Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware do roller - jakie funkcjonalności

10 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
2,187 Wyświetleń
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

cześć,

proszę doradźcie jakie funkcjonalności powinien zawierać AFE Firmware do sterowania rolletami?

  • 2x Przekaźnik
  • Tylko jeden przekaźnik może być włączony w czasie
  • 2 przyciski pod rollety ? jak one mają działać?
  • potrzbne sa jakies wejscie na czujnik krancowe, magnetyczne? Jeśli tak to jak mają działać?

@isom - kiedyś pisałes, że potrzebowałbyś

 

9 Odpowiedzi
isom
Wpisów: 5084
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian ja bym to widział tak

1 Dwa przekaźniki , podstawa to brak możliwości aktywowania dwóch na raz , czy to z przycisków czy z aplikacji .

2 Dla każdego przekaźnika niezależnie  możliwość ustawiania czasu podtrzymania chodzi tu o to , że czas odsłaniania rolety jest zawsze dłuższy niż czas zasłaniania . Max czas podtrzymania obu przekaźników  proponuję  1,5 minuty ,( u mnie wystarczyła by minuta, ale są różne rolety i silniki )  możliwość regulacji tych czasów co 0,5 s  byłaby  idealna .

3 Dwa przyciski monostabilne . Cholera nie wiem jak to opisać żebyś mnie zrozumiał ale spróbuję. Ideałem byłoby gdyby działały tak , że jedno kliknięcie uruchamia przekaźnik na ustawiony czas , czyli pełne otwarcie / zamknięcie , jeżeli jednak przed zakończeniem odliczanego czasu ktoś  ponownie kliknie  to odliczanie jest zatrzymywane ( roleta stop ), ponowne kliknięcie liczymy dalej czas który pozostał itd.

Druga  zależność ,  do wyjaśnienia użyję przykładu dla lepszego zobrazowania .

Załóżmy , że czas otwarcia to 40 s a czas zamknięcia to 30 s

 klikam przycisk otwarcia i jeżeli w połowie  odliczania czasu (20 s) kliknę przycisk zamknięcia roleta stop na 0,5 s  i start kierunek odwrotny , ale tylko na połowę czasu zamknięcia (15 s). Oczywiście jeżeli zrobię ten sam myk nie w połowie odliczania tylko wcześniej lub później to proporcjonalnie obliczany jest czas ruchu przeciwnego.

Jeżeli tak się nie da , albo wymaga to zbyt wielu zarwanych nocy to wystarczy żeby użycie przycisku otwarcia w trakcje cyklu zamykania zatrzymywało roletę .

Oczywistym wtedy będzie że czasy nijak się będą miały do położenia rolety i dla tych co nie posiadają wbudowanych wył krańcowych trzeba zaznaczyć , że wymagane są czujniki otwarcia/ zamknięcia, żeby nie przegrzać silnika.

4 Dwa wejścia NO/NC na krańcówki , kontaktrony  

5 Jeden czujnik natężenia oświetlenia  BH 1750

Opis sygnalizacji stanów  Otwarta / Stan pośredni/  Zamknięta  na razie pomijam bo nie wiem , która wersja będzie możliwa .

@adrian jak coś jest nie jasne to pytaj

Wszystkiego oczywiście nie uda się zrobić dla Shelly2 , ale wiadomo nie każdy będzie korzystał z Shelly

Jak Ktoś ma inne może ciekawsze pomysły to Pisać !

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5084
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian chciałem zapytać czy myślałeś jak to ugryźć ? ja oczywiście nie popędzam bo do wiosny daleko , ale ciekawy jestem jaka wersja wchodziła by w grę 

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

czesc, 

Mam wątpliwości co do pkt.3 - martwię się o sytuacje rozsynchronizowania się czasów otwarcia / zamknięcie / w jakim stanie jest roleta

  • np. sytuacje utrata zasilania
  • jakieś ręcznie podciąganie rolety itp

jak policzyłem będzie potrzebnych 8 gpio - chyba da się to wycisnąć z esp

Zrobie na razie kawałkami

  • obsługa 2 przekaźników (pkt1) + przycisk monostabilny -> wciskam (otwiera) - puszczam (stop) - wciskam (zamyka)

w kolejnej wersji

  • dwa kontraktory 
    • wciskam i puszam -> otwiera,
    • stop jak z kontaktrona przyjdzie sygnał
    • wciskam i puszam -> zamyka
    • stop jak z drugiego kontaktrona przyjdzie sygnał
  • przy długim trzymaniu zachowuje się jak w pierwszej wersji

w kolejne wersji coś z czasem pokombinuje

ale na razie bardzo w rozjazdach jestem

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5084
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian robiąc swój opis wzorowałem się na funkcjonalnościach softu supli , który działa z roletami bardzo dobrze.  Co do synchronizacji czasów to myślę , że wystarczy ustawić w programie , że po resecie lub zaniku zasilania aktywowany jest przekaźnik „otwórz” na domyślny czas ( pełne otwarcie).

Rolecie z wbudowanymi krańcówkami nic się nie stanie a w rolecie bez wbudowanych krańcówek dołożony kontaktron otwarcia przerwie podtrzymanie przekaźnika i stan rolety będzie ustalony .

Co do ilości GPIO to fakt zapomniałem , że przydała by się jakaś  dioda LED systemowa , więc można  olać czujnik Lux , tym bardziej że przy większej ilości rolet  , do ustalenia natężenia nasłonecznienia wystarczy jeden czujnik i można wykorzystać np. czujnik ze stacji pogodowej.

Nie mam nic przeciwko tworzeniu softu  kawałkami , może nawet lepiej , bo łatwiej testować gdy jest mniej opcji.

 

Odpowiedz
Strona 1 / 2
Udostępnij: