Rozwiązania smart d...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pomoc Pytanie Rozwiązania smart do mieszkania - HomeKit

3 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Reactions
139 Wyświetleń
(@rockerv10)
Wpisów: 1
Świeżak
Autor tematu
 

Hej,

jestem na etapie wykańczania mieszkania i chciałbym je maksymalnie przygotować pod elementy smart które planuję.

 

Jako że nie mam żadnego doświadczenia z smart home to bardzo proszę o skorygowanie moich myśli i porady.

 

Z rzeczy o których myślałem, to grzałki termostatyczne do grzejników, klimatyzatory, karnisze elektryczne i elementy oświetlenia.

Całością z racji użytkowania ekosystemu Apple chciałbym móc sterować z telefonu i automatyzacją, więc zakładam że HomeKit + sprzęty obsługujące Thread/Matter będą tutaj najlepsze.

 

Wolałbym wszystko oprzeć na prostym HomeKicie, ale jeżeli będzie trzeba to mogę postawić mini serwer z HomeBridge (to łączy urządzenia nie obsługujące HomeKit, prawda?)

 

  1. Klimatyzatory nie będą montowane od razu, ale fajnie jakbyście podpowiedzieli na co zwrócić przy nich uwagę, żeby były potem do obsługi inaczej niż z pilota 🙂
  1. Co do zasłon - żadnych preferencji nie mam, tutaj po prostu żeby działały, używane będą raczej tylko z telefonu i ręcznie. Żadnych przycisków i pilota nie potrzebuję. Wiem że będzie pod nie potrzebne gniazdko na suficie.
  2. Bardziej skomplikowana sytuacja będzie z oświetleniem. Pierwszym pomysłem było Hue, ale ceny zwalają z nóg. Poza tym, główną motywacją była możliwość połączenia ich z moim TV (Philips OLED 807), ale z tego co wyczytałem, to bez sync boxa nie ma co nawet próbować.
    Dlatego szukam zastępstwa. Na forach wyróżniają się nazwy Nanoleaf, Eve i Govee.
    Czy łączenie tych produktów ma sens? Załóżmy że w salonie wybrałbym Nanoleaf, ale do sypialni bardziej sprawdziło mi się Govee. Czy to może zbyt karkołomne i lepiej trzymać się jednego dostawcy..
    Oprócz tego niektóre ze "standardowych" oświetleń dekoracyjnych chciałbym mieć do włączania zarówno przez włącznik jak i automatyzację, więc tutaj jakiś przełącznik w puszce będzie niezbędny.

    I jeszcze jedna rzecz, paski ledowe na suficie są podłączane też przez wtyczkę (chyba że nie umiem szukać :D), więc gniazdko na suficie będzie. Ale macie jakieś metody żeby było jak najmniej widoczne? Będzie to sufit podwieszany po zewnętrznych krawędziach pokoju z półką na led. Kolejna rzecz to jak ograć to żeby zwykły przycisk ścienny do światła mógł je wyłączać/włączać? Czy tutaj też wystarczy przełącznik do puszki?

  3. Głowice termostatyczne mają po prostu działać. Ogrzewanie mam miejskie, czy wymagają one osobnych termometrów w pomieszczeniach? W niektórych pomieszczeniach będą rozmieszczone homepody mini, z tego co wiem mają one czujnik temperatury, ale czy to będzie kompatybilne?

 

Będę ekstremalnie wdzięczny za pomoc, wiem że jestem tu nowy i od razu przychodzę z masą "żądań", ale zobowiązuję się pomagać w temacie jak tylko uporam się z ogarnięciem tego 🙂

 
Dodane : 02/01/2025 11:39 pm
pawell32 reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4050
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

cześć to tak zacznę,

homekit to taka prosta automatyka, wcześniej, czy później czegoś Ci zabraknie, no chyba ze zostaniesz przy tym co sobie zaplanowałeś.

  • szukając sprzętów właśnie patrz w kompatybilność z Matter/Threads

Niestety będziesz miał dużo różnych producentów i jeśli kupisz wszystko kompatybilne z Matter, to z HomeKit jakoś tym posterujesz, ale tak czy inaczej na smarfonie, będziesz mieć różne aplikacji różnych producentów, po to żeby chociaż jakoś to wystartować. 

Niektórzy producenci informują, że coś działa z HomeKit, ale potrzebne są dodatkowe bramki. Więc szukając sprzętów znajdziesz sprzęt natywnie działający po Matter - podłączysz do HomePod i taki który potrzebuje dodatkowo mostki, żeby działał z HomeKit (dodatkowe koszty i więcej "points of failure")

Ad2. Najpierw musisz wiedzieć jaki będzie system zawieszenia tych zasłon. na rurce, szynie itp. przykładowo tutaj masz od SwitchBot da się je wepchać do HomeKit z dodatkowym mostkiem 

Ad3 Ze światłami to nie wiem co chcesz zrobić - wymieniłeś różne marki które mają różne produkty. I tak to będziesz spinać z HomeKit więc, jak pisałem wcześniej będziesz mieć wielu różnych producentów i aplikacji z funkcjami do tych lamp, które HomeKit nie wspiera.  Ja nie kupowałbym żadnych inteligentnych żarówek. Żarówki będą świeć jakiś czas, wcześniej czy później padną. Do tradycyjnego oświetlenia możesz w puszkę za włącznikiem włożyć taki przełącznik Sonoff MINIR4M działa natywnie po Matter z HomePodem. Będzie on włączał / wyłączał oświetlenie. Tradycyjnie z włącznika na ścianie i z HomeKit

Paski LED'owe hm..... Jeśli jeden kolor to musisz pociągnąć przewód w miejsce gdzie będzie pasek i tyle. Tak jak zwykle oświetlenie LED'owe na 12/24v, upychasz zasilacz w sufit podwieszany, we włączniku na ścianie stosujesz np, tego Sonoff co wyżej.  Jeśli jakiś pasek z kolorami to trzeba więcej niż 2 żyły i w długich paskach trzeba dodatkowo ciągnąc zasilanie co jakiś kawałek, przy czym te paski mają też sterowniki co może być problematyczne jak to ogarnąć z włącznikiem tradycyjnym. 

Ad4 Nie wiem czy są już dobrze działające głowice a apple, tzn coś więcej niż włącz / wyłącz - głowice w większości posiadają czujnik temperatury, ale znowu, nie jestem teraz pewien czy Matter wspiera w pełni głowice.

Wcześniej czy później postawisz pewnie HomeBridge, ale to też nie jest tak, że wszystko zadziała. HomeKit pozwala na to co pozwala, np. raczej twojego TV z homeHit nie posterujesz chyba ze TV od Apple. 

Tutaj masz co wspiera protokół Matter - przy czym to nie oznacza ze HomeKit obsługuje to wszystko.

pzdr.a

 
Dodane : 05/01/2025 5:32 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1349
Guru
 

Podepnę się do tego co napisał Adrian. Też korzystam z ekosystemu Apple, jednak Home nie bardzo się nadaje do tego co planujesz. Raz, że jest to prosta aplikacja z dość ograniczonymi możliwościami, dwa myślę że większości urządzeń, które wymieniasz nie podłączysz, jeśli tak to jak wspomniał Adrian stosując dodatkowe bramki. A to już się robi dość rozbudowane.

Dodane przez: @rockerv10

o których myślałem, to grzałki termostatyczne do grzejników,

myślę, że masz na myśli głowice termostatyczne. Większość jest autonomicznych, ustawiasz temperaturę i same tego pilnują. Jeśli jednak zapragniesz więcej, a sądzę że tak będzie to musisz to gdzieś spiąć. Po pierwsze musisz mieć bramkę, która będzie pośrednikiem między twoją siecią, a kanałem komunikacji jakim będzie się posługiwać - Zigbee, Z-wave, etc. Po drugie miejsce, gdzie będziesz tworzył programy, choćby harmonogram do zmiany temperatury w zależności od pory dnia, temperatury na zewnątrz czy odczyt z czujników.

Dodane przez: @rockerv10

Klimatyzatory nie będą montowane od razu, ale fajnie jakbyście podpowiedzieli na co zwrócić przy nich uwagę, żeby były potem do obsługi inaczej niż z pilota

Trzeba patrzeć przede wszystkim czy mają modułu wi-fi i czy dostępna jest integracja. Sam moduł pozwala sterować poprzez aplikację, a to czy przez inne systemy zależne jest od dostępnych integracji.

Dodane przez: @rockerv10

Bardziej skomplikowana sytuacja będzie z oświetleniem.

To akurat jest najprostsze  do zrealizowania. W większości Adrian Ci odpowiedział, zatem nie będę powtarzać. Jak będziesz na tym etapie to zadaj konkretne pytania, a ktoś zawsze odpowie.

Konkludując - musisz wybrać ścieżkę. Jedna to budowa po kawałku, działanie poszczególnych urządzeń osobno w ramach własnych aplikacji, druga to postawienie na własny system smart i zintegrowanie z nim urządzeń. Domoticz, Homeassistant, OPenHab ...

 

 
Dodane : 16/01/2025 10:03 pm
Udostępnij: