Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Uwaga: Muszę przeprowadzić modernizację oprogramowania na serwerze, a w czarnym scenariuszu oznacza przeinstalowanie całego serwera na co muszę się przygotować.

Planuję to zrobić w ten weekend (25-26 Wrzesień). Prace będa wyglądały tak, że

- musze przygotować drugi zapasowy serwer i przenieść na niego strony: Smart'ny Dom, Forum, AFE

- przeprowadzić modernizację, która zajmie kilka godzin

- przenieść ponownie strony na modernizowany serwer

W tym czasie mogą występować braki w dostępie do strony lub mogą występować problemy z działaniem strony (wydajność, błędy) itp za co z góry przepraszam

Pozdrawiam, Admin

[Rozwiązany] Błąd odczytu DHT11 - Sonoff Basic / 1.0.0 T2

Radek
(@radek)
Majster

 Witam.

Podłączyłem pod Sonoffa B. przełącznik pod GPIO 1, oraz DHT11 pod 14. Wyłącznik działa bez problemu, natomiast czujnik daje prawie same wartości NULL. Dawałem odczyt co 30/60/10 sec, jednak na OH i na MQTT.fx reszta czujników działa dobrze, natomiast ten o którym mowa zamiast co wskazane ileś tam sek. wysyła strasznie rzadko.

W załączniku log

Edit: Rezystor oczywiście 10k oraz dodatkowo kondensator 22u, ale bez niego tak samo się zachowuje. Gdzieś doczytałem że lepiej dodawać kondensatory jak jest jakiś dłuższy przewód.

t2
Autor tematu Dodane : 07/01/2018 8:10 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

a jak z wilgotnością to samo? to oprogramowanie odczytuje temperaturę co ile sekund tam w konfiguracji wpiszesz, ale przez mqtt wysyła wartości tylko wtedy kiedy temperatura / wilgotność zmieniła się od poprzedniego odczytu.

  • czy temperatura w ogóle jest wysyłana? tak zrozumiałem
  • jak ustawisz tak co 10sek i trzymasz ręką czujnik, żeby temperatura rosła to dostajesz co 10sek podnosząca się temperaturę?

 

Dodane : 07/01/2018 8:22 pm
Radek
(@radek)
Majster

Wysyła obydwa odczyty, tylko wydawało mi się że robi to zbyt rzadko. DHT11 ma małą czułość, więc zmian na zew o tej godzinie dużych nie ma, myślałem że wysyła dane jakiekolwiek by nie miał po mqtt co żadna jednostkę czasu. Teraz już wiem że to odczyt jest co daną jednostkę, a wysyła tylko przy zmianie. Więc problem pewnie nie istnieje.

Z testem z ręka będzie ciężko bo wisi 3 m nad ziemią czujnik, a sam sonoff ukryty pod elewacją. Jak rano słońce przyświeci koło niego to zmiany sprawdzę.

Jeszcze muszę rozszyfrować czemu przy odczycie temp/wilgotności (cmd get) tak często nie może odczytać danych z czujnika(null/nan). Przewód ma długość jakieś 1,5m linką 1,5mm (tylko taki miałem w weekend pod ręką).

Zresztą i tak zmienię czujnik na DHT22, bo 11 na zewnątrz się nie nadaje.

Autor tematu Dodane : 07/01/2018 8:39 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

hm.... mam u siebie DH22 i tak wciskałem przed chwilą cmd/get jeden raz za drugim i chodzi. mam 10k bez kondensatora - na krótkim kabelku. 

1.5m, to nie jest jakiś długi kabel, ale gruby rzeczywiście jest - wg mnie za gruby. Ja na Twoim miejscu zmieniłbym czujnik na DH22 jest dokładniejszy. Jak testowałem DH11 to zmiany temperatury były o cały stopień, gdzie DH22 robi do drugiego (z tego co pamiętam) miejsca po przecinku

Dodane : 07/01/2018 8:53 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

ale wiesz co teraz porównuje sobie odczyty z czujnikiem DH22 i DS18B20 - w tym samym okresie

DH22 to ten u góry, DS18B20 u dołu 

i rzeczywiście odczyty z DH22 są rzadkie. Zapisałem sobie to do analizy, bo słabe to jakoś

 

Dodane : 07/01/2018 10:18 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

@radek jakie masz ustawione czasy odczytów temperatury i wilgotności?

Dodane : 08/01/2018 9:09 pm
kaliber78
(@kaliber78)
Nowy

Tu i tu po 10s

Tylko że w między czasie wgrałem kolejny soft ze stronki  sonoff_buton_dht22_1024_eagle , i niestety urządzenie nie dawało oznak życia , ale nadal działa bo miałem pod ręką soft sypki i działa czyli wydaje się mi że soft coś nie tak a ustawienia miałem jak w pliku txt.

Dodane : 08/01/2018 9:33 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

jak będziesz miał chwilę to załączyłem tutaj trochę zmodyfikowaną wersję tego oprogramowania. Zmieniony jest sposób odczytów temperatury i wilgotności tzn. upewniam się, że odczyty nie występują częściej niż co 4 sek.

daj znać czy jest jakaś poprawa

Dodane : 08/01/2018 10:31 pm
Radek
(@radek)
Majster

Wieczorem protestuje. 

Autor tematu Dodane : 09/01/2018 6:09 am
Maciek
(@tribon)
Brygadzista Donator 2K17

U mnie da DHT 21 mam w okresie 8h około 50 odczytów z temperatury. Wygląda to na oko poprawnie.

Sonoff basic działa na oprogramowaniu T2.

Dodane : 09/01/2018 7:54 am
Radek
(@radek)
Majster

Testował ktoś 1.0.1 T2 z linku? Bo dzisiaj po updacie przez stronę z 1.0.0 sonoff wstał ładnie. Po zainstalowaniu w "ścianie" i podłączaniu go, już się nie podniósł, jutro go wyfleszuję ręcznie.

Autor tematu Dodane : 17/01/2018 11:05 pm
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

może ten w ścianie dostał inny adres IP i go nie widzisz, może jest w trybie access point? mam 1.0.1 cały czas chodzącego. Są jakieś objawy? Rozumiem, że w ścianie znaczy - że nie masz do niego dostępu? Może odetnij go na chwilę od zasilania? możesz?

Dodane : 17/01/2018 11:17 pm
Radek
(@radek)
Majster

Chodziło mi że po umieszczeniu pod elewacja i podpięciu do zasilania. U mnie jest ten plus że wyjęcie takiego sonoffa to jakieś 3min pracy. Nic z siecią. Po podpięciu do zasilania w ogóle nie reaguje (dioda), w trybie AP nie jest, lan przeskanowany przez router jak i przez IP scanner. Wczoraj przyszły 4 różne konwentery USB ttl na 3 różnych chipach, może faktycznie ten co nim wygrywałem coś szwankował. Wieczorem spróbuję innym wgrać i zdam raport.

 

 

 

Autor tematu Dodane : 18/01/2018 8:28 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

ok, daj zanć, zawsze może być jakiś problem z softem, który nie wychwyciłem, dzieki

Dodane : 18/01/2018 9:29 am
adrian
(@adrian)
Prezes Zasłużony dla Forum, Patron Strony

też, kiedyś nabyłem 4-megówki i oprócz tego, że wlutowałem w jednego sonoffa i posiadaniu świadomości, że tam siedzi 4mb to jakoś nic więcej z tego nie miałem. Dla normalnego śmiertelnika wlutowanie takiej kostki może być ciężkawe. W Sonoff basic troche dodatkowo przeszkadza ten przycisk, żeby to łatwo wlutować.

 

Dodane : 18/01/2018 9:35 am
Radek
(@radek)
Majster

Dobra sprawa wygląda tak:

Nowy konwenter. Download Mode -> Flash 1.0.1 T2 -> Succes -> Odłączenie od PC -> Podłączenie pod 230 -> Wstaje bez problemu, konfiguracja przez www (łączy się z routerem (w pamięci zostają stare ustawienia mimo fleshowania ręcznego??)) -> Naciśnięcie Zakończ Konfigurację -> Wychodzi z Config mode -> Sonoff już nie wstaje w ogóle. Z niczym się nie łączy, przycisk nie reaguje, dioda nie świeci.

Edit. Jaja jakieś. Wgrywane kolejnym konwenterem (udane), Sonoff połączył się z WiFi, ale nie startuje server http. Przycisk (0) działa i steruje. Natomiast sam sonoff co jakiś czas się rozłącza (co jakąś minutę, dioda mruga 3 razy)

Chyba mam cholernego pecha że na 4 urządzenia 3 uszkodzone?

Edit 2:

Udało się uruchomić Sonoff i działa na razie stabilnie. Zainteresowało mnie że po wgraniu urzadzenie połączyło się z routerem chociaż na czysto powinno wejść w AP mode. Poszukałem jak wycyścić całkiem pamięć. Pobrałem plik z tego linku i wgrałem plik. Następnie wg. Twoich instrukcji normalnie wgrałem AFE. Ruszyło bez problemu.

Nie znam się za bardzo na kompilowaniu, mapie pamięci stosach itp. Ale muszą zostawać jakieś resztki po zmienianiu oprogramowania w wolnych przestrzeniach które destabilizują pracę urządzenia.

Co do kości pamięci to zamówiłem sobie żeby przetestować z ESPEasy. Przy 1MB tak duże oprogramowanie (ESPEasy 2.0) zajmuje prawie wszystko. 

Autor tematu Dodane : 18/01/2018 6:25 pm
Radek
(@radek)
Majster

Mam pecha co do stabilności tego Sonoffa, właśnie znowu zauważyłem że zewnętrzny odczyt temperatury zakończył się o ok 10 i wisi (Załącznik). Miałem tak samo z 2 tygodnie temu, wyglądał na martwego (przelacznik zew, praycisk wew, http, mqtt, bez reakcji, po odłączeniu pradu i podłączeniu nie wstawał), po ponownym flashu do dzisiaj ładnie działał wersja T2 1.0.1

Screenshot 20180321 134424
Autor tematu Dodane : 21/03/2018 1:56 pm
Udostępnij: