Pytanie o Echo Show...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie o Echo Show 2 i Sonoff

6 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
1,975 Wyświetleń
Alex
 Alex
(@alex)
Aktywny
Autor tematu
 

Jako że to mój pierwszy wpis chciałbym powitać serdecznie wszystkich użytkowników forum, nazywam się Alex i zabawę ze smart home zacząłem przed miesiącem wiec wybaczcie zasadnicze pytania...

żeby nie marnować czasu mam pytanie:

1) co oznacza w Amazon Echo Show 2gen. "Integrierter Zigbee Smart Home-Hub" dokładniej, jaki to hub, gdzie go konfigurować, w ogóle co ma Amazon na myśli (dokumentacja do tego) ?

2) czy wszystkim użytkownikom "sonoff touch" (tasmota) chodzi "topornie" ten włącznik, często bywa offline, trzeba mocno "przydusić" by się włączył manualnie itd ?

3) czy istnieje sposób/możliwość by Echo Show odczytał temperaturę (touch+ ds1820 + tasmota) bez konfigurowania zewnętrznych serwerów ?

4) czy ktoś ma propozycje na tanie termostaty do kaloryferów ?

Z gory dzieki Alex

 
Dodane : 15/12/2018 11:55 pm
adrian
(@adrian)
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Ad1. Alexa (nie wszystkie wesje) mają wbudowany Hub ZigBee. W teorii urządzenia, które obsługują ZigBee powinno dać sterować się za pomocą Alexy bez dodatkowych serwerów, programów. Wchodząc w aplikację Amazon Alexa na smartfonie masz sekcję Devices i tam możesz dodawać urządzenia do sterowania - w prawym górnym roku jest plusik.  To tyle teorii, w praktyce nie każde urządzenie z ZigBee da się sterować Alexą.

Ad2. Jeśli musisz mocno wciskać przycisk to nie wina oprogramowania, a samego sprzętu - raczej. Chyba, że masz jakieś spore opóźnienia więc wydaje Ci się, że muisz mocno "przydusić", a problem jest, że musisz trochę dłużej poczekać. Ja osobiście nie używam Tasmota.

Ad3. Nie

 
Dodane : 16/12/2018 4:41 pm
Alex
 Alex
(@alex)
Aktywny
Autor tematu
 

@adrian,

milo że odpisujesz, trochę nie do końca się rozumiemy.

Chodzi mi bardziej jak skonfigurować HUB w EchoShow2 (dokumentacja) - a nie jak dodać urządzenia do Alex'y (w APP) poza tym wydaje mi ze zigbee to protokół a nie hardware.

Dla formalności dodam ze Sonoff z firmware Tasmota w emulacji WeMo chodzi z Alexa bez problemów (jak nie są akurat offline) - posiadam m/n kilka przekaźników (t1) oraz kilka włączników (touch).

Problem z tym jest taki ze urządzenia (sonoff) są często i bez powodu OFFline i nie da się ich zasterowac przez Alxe - choć manualnie tak, również "wydaje mi się" z przez "HTTP" chodzą bez zastrzeżeń — z tym ze po zalogowaniu z PC do sonoff staje się on od razu online choć przed "sekunda" był OFF-line (może i logiczne).

Teoria uszkodzenia hardware odpada - tyczy to wszystkich moich sonoff'ow losowo nie działają (bez reguły) jak wyżej wspomniano.

 
Dodane : 16/12/2018 8:11 pm
adrian
(@adrian)
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Ok, rozumiem - nie konfigurowałem echo Hub do zigbee - jak bede mial chwile to spróbuje na echo plusie 3ce która dopiero co zakupiłem

Zigbee, tak to protokół, ale wymaga sprzętu. Tak, jak urządzenie, żeby obsługiwało WiFI, Z-Wave, Bluetooth itd muszą mieć odpowiednie karty, chip  -> hardware. Do PC nie wgrasz soft i nagle Ci zacznie obsługiwać ZigBee.

Ja osobiście robię push na alex'e zeby mi mówila określone informację / zdarzenia / temperaturę. Nie posiadając show nie miałem okazji zrobić push danych na wyświetlacz. Ale mam w planach eksperymenty na echo spot'a - jak się da to pewnie analogicznie pójdzie do show'a. To za jakiś czas bo brakuje mi czasu na wszystko 🙂 Ale używam do tego pośrednika openHab. 

 

 
Dodane : 16/12/2018 9:02 pm
Alex
 Alex
(@alex)
Aktywny
Autor tematu
 

... decydując się na Sonoff/Tasmota chciałem się ograniczyć do jednego produktu by m/n chodziło to, jak trzeba. Teraz żałuje, było lepiej zapłacić 3x tyle i dokupić komponenty do czegoś markowego. Mądry Polak po szkodzie 🙁

Niestety ale EchoSpot nie posiada huba na ta chwile mają jedynie EchoPlus i EchoShow2 (z tego co mi wiadomo).

Poza tym uważam ze jak bym postawił openHab to byłoby inaczej-ale tego nie chce (przenyjamiej na razie).

Jako ciekawostkę dodam ze Alexa ma możliwość "identyfikacji głosu (użytkownika)" niestety jednie w USA (od 2017) i od 11.2018 w Niemczech - co niesie za sobą możliwość np.  a/deaktywacji alarmu 😉

 
Dodane : 16/12/2018 9:27 pm
adrian
(@adrian)
Szefu Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Alexa nie jest hub'em literalnie jak np. vera 

ma wbudowane radio zigbee i moze zbierac wszystkie urzadzenia z zigbee bez koniecznosci dodatkowych hub'ów od tych producentów np. xiaomi hub, samsunga, czy philipsa - eliminuje Ci trochę zabawek i tyle. Ot cały Hub. 

To jest ZigBee Hub - nie  hub z prawdziwego zdarzenia. To znajdzisz w dokumentacji.

"The Amazon Echo has a built-in smart home hub that seamlessly connects and controls Zigbee smart devices, such as light bulbs, door locks, in-wall switches, and plugs, without the need for separate hubs or a smart home skill."

Jak masz sonoffa z tasmota, emulujacym WeMo - to łączy się z alexą po WiFi przez router WiFI. Musisz szukać jakiś soft do sonoff, który emuluje jakieś inne urządzenie, które echo przetwarza wraz z informacjami o temperaturze. Nie wiem osobiście czy takie istnieje. 

ja właśnie używam do tego pośrednika w postaci openHAB. Amazon echo jest dla mnie interfejsem audio/video i tyle- niz prawdziwym Hub'em

 
Dodane : 16/12/2018 10:22 pm
Udostępnij: