Weather Station – Stacja Pogodowa v2

lukas121

Home Assistant

Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ziomek_kanzas

@lukas121Gdzi można nabyć taką całą kompletną stację pogody?

isom

Ok dzięki 

isom

Robiłeś na wzór z jakimś gotowcem ? Pytam o ewentualną kalibrację 

Wenar

czekam z niecierpliwością na czujnik siły wiatru i opadów.a u mnie wygląda to tak jak w załącznikach. 70705173_426983281509586_2825404700499640320_n.jpg 
 pogoda-21-09-2019-20.28.png

Wenar

na grupie fb pojawił się komentarze dotyczące stacji pogody.

„ale czy ten czujnik pyłu nie powinien mieć grzałki by nie zawyżać pomiarów przy dużej wilgotności?”czujniki te mierzą ilość cząstek przez ilość odbitych promieni od cząstek w powietrzu. Gdy jest duża wilgotność to kropelki pary wodnej odbijają światło lasera w czujniku i są traktowane jako zanieczyszczenie. Dlatego stosuje się grzałki by osuszyć powietrze, które dotrze do czujnika. Polecam projekt https://starter-kit.nettigo.pl/2018/12/nettigo-air-monitor-zbuduj-wlasny-czujnik-smogowy-wersja-0-2-1/?fbclid=IwAR0T_oXLQPmDjpWwWAqlwB2gYgDwsarHa954zmwlAFQ_RsIngYMZegP3gZY jest już wersja nowsza na stronie sklepu są gotowe koty do złożenia

Wenar

Mam problem gdyż stacja jest ok 10m od rutera oddzielane dwie ściany nośne. I zasięg jest albo bardzo słaby albo nie ma wcale. Stacja działa przez max 12h po czym należy ją zrestartować. Pytanie 1. Czy ustawienie obu anten pionowo pomoże w zwiększeniu zasięgu?2. Jak wymusić łączenie się stacji nawet na słabym zasięgu?

Wenar

@lukas121Jaki kanał będzie dla tego ESP najlepszy?

Wenar

Mam jakiś dziwny problem z tym ESP. Nie loguje mi się do wifi nawet z odległości 4-5 metrów w linii prostej nie ma przeszkód.

adrian

@wenar

kabelek od anteny nie rozłączył się z ESP?

Wenar

Jak przeczytałem o antenie to poleciałem to sprawdzić. Wtyczka jest na swoim miejscu, nawet nie drgnęła przy próbie dociśnięcia.Kabel antenowy też wygląda na cały i zdrowy.

Wenar

Najprawdopodobniej trafił mi się wadliwie ESP.Stacja z wgranym ESPeasy i telefon obok siebie. Odległość to ok 5m bez przeszkód w postaci ściany. Zasięg podany przez ruter toTelefon wskazuje -40,stacja -70a laptop leżący pół metra obok -42Postawienie stacji za oknem w linii prostej do rutera przeszkodą tylko szyba wskazanie -84. Odległość 8m.Zaznaczam że ESPeasy nie ma możliwości odczytu PM2.5 i PM10 dla tego czujnika. Wskazania widoczności bardzo nie realne sięgające 1000km wilgotność wskazywana ok 30% gdy czujnik xiaomi wskazuje ok 80%@adrian czy wydałeś już aktualizacje T6?

adrian
Dodane przez: @Wenar

@adrian czy wydałeś już aktualizacje T6?

Jeszcze nie. Jeszcze trochę muszę nad nią posiedzieć, a od jutra zaczynam serię podróży służbowych więc postęp trochę siądzie. 

U mnie w domu wersja Beta 3 chodzi testowo cały czas – ale używa, z openHab – nie testowałem z Domoticz.

Wenar

Dodane przez: @adrian nie testowałem z Domoticz.

Będę w tygodniu (lub w przyszły weekend) u @lukas121 możemy podłączyć i zacząć testować.

adrian

@wenar

Super. Jeśli nie będzie chciał się wgrać przez przeglądarkę (aktualizacja wersji 1.x) to może być konieczne wgranie kabelkiem. W programie do wgrywania konieczne jest ustawienie flash size 4mb

mguc

Jakiś progres na dzisiaj ? Kolejne komponenty się pojawiają. Jeszcze tylko kierunek wiatru. A jak wygląda kwestia dostępności poszczególnych komponentów/całości ?
Myślę, aby uzupełnić mój dom o pomiar aktualnych warunków temperaturowo – pogodowych..

wojtek_gtx

Chciałem się też dowiedzieć jak postęp z rozbudową 
Mi zależy na typowej stacji pogodowej na urządzeniu które zmierzy:
Temperature
Wilgotność
Wiatr
Opady 
Nasłonecznienie
Nie interesują mnie pyłki i zanieczyszczenia
W końcu trzeba zainstalować własną a nie korzystać z netu.

wojtek_gtx

@lukas121
Oki jeżeli sprzętowo gotowe to można próbować też na innym sofcie.

leszekb

Witam, Właśnie wczoraj otrzymałem dwie stacje pogodowe (jedna z modułem bat, druga pwr) i obie po skonfigurowaniu i nadaniu własnych adresów IP (DHCP wylączyłem) straciły ze mną kontakt. Wgrywałem wszystkie sw AFE począwszy od wersji1.0.1 do 2.3.1, zawsze czyszcząc pamięc SW blank_1MB.bin. Po uruchomieniu dioda niebieska świeci na stałe tylko migając co sekundę na 1-2 ms. W drugim dioda miga co sekundę ale oba nie zgłaszają access pointa AFE-Device i nie mogę się do nich dostać. Nie pomaga Setup 6s, nic. Kilka razy pojawiała się siec DSP xxx ale wlogowaniu na nią nie można się dostać do modułu. Może ktoś… Czytaj więcej »

adrian

czesc miganie co 1 sekundę oznacza że łączy się do WiFi – jak nie przestanie to się nie połączy.  – jesteś pewien, że dobrze konfigurujesz IP, Bramkę, Maskę – nie używasz IP które inne urządzenie już używa. Z jakiegoś powodu router WiFi nie pozwala się podłączyć temu urządzeniu. Jak łączysz po DHCP to jest okay? Tego trochę nie rozumiem: Po uruchomieniu dioda niebieska świeci na stałe tylko migając co sekundę na 1-2 m zakładam że miga co sekundę tak? czym różni się to miganie od drugie przypadku w którym też miga co sekundę? — rozumiem, że problem masz teraz, że… Czytaj więcej »

leszekb

Rzeczywiście nie byłem precyzyjny dlatego załączam film jak migają diody. Pierwszy miga co sekundę, drugi miga znacznie szybciej ale oba nie zgłaszaja sieci AFE-Device. Z konfiguracją sieci raczej wszystko było dobrze bo sprawdzałem na monitorze sieci ale teraz to nie ma znaczenia bo nie moge sie dostać do żadnej ze stacji. https://drive.google.com/file/d/1jVbnlGucie0ttQpxjxq0eBz8JOdDMF87/view?usp=drivesdk Zajmuję się teraz tylko tą pierwszą co miga co sekundę. Wyczyściłem pamięc w 4 blokach a potem wgrałem najnowszy soft. Między blokiem 0x10000 a 0x20000 musiałem od nowa wprowadzic moduł w stan pogramowania przyciskiem setup bo nie chciał sie wgrac kilkukrotnie ale mam nadzieję, ze to nie problem.… Czytaj więcej »

adrian

z tego pierwszego video – ta co tak miga to jest w trybie konfiguracji – albo access point, albo podłączona do routera WiFi 

– sprawdzałeś adres IP w przeglądarce ten co ustawiłeś?

– a może z jakiegoś powodu router WiFi przydzielił mu inny adres IP – może DHCP było On? Możesz sprawdzić w Router WiFi jakie tam są do niego podłączone urządzenia?

adrian

Pytanko – bo widze ze masz tam tez ten czujnik pyłów podłączony – odłączasz go na czas wgrywania soft? on jest podłączony chyba do tego samego GPIO co wgrywasz soft – tak przynajmniej jest w mojej wersji stacji od lukas121

leszekb

Mialeś oczywiście rację, router przydzialił mu inny adres bo nie byl odznaczony DHCP.
Ta stacja jest więc ogarnięta.
Druga co miga co sekundę ma cały czas podłączony czujnik pyłów, równiez podczas wgrywania softu. Spróbuję z odłączonym i dam znać.
Juz dziekuje za pomoc.

adrian

tej drugiej stacji miganie diody – nie jest kontrolowane przez AFE – wg  mnie cały czas się zawiesza – włącza / wyłącza. Zrób tę procedurę wgrywania o której pisałem bez czujnika pyłów

leszekb

Bez czujnika pyłów czyszczenie i wgrywanie poszło wyjątkowo gładko, wcześniej zawsze miałem wiele prób ale rezultat jest niestety ten sam czyli miga co sekundę jak na filmie. Stacja nie reaguje na przycisk setup.
Czy teraz starsza wersja AFE np 1.0.1 ma sens zeby wgrac czy straciłem nad tym kontrolę?

leszekb

Zacząłem od AFE 1.0.1 i zadziałało. Zrobiłem upgrade do 4MB a potem do najnowszej i stacja jest widoczna w routerze ale właśnie w tej nowej wersji AFE 1.3.1 nie mogę sie wlogować do niej z przeglądarki.
Nie mniej jednak juz prawie jest ok. Wielkie dzięki jak zwykle.

leszekb

Generalnie problem się zawęził do tego, ze wersja AFE 1.0.1 dziala ale po aktualizacji do 2.3.0 lub 2.3.1 trace ze sprzętem kontakt a potrzebuję tej wersji do czujnika burzy i prędkości wiatru.
Widzę adres IP w routerze i przy próbie połączenia przez przeglądarkę miga kilkukrotnie (5-6 razy) dioda co sekundę ale po chwili gasnie i dostaję time out.

isom

@leszekb pobierz sobie z tej strony https://www.espressif.com/en/support/download/other-tools Flash Download Tools V3.8.5
uruchom i po ustawieniu prawidłowego portu zrób ERASE , potem wgraj za pomocą tego samego softu najnowsze firmware AFE i powinno ruszyć

leszekb

Czy ta wersja toola nie ma paska postępu czy procentów? Godzinami idą kropki i kreski zarówno przy czyszczeniu jak i ładowaniu softu i nie wiadomo ile do końca. Muszę cos robic zle bo taki soft ładuje się dosc szybko.
https://1drv.ms/u/s!Aqpp8F_eajw-gdQbzB8SXsAfbSKgmw?e=fdfUbv

Last edited 2 lat temu by leszekb
37
0
Would love your thoughts, please comment.x