się Tuya (Wifi i Zigbee), który zdecydowanie szybciej się rozwija i oferuje ciekawe rozwiązania. Z tym, że rozwiązania te widzę jako dopuszkowe (może mylnie)

to są rozwiązania bezprzewodowe z użyciem bramki i dopuszkowe. Nie znam rozwiązań na szynę i do tego przewodowych. 

Może pomyśl przyszłościowo o własnym serwerze i zintegrowaniu z nim elementów wykonawczych.

Supla to projekt, urządzenia Zamel. Podobnie jak wyżej, rozwiązanie chmurowe, choć Supla pozwala uruchomić na własnym serwerze.


 
Dodane : 13/12/2023 10:21 am
(@maric15)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Witaj, na wstępnie wielkie dzięki za szybką odpowiedź. 

Dodane przez: @pawell32

Ja połozyłbym instalację standardowo (3 x 1,5) + przewód sterujący, nie koniecznie UTP. Teraz robisz na własne potrzeby, co jeśli sprzedasz to, a kolejnemu właścicielowi nie będzie to odpowiadać?

Już na to za późno 🙂 Skrętki już w ścianach.

 

Dodane przez: @pawell32

Jest Shelly na szynę, np. Shelly 1 pro wifi

Właśnie coś takiego szukałem z tą różnicą, że na zdecydowanie większą ilość kanałów. 

 

Dodane przez: @pawell32

Może pomyśl przyszłościowo o własnym serwerze i zintegrowaniu z nim elementów wykonawczych.

W domu będzie zainstalowanych serwer SYNOLOGY - czy to wystarczające? 

 

Co chcę osiągnąć - tą samą funkcjonalność co F&F, czyli: sterownia za pomocą:

1) przełączników fizycznych,

2) za pomocą smartfonu

3) za pomocą ekranu wewnątrz domu, np moes CCP-TY

4) sterowanie w obrębie domowego wi-fi w przypadku braku dostępu do internetu (czyli local-server)

 

Co sterować:

1) światłami na zasadzie włącz-wyłącz. Może w niektórych przypadkach ściemniacz.

2) sterowanie roletami

3) dodatkowo: mieć możliwość bezprzewodowej komunikacji z czujnikami zigbee: temperatura, kontrakton, czujnik obecności

 

 

 

 


 
Dodane : 13/12/2023 10:23 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @maric15

Właśnie coś takiego szukałem z tą różnicą, że na zdecydowanie większą ilość kanałów. 

może cos takiego? bonio.eu

lub https://www.amazon.pl/Shelly-Relais-Bluetooth-DIN-Bar-profesjonalny/dp/B0BHKWSGPB/ref=asc_df_B0BHKWSGPB/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504501606152&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14897511061191850131&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067588&hvtargid=pla-1882517294796&psc=1&mcid=8e1bca2428a03de097e071f981d8dc3c

Dodane przez: @maric15

W domu będzie zainstalowanych serwer SYNOLOGY - czy to wystarczające? 

Synology to Serwer NAS, co prawda pozwala na postawienie wirtualki, ja jednak nie jestem do tego przekonany. W synkach zwykle są słabe procki, nie takie by działało tyle usług. Chyba ze kupujesz wyższy model. Lepiej przeznaczyć na to osobny komputer np. jakiś terminal HP czy Lenovo.

Dodane przez: @maric15

Co sterować:

tu musisz zdecydować sam, to co polecam (i pewnie nie tylko ja) to własny serwer OpenHab, HomeAssistant, Domowicz itd. To w nim skupiasz wszystkie urządzenia w tym urządzenia Zigbee (wymaga dongla). Na serwerze tworzy własne przebiegi z automatyzacją. Np. ustawiasz sterowanie roletami od pory dnia, nasłonecznienia itp.


 
Dodane : 13/12/2023 11:00 pm
isom zareagował
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

dodam tylko, ze pierwszy przekaźnik pracuje tylko lokalnie tzn. nie ma oprogramowania w chmurze, jest przystosowany do pracy z serwerem MQTT. Shelly to producent który takową zapewnia. Nie przychodzi mi nic innego teraz co by miało obudowę. Są moduły Kincony, popatrz na Aliexpres. Ja u siebie nie mam takich dużych przekaźników - przespałem temat 😒


 
Dodane : 13/12/2023 11:09 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5319
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @maric15

W domu będzie zainstalowanych serwer SYNOLOGY

I super, ale odpowiedz sobie na pytanie dlaczego firma F&F nie proponuje swojego serwera na SYNOLOGY.

Jak napisał przedmówca, serwer to powinna być niezależna maszyna przeznaczona tylko do automatyki. Nie musi to być sprzęt za miliony , wystarczy mikrokomputer, lub dobry terminal za około 500 zł 

Problem twojej instalacji, można dość łatwo i tanio rozwiązać, ale musisz chociaż trochę liznąć tematu wgrywania firmware i konfiguracji pod własne potrzeby. 

Biorąc np taki sprzęt https://www.kincony.com/esp32-16-channel-relay-board.html

Możesz wgrać do niego uniwersalne oprogramowanie https://templates.blakadder.com/kincony_KC868-A16S.html

albo takie dedykowane pod HomeAssistant https://devices.esphome.io/devices/KinCony-KC868-A16S

Twoje potrzeby są na tyle skromne, że HomeAssistant bez wodotrysków, będzie się mocno nudził obsługując to co założyłeś.

Wstawiłem linki do praktycznie gotowych rozwiązań, wystarczy komputer , kabel usb i wgrywamy Tasmotę, która może współpracować z dowolnym serwerem typu Domoticz, OH , HA , konfiguracja jest banalna.

W ESPHome jest gotowy przykład kodu do wstawienia i też mamy od strzała wszystkie 16 kanałów w HomeAssistant.

 


 
Dodane : 13/12/2023 11:19 pm
(@maric15)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Witaj ponownie!

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie się moim tematem!

Dodane przez: @pawell32

może cos takiego? bonio.eu

Link jest niewłaściwy → bonio.eu

Natomiast jeśli chodzi o Shelly 3-kanałowy, już jest lepiej. Natomiast zastanawiam się czy są dostępne większe moduły: 8/16/32? Oczywiście F&F jest zbudowany nieco inaczej: najpierw moduł WE/WY (myślę tu o mH-IO32) a następnie moduł wykonawczy - przekaźnik (mH-R8x8)

Dodane przez: @pawell32

Synology to Serwer NAS, co prawda pozwala na postawienie wirtualki, ja jednak nie jestem do tego przekonany. W synkach zwykle są słabe procki, nie takie by działało tyle usług. Chyba ze kupujesz wyższy model. Lepiej przeznaczyć na to osobny komputer np. jakiś terminal HP czy Lenovo.

Synology DS420+ na Celeronie J4025. Alternatywnie mam jeszcze starą płytę ITX z Atomem D2700 (jest genialna, bo ma strasznie niski pobór prądu). Ale myślę, że DS420+ jest już wystarczające. Obecnie w formie testowej zainstalowałem w Dockerze HomeAssistant (mam trochę urządzeń TUYA w mieszkaniu: gniazdka, termostaty grzejnikowe, czujniki temp). Do routera WIFI jest podłączona przez UTP bramka zigbee, ale mogę dokupić dongla USB-zigbee 

 


 
Dodane : 13/12/2023 11:28 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Dodane przez: @maric15

Link jest niewłaściwy → bonio.eu

boneio.eu


 
Dodane : 13/12/2023 11:31 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1476
Guru Moderator
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

@maric15 no, to początek już masz.

Jak masz bramkę i widzisz ją w HA to masz wszystko. Nie napisałeś  co to za bramka.


 
Dodane : 13/12/2023 11:34 pm
(@maric15)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Cześć!

Wracam do tematu po Świętach.

Myślę, że isom wskazał mi rozwiązanie:

 

Dodane przez: @isom

Biorąc np taki sprzęt https://www.kincony.com/esp32-16-channel-relay-board.html

 

Wychodzi na to, że Kincony to jest to czego szukam. Zaczynam więc zgłębiać temat i najprawdopodobniej będzie trzeba coś zamówić, żeby podziałać na "żywym organizmie". 

 

Dziękuję więc za pomoc wszystkim zaangażowanym.


 
Dodane : 27/12/2023 10:38 pm
Udostępnij: