7 minut czytania

Sonoff TRV Zigbee

Dość długo trzeba było czekać na głowicę termostatyczną od Sonoff, ale już jest!

Sonoff TRV to bezprzewodowa głowica termostatyczna, za pomocą której można bezprzewodowo i automatycznie utrzymywać ulubioną temperaturę w pomieszczeniu, w którym Sonoff TRV jest zainstalowany. Głowica montowana jest na kaloryferze i w zależności od aktualnej temperatury w pomieszczeniu,  kontroluje dopływ czynnika grzewczego do kaloryfera, przez co podnosi lub obniża temperaturę w pomieszczeniu.

adrian

Jestem związany zawodowo z informatyką; kiedyś pracowałem jako programista, a teraz czerpię radość z hobbystycznego kodowania. Moja pasja skupia się na nowych technologiach, zwłaszcza tych, które mają potencjał ułatwić życie ludziom oraz wspierać ochronę środowiska naszej planety

15 komentarzy

 1. Zachęcony Twoimi testami nabyłem głowicę i teraz się zastanawiam jak ją podłaczyć. Chodzi o zawór kaloryfera. Jak ją przykęcę SOTE to blokuje mi zawór, liczba kombinacji jest trochę czasochonna. Mam zawory: przyłącze głowicy M30x1,5. Co użyć?

  Pozdrawiam

 2. wolverinehh pisze:

  Cześć,
  Bardzo dziękuję za obszerny i kompleksowy test. Czy istnieje w tym momencie momencie możliwość zakupu w Polsce? Zakup przez oficjalny sklep z Chin, może być czasochłonny w szczególności ze względu na konieczność urzędu celnego, wymiany dokumwntów, itp.
  Z góry dziękuję za pomoc!

 3. wolverinehh pisze:

  Dzień dobry Panie Adrianie!
  Dziekuję za szybką odpowiedź. Nie chcąc angażować Pana, pozwoliłem sobie na zamówienie 3.ch sztuk głowic na ich sprawdzenie. Z racji braku doświadczenia z zamawianiem z Chin chciałem sprawdzić jak to wygląda w praktyce.
  Jeżeli głowice będą chociaż w połowie tak dobre jak je Pan opisał w swoim materiale, niewątpiliwe będę chciał wymienić również pozostałe:)
   
  Jeszcze raz dziękuję za kontakt i profesjonalne dziennikarstwo.

 4. wolverinehh pisze:

  @Adrian zamówienie dotarło, szybka dostawa z trackingiem. Głowice oceniam bardzo wysoko, choć jestem przeciętnym smartniakiem, więc moja opinia może być mocno tendencyjna 😉
  Głowice sparowałem przez skyconnect’a bezpośrednio do HA. Zgodnie z informacją na stronie produktu, integracja z HA wymaga bezpośredniego połączenia do maszyny, inaczej urządzenia dodane np. przez NSPanel Pro (ma bramkę zigbee) będą widoczne ale bez możliwości pobrania jakichkolwiek danych z nich.
  Jeszcze raz dziękuję:)

 5. Wiciu1024 pisze:

  Witam nabyłem głowicę od sonoffa połączyłem po mqtt z home assistance i zrobiłem automatyzację aby głowica przechodziła w tryb grzania od godz 20 do 8 rano ale nie mogę ustawić temperatury w tej automatyzacji nie ma takiej encji , ręcznie mogę na dashbordzie ustawić temperaturę ?

  • wolverinehh pisze:

   @wiciu1024 W trybie AUTO urządzenie bierze temperature zapisana w expose (Zigbee2MQTT) „Occupied heating setpoint". Jeżeli ją zmienisz na dashboard, zmienisz tryb pracy z AUTO na HEAT i tym samym automatyzacja powinna zostać przerwana. Będąc w zakładce EXPOSES, zmień tryb pracy na AUTO i dopiero ustaw temperaturę.
   Dodatkowo zachęcam Cię do zmiany panelu dla każdej z głowic – FEATURES –> Climate HVAC modes
   Nie szukałem jeszcze jak wymusić zmianę temperatury w trybie heat, bo w automatyzacji dla tej encji nie ma takiej możliwości. Może ktoś z Was kojarzy?

 6. patryk0402 pisze:

  Pytanie do użytkowników (i autora).
  Jak wygląda współpraca TRV (TRVZB) wraz z NSPanel Pro jako termostat. Czy samo urządzenie może bazować na zewnętrznej wartości temparatury niż ta która jest na urządzeniu?
  Chce zestosować TRV do ogrzewania podłogowego – obecnie głowica znajduje się w inny miejscu niż cały obieg grzewczy, więc bazowanie na temperaturze z głowiyc bedzie mylne. Dlatego chciałbym to rozwiązać za pomocą regulacji z poziomu NSPanel Pro (w przypadku skokowych wyziębień pomieszczenia) a w pozostałych przypadkach przy użyciu osobnego czytnika temperatury.
   
  Jakieś porady, komentarze? Dzięki za wsparcie!
  Pozdrawiam

  • wolverinehh pisze:

   @patryk0402 Na NSPAnel Pro w najnowszej wersji 2.3 brak takiej możliwości póki co. W automatyzacji HA również brak tej opcji zarówno w ZHA jak i Zigbee2MQTT.

  • adrian pisze:

   cześć @patryk0402 wywołałeś mnie więc odpowiadam

   Na szybko => tak możesz to zrealizować, na oryginalnym oprogramowaniu, tylko kilka info, bo nie na Twoich założeniach

   W NSPanel Pro

   • zmienisz ustawienia głowicy na przykład ustawisz tryb automatyczny, ręczny, wyłączysz głowicę, ustawisz pożądaną temperaturę w pomieszczeniu w którym znajduje się głowica oraz zobaczysz jaka jest temperatura w tym pomieszczeniu – i tutaj jest koniec. 
   • To nie zrealizuje Twojej potrzeby

    

   Głowica ma czujnik temperatury i działa wg tego co ustawisz w NSPanel Pro – ale to wiesz.

   Teraz w Twoim przypadku

   • W NSPanel Pro możesz wymusić otwarcie głowicy i grzanie, ale musisz to zrobić ręcznie bo NSPanel Pro nie ma czujnika temperatury (a przynajmniej nowe wersje) wiec sam NSPanel nie będzie tym sterowała automatycznie, nawet jak panel będzie w pomieszczeniu z podłogówka
   • Jeśli będziesz miał dodatkowy czujnik temperatury Sonoff’a w tym pomieszczeniu, gdzie jest podłogówka to zrobisz sterowanie głowicą automatycznie w zależności od temperatury zmierzonej przez tej czujnik, na przykład jak jest poniżej 17st to otwiera głowice na rozdzielaczu do podłogówki i trzymaj ją otwartą, aż temperatura zmierzona przez ten dodatkowy czujnik w pokoju przekroczy np. 21st
   • taka regułę (a w zasadzie minimalnie 2) definiujesz w aplikacji eWeLink, nie w NSPanel Pro – bo Panel nie jest centralką automatyzującą tylko w uproszeniu podglądem wartości i ręcznym sterowaniem, włączaniem wyłączeniem

   Tutaj trzepnąłem na szybko taką regułkę i sprawdziłem działa bez problemu na zewnętrznym czujniku temperatury.

   image

   Regułę nie robi się intuicyjnie, ale można ją zrobić w taki sposób, że zewnętrzny czujnik będzie wyznacznikiem do sterowania głowicą.

   Pozdrawiam, adrian

   PS (Prywata) Ostatnie 3 głowice Sonoff TRVZB ode mnie po 130zl – jak zawsze najtaniej w Polsce 😜 – i już więcej w tym sezonie nie będę zamawiał (na priv)

 7. wolverinehh pisze:

  @wiciu1024 oraz @patryk0402 – zdaje się, że odpowiedzią na szybko jest dodatek Better Thermostat dostępny w HACS. Sprawdzę później, bo czas wracać do pracy. Funkcjonalności dodatku opisane poniżej:
  Features
  This integration brings some smartness to your connected radiator thermostats setup:

  Uses a temperature sensor far away from the radiators to measure the real room temperature
  Makes your TRVs fully compatible with Google Home
  Let your windows disable your heating (avoids programming this via automations)
  Your weather forecast provider will turn your heat on/off
  Or an outside air temperature sensor can do this as well
  Does some valve-maintenance automatically, to avoid that they will get stuck closed over summer
  Group multiple TRVs to one (e.g. for a room with multiple radiators)
  Enhance the default TRV Algorithm with some smartness to reduce the energy consumption

 8. patryk0402 pisze:

  @wolverinehh dzięki za odpowiedzi – ja osobiście mam postawiony system na HomeBridge. Postaram się poszukać czy ktoś miał podobny problem. 
  Btw. jestem przed zakupem TRV, z jednej strony sezon grzewczy będzie się kończyć, ale to już pewnie w planach na przyszły rok.
   
  Dzięki!

Dodaj komentarz