Firmware do przełącznika Sonoff do openHAB i innych systemów automatyki

Przełącznik Sonoff Basic

Zakończyłem pracę nad napisaniem Firmware do przełącznika Sonoff, który umożliwia wykorzystanie innych serwisów automatyki niż oryginalne oprogramowanie Ewelink oraz alternatywne Supla, która dość aktywnie wspiera między innymi ten przełącznik.

Dla kogo przeznaczony jest ten firmware do przełącznika Sonoff:
  • dla tych wszystkich, których system automatyki obsługuje protokół MQTT do komunikacji się z urządzeniami i jest na tyle elastyczny, aby potrafił wysyłać wiadomości w zadanym formacie oraz subskrybować się do MQTT Brokera.

openHAB jest jednym z takich systemów, DomotiGA, Domoticza również mają obsługę MQTT, natomiast z tego co pamiętam mogą potrzebować, aby to urządzenia dostosowały się do nich, a nie odwrotnie. Sprawdzę to, któregoś dnia.

Na dzisiaj ten firmware przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla  Sonoff pracującym z openHAB – przynajmniej w takiej konfiguracji go testuję.

Podczas realizacji tego firmware zależało mi na tym, aby:

  • była możliwość aktualizacji oprogramowanie Sonoff przez przeglądarkę, po to, żeby nie rozbierać przełącznika za każdym razem, aby wgrać kolejną wersję.
  • dodatkowo chciałem, aby konfiguracja przełącznika, była w 100% realizowana przez przeglądarkę. Dane konfiguracyjne zapisywane są w pamięci przełącznika.
  • dodałem również możliwość podłączenia do przełącznika czujnika temperatury, który przy okazji odczytuje temperaturę otoczenia. W połączeniu z regułami openHAB przełącznik może wykorzystywać wartość temperatury do włączania się i wyłączania się – w zależności od potrzeb. Czegoś takiego nie można aktualnie osiągnąć w Ewelink oraz w oprogramowaniu Supla.

Tutaj jest dokumentacja tego oprogramowania, wraz z instrukcją instalacji oraz konfiguracji.

Oprogramowanie jest w ciągłej fazie rozwojowej. Aktualnie wszystkie przełączniki jaki mam zainstalowane u siebie 10szt. mają tę wersję i intensywnie testuję ją w rzeczywistych warunkach.

Chętnych zapraszam do zgłaszania nowych funkcjonalności lub dostrzeżonych problemów tutaj.


Jeśli masz pytanie zadaj je tutaj.

Udostępnij
  • 1
    Share

adrian

Autor blog'a Smartny Dom

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o