Sterowanie podłogów...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Tasmota Sterowanie podłogówką na Tasmocie i Sonoffach

12 Wpisów
5 Użytkownicy
0 Likes
898 Wyświetleń
(@henrykruse)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć,

Zabieram się do zrobienia sterowania podłogówką opartą na sonoffach mini.

Nie będę ukrywał, że zainspirowałem się filmem na YouTube użytkownika ISOM 🙂 za filmik bardzo dziękuję 🙂

Plan jest w sumie prosty: mam 2 piętra na każdym rozdzielacz i 4 pętle.

W każdym pokoju termostat dający sygnał zwierny [koniecznie z histerezą 0.2 - wchodzi więc chyba tylko w rachubę Tech lub Auration]

Na załączeniu idzie przez Sonoffa po wifi [nie mam kabli] do rozdzielacza, do kolejnego sonofaa [4ch], który daje sygnał na zawory do otwarcia przepływu.

Piec zwykły Dietrich MCR3 sterowanie pompą więc kolejny sygnał musi pójść na gniazdko z tasmotą.

Ponieważ jestem zielony w temacie, będę pytał :)))

Na początek 2 problemy.

1. Ogarnąłem sterownie na 2 sonoffach: na pierwszym daję zworę i załąłcza się drugi. Niestety, w pierwszym włącza się przekaźnik, a tego chciałbym uniknąć.

moja reguła "na próbę"

Rule1 ON Power1#state=1 DO WebSend [192.168.0.111] POWER1 ON ENDON ON Power1#state=0 DO WebSend [192.168.0.111] POWER1 OFF ENDON

da się to jakoś ustawić nie przez regułę power, na GPIO4 mam ustawiony Przełącznik: 1

2. Jak dać sygnał na włącznik pompy z 8 sonofów tak by każdy mógł włączyć pompę i wyłączyć, ale  żeby  przynajmniej jednym włączonym ona pracowała?

jest jakaż reguła, żeby sprawdzała, np: co 5 minut, czy daje sygnał chociaż jeden z sonofów i wtedy załąłczała pompę? Każdy ma swoje IP.

Przepraszam, ale kompletnie nie wiem jak wkleić pliki ze zdjęciami /niedozwolony typ pliku/.

Jak dodam zdjęcia, to może się coś rozjaśni.

Dzięki!!!

 

 

 
Dodane : 16/11/2022 10:13 pm
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 228
Weteran Donator 2K23
 

Dodane przez: @henrykruse

Plan jest w sumie prosty: mam 2 piętra na każdym rozdzielacz i 4 pętle.

Na każdym rozdzielaczu pompa sterowana przez co ?

Co steruje kotłem ? Kocioł z zasobnikiem czy wersja MI ?

Masz tylko podłogówkę czy grzejniki też, sprzęgło hydrauliczne ?

 
Dodane : 17/11/2022 12:13 am
(@henrykruse)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

W każdym pokoju będzie Sonoff mini spięty z termostatem pokojowym.

Na sygnał z termostatu Sonoff po wifi i kolejnym Sonofie da sygnał na elektrozawory oraz na pompę, która znajduje się w maszynowni/kotłowni.

Pompa sterowana będzie gniazdkiem z tasmotą.

Dla uproszczenia: mam sprzęgło hydrauliczne, JEDNĄ POMPĘ na podłogówkę na 2 piętra podłogówki, 2 rozdzielacze [niestety].

Jest także druga pompa na kaloryfery, ale o niej chwilowo można zapomnieć, gdyż zasila tylko "dekoracyjny" grzejnik w łazience i dodatkowy w garaż - nieużywany.

Sterownie chcę zrobić tylko na pompie - działa/nie działa -  w piecu będzie zworka i sam będzie wiedział, kiedy ma grzać, a kiedy nie [tak  kiedyś chodził].

Jak tylko ogarnę, jak się wrzuca zdjęcia, załączę schemat.

Dodam tylko, że jest to projekt na mój własny użytek - jak zadziała będzie ok, jak nie - tez ok.

Mi chodzi głównie o zaprogramowanie mikrokontrolerów z tasmotą - tego nie wiem, a nie mam w domu możliwości puszczenia kabli sygnałowych, zostaje więc tylko wifi.

Jak już wspomniałem, dla mnie największym problemem będzie sterownie gniazdkiem z tasmotą do obsługi pompy.

Jako, że nie jestem inżynierem programistą, nie wiem jaki kod zastosować tak, by gniazdko [pompa] się włączało i wyłączało na sygnał termostatu/tasmoty z każdego pokoju. Może nie tyle włączenie, bo to jest raczej proste, o ile takie wyłączenie tylko wtedy, gdy nie ma zapotrzebowania.

Dzięki

 
Dodane : 17/11/2022 7:33 am
Mariusz
(@mariusz-2)
Wpisów: 228
Weteran Donator 2K23
 

Dodane przez: @henrykruse

Dla uproszczenia: mam sprzęgło hydrauliczne, JEDNĄ POMPĘ na podłogówkę na 2 piętra podłogówki, 2 rozdzielacze [niestety]

To chciałem wiedzieć, bo brak sprzęgła oznaczałby, że układ nie działałby prawidłowo i powodował uszkodzenie zaworu 3 dr i/lub siłownika w kotle a w dalszej perspektywie  możliwe uszkodzenie hydrobloku (prawego) i trud poświęcony na automatykę poszedłby w ....

 
Dodane : 17/11/2022 7:46 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@henrykruse Witaj , na wstępie zapytam dlaczego sonoff mini i co ma robić przekaźnik w tym module skoro nie chcesz go załaczać regułą?

Drugie pytanie dotyczy twojego problemu z pompą a raczej z jej wysterowaniem , jakich sonoff 4ch chcesz użyć ? Czy są to te zwykłe z wyjściem 230V czy wersja PRO z przekaźnikami NO/NC ?

Osobiscie wykorzystałbym nawet ESP-01 schowane w pojemniku na baterie pokojówki a samą pokojówkę zasilił z małej przetwornicy 3V zamiast baterii . Swięty spokój na lata. 

Ale ok nie burzę koncepcji , jak będę wiedział do czego ma być ten przekaźnik w mini to zmienimy regułę bez problemu.

 
Dodane : 17/11/2022 9:50 am
(@henrykruse)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

Chodzi o zasilanie - sonof mini jest na 230, termostat pokojowy jest na 230. Prąd wezmę z przełącznika od oświetlenia i wszystko osadzę obok niego w głębokiej puszce w ścianie. Nie muszę wtedy używać modułu WAMOS i zasilacza dopuszkowego [nawet nie wiem jaki] - chociaż jeżeli i wszystko zaskoczy może kiedyś pokuszę się o zmianę.

Co do sonofa 4ch jest to model na 230, będzie zasilał termostaty otwierające pętle.

20221117101849068 0001

Jako, że nie mam innego medium przesyłu [kabli], musi to iść po wifi.

Najważniejsze jest dla mnie rozwiązanie sterowania pompą [gniazdko z tasmotą 192.168.0.122], tak, by każdy sterownik pokojowy mógł ją włączac/ wyłączać, aż do ostatniego czynnego - może po prostu jest jakaś gotowa formuła?

Jestem gotowy na każde rozwiazanie, to mój prywatny dom 🙂

 Dzięki za zainteresownie.

 
Dodane : 17/11/2022 10:21 am
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Nie znam się na kotłach gazowych , ale czy on nie ma czegoś takiego jak moc minimalna ? Załączysz przykładowo jedną  pętlę ,każesz kotłowi grzać , a on za chwilę się wyłączy , bo woda powrotu do kotła przekroczy jakąś tam temperaturę graniczną ( o ile taka jest w kotle , bo może ją będzie grzał do 80 i więcej...) , nie wspominając o utracie kondensacji ( bo ona chyba jest coś do 40 stopni zasilania jak dobrze kojarzę). 

Takie regulacje to można uskuteczniać przy podłączeniu do ciepła miejskiego.... Na pewno nie wolno tego robić pompie ciepła.

 
Dodane : 17/11/2022 11:25 am
(@henrykruse)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

Chyba nie, układ już działa z 4 lata bez żadnego sterowania skomplikowanego. Na piecu mam ustawione chyba 35 stopni lub 40. Zawór trójdrożny ustawiony na stałe. Wszystko grało, ale muszę grzać każdy pokój inaczej. System był teeoretycznie projektowany do takiej pracy, jaka przewiduję. Wiadomo,że przy podłogówce pokój nie nagrzeje się w 15 minut, więc piec trochę pochodzi, a jak by było za malo na cykl kondensacji mogę obniżyć temperaturę w rurkach i będzie chodził dłużej ma pętle.

Problem u mnie jest taki, ze na górze w sypialni potrzebuję innej temperatury - niższej, u dzieciaka trochę wyższej, a jeden pokój jest w ogóle nie używany. Osobnym tematem jest łazienka, które może być na sterowaniu lub chodzić cały czas.

Na parterze w salonie jest kominek, który jak pracuje, to termostat odciął by natychmiast salon, natomiast w gabinecie/pokoju do pracy  potrzebuję większej temperatury, a jest on narożny, więc normalnie jest tam chłodniej.

A wszystko to ogarnia 1 pompa obiegowa [niestety tak ktoś wymyślił i jak podpytałem tak maiło byc jak opisąłem.

Są rozwiązania systemowe na dokładnie takiej samej zasadzie, ale trochę hmm droższe, ze względu na konieczność użycia radiówki, a tak trzeba rozkuówac sufity i kłaść kable sterujące do kotłowni.

Cena też robi robotę. 🙂

Temat przemyślałem i myślę,że będzie ok. Nic nie tracę,a mogę wszytsko zrobić na lepszych termostatach i spiąć np do HA.

 
Dodane : 17/11/2022 11:55 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@henrykruse strasznie sobie skąplikowałeś ten system, ale trudno trzeba coś zrobić żeby to zadziałało , a działać będzie i to całkiem dobrze. Pompa ciepła też by mogła być tak sterowana, tylko wymaga wtedy bufora na zaspokojenie potrzeb defrostu, pomijam inne kwestie , bo nie o to tu chodzi. Masz kolego trzy wyjścia, albo lekcje tasmoty i kompilacja własnego softu z regułami warunkowymi, a jeśli to nic nie mówi , to  druga opcja, w maszynowni trzeba zamontować moduł ośmiokanałowy i uruchamiać pompę z takiego modułu. Trzecia opcja to serwer automatyki , o którym po cichu wspominasz i wszystko będzie łatwiejsze.

Nie będę wstawiał schematów bo nie wiem, którą opcję kolega wybierze. Co do sonoff mini , proponuję dodać sobie w każdym z nich wirtualny przekaźnik na dowolnym wolnym GPIO np 3 i switch 1 zmienić na 2 , wtedy załączenie kanału 2 nie włączy przekaźnika ale może uruchomić regułę.

Rule1 ON Power2#state=1 DO WebSend [192.168.0.111] POWER1 ON ENDON ON Power2#state=0 DO WebSend [192.168.0.111] POWER1 OFF ENDON

Można też odseparować switch od przekaźnika ( Opcje Tasmota) i wtedy zamiast Power1 w regule używamy Switch1 

 
Dodane : 17/11/2022 12:40 pm
(@mig41)
Wpisów: 615
Ekspert
 

Dodane przez: @henrykruse

Zawór trójdrożny ustawiony na stałe.

A co on robi ? To kocioł grzeje wodę wyżej tylko po to ,żeby ją zmieszać z zimną wodą ? 

 
Dodane : 17/11/2022 1:54 pm
(@henrykruse)
Wpisów: 8
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @mig41

A co on robi ? To kocioł grzeje wodę wyżej tylko po to ,żeby ją zmieszać z zimną wodą ? 

 

Wyższa temperatura jest po to, bo mam też kaloryfer w łazience do suszenia ręczników i drugi w garaży, którego praktycznie nie używam [obsługuje to inna pompa].

Chyba na początek ogarnę otwieranie pętlalii bez sterowania pompy, którą włącze na stałe, później coś innego wymyśle.

Dodane przez: @isom

lekcje tasmoty i kompilacja własnego softu z regułami warunkowymi

No właśnie, tylko jak i od czego zacząć? Jest jakiś kurs?

Spróbuję od wyłączenia przekaźnika:)

 

 

 
Dodane : 17/11/2022 9:09 pm
(@cutino)
Wpisów: 4
Świeżak
 

Cześć, 

Podpinam się pod wątek bo w zasadzie budujemy podobne rzeczy i nie chcę zakładać nowego wątku.

Podobnie jak kolega zainspirowany projektem użytkownika ISOM widzianym na  YouTube https://youtu.be/PQPS4Xhl8ew postanowiłem stworzyć coś podobnego co w przyszłości będę mógł rozbudować.

Moje potrzeby nie są wygórowane ponieważ odebrałem od dewelopera budynek (nie wykończony i nie mieszkam w nim) który obecnie nie jest ogrzewany i chciałbym żeby przez zimę utrzymać te 10-12'C

 

Projekt oparty na oprogramowaniu Tasmota, ESP8266, Sonoff SV i routerze (bez Internetu).

Sonoff SV przerobiony na zwieranie styków (ON/OFF) podłączony do kotła 2-funkcyjnego w pomieszczeniu gospodarczym, ESP8266 jako czujnik znajduje się w salonie z aneksem.

 

Obecnie udało mi się zbudować i skonfigurować cały "system" jak na filmie lecz to mi nie wystarczało i zacząłem go optymalizować.

ESP8266 (czujnik temperatury) IP:192.168.0.101 posiada dwie reguły

Rule1

ON tele-DS18B20#Temperature<20 DO Backlog Power1 ON;WebSend [192.168.1.100] Power1 ON ENDON

ON tele-DS18B20#Temperature>21 DO Backlog Power1 OFF;WebSend [192.168.1.100] Power1 OFF ENDON

W filmie, na którym się wzorowałem reguła1 była non-stop powtarzana więc żeby ograniczyć ruch w sieci ustawiłem ją na wykonaj raz

"Once":"ON"

I w tym momencie zauważyłem, że w sytuacji zaniku zasilania na wszystkich urządzeniach i wychłodzeniu budynku poniżej 20 stopni, gdy przywrócimy zasilanie mam problem ponieważ reguła1 przechodzi w stan ON i wysyła informację do regulatora przed nawiązaniem połączenia WIFI. Jeżeli nie temperatura się podniesie powyżej 21 stopni to niestety system "nie wstanie". 

Testowałem z DeepSleepTime 60 i niby problem rozwiązałem ale to nie to co powinno być... 

Dodatkowo brak zasilania powoduje, że ESP i Sonoff czasami otrzymuje z DHCP adresy IP naprzemiennie w zależności, który włączy się pierwszy.

Wcześniej użyłem formuł dla obu urządzeń lecz to nie rozwiązuje problemu. 

ESP8266 >   ipaddress1 192.168.1.101
Sonoff SV >  ipaddress1 192.168.1.100

Jak w Tasmocie mogę nadać nazwy hostów aby wywoływać je przez np:

WebSend [WebHost SonoffSV]

 

Rule2

ON POWER2#State=1 DO Backlog POWER1 ON;Rule1 0;WebSend [192.168.1.100] Power1 ON endon

ON POWER2#State=0 DO Backlog POWER1 OFF;WebSend [192.168.1.100] Power1 ON;Rule1 1;Rule1 5 endon
Rule2":{"State":"ON","Once":"ON"

Użyłem dodatkowo opcji aby pomimo temperatury powyżej 21 stopni móc dodatkowo uruchomić podłogówkę.

 

Sonoff SV(sterownik podłogówki) IP:192.168.100

 

Z góry dziękuję za pomoc i jestem chętny na proporcje dotyczące rozwoju tego projektu.

Pozdrawiam

 
Dodane : 14/12/2022 1:47 pm
Udostępnij: