AFE Firmware: rozszerzenie WiFi do sterownika bramy wjazdowej / garażowej

adrian

Zawodowo związany z IT, w przeszłości programista, aktualnie kodujący jedynie hobbistycznie. Pasjonata nowych technologii szczególnie tych, które ułatwiają życie lub wspierają "zielone" środowisko

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
slawekz

Ciekawe rozwiązanie. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad sterowaniem mojego napędu bramy Faac 741. Z jakim napędem to rozwiązanie było testowanie ? Jakiś przykładowy schemat połączenia do esp8266 do elektroniki bramy ? W Faac 741 mam złącza: OPEN A- całkowite otwarcie bramy OPEN B – częściowe otwarcie bramy (furtka) J5 Limits – złącze wyłączników krańcowych. O ile OPEN A i B można podłączyć do GPIO i sterować poprzez zamykanie obwodu przez przekaźnik to nie wiem jak podłączyć GPIO pod złącze J5 które zamyka obwody otwarty/zamknięty za pomocą kontraktonu. Czy w AFE jest możliwe sterowanie dwoma stanami bramy OPEN A i… Czytaj więcej »

slawekz

Ja chciałbym wykorzystać czujnik krańcowy ten który jest w napędzie. Tak jak już pisałem OPEN A – zwarcie otwiera całą bramę a zwarcie OPEN B otwiera tylko częściowo jako furtkę. W AFE trzeba by rozszerzyć funkcjonalność o obsługę drugiego przekaźnika.
Schemat połączeń jest na stronie 11 dokumentacji.
http://3as.pl/data/documents/740-741.pdf
(nie wiem jak wkleić tu zdjęcie… )

slawekz

Tak wiem, że obecna wersja obsługuje jeden przekaźnik. Może kiedyś jak będziesz wypuszczał nową wersję to warto uwzględnić obsługę dwóch przekaźników. Zastanawiam się nad podpięciem kontraktonu ale chyba bez pomierzenia napięcia na złączu nic więcej się nie wymyśli na tą chwilę.

slawekz

U mnie pomierzone na Faac 741. Napięcie na stykach 21V. Więc trzeba przekaźniki zastosować. W sumie musi być do mojej bramy układ z 4 przekaźnikami, stabilizatorem napięcia na 3,3 V lub 5 V, ESP8266 + ewentualnie czujnik temperatury .

Krzysztofch

Wlasnie przeczytalem ten temat i tak sie zastanawiam czy te diody moge podlaczyc bezposrednio do GPIO?chodzi o te trzy diody w konfiguracji.

jackow

Cześć! czy ktoś spróbował zintegrować sterowanie bramą w Domoticz? może są gdzieś zebrane wskazówki jak to zrobić?

Maciek

Mam dwa pytania:1. Podłączę czujnik DHT pod GPIO 14. Pod jakie GPIO mogę podłączyć kontaktron lub kontaktrony. Jak rozumiem potrzebuję jeszcze wolne GPIO.2. Czy mogę użyć tylko jednego kontaktronu?BTW dzięki za opracowanie takiego oprogramowania.

rysiok

Jakie są możliwości wprowadzenia obsługi czujnika 1-wire DS18B20 do wersji T5?

rysiok

Powód czysto prozaiczny – po prostu taki posiadam :-). Oczywiście plan B to podpięcie DHxx.

appaloosa

Pytanie – czy można przystosować SONOFFa SV (5V-24V) do sterowania automatyką bramy? Jeśli tak to co trzeba zrobić? Gdzie znajdę opisy pinów do SONOFF SV

PS. Próbowałem wgrać testowo firmware jako samodzielny włącznik WiFi i po zapisaniu konfiguracji SONOFF SV przestaje odpowiadać, trzeba go resetować przez wgranie firmware od nowa.

isom

Sonoff SV ma przekaźnik na GPIO 12 , GPIO 0 to przycisk a GPIO 4 , 5 i 14 masz opisane na płytce drukowanej tam gdzie jest takich 9 pinów gdzie trzy to GND kolejne trzy to 3,3V i trzy to GPIO 4,5,14 .Spróbuj wgrać wersję dla ESP-8285 i najlepiej Flash Download Tools  zacznij od T-0  najmniej konfiguracji. Jak się uda to T-5 i np GPIO 4 przycisk do ręcznej obsługi bramy , GPIO 14 kontaktron jako czujnik otwarcia , a GPIO 12 jako przekaźnik 

appaloosa

Dzięki – w miarę to ogarnąłem, kupiłem też kontaktrony. Na razie użyję jednego SONOFFa do sterowania zamkiem magnetycznym do otwarcia furtki.

Maciek

Tu jeszcze inny przykład na przeróbkę sonoff: https://www.instructables.com/id/Sonoff-Garage-Door-Opener/Wygląda na prostszy – nie trzeba skrobać ścieżek ale prawdę powiedziawszy nie sprawdzałem czy uzyskamy to samo. Jeśli ktoś mógłby obadać tą metodę byłbym wdzięczny.Wczoraj zabrałem się za T5 i pod wpływem powyższych postów niechcący polutowałem wszystkie kable (czujnik i kontaktron) pod DS18B20 (dzwoniło mi coś w głowie o wodoodpornej obudowie). Jak uruchomiłem soft to podczas konfiguracji się zorientowałem, że prosi o numer DH… Niezły ubaw miałem wieczorem i polutowałem całkiem nową wersję. Na razie coś mi sonoff zdechł, było późno wieczorem i sukcesu nie ma. Napiszę jak mi się uda zakończyć projekt.

isom

Zamiast ciąć laminat w sonoff basic , lepiej kupić tańszy i lepszy moduł do obsługi bramy  https://pl.aliexpress.com/item/ESP8266-220V-10A-DC-7-30V-Network-Relay-WIFI-Module-GM/32740623994.html?Raz, że masz uniwersalne zasilanie , dwa wejście na czujnik jest z optoizolacją (transoptor)Przycisk otwarcia mozna zrobić na TX lub RX i wszystko . Dodatkowo ESP 12 jest mniej podatny na zakłócenia i ma lepszą antenkę. Działa z AFE sprawdzałem.

Maciek

Zgadzam się. Tylko już miałem wolny sonoff basic i już z chęci pomajsterkowania pociołem laminat 🙂 

Maciek

Adrian, T5 poszedł od pierwszego, no dobra drugiego kopa (pisałem wcześniej o problemie z flashowaniem). Doskonała dokumentacja! Do T5 dodałem DHT21 i jeden kontaktron. W przyszłości dorobię jeden włącznik aby sterować sonoffem z przycisku ściennego.Mam pytania funkcjonalne:1. W jakim celu dodałeś do sitemapy obie linie: Default item=t5_gate_state_contactDefault item=t5_gate_state_textPrzecież już pierwsza linia podaje wlaściwy wynik.2. Sekcja „Czujniki magnetyczne” jest nadmiarową skoro „Stan” wskazuje nam czy brama jest OPEN czy CLOSED? Jakie zastosowanie może znaleźć „Pobierz wartość”?3. Do czego służy sekcja „Przekaźnik”?Dziękuję jeszcze raz za AFE T5. Cieszę się, że udało Ci się go wykonać. Zapewne znajdzie u mnie zastosowanie 🙂

Maciek

 Byłem malo precyzyjny. W pytaniu 2 i 3 też chodziło mi o sitemapę którą przedstawiłeś na zdjeciu. Konfigurację zakończyłem z sukcesem.1. Teraz rozumiem.2. Czyli po uruchomieniu się sonoffa po braku napięcia stan kontaktronu będzie nieznany? Jeśli tak jest muszę dodać taki przycisk ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy był spadek napięcia. Należało by zawsze klikać „Pobierz wartość”.3. Do czego służy sekcja „Przekaźnik” w sitemapie, którą widzimy powyżej na zdjeciu z openhab?

Maciek

Dzięki, teraz wszystko jasne. Dodałem też grupę, której zadaniem jest zliczanie wszystkich otwartych itemów z dodatkiem (ile_otwarte).Wcześniej dla użytkowników mi to działało jako, że byli zdefiniowani jako Switch. Jak użytkownik jest w domu to jest ON. Jak nie ma to jest OFF. Wtedy ta metoda działa idealnie.Dla kontaktronów musiałbym to jakoś przerobić, żeby zliczało wszystkie „OPEN”…

Maciek

Zrobiłem ostatecznie inaczej:

Group:Contact:OR(OPEN, CLOSED) ile_otwarte "Dostęp [%dx otwartych]"

Dziękować.@adrian sprawdziłęm też, że obecnie po zaniku zasilania stan kontaktronu nie jest aktualizowany. 1. Stan kontaktronu i openhab jest „otwarty”.2. Odłączyłęm zasilanie.3. Zmieniłem stan kontaktronu na „zamknięty”4. Podłączyłem zasilanie.5. Pokazał stan „otwarty”.

isom

Ad 1 jeżeli to sonoff basic , to pamiętaj że na wyjściu przekaźnika masz 230 V , do obsługi bramy trzeba go przerobić , możesz podłączyć np tak czujnik DHT pod GPIO 3 – pin RX w sonoff a kontaktron do GPIO 14 .

Ad 2 Oczywiście że możesz użyć jednego kontaktronu  ( zwarty brama zamknięta – rozwarty otwarta )

Maciek

1. Tak , tak pamiętam. To będzie sonoff basic. Czyli kontaktron idzie do GPIO 14 i GND. Trzeba dodać rezystor przy kontaktronie?

2. OK. Dzięki.

isom

Maciek jeżeli kontaktron będzie blisko samego sonoffa , to możesz pominąć stosowanie rezystora natomiast jeżeli będzie to kilka kilkanaście metrów przewodu to daj 4,7 k między 3,3V a GPIO 14 

Maciek

Będzie z 5m. Dam ten rezystor. Dzięki.

lukas121

Dobrze by było dodać, jest mniejszy i występuje w wodoodpornej obudowie.

33
0
Would love your thoughts, please comment.x