Tuya sterowanie pie...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Tuya Tuya sterowanie piecem CO z główek termostatycznych ZigBee3.0

13 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Likes
5,569 Wyświetleń
(@loloslol)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam,

Mam pytanie do użytkowników znających interfejs i możliwości Tuya Smart Life, zakupiłem zestaw termostatów do kaloryferów z centralką ZigBee 3.0, które będą sterowane z aplikacji Tuya smart Life:

https://pl.aliexpress.com/item/4000741148396.html

Termostaty działają zero-jedynkowo zamykając lub otwierając elektrozawór na kaloryferach w zależności od temperatury w pomieszczeniach. Potrzebuję przełącznik, który można by podłączyć do pieca CO, który załączał by piec gdy którykolwiek z termostatów ma otwarty elektrozawór. Piec załącza się po zwarciu obwodu, Czyli reasumując gdy dowolny z termostatów otwiera elektrozawór wysyła sygnał włącz do przełącznika przy piecu, a przełącznik zwiera obwód sterujący piecem i włącza go. Wyłączenie pieca CO, czyli rozwarcie obwodu sterującego powinno nastąpić gdy wszystkie termostaty będą miały pozamykane elektrozawory, czyli zamykające się elektrozawory nie powinny wyłączać pieca dopóki nie zamknie się ostatni. 

Czy może ktoś podpowiedzieć czy i jaki przełącznik sterowany z Tuya można by wykorzystać do takiego sterowania pieca i czy istnieje możliwość w Tuya stworzenia takiej logiki jak opisana powyżej?

 

 
Dodane : 01/06/2020 8:27 pm
(@qx4mfrqdvg)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@loloslol i jak, udało ci się znaleźć taki przekaźnik do sterowania piecem? Też szukam przekaźnika beznapieciowego Zigbee i na razie nic nie znalazłem.

 
Dodane : 09/10/2020 8:00 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1139
Guru
 

@qx4mfrqdvg

https://pl.aliexpress.com/item/4001065019839.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3ae15546LLmFL4&s=p&ad_pvid=202010090139468882086898763840003277292_4&algo_pvid=3e385d72-5498-483d-9d6b-9f9aea1a0e44&algo_expid=3e385d72-5498-483d-9d6b-9f9aea1a0e44-3&btsid=0bb0624016022327862742986e1656&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

może coś takiego? trzeba rozebrać i przeciąć dwie ścieżki na przekaźniku. Też myślałem o zigbee, ale bałem się co dalej. Ja mam Danfoss na z-wave i sterowanie poprzez Domoticz.

Z tym zamykaniem i otwieraniem to chyba nie tak do końca. Miałem 3 różne głowice i wszystkie działały podobnie tzn. kiedy temperatura zbliżała się do zadanej zawór powoli się przymykał i na odwrót. Trochę czasu spędziłem zanim dopracowałem system uruchamiania pieca. Nie wiem jaki Ty masz, ja mam gazowy. Wcześniej kiedy nie miałem jeszcze całego systemu z głowicami termostatycznymi miałem sterownik na przedpokoju. Kiedy temperatura spadła poniżej zadanej odpalał piec. Nawet nie wiem czy tam była jakaś histereza zaprogramowana czy bazowało tylko na bezładności czujnika. Generalnie piec dość często się włączał i wyłączał, a temperatura była różna w każdym pomieszczeniu.

Po kilku tygodniach prób napisałem skrypt, mam przede wszystkim 2 czujniki na piecu (temp. wody na zasilaniu i na powrocie) i po tym badam kiedy zawory są zamykane i nie potrzeba grzać. Nie mam niestety dodatkowego zbiornika, co by ułatwiło, ale widzę spore oszczędności.

 
Dodane : 09/10/2020 9:51 am
(@qx4mfrqdvg)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@pawell32 dzięki za odpowiedź, na taką przeróbkę przekaźnika decydowałbym się tylko w ostateczności, na razie jeszcze wierzę, że uda mi się coś gotowego znaleźć.

Chodzi mi też po głowie użycie takiego prostego przekaźnika: przy czym zasilanie oczywiście byłoby doprowadzone do Input L i Input N, a jako zawierane styki potraktować Input N i Output N. Tylko nie wiem, czy podłączenie zera z sieci energetycznej do sterownika kotła bądź bramy to jest dobry pomysł.

 
Dodane : 09/10/2020 2:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5064
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@qx4mfrqdvg Po pierwsze to zły pomysł , po  drugie 99% tego typu urządzeń N- In ma połączone na sztywno z N-Out .

A czemu na wyjściu tego urządzenia nie zamontować miniaturowego przekaźnika z cewką na 230V ?

Będzie bezpiecznie i skutecznie 

 
Dodane : 09/10/2020 2:26 pm
qx4mfrqdvg reacted
(@qx4mfrqdvg)
Wpisów: 4
Świeżak
 

@isom dzięki za odwiedzenie od głupiego pomysłu. Na ten drugi przekaźnik nie wpadłem - dzięki. Czy one są przystosowane do długotrwałego włączenia (np. kilka godzin)? Mam nadzieję, że zużycie prądu w stanie załączonym jest minimalne?

 
Dodane : 09/10/2020 2:47 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1139
Guru
 

@qx4mfrqdvg

nie tyle głupi tylko trzeba to dobrze zrobić. Robiłem tak raz i działa, ale łatwiej jest podłączyć przekaźnik. Poszukaj styczników na szynę z cewką 230V, mogą pracować w trybie ciągłym. Takie stosuje się w szafach rozdzielczych.

 
Dodane : 09/10/2020 7:20 pm
(@loloslol)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam ponownie,

co do mojego zestawu z termostatami, na razie układ działa bez sterowania piecem gazowym, tzn na każdym z kaloryferów jest główka termostatyczna gdzie nastawia się żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Natomiast piec gazowy (Beretta quadra green) jest włączony na stałe. W chwili gdy wszystkie termostaty pozamykają kaloryfery piec się wyłącza (wzrost temperatury na wyjściu do C.O.) po czym "taktuje" - co kilkanaście minut następuje próba włączenia pieca i gdy któryś z termostatów się otworzy wówczas piec się załącza i grzeje dopóki ponownie termostat się nie zamknie i z uwagi na przekroczenie temperatury piec się wyłączy. To niezbyt eleganckie rozwiązanie, ale działa. 

Ponieważ w tym zestawie z termostatów nie ma dostępnej informacji kiedy następuje zamknięcie a kiedy otwarcie główki termostatycznej, nie za bardzo jest jak wysterować taki przekaźnik jak proponujecie powyżej, Istnieje natomiast w automatyce tuya możliwość uzależnienia załączenia przekaźnika od temperatury na termostacie, i tak najprawdopodobniej docelowo to zorganizuję. tzn do każdej główki termostatycznej dodam przekaźnik podłączony do systemu tuya, stworzę warunki temperaturowe na każdym z termostatów i będę nimi sterował przekaźniki. Wszystkie przekaźniki (5szt) połączę równolegle i jeśli którykolwiek z obwodów zgłosi zapotrzebowanie na moc przekaźnik załączy obwód a tym samym zostanie zamknięta zwora TA w piecu CO i piec wystartuje. Połączenie równoległe tych przekaźników spowoduje, że jeśli którykolwiek z termostatów zgłosi zapotrzebowanie na ciepło piec się załączy i będzie działał dopóki ostatni z obwodów się nie wyłączy. Natomiast zastanawiałem się nad zastosowaniem jednego przekaźnika, ale automatyka w tuya nie pozwala na stworzenie takiego warunku aby piec załączał się kiedy którykolwiek z termostatów zgłosi sygnał na włączenie i wyłączy się dopiero wówczas gdy ostatni z termostatów zgłosi sygnał wyłączenia - stąd potrzeba zastosowania 5ciu przekaźników. 

 
Dodane : 11/10/2020 2:36 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1139
Guru
 

@loloslol

Ja nie uważam, że to jak ująłeś nieeleganckie. Mam rozwiązanie podobne, zainstalowałem dwa czujniki temperatury. Gdyby głowica miała możliwość zgłaszania to z pewnością chciałbym to wykorzystać, choć zastanawiam się nad tym bo zawór zamyka się płynnie. Poza tym jest konieczność doprowadzenia przewodów do każdej głowicy (choćby zasilanie). Na etapie budowy czy remontu tak, ale kiedy instalujesz gotowy system - czasem ciężko.

 
Dodane : 11/10/2020 2:48 pm
(@loloslol)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32

Te głowice, które posiadam mają zasilanie z baterii 3xAA więc nie potrzebują okablowania. Również zamykają się i otwierają płynnie i gdyby w sofcie dostępny był parametr "termostat zamknięty/termostat otwarty" byłbym w domu. Niestety dostępne są tylko parametry temperaturowe - temperatura zadana oraz temperatura zmierzona. W tuya można też skonstruować prostą automatykę na zasadzie - jeśli temperatura zmierzona jest mniejsza od xx stopni Celsjusza to otwórz zawór. 

A mam pytanie - czy sygnał z tych czujników przechwytujesz do jakiegoś systemu? czy masz jakiś komparator elektroniczny i sterujesz elektroniką? 

Jak u Ciebie zachowuje się pompa w piecu? czy działa cały czas, czy wyłącza się kiedy parametry temperaturowe spowodują odłączenie pieca? 

 
Dodane : 11/10/2020 3:21 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1139
Guru
 

@loloslol

wszystko kontroluje przez Domoticz. Wcześniej miałem głowice Eurotronic, które raportowały mi też mierzoną temperaturę, ale oddałem je ponieważ u mnie coś się zawieszały. Też były na Z-Wave i teoretycznie były tam informacje o położeniu zaworu lecz nie byłem w stanie tego wykorzystać. Obecnie mam Danfoss`y i nie mam żadnych dodatkowych informacji, dlatego zainstalowałem dwa czujniki na piecu - zasilanie i powrót.

Co do tych baterii - przy tych poprzednich głowicach miałem też problem ze zużyciem, baterie po optymalizacji wystarczyły na max. 6 tyg, wcześniej 3 🙂 

Może na Zigbee jest lepiej. Zamierzam kupić jedną na próbę. 

 
Dodane : 11/10/2020 3:28 pm
(@loloslol)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

U mnie zestaw działa dopiero od 3 tygodni więc co do zużycia baterii jeszcze nie mam doświadczenia, jeśli zaś chodzi o stabilność na razie nie miałem żadnych problemów, zobaczę jak dalej, mam nadzieję, że nie będzie żadnych niespodzianek.

Do mojego pieca chcę jeszcze podłączyć sterownik pogodowy, w Beretta za pomocą pogodówki można sterować ciepłą wodą użytkową oraz można ustawić harmonogram ogrzewania w cyklach tygodniowych. To oczywiście niezależny temat od termostatów, ale całość będzie musiała współpracować ze sobą. Sterownik łączy się z piecem za pomocą protokołu Openterm, no i również ma czujnik temperatury, który trzeba umieścić w jednym z pomieszczeń - najlepiej w takim, w którym się najwięcej przebywa. To też będzie wyzwanie żeby jakoś te rozwiązania współpracowały  

 
Dodane : 11/10/2020 4:04 pm
(@tom500)
Wpisów: 1
Świeżak
 

Szukałem takiego sterownika do uruchamiania pieca olejowego. Jedyne co znalazłem to Salus https://salus-controls.pl/karta-produktu/30/RX10RF.

Regulator pokojowy https://salus-controls.pl/karta-produktu/6/VS10WRF pilnuje harmonogramu z ustawionymi temperaturami w poszczególnych strefach (pomieszczeniach). Gdy temperatura spadnie, regulator pokojowy wysyła polecenie otwarcia zaworów do poszczególnych głowic z nim sparowanych (w 1 strefie chyba do 8 sztuk) https://salus-controls.pl/karta-produktu/24/TRV10RFM. Po otwarciu zaworów przez głowice daja one sygnał do regulatora pokojowego, a tem wysyła sygnał do modułu sterującego kotła RX10RF. Piec grzeje. Po osiągnięciu zakładanej temperatury piec wyłacza się, po czym zawory zostają zamknięte.

Całość do komunikacji poszczególnych elementów wymaga koordynatora sieci ZigBee https://salus-controls.pl/karta-produktu/42/CO10RF (działanie lokalne) lub bramki internetowej UGE600 z wbudowanym koordynatorem ZigBee https://salus-controls.pl/karta-produktu/5/UGE600, która zapewnia sterowanie ogrzewaniem z aplikacji w telefonie.

Moduł sterujący kotłem NC/NO wpina się pod istniejący regulator pokojowy pieca elektrycznego/olejowego/gazowego.

Całość można sobie "skalibrować" i wyliczyć na stronie Salus Polska https://salus-controls.pl/salus-controls/dobierz-system/.

Polecam, bo jest prosty w ogarnięciu i bezobsługowy.

 
Dodane : 03/12/2021 9:27 pm
Udostępnij: