Witam,
Mam u siebie skonfigurowany SONOFF w taki sposób, iż steruje oświetleniem przy wykorzystaniu przełącznika monostabilnego, który w momencie przyciśnięcia odcina zasilanie do sterownika. SONOFF jest ustawiony na zmianę stanu na przeciwną. Problem który zauważyłem jest taki, że w tej konfiguracji SONOFF nie przekazuje stanów do Domoticza.
Pozdrawiam
MM
czesc - nie jestem pewien czy dobrze rozumiem
- do sonoff'a masz podpiety przycisk monostabilny?
- przycisniecie monostabilnego przelacza przekazik?
czy za monostabilnym masz podpiety sonoff i wcisniecie monostabilnego odcina zasilanie od sonoff'a a po ponownym przycisnieciu monostabilnego wlacza sonoffa z ustawianiem domyslnie przekaznika na odwrotna do poprzednij wartosc?
Sonoff mam podpięty za monostabilnym, który odcina zasilanie po naciśnięciu włącznika. Po zwolnieniu napięcie wraca do sonoff'a, który ustawia odwrotną wartość od poprzedniej.
Witam,
Mam podobny problem jak przedmówca. Sterowanie przekaźnikiem z Domoticza działa.Ale jeśli przełączę wbudowanym w sonoffa guzikiem przekaźnik nie zmienia się stan przełączenia w Domoticzu (żaróweczka cały czas jest szara lub zaświecona)nie działa wysyłanie informacji o przełączeniu do Domoticza
@arek sprawdzę, ale to jest inny problem niż zgłoszony przez @mmhouse, gdzie urządzenie nie wysyła stanu do domoticz przy starcie.
dzięki !
Adrian inny problem. Nie wiem czy cos da sie zdrobic. Wersje T0 i T1 uzywam w domoticzu. Sonofy wysylaja mi stan do domoticza w jakiej sa pozycji. Wszystko fajnie ale
gdy wylacze sonofa od zasilania to domoticz pokazuje mi stan jaki byl.
Jak przelacze , to sie da i domoticz pokazuje mi odwrotny stan wylacznika.
Problem w tym ze gdy bede sterowal sonofem przez internet nie bede na dzien dzisiejszy wiedzia czy sonof wykonal polecenie czy nie. Bo nie wiem czy ktos go odlaczyl czy nie od zasilania.
Da sie cos zrobic w przyszlosci?
to jest ten problem który zgłosił @mmhouse - zarejestrowany tutaj
naprawię to.
To czego nie będę robił to badania, czy jak włączysz ON to przekaźnik się włączy, to już trzeba zrobić w systemi do automatyki.
To jest sytuacja, że w Domoticz dasz ON, urządzenie jest odłączone od prądu, ale Domoticz o tym nie będzie wiedział więc będzie świecił ON w DOmoticz. Jak włączysz do zasilania urządzenie to do Domoticz bedzie wysłany stan przekaźnika aktualny (jak oczywiście naprawię ten problem).
Jeśłi używałebyś MQTT to masz jeszcze wiele innych możliwości, np,
- wiesz kiedy urządzenie zostało odłączone od zasilania, wifi
- wiesz kiedy urządzenie zostało podłączone do zasilania
- wiesz kiedy urządzenie podłączyło się do serwera MQTT
- może ustawić stan przekaźnika taki jak jest aktualnie w systemie do automatyki
I można odpowiednie reagować
a żeby wiedzieć urządzenie jest włączone czy nie to możesz pewnie badać regułą w Domoticz, z jakimś interwałem np. sprawdzać ping, spradzać stan przekaźnika.
Akurat cos zauwazylem. Odlaczylem te dwa sonofy T0 i T1. Zrestarowalem malinke bo cos robilem. Po wlaczeniu zobaczylem sonof T1 temperatura jest w ramce na czerwono.
@adrian skoro ludzie mają problemy z kontrolą stanu urządzenia, to może rozwiązać to dodaniem obsługi chociaż jednego wejścia typu NO , NC do każdego firmware ?
Wiem, że to nie w tym dziale, ale to załatwiło by kontrolę mniej wtajemniczonym użytkownikom w banalny sposób
Przykład : na wyjściu sonoffa oprócz odbiornika , mały przekaźnik z cewką 230V i styki w momencie załączenia sonoffa zwierają dedykowane wejście co widać w domoticz jako dodatkowe urządzenie o nazwie "sprawdzam lampa salon ".
Co o tym myślisz ?
robialne
To warto się nad tym zastanowić , widzę również inne zastosowania takiej funkcjonalności , jak np zdalne włączenie alarmu z potwierdzeniem wykonania itp .
tylko co dalej ?
- człowiek włącza ON
- przekaźnik nie zostaje odpalony bo np. sonoff odłączony jest od zasilania
- dodatkowe wejście nie jest zwarte
- w domoticz "sprawdzam lampa nie włączone"
- to komuś wystarczy?
- żeby wtedy odzwierciedlić faktyczny stan to trzeba jakąś regułę odpalić w domoticz
Zastanawiam się jeszcze czy jak z domoticz wysyła się komendę np włącz to czy Domoticz nie nasłuchuje jakiejś odpowiedzi z urządzenia która można przetworzyć - muszę poczytać dokumentację.
Mam prośbę czy mógłbym prosić zrzut ekranu konfiguracji przekaźnika Sonoff AFE oraz Domoticza przez protokół MQTT. Myślę ,że ułatwiło by to mi konfigurację.
W Domoticzu dodałem MQTT Client Gateway(ustawiłem nazwe MQQT, Adres zdalny localhost,port 1883 .Dodałem przekaźnik i mam problem z "akcją" nie wiem jaka powinna być prawidłowa składnia script.Próbowałem rożnych kombinacji i niestety nie działa.
Pozdrawiam.Arek
@arek, ja nie używam domoticz więc nie pomogę, ale czytając ten artykuł to na pierwszy rzut oka wygląda, że urządzenie musi się dostosować do wymagań MQTT w Domoticz, a nie że Domoticz jest na tyle konfigurowalny i elastyczny, że obsłuży urządzenie, które obsługuje MQTT protokół. Spada w moich oczach ten Domoticz jeszcze bardziej jeśli jest jak napisałem. Nie ma tego problemy w np. openHAB, HomeAssistant, które są bardziej konfigurowalne.