Smartfon lub tablet z androidem i kamerą współpraca z domoticzem – tani monitoring

Odkąd pojawił się gotowy obraz do pobrania  wzrasta zainteresowanie domoticzem i jego możliwościami. Dlatego pomyślałem, że opiszę,  jak sobie zorganizować tani monitoring przydatny w czasie urlopu, wyjazdu na weekend lub po prostu jako kamerka nadzorująca pomieszczenie, w którym na ścianie zamontowany jest tablet z domoticzem i dostępem do wifi.

Wstawiam filmik jak to działa na moim starym samsungu, gdzie kamera nie jest najlepszej jakości

Do tego projektu można wykorzystać stary smartfon.

Pobieramy ze sklepu Play aplikację IP Webcam.

Warto przeczytać opis dostępny tutaj, bo aplikacja ma naprawdę duże możliwości i ja nie będę omawiał wszystkich.

W aplikacji pobieramy Wtyczki, które nas interesują i przechodzimy do zakładki Ustawienia Połączenia.  Tutaj ustawiamy:

  • dowolną nazwę użytkownika,
  • hasło,
  • port do komunikacji – ja akurat wybrałem port 8888.

Następnie trzeba sprawdzić, czy ONVIF support jest aktywny.

Logując się do routera, sprawdzamy, jaki adres IP został przydzielony dla naszego telefonu. Rezerwujemy adresu, żeby zawsze telefon miał ten sam adres IP.

Następnie ponownie uruchamiamy aplikację IP Webcam. Przechodzimy na sam dół menu, gdzie klikamy zakładkę Uruchom serwer.  Po chwili powinniście zobaczyć na ekranie smarfona obraz z kamery z podanymi na dole adresami do logowania przez przeglądarkę.

Po wpisaniu prawidłowego adresu wraz z portem pojawi się okno logowania, gdzie wpisujemy dane utworzone na smartfonie.

Następnie otworzy się okno z ustawieniami parametrów, gdzie dostępny jest podgląd na żywo z kamery.

Jeżeli chcecie sprawdzić, co należy wpisać w ustawieniach domoticza (adres URL grafiki), to trzeba zajrzeć w zakładkę

  • Inne sposoby podglądu –> zaawansowane

Pojawi się okno tak jak na foto poniżej i to co zaznaczyłem jest do wpisania w domoticzu.

Dla pewności wstawiam fotkę, jak to wygląda przy dodawaniu kamery do domoticza

Po wpisaniu swoich danych wciskamy Test połączenia

Jeśli obraz się nie pojawi to nic to jeszcze nie oznacza – u mnie nie pojawił się nigdy, ale po kliknięciu Update, po chwili będzie możliwy podgląd z kamery.

Oczywiście po zamknięciu apki w telefonie połączenie zostanie utracone, ale jeżeli telefon będzie miał stały adres IP to po ponownym włączeniu aplikacji i uruchomieniu serwera, znów będziemy mogli zobaczyć obraz w domoticzu.

Nie będę opisywał jak dodać pasek z datą i stanem baterii, oraz jak skonfigurować detekcję ruchu, bo to zależy od waszych preferencji i warunków w jakich ma pracować kamera.

Jak ktoś ma pytania to śmiało pisać.

Artykuł napisany przez @isom

Udostępnij
  • 13
    Shares

Może Ci się również spodoba

7
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
7 Wątek skomentowany
0 Odpowiedzi w wątku
1 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
2 Liczba komentowanych autorów
isombartolomeo Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bartolomeo
Użytkownik
bartolomeo

Hej @isom, generalnie bardzo fajna apka i swoją funkcję spełnia jak trzeba. Przez przeglądarkę podgląd i inne funkcje działają bez zarzutu, nawet zdalnie… To moja pierwsza ‚kamera’ w Domoticzu i moim zdaniem ta funkcjonalność jest fatalna – na pewno nie działa to tak jak u Ciebie na filmiku. Obraz wyświetla się przez max. 2-3 sekundy, po czym się zatrzymuje i tyle z podglądu przez Domoticz… To w sumie i tak coś, bo w aplikacji Domoticz na smartfonie podgląd w ogóle nie jest dostępny… Planowałem zakup kamery zewnętrznej stricte pod Domoticz, ale jak to ma tak działać, to się zastanawiam czy… Czytaj więcej »

bartolomeo
Użytkownik
bartolomeo

Domoticza mam na Raspberry Pi 4B+, 1GB RAM, karta SD 16GB, motyw machinon (nie odnajduję w nim pełnego okna do podglądu nawet)… I z tym homehabitem to mnie mocno zaskoczyłeś. Instalowałem ostatnio tę aplikację i łączyłem się z Domoticzem, który tam jest aktualnie w fazie eksperymentalnej i nie korzystam z niego, ze względu na słabe możliwości konfiguracji. Dodałem przełącznik, odczyty temperatury, ale już termostatu czy tym bardziej kamery…. ? Wyświetla się wtedy jedynie komunikat „no matching items”.

bartolomeo
Użytkownik
bartolomeo

Niech Ci będzie, że słabo konfiguruję, ale to nadal wina aplikacji. Gdyby była bardziej domyślna, to by działało. A tak serio, to w takim razie tę apkę na pewno będę musiał jeszcze zgłębić, bo termostatu tak na szybko teraz nadal nie umiem ogarnąć… Ale graficznie to jest to czego mi trzeba!Kontynuując wątek kamery, to wrzuciłem właśnie na próbę tę kamerkę do HomeHabit’a i efekt jest dokładnie taki sam jak w Domoticzu. Pojawia się obraz z kamerki, po czym następuje odliczanie sprzed ilu sekund jest obraz i po chwili wyświetla się „image format error”. Coś gdzieś się gubi…Tak jak już wspominałem… Czytaj więcej »

bartolomeo
Użytkownik
bartolomeo

Coś w tym może być. Mam router nad klatką schodową, ale faktycznie nie dawał rady ze względu na strop który wg. producenta „zapewnia komfort akustyczny – ogranicza przenikanie dźwięków uderzeniowych i powietrznych”, moim zdaniem skutecznie blokuje również rozprzestrzenianie innych fal niż dźwiękowe, w tym tych na 2.4 GHz ;). Dałem wtedy repeater na parterze i generalnie nie mam problemów z zasięgiem. Na pewno to jeszcze sprawdzę – postawię kamerkę tuż obok routera, ale dopiero w przyszłym tygodniu… Chociaż to i tak trochę dziwne, skoro przez przeglądarkę mam płynny i ostry obraz. Aczkolwiek czytałem gdzieś zanim napisałem na tym forum, że… Czytaj więcej »