4 minuty czytania

lukas121

Home Assistant

39 komentarzy

 1. lukas121 pisze:

  @isom pewnie że druknę, będzie dostępna w sprzedaży na części jak i cała zmontowana.

 2. lukas121 pisze:

  @ziomek_kanzas muszę jeszcze poprawić parę rzeczy w obudowie i uchwytach. Dokładne info o kosztach na PW.

 3. lukas121 pisze:

  Czujnik opadów: Czujnik siły wiatru:

 4. isom pisze:

  Robiłeś na wzór z jakimś gotowcem ? Pytam o ewentualną kalibrację 

 5. lukas121 pisze:

  Wzorowane na sprawdzonych rozwiązaniach aby nie było problemu z kalibracją.

 6. Wenar pisze:

  czekam z niecierpliwością na czujnik siły wiatru i opadów.a u mnie wygląda to tak jak w załącznikach. 70705173_426983281509586_2825404700499640320_n.jpg 
   pogoda-21-09-2019-20.28.png

 7. Wenar pisze:

  na grupie fb pojawił się komentarze dotyczące stacji pogody.

  „ale czy ten czujnik pyłu nie powinien mieć grzałki by nie zawyżać pomiarów przy dużej wilgotności?"czujniki te mierzą ilość cząstek przez ilość odbitych promieni od cząstek w powietrzu. Gdy jest duża wilgotność to kropelki pary wodnej odbijają światło lasera w czujniku i są traktowane jako zanieczyszczenie. Dlatego stosuje się grzałki by osuszyć powietrze, które dotrze do czujnika. Polecam projekt https://starter-kit.nettigo.pl/2018/12/nettigo-air-monitor-zbuduj-wlasny-czujnik-smogowy-wersja-0-2-1/?fbclid=IwAR0T_oXLQPmDjpWwWAqlwB2gYgDwsarHa954zmwlAFQ_RsIngYMZegP3gZY jest już wersja nowsza na stronie sklepu są gotowe koty do złożenia

 8. lukas121 pisze:

  Ciekawy artykuł, chwali się że chcą dbać o czystość powietrza. Stacja przeznaczona aby wykonać najprostszym sposobem. Nie wiem jak oni przeprowadzali testy że aż taką wielką różnicę mieli w pomiarach przy grzałece, prawie 300ug. Możliwe że czujnik sds011 jest tak czuły. Porównywałem pomiary z stacja która jest oddalona  2km i przy wilgotności 80% moje wskazania nie były większe niż 15ug dla pm10 a dla pm2.5 nie przekraczały 10ug.

 9. Wenar pisze:

  Mam problem gdyż stacja jest ok 10m od rutera oddzielane dwie ściany nośne. I zasięg jest albo bardzo słaby albo nie ma wcale. Stacja działa przez max 12h po czym należy ją zrestartować. Pytanie 1. Czy ustawienie obu anten pionowo pomoże w zwiększeniu zasięgu?2. Jak wymusić łączenie się stacji nawet na słabym zasięgu?

 10. lukas121 pisze:

  Anteny zawsze powinny być w tej samej polaryzacji pionowej lub poziomej. Sprawdź na innym urządzeniu jaką masz tam siłę sygnału i możesz spróbować zmienić kanał. U mnie odległość podobna i też dwie ściany i sygnał bardzo dobry.

 11. lukas121 pisze:

  Musisz poszukać jaki jest najmniej zakłócany, są do tego apki na telefony.

 12. Wenar pisze:

  Mam jakiś dziwny problem z tym ESP. Nie loguje mi się do wifi nawet z odległości 4-5 metrów w linii prostej nie ma przeszkód.

 13. Wenar pisze:

  Jak przeczytałem o antenie to poleciałem to sprawdzić. Wtyczka jest na swoim miejscu, nawet nie drgnęła przy próbie dociśnięcia.Kabel antenowy też wygląda na cały i zdrowy.

 14. Wenar pisze:

  Najprawdopodobniej trafił mi się wadliwie ESP.Stacja z wgranym ESPeasy i telefon obok siebie. Odległość to ok 5m bez przeszkód w postaci ściany. Zasięg podany przez ruter toTelefon wskazuje -40,stacja -70a laptop leżący pół metra obok -42Postawienie stacji za oknem w linii prostej do rutera przeszkodą tylko szyba wskazanie -84. Odległość 8m.Zaznaczam że ESPeasy nie ma możliwości odczytu PM2.5 i PM10 dla tego czujnika. Wskazania widoczności bardzo nie realne sięgające 1000km wilgotność wskazywana ok 30% gdy czujnik xiaomi wskazuje ok 80%@adrian czy wydałeś już aktualizacje T6?

 15. mguc pisze:

  Jakiś progres na dzisiaj ? Kolejne komponenty się pojawiają. Jeszcze tylko kierunek wiatru. A jak wygląda kwestia dostępności poszczególnych komponentów/całości ?
  Myślę, aby uzupełnić mój dom o pomiar aktualnych warunków temperaturowo – pogodowych..

 16. wojtek_gtx pisze:

  Chciałem się też dowiedzieć jak postęp z rozbudową 
  Mi zależy na typowej stacji pogodowej na urządzeniu które zmierzy:
  Temperature
  Wilgotność
  Wiatr
  Opady 
  Nasłonecznienie
  Nie interesują mnie pyłki i zanieczyszczenia
  W końcu trzeba zainstalować własną a nie korzystać z netu.

 17. lukas121 pisze:

  Odnośnie wiatru i opadów to pytanie do @adrian kiedy wypuść oprogramowanie. Jeśli chodzi o część sprzętową to wszystko gotowe.

 18. leszekb pisze:

  Witam,
  Właśnie wczoraj otrzymałem dwie stacje pogodowe (jedna z modułem bat, druga pwr) i obie po skonfigurowaniu i nadaniu własnych adresów IP (DHCP wylączyłem) straciły ze mną kontakt.
  Wgrywałem wszystkie sw AFE począwszy od wersji1.0.1 do 2.3.1, zawsze czyszcząc pamięc SW blank_1MB.bin.
  Po uruchomieniu dioda niebieska świeci na stałe tylko migając co sekundę na 1-2 ms.
  W drugim dioda miga co sekundę ale oba nie zgłaszają access pointa AFE-Device i nie mogę się do nich dostać. Nie pomaga Setup 6s, nic. Kilka razy pojawiała się siec DSP xxx ale wlogowaniu na nią nie można się dostać do modułu.
  Może ktoś ma jakieś sugestie?

 19. adrian pisze:

  czesc

  miganie co 1 sekundę oznacza że łączy się do WiFi – jak nie przestanie to się nie połączy. 

  – jesteś pewien, że dobrze konfigurujesz IP, Bramkę, Maskę – nie używasz IP które inne urządzenie już używa. Z jakiegoś powodu router WiFi nie pozwala się podłączyć temu urządzeniu. Jak łączysz po DHCP to jest okay?

  Tego trochę nie rozumiem:

  Po uruchomieniu dioda niebieska świeci na stałe tylko migając co sekundę na 1-2 m

  zakładam że miga co sekundę tak? czym różni się to miganie od drugie przypadku w którym też miga co sekundę?

  — rozumiem, że problem masz teraz, że mimo, że wgrywasz do dupencja. 

  To co Ci sugeruje to wyczyścić całe 4Mb

  nie wiem jaki program używasz do flash – ale tak czy inaczej wgraj tego blank1mb 4 razy za jednym strzałem pod adresy 0x00000, 0x10000, 0x20000, 0x30000

  • Później wgraj AFE 
  • Odłącz / Podłącz zasilanie
  • Po wgraniu chwilę poczekaj bo będzie formatował flash
  • Jak zacznie migać chyba 2x na sek to WiFi sieci i AFE-Device

  daj znać czy pójdzie

 20. adrian pisze:

  z tego pierwszego video – ta co tak miga to jest w trybie konfiguracji – albo access point, albo podłączona do routera WiFi 

  – sprawdzałeś adres IP w przeglądarce ten co ustawiłeś?

  – a może z jakiegoś powodu router WiFi przydzielił mu inny adres IP – może DHCP było On? Możesz sprawdzić w Router WiFi jakie tam są do niego podłączone urządzenia?

 21. adrian pisze:

  Pytanko – bo widze ze masz tam tez ten czujnik pyłów podłączony – odłączasz go na czas wgrywania soft? on jest podłączony chyba do tego samego GPIO co wgrywasz soft – tak przynajmniej jest w mojej wersji stacji od lukas121

  • leszekb pisze:

   Mialeś oczywiście rację, router przydzialił mu inny adres bo nie byl odznaczony DHCP.
   Ta stacja jest więc ogarnięta.
   Druga co miga co sekundę ma cały czas podłączony czujnik pyłów, równiez podczas wgrywania softu. Spróbuję z odłączonym i dam znać.
   Juz dziekuje za pomoc.

 22. adrian pisze:

  tej drugiej stacji miganie diody – nie jest kontrolowane przez AFE – wg  mnie cały czas się zawiesza – włącza / wyłącza. Zrób tę procedurę wgrywania o której pisałem bez czujnika pyłów

  • leszekb pisze:

   Bez czujnika pyłów czyszczenie i wgrywanie poszło wyjątkowo gładko, wcześniej zawsze miałem wiele prób ale rezultat jest niestety ten sam czyli miga co sekundę jak na filmie. Stacja nie reaguje na przycisk setup.
   Czy teraz starsza wersja AFE np 1.0.1 ma sens zeby wgrac czy straciłem nad tym kontrolę?

   • leszekb pisze:

    Zacząłem od AFE 1.0.1 i zadziałało. Zrobiłem upgrade do 4MB a potem do najnowszej i stacja jest widoczna w routerze ale właśnie w tej nowej wersji AFE 1.3.1 nie mogę sie wlogować do niej z przeglądarki.
    Nie mniej jednak juz prawie jest ok. Wielkie dzięki jak zwykle.

    • leszekb pisze:

     Generalnie problem się zawęził do tego, ze wersja AFE 1.0.1 dziala ale po aktualizacji do 2.3.0 lub 2.3.1 trace ze sprzętem kontakt a potrzebuję tej wersji do czujnika burzy i prędkości wiatru.
     Widzę adres IP w routerze i przy próbie połączenia przez przeglądarkę miga kilkukrotnie (5-6 razy) dioda co sekundę ale po chwili gasnie i dostaję time out.

 23. isom pisze:

  @leszekb pobierz sobie z tej strony https://www.espressif.com/en/support/download/other-tools Flash Download Tools V3.8.5
  uruchom i po ustawieniu prawidłowego portu zrób ERASE , potem wgraj za pomocą tego samego softu najnowsze firmware AFE i powinno ruszyć

 24. Daro1003 pisze:

  Witam
  Musiałem załadować nowe oprogramowanie do stacji bo coś się wieszała.
  Jakie GPIO ustawiam dla czujnika deszczu i czujnika wiatru ?

 25. Łukasz Mazur pisze:

  Cześć wszystkim mam pytanie czy można gdzieś kupić kompletna stację

Dodaj komentarz