Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Problem z Sonoff Basic z AFE T4 po przydzieleniu stałego IP w routerze  

Strona 1 / 2
  RSS
siutek
(@siutek)
Młodzik

Witam, 
pobrałem sobie dzisiaj najnowszą wersję AFE T4 ze wsparciem dla dwukierunkowej komunikacji z Domoticz. Ze względu na obecność na płytce drukowanej opisu " Sonoff Basic R2, V1.0, 2017-10-11" wybrałem wersję AFE T4 dla ESP 8285 - zgodnie z sugestią p. Adriana (pomimo opisu na chipie ESP 8266).

Bez problemu wgrałem pobrany firmware, zresetowałem Sonoff, połączyłem się z siecią AFE-device, wpisałem dane swojej domowej sieci wifi. Zakończ konfigurację.

Sonoff szybciutko się podniósł, połączył z moją lokalną siecią wifi, uzyskując adres 192.168.1.162.  - mogłem połączyć się ze stroną konfiguracyjną AFE.

I teraz problem:
Aby mieć porządek na routerze wszystkim urządzeniom sieciowym samodzielnie przypisuję adresy IP w DHCP. I to samo chciałem zrobić z Sonoffem. W ustawieniach routera przypisałem swojemu urządzeniu AFE adres 192.168.1.200 (planowałem przypisać wszystkim urządzeniom automatyki domowej adresy od 200 do 255 - Sonoff miał być pierwszy.

Zapisałem zmiany na routerze, równolegle w drugiej otwartej karcie, w panelu konfiguracyjnym AFE zmieniłem liczbę przekaźników na 1 (bo domyślnie było ustawione na brak), kliknąłem "zapisz" - i od tego momentu nie mogę się połączyć z Sonoffem. Urządzenie niby otrzymało adres, ale nie odpowiada na pingi, nie da się wejść na stronę konfiguracyjną. Jednak Sonoff co chwilę próbuje połączyć się z moją siecią wifi, w aktywnych dzierżawach DHCP na routerze widzę, że adres .200 jest co chwilę przyznawany urządzeniu AFE-device, czas dzierżawy maleje, po to by po kilku chwilach odświeżyć się do nowych 12 godziny (na tyle czasu mój router przyznaje adresy). A Sonoff sygnalizuje co jakiś czas diodą próbę łączenia z wifi.

Próbowałem przywrócić ustawienia domyślne, trzymając przycisk na sonoffie 30s. I ogólnie ten myk działa do czasu, aż się połączę ze swoją siecią wifi. Już wywaliłem z routera stałe przypisanie adresu do Sonoffa, by ten został przyznany automatycznie, losowo.

Jednak to też nie pomaga. Nie wiedzieć czemu Sonoff ciągle otrzymuje adres .200 i nie potrafi stabilnie połączyć się z siecią wifi. Nie odpowiada na pingi, nie udaje się otworzyć karty konfiguracyjnej.

Może jednak powinienem wgrać wersję AFE dla ESP8266?

Cytuj
Dodane : 24/11/2018 7:51 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

zrób screenshota całej konfiguracji IP i podeślij

OdpowiedzCytuj
Dodane : 24/11/2018 9:42 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

Ok. Jutro podeślę.

Spróbuję jeszcze poczekać te 12h aż na routerze wygaśnie dzierżawa IP, wtedy spróbuję podłączyć sonoffa na domyślnych ustawieniach AFE. Może wina leży po stronie routera.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 24/11/2018 10:25 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

No niestety, problemów ciąg dalszy...
Po zwolnieniu IP przez DHCP na routerze, Sonoff chwilę (kilka minut) musiał pomyśleć - aż w końcu załapał i ładnie się podłączył do sieci. 
Mogłem nim sterować przez domoticza - mimo, że nie miałem podłączonego żadnego odbiornik energii, to po diodzie widziałem, że po każdym zmianie stanu w domoticzu dioda reaguje szybkim błyskiem.

Dlatego myślałem, że już jest wszystko OK.
Jednak dzisiaj postanowiłem poskładać wszystko w kupę włącznie ze ledami nad biurkiem, którymi docelowo chcę sterować.

No i niestety... cały czas nie mogę się podłączyć do Sonoffa. 
DHCP na routerze co chwilę odświeża dzierżawę IP dla urządzenia z AFE (co chwilę czyli co kilka sekund), jednak Sonoff nie odpowiada na pingi i nie da się wejść na jego panel konfiguracyjny - nie reaguje na polecenia z domoticza.

Czyli objawy dokładnie te same co na samym początku.

Wobec powyższego, którą konfigurację IP powinienem tutaj wrzucić? tę na routerze? czy z panelu sonoffa, do którego nie mogę się dostać :/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 7:24 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Może podobna historia jak tutaj? Sonoff Basic versja TH 1.1 ?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 7:28 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

Całkiem prawdopodobne...
Chociaż są pewne różnice. Sonoff na pingi nie odpowiada wcale, w tamtym przypadku przynajmniej na początku odpowiadał czasami - to po pierwsze.
A po drugie wgrywałem wersję T4. 
Po trzecie - teraz mam nowy objaw: Po przytrzymaniu przycisku 30s Sonoff powinien się uruchomić w trybie AP, i niby  tak jest. Na liście sieci pojawia mi się sieć AFE-Device, ale nie mogę się do niej podłączyć, cały czas mam komunikat "Pobieranie adresu IP"

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 8:29 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

Pobieranie adresu IP dość długo czasmi trwa. Do jakiego urządzenia wgrywasz to?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 8:44 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

jak w tytule - Sonoff Basic, oznaczenie na płytce "Sonoff Basic R2 v1.0 2017-10-11"

Po poprzednich problemach myślałem, że przyczyną może być mało stabilne zasilanie (z USB przez programator), dlatego postanowiłem mimo problemów złożyć całość i podłączyć do 230V.  Ale bez efektów.

Po dość długiej próbie pobierania adresu IP w telefonie status sieci z "Pobieranie adresy IP" zmienia się na "Zapisane" i znowu na "Pobieranie adresu..." i tak w kółko. Adres IP nie jest przyznawany.

Telefon leży w odległości 20cm od Sonoffa, więc to z całą pewnością nie problem jakości sygnału.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 9:29 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@siutek wgraj najnowszą wersję T0 dla  ESP8285  osiągniesz to samo dla jednego kanału co na wersji T4 a T0 1,3,0 działa na moim TH 1,1 więc na Twoim też powinna.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 9:51 pm
adrian polubień
siutek
(@siutek)
Młodzik

no chyba będę musiał, ale to już nie dziś, bo rozmontowałem sobie światło nad biurkiem i nic nie widzę, kabelków nie podłączę :/ - miało być właśnie sterowane przez Sonoff'a 😛

@isom jeszcze pytanko, na tej wersji T0, o której wspominasz dam radę zrobić sterowanie włącznikiem bistabilnym oraz dodatkowo podłączę DS18B20 według jednej z instrukcji @adrian'a ?

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 9:59 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Na wersji T0, tak samo zresztą jak na wersji T4, DS18B20  nie odpalisz , te softy nie obsługują czujników .

Przycisk - włącznik bistabilny jak najbardziej tak

jak chcesz czujnik temp to potrzebujesz T-1 ale nie wiem czy ruszy , jutro wieczorem będę wiedział

Jak chcesz to próbuj z wersją dla ESP 8285

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 11:01 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

No właśnie w między czasie zdąrzyłem wyczytać że DS18b20 obsługuje tylko wersja T1. 
@adrian w jednym ze swoich filmików do Sonoffa Basic podłączać przełącznik bistabilny oraz ds18b20 i śmigało - dlatego właśnie poszedłem w stronę AFE a nie standardowo EspEasy

OdpowiedzCytuj
Dodane : 29/11/2018 11:15 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

Panowie... ja wymiękam, miało być tak pięknie 🙁
Postanowiłem spróbować jeszcze raz, od zera. 
Wziąłem kolejne, "czyste" (z fabrycznym firmware) urządzenie Sonoff, wlutowałem goldpiny, ściągnąłem wesję AFE T1 (z obsługą czujnika DS18B20), wrzuciłem firmware do Sonoffa, ESP8266Flasher ładnie wszystko wgrał - czas zatem na reset.

Urządzenie bardzo szybko i sprawnie wstało, pojawiła się sieć AFE-Device, zalogowałem się, uruchomiłem panel konfiguracyjny. Pierwsze co zrobiłem na głónym widoku to zmieniłem nazwę urządzenia na AFE-Device-2, by mi się nie mieszało z poprzednim Sonoffem. Ustawiłem też liczbę przekaźników na 1 i zaznaczyłem obsługę Domoticz API następnie "Zapisz" - zapisało ładnie. 
Jednak każda kolejna próba zapisania czegokolwiek w konfiguracji, zmiany, to loteria. Czasem strony się ładują czasem nie... Dopisałem SSID i hasło swojej sieci, to urządzenie nie zapisało tych danych, co więcej nie chciało ponownie uruchomić panelu konfiguracyjnego. Musiałem odłączyć zasilanie, co z resztą robiłem kilkukrotnie.

Nie wiem o co chodzi, czy ja coś robię źle?? Czy mam felerne Sonoffy? a może programator do d*py? Chociaż to ostatnie powinno być weryfikowane na etapie wgrywania AFE. Skoro Flasher wgrał AFE, to chyba znaczy że z programatorem wszystko OK???

Wiem, że to podforum o T4, a ja teraz wgrywałem T1, ale jest to kontynuacja moich perypetii, dlatego nie zakładałem nowego wątku.

Generalnie Sonoff działa stabilnie przez pierwszych kilkanaście/kilkadziesiąt sekund po podłączeniu zasilania.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 10:35 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Jeżeli to sonoff z tej samej partii czyli  R2 v1.0 2017-10-11 to zbytnio mnie to nie dziwi , raz że z uporem maniaka wgrywasz wersję dla ESP 8266 , a dwa patrz  https://www.smartnydom.pl/forum/zglaszanie-problemow/sonoff-basic-th-11-i-najnowsze-wersje-softu-afe/

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 11:28 am
siutek
(@siutek)
Młodzik

@isom, ale skąd Ci się wzięło, że z uporem maniaka wgrywam wersję ESP8266?? ani razu jej nie wgrałem, za każdym razem wgrywam - zgodnie z sugestiami - wersję ESP8285.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 11:30 am
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

Sorki  zasugerowałem się tym flasherem , spróbuj wgrać tym  http://bbs.espressif.com/download/file.php?id=385

Tu masz ustawienia do wgrania , oczywiście soft wybierasz jaki potrzebujesz

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 11:56 am
siutek
(@siutek)
Młodzik

Niestety, wgranie innym programem też nie pomogło. Wgrywałem T1 1.3.1 dla esp8285, z tego co@isom wspomniałeś, to ten firmware może powodować problemy. Jesteś w stanie skierować mnie to jakiejś starszej wersji z obsługą zewnętrznego włącznika i czujnika DS18B20? Bo szukam, ale z marnym skutkiem.

Ps, po ponownym wgraniu firmware dioda sonoffa zaczęła szybko migać (zgodnie z trybem konfiguracji), pojawiła się sieć do której się podłączyłem, ale już nie udało mi sięotworzyć strony konfiguratora a dioda w krótkim czasie zaczęła świecić stałym światłem nie reagując na wciskanie wbudowanego przycisku.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 1:28 pm
lukas121
(@lukas121)
Ekspert Zasłużony dla Forum, Donator 2019

Rozbierz sonoffa i zobacz co w nim siedzi. Spróbuj wgrać inne oprogramowanie np tasmota.

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 6:23 pm
isom
 isom
(@isom)
Prezes Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2019, Donator 2K20

@siutek starsze wersje wszystkich softów znajdziesz tu  https://github.com/tschaban/AFE-Firmware/tree/master/bin

Ale napisz proszę czy przed wgraniem softu Flash Download Tool-em czyściłeś pamięć flash tego sonoffa ?

Pytam dlatego, że u mnie wersja T4 na TH 1.1 nie działa poprawnie , ale wersja T1 czyli dobra dla Ciebie działa

OdpowiedzCytuj
Dodane : 30/11/2018 7:11 pm
siutek
(@siutek)
Młodzik

Tak, czyscilem. Wygrałem najpierw plik "blank", dopiero potem plik z AFE.

Zainstalowałem tasmotę i sonoff już około 15h działa prawidłowo i stabilnie. Choć miał mały zwis krótko po wygraniu, ale można to nazwać incydentem.

Zatem przerzucę się chyba na tasmotę bo to u mnie działa, ale nie ukrywam że wolałbym AFE. Głównie ze względu na prostotę konfiguracji. AFE jest dużo bardziej intuicyjne.

Nie mam pojęcia jak w tasmocie skonfigurować dodatkowy przycisk bistabilny oraz jak sprawic by sonoff wysyłał do domoticza info o aktualnym stanie.

Ale to już nie to forum na pytania o tasmotę 😉

OdpowiedzCytuj
Dodane : 01/12/2018 11:17 am
Strona 1 / 2
Udostępnij: