Instrukcja wgrania Supla do Sonoff

Przełącznik Sonoff Basic

Dostaję sporo pytań dotyczących wgrywania firmware Supla do przełącznika Sonoff. Zależało mi, aby poniższa instrukcja wgrania Supla do Sonoff była maksymalnie prosta, więc jeśli taka nie będzie to proszę o info, w którym miejscu jest skomplikowana.

Instrukcja wgrania Supla do Sonoff została opracowana pod Windows.

Zanim wgrasz firmware Supla

Instrukcja wgrania Supla do Sonoff

Co jest potrzebne:
 • Konwerter USB na TTL 3.3V oparty na układzie CP2102  (Sterowniki do CP210x jeśli system sam nie doładuje) , od 5-13pln
 • Oprogramowanie NodeMCU Flasher pobrane z https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher. W zależności od wersji Windows należy ściągnąć wersje 32 lub 64bit
 • Kable wtyczka USB – gniazdo USB – do podłączenia Konwertera USB-TTL z komputerem
 • 4 przewody, aby podłączyć konwerter USB-TTL z przełącznikiem – gniazdem szpilkowym
 • Pobrany firmware Supla https://www.supla.org/download/

Krok 1:  Rozbieramy obudowę, aby dostać się do środka. Widzimy tutaj 5 otworów pod przyciskiem. Te 5 otworów to złącza, które wykorzystamy do załadowania firmware

Sonoff w środku

Sonoff w środku

Krok 2: Proponuję przylutować gniazdo szpilkowe w otworach. Ułatwi to przyczepienie kabli.

Krok 3: Podłączamy przewody konwertera USB-TTL z przełącznikiem. Należy zwrócić szczególną uwagę, który kabel podłączyć z którym otworem w przełączniku o konwerterze.

Krok 4: Wybór odpowiednich plików firmware. Po rozpakowaniu ściągniętego oprogramowania mamy dostępne dwa pliki (uwaga nr wersji lub nazwy plików mogą być inne – kwiest jaki firmware zostanie pobrany)

 • boot_v1.5.bin
 • sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2.bin

Krok 5: Konfiguracja  NodeMCU Flasher – wybór plików. Uruchamiany NodeMCU Flasher i przechodzimy do zakładki Config. Powinniśmy zobaczyć taki stan.

NodeMCU Firmware programmer

NodeMCU Firmware programmer

Ustawiamy pliki firmware do wgrania.

 • Wciskamy pierwsze kółeczko w czerwonej ramce i wybieramy plik: boot_v1.5.bin
 • Wciskamy drugie kółeczko w czerwonej ramce i wybieramy plik: sonoff_ds18b20_user1.1024.new2.bin
 • Odpowiednio zaznaczamy / odznaczamy pliki do załadowania. Jak w żółtej ramce po lewej stronie
 • Ustawiamy adresy w pamięci flash, gdzie mają zostać załadowane pliki. Jak w ramce po prawej stronie
  • 0x00000 dla: boot_v1.5.bin
  • 0x01000 dla: sonoff_ds18b20_user1.1024.new2.bin)
NodeMCU Firmware programmer

NodeMCU Firmware programmer

Krok 6: Konfiguracja  NodeMCU Flasher – parametry wygrywania oraz urządzenia. Przechodzimy do zakładki Advanced i ustawiamy parametry, jak w żółtej ramce

Ustawienia wgrywania

Uwaga: Starsze wersje Sonoff (z przed maj 2017) mogą wymagać SPI Mode : QIO.  Sugeruje najpierw spróbować wgrać z DOUT, jeśli nie pójdzie zmienić na QIO.

Krok 7: Wgrywamy firmware. Przechodzimy do zakładki Operations.

NodeMCU Firmware programmer

NodeMCU Firmware programmer

Ważne: wprowadzamy przełącznik sonoff w tryb wgrywania firmware.
 • Kabel USB musi być odłączony od komputera
 • Wciskamy i trzymamy przycisk w przełączniku sonoff
 • Wkładamy do złącza USB w komputerze, kabel USB do którego podpięty jest konwerter USB-TTL (patrz Krok 3), a do którego podpięty jest już przełącznik sonoff.
 • Puszczamy przycisk w przełączniku sonoff

Teraz przełącznik sonoff powinien być w trybie wgrywania firmware.

Wybieramy odpowiedni port COM, żółta ramka oraz wciskamy przycisk Flash. Powinniśmy zaobserwować wgrywanie się firmware, jak na poniższym przykładzie. Jeśli po wciśnięciu przycisku Flash nic się nie dzieję, to trzeba sprawdzić może na innym porcie COM

NodeMCU Firmware programmer

NodeMCU Firmware programmer

Podczas wgrywania firmware Supla wgrywane są 2 pliki  więc będą 2 przebiegi wgrywania, jeden po drugim. Zakończenie wgrywania można rozpoznać po zaznaczonych w żółtych ramkach elementach.

NodeMCU Firmware programmer

NodeMCU Firmware programmer

W tym momencie powinniśmy mieć już wgrane oprogramowanie Supla do naszego przełącznika.

Krok 8: Sprawdzenie, czy firmware został poprawnie załadowany.

 • Odłączamy i włączamy ponownie kabel USB, do którego podpięty jest nasz przełącznik
 • Dioda w przełączniku powinna migać. Jeśli nie miga to raczej zły znak, ale można jeszcze spróbować wcisnąć przycisk w przełączniku na ok 6sek, co może spowodować przejście przełącznika w tryb konfiguracji – miga ok, nie miga sugeruję wszystko powtórzyć i sprawdzić dokładnie raz jeszcze każdy krok.
 • Jeśli dioda miga w przełączniku wyszukujemy w dostępnych sieciach WiFi na naszym komputerze, tablecie etc. sieci WIFI o nazwie SUPLA-ESP8266 oraz podłączamy się do niej.
Identyfikacja Supla w WiFI

Identyfikacja Supla w WiFI

 • W przeglądarce internetowej wchodzimy na adres: http://192.168.4.1, a naszym oczu powinien ukazać się poniższy ekran konfiguracyjny (w wersji 2.0 Supla ekran jest inny – zielony)
Konfiguracja Supa (wersja 1.x)

Konfiguracja Supa (wersja 1.x)

 • Wpisujemy tutaj nazwę naszej sieci WiFi oraz parametry konfiguracyjne Supla, które dostępne są po zalogowaniu / zarejestrowaniu się na serwerze Supla: https://cloud.supla.org/auth/login#sign
 • Po zapisaniu konieczne jest wyłącznie i włączenie przełącznika, aby przełącznik uruchomił się ponownie i podłaczył się do sieci WiFi oraz do Supla.
Dodatkowe informacje:
 • Każda zmiana konfiguracji przez http://192.168.4.1 wymaga ponownego uruchomienia przełącznika
 • Jeśli przełącznik nie jest w trybie konfiguracji – dioda nie miga  2x na sekundę – to wciśnięcie przełącznika w Sonoff przez ok 9 sek powoduje przejście do trybu konfiguracji.
 • Jeśli przełącznik jest w trybie konfiguracji to wciśnięcie przycisku w Sonoff na 5 sek (po 5 sek puszczamy) powoduje wyjście z trybu konfiguracji
 • Jeśli po konfiguracji Led w Sonoff świeci ciągłym światłem tzn. że jest poprawnie skonfigurowany i podłączony do WiFi oraz Supla
 • Jeśli dioda miga co 1 sek to mamy jakiś problem z konfiguracją. Prawdopodobnie Sonoff nie jest podłączony do WiFi i/lub Supla
  • Można wtedy ponownie wprowadzić Sonoff w tryb konfiguracji – trzeba przytrzymać przycisk w przełączniku ok 8sek, aż dioda zacznie szybko migać.
  • Jak w kroku 8 łączymy się z przełącznikiem przez WiFi, później wchodzimy do konfiguracji http://192.168.4.1 i sprawdzamy jaki jest komunikat w polu Last State:
   • Prawidłowy to: Registered and Ready, każdy inny informuje o problemie.
   • np. złe hasło, serwer nie został odnaleziony, łącznie do Wifi (tj. łączy, łączy, ale nie może połączyć)
Udostępnij
 • 1
  Share

adrian

Autor blog'a Smartny Dom

Może Ci się również spodoba

36
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
22 Wątek skomentowany
14 Odpowiedzi w wątku
11 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
14 Liczba komentowanych autorów
paabubartekKornelekdrixsterisom Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek Świtała
Użytkownik
Marek Świtała

Rozumiem, że do programowania można użyć dowolnego konwertera USBTTL? Mam taki konwerter na układzie FT232RL (FTDI) z przełącznikiem 5V/3,3V którego używam od czasu do czasu gdy muszę przez putty wejść na router z openWRT. W systemie Windows jest też widoczny jako port COMX więc program też go pewnie rozpozna i powinno ruszyć, oczywiście przy ustawieniu na 3,3V. Dopiero zaczynam się wtajemniczać w Supla, dlatego pytam. Pierwszy przełącznik dopiero zamówiłem na Aliexpress, więc mam jeszcze z 4-8tygodni czasu by trochę doczytać 🙂 Oczywiście instrukcja jest taka sama w każdym innym przełączniku firmy ITEAD? Zamówiłem też od razu jeden Sonoff Touch i… Czytaj więcej »

Przemus_061992
Użytkownik
Przemus_061992

Czy wgrywał Pan oprogramowanie SUPLA do innego osprzętu Sonoff tj. Touch 2-3; TH10/TH16; Dual; 4CH Pro ?
Czy wystarczy wgrać oprogramowania podane na stronie Supli tak jak zostało to wytłumaczone tutaj i powinno działać ?

chrobi32
Użytkownik
chrobi32

Witam
Nabyłem w chinach sonoff i chciałbym zmienić soft na Supla , ale mój układ wygląda inaczej ma 4 otwory na piny.
Czy ktoś pomoże jak to zrobić.

maleo
Użytkownik
maleo

Świetny tutorial, właśnie czegoś takiego potrzebowałem. Przeszedłem przez wszystkie kroki, nawet zrobiłem sobie backup, sonoff działa książkowo, jednak mam problem po uruchomieniu. Skonfigurowana supla, tuż po włączeniu dioda pali się światłem ciągłym, na smartfonie widzę urządzenie jako dostępne, a po nastu sekundach zaczyna migać co sekundę, więc jakby miało problemy z połączeniem się do routera. A przed chwilą widziane było bez problemów na serwerze! Nie wiem za bardzo co robić, czy to nie hardwarowy problem, bo z oryginalnym softem miałem podobnie. Macie może jakieś pomysły?

maleo
Użytkownik
maleo

włączyłem sobie na dłuższą chwilę, przez minutę czy ileś sonoff mryga próbując połączyć się z routerem, następnie przez naście sekund świeci światłem stałym i jest widoczny w supli, potem znowu znika i cykl się powtarza ;/

dexterjj
Użytkownik
dexterjj

Witam , zamówiłem 6szt sonoffa lecz dostałem urządzenia tylko „podobne” do sonoff , pisze na nich Yuntong Smart . Czy do takich też da się wgrać suple ? ktoś się spotkał z czymś takim ??
Zdjęcie :
https://photos.app.goo.gl/mRzw8KWhgm8vUno79

Franz
Użytkownik
Franz

Hej, udało Ci się może wrzucić coś na niego ? Np. Tasmota ? Ewentualnie czy możesz podesłać zdjęcia płytki z obu stron ? Są piny do flashowania ?

dexterjj
Użytkownik
dexterjj

hej , niestety nie miałem czasu się bawić , nie ma pinów do programowania , zdjęcia dodałem w tym temacie :
https://www.smartnydom.pl/forum/ogolne/klon-modulu-sonoff-basic/#post-3588

isom
Użytkownik
isom

Prawdopodobnie da się wgrać do tych modułów alternatywny soft , ale za mało danych , gdzie to kupiłeś , zrób foty obu stron płytki a szczególnie zbliżenie tego ESP , który jest tak dziwnie ułożony na płytce głównej 

isom
Użytkownik
isom

A nazwa sieci WIFI nie ma podkreślnika ? Np  Dom_wczasowy  . Napisz na forum supli 

adam3773
Użytkownik
adam3773

Ma myślnik 123-123 taki przykład, ale go wpisuję i nic. Nie wiem czy hasło i login do supli nie są ograniczone czasowo ? Ja logowałem się jakieś 2 tygodnie temu a urządzeń próbowałem podpiąć wczoraj.

adam3773
Użytkownik
adam3773

Uraaaaa działa. Tak jak kombinowałem na dodanie nowego urządzenia w supla jest określony czas chyba doba a później trzeba go znowu aktywować. Może komuś się to przydać po co wyważać otwarte drzwi.

isom
Użytkownik
isom

Też sie cieszymy , że się udało , ale to że trzeba najpierw właczyć dodawanie urządzeń , które sie automatycznie wyłącza po 24h to podstawa w konfiguracji supli 🙂 Gratuluję sukcesu

isom
Użytkownik
isom

I tu to Ty masz rację albo trzeba instrukcje aktualizować , albo nie wstawiać jej wcale .  Przepraszam za krytyczną ocenę 

To forum nie dotyczy bezpośrednio supli , tu Adrian (autor softu AFE ) chce włączyć do sieci swój pomysł i fajne firmware .

adam3773
Użytkownik
adam3773

Masz rację tylko że czytałem o tym miesiąc temu. A teraz robiłem zgodnie z instrukcją i tam można by jedno zdanie dodać ( może się komuś przydać ) mnie to zajęło trochę czasu zanim na to wpadłem. Pamięć mam dobrą ale krótką. Cieszę się że cieszycie się moim szczęściem. Dziękuję.

isom
Użytkownik
isom

Chętnie się wymienię na ten moduł , chcesz suplę ? napisz czego potrzebujesz , wgram taką wersję do sonoff i może sie zamienimy sztuka za sztukę , na moje ryzyko że zostanę z tym modułem 

isom
Użytkownik
isom

@dexterjj tu masz opis https://www.smartnydom.pl/forum/ogolne/klon-modulu-sonoff-basic/#post-3584

drixster
Użytkownik
drixster

witam. mam problem z wgraniem supli do sonoff basic R2 v1.0
wgrywam zgodnie z instrukcja boot_v1.5.bin–>0x00000
i sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2.bin–>0x01000

i sonoff po wgraniu nie budzi się
,brak reakcji na wcisniety guzik na 5-6s, brak migania diody.

ale jak wgram sonoff_socket_eagle.flash.bin–>0x00000
i sonoff_socket_eagle.irom0text.bin->0x40000
to z tym działa ale jak chce dodać urządzenie na supli to dostaje komunikat ze
„urzadzenie z ktorym nawiazano połaczenie nie jest kompatybilne z tym kreatorem.”
co robić? poda mi ktoś działajśce pliki supli.

chciał bym też podłączyć czujnik temp. 

bartek
Użytkownik
bartek

Super instrukcja wszystko zagrało, tylko pod co podpiąć ds18b20 podpoiłem zasilanie pin 1 masa pin4 dane pin5 licząc od włącznika  manualnego połączyłem rezystorem 4,7kOm pstrykać on of można a temperatura nie podłączona w supli

bartek
Użytkownik
bartek

boot_v1.5sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2wgrałem te dwa pliki więc wszystko na to wskazuje, że wgrałem to co trzebazrzut.jpg Problem rozwiązany, nie wybrałem funkcji do kanału.

paabu
Użytkownik
paabu

Witam po raz pierwszy.Skąd pobieracie pliki :boot_v1.5sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2   ???W linku niniejszej instrukcji są tylko pliki o mniej więcej nazwie:gate_module_dht11_eagle.flash.binChciałem przystosować Sonoff basic pod kątem sterowania bramą.Już sobie podarowałem zgranie firmware z powodu komunikatów typu: „esptool.py.exe.” nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zew…….  

paabu
Użytkownik
paabu

Wgrałem wszystkie możliwe pary plików (każde wielokrotnie) poprzez NodeMCU – chętnie się wgrywają lecz po odłącz- podłączeniu dioda ani razu nie wskazała rozgłaszania sieci. Log zapisuje treści typu: ‚Note:Program flash success.Note:Detect serial port .changed….”Poprzez Flash Download Tool nic nie mogę zrobić, program Putty  – pokazuje puste okno, połączenia sprawdzone wielokrotnie. Programator:CP2102. Niestety jestem „wczesnym początkującym” Softy wgrywam jeden po drugim, nie wiem czy wymagane jest jakieś „czyszczenie”.Jakie sugestie Wam przychodzą do głowy? 

isom
Użytkownik
isom

Czytałeś to https://www.smartnydom.pl/forum/supla/wgranie-softu-supla-za-pomoca-flash-dowload-tool-v1-2/     ?Za każdym razem jak coś wgrasz i nie działa, trzeba wyczyścić pamięć flash a można to zrobić wgrywając plik blank, link do pobrania wielokrotnie był podawany na tym forum.Wgraj do tego sonoffa soft Multiboard link do źródeł https://github.com/EspabloPrzed wgraniem czytaj REDME.TXT

paabu
Użytkownik
paabu

Wiem, że niby wszystko jest na forum ale tego pliku „blank” szukam chyba z godzinę i znaleźć nie mogę, już mi brakuje zakładek w przeglądarce…. isom – dziękuję. Niestety bez zmian; za pomocą NodeMCU  łatwo wgrywam pliki (Multiboard), lecz po wgraniu, odłączeniu USB i ponownym podłączeniu USB dioda nie miga. Poprzez Flash Download Tool nie mogę się podłączyć.Czyżby ten konwerter był nie odpowiedni? Na tą chwilę łączę się z Flash Tool ale otrzymuje taki komunikat – fragment:” File „shutil.pyo”, line 51, in copyfileIOError: [Errno 2] No such file or directory: u’C:\Users\Paweu781bDownloads\FLASH_DOWNLOAD_TOOLS_v1.2_150512\FLASH_DOWNLOAD_TOOLS_v1.2_150512\bin_tmp\downloadPanel1\blank_1MB.bin_rep’ P.S – isom we wskazanym pliku Soft Multiboard nie ma pliku README.txt

isom
Użytkownik
isom

Masz tu bardzo przydatny materiał , na końcu jest odnośnik do blank 1M , pobierz i trzymaj na przysłość http://www.pratikpanda.com/completely-format-erase-esp8266-flash-memory/