Głowice TUYA do kot...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Głowice TUYA do kotła CO Viessmann 111

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,208 Wyświetleń
(@pawelbiskupski)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Cześć wszystkim ! 🙂

Szukałem i nie mogę znaleźć.

Proszę o pomoc w odpowiedzeniu na pytanie co trzeba zrobić, żeby głowice "gadały" z piecem ? Aktualnie mam bezprzewodowy czujnik SALUS, który uruchamia piec przy konkretnej temperaturze powietrza, a ręczne głowice są cały czas otwarte. Chciałbym do kaloryferów w pokojach założyć głowice tak, aby można było sterować każdym pokojem osobno.

Nie znam się, dlatego biorę wszystko na logikę B) a logika podpowiada mi, że pomiędzy głowicami tuya a kotłem CO trzeba coś jeszcze podłączyć. Główne pytanie brzmi jak należy wykonać takie cudo prawidłowo ? (nie jestem związany emocjonalnie z głowicami TUYA, mogą być inne, po uruchomieniu będę też chciał dodać to do HA. 

Dzięki serdeczne za każdą pomoc 🙂

 
Dodane : 22/11/2020 2:20 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawelbiskupski Nie wiem czy to dobry pomysł , żeby dowolna głowica aktywowała załączenie kotła , ale jeśli masz taką koncepcję to nie wnikam . Na początek wykorzystując zigbee2mqtt w HA integrujesz wszystkie głowice z serwerem automatyki , potem przy kotle montujesz moduł który będzie sterował kotłem, z HA łatwo integrują się Shelly, a wersja 1 - najtańsza ma wyjście przekaźnika beznapięciowe - idealne do sterowania kotłem . Teraz w zależności jak sobie to wymyślisz możesz na podstawie  stanu otwarcia poszczególnych głowić lub wartości temperatur odczytanych z głowic  włączać lub wyłączać moduł shelly a tym samym uruchamiać lub wyłączać kocioł.

Cała magia musi odbywać się w HA , czyli reguły tworzone w automatyzacjach , albo w Node Red .

Przy takim sterowaniu będzie dużo start/ stopów kotła i czy to optymalne musisz sam ocenić . Moim skromnym zdaniem takie głowice są ok do regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu niezależnie , ale kocioł powinien być uruchamiany przez czujnik zamontowany w pomieszczeniu które najszybciej się wychładza i wtedy można uzyskać optymalny komfort cieplny przy niezbyt dużej ilości start/stopów kotła

 
Dodane : 22/11/2020 5:53 pm
(@pawelbiskupski)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

@isom dzięki serdeczne za odpowiedź

tak jak napisałem, sam nie do końca właśnie mam pomysł jak należy to zrobić prawidłowo, dlatego proszę o radę (pod kątem wykorzystania głowic i kotła) Czyli jak rozumiem nie ma dobrego rozwiązania dla kotłów CO?

Uruchamianie kotła przez czujnik w najchłodniejszym pomieszczeniu też nie jest rozwiązaniem bo przy takim rozwiązaniu używanie sterowanych głowic nie ma sensu, bo defa-kto tracimy niezależną możliwość sterowania temperaturami w różnych pomieszczeniach. Poza tym jak to "najchłodniejsze" pomieszczenie akurat nie będzie najchłodniejsze to nigdzie nie będzie grzało. Więc głowice tracą sens? I tu właśnie mam wrażenie, że albo czegoś nie kumam 🙂 albo nie da się tego zrobić po ludzku...

 

 

 
Dodane : 22/11/2020 6:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawelbiskupski Dlaczego przy czujniku sterującym kotłem tracimy niezależne sterowanie ? Przecież możesz ustawić że w pokoju 1 ma być 23 a innym 21 , natomiast najchłodniejsze pomieszczenie to u jednych będzie duży hol , a u innych sypialnia . Duży hol raczej najszybciej się wychłodzi i uruchomi kocioł , reszta pomieszczeń będzie mieć temperaturę ustaloną za pomocą głowic + - histereza czujnika w holu.

Dla przykładu ja steruję na podstawie dwóch czujników z których wyliczam średnią i to jest podstawa do odpalenia kotła , reszta pomieszczeń w domu ma głowice . Ponieważ to kocioł na pellet to nie jest tak łatwo utrzymać komfort jak przy gazie , ale mi się to sprawdza 

Zawsze w salonie mam chłodniej niż w biurze 

 graf
 
Dodane : 22/11/2020 6:59 pm
(@terrasmarthome)
Wpisów: 4
Świeżak
 

Witam

kocioł działa na zadana temperaturę na powrocie z poszczególnych obiegów grzewczych uwzględniając nastawiony tryby pracy temperaturowej dzień/noc, warunki pogodowe na zewnątrz i inne programy realizowane z nastaw sterownika kotła głowice natomiast w żadnym wypadku nie powinny sterować załączaniem i wyłączaniem kotła - ich zadaniem jest utrzymać zadana temperaturę w pomieszczeniu na konkretnym kaloryferze. 

 
Dodane : 07/12/2020 5:27 pm
Udostępnij: