Oprogramowanie do Sonoff: porównanie

Oprogramowanie do Sonoff
Oprogramowanie do Sonoff

Oprogramowanie do Sonoff, jednokanałowego włącznika WiFI, można zmieniać dzięki temu, że producent wystawił złącze umożliwiające wgranie alternatywnego firmware. Poniżej porównanie wybranych 3 firmwares do przełącznika Sonoff Basic.

Oprogramowanie do Sonoff: porównanie
Oryginalne Supla AFE
Sterowanie przez smartfona Dedykowana aplikacja Ewelink: iOS, Android Dedykowana aplikacja Supla: Android, iOS, WindowsPhone openHAB, ImperiHome, HomeKit, itp: iOS, Android, WindowsPhone
Sterowanie przez przeglądarkę  Nie  Nie  Tak – np. z openHAB
Sterowanie przez Amazon Echo  Tak  Nie Tak – np. przez openHAB
Sterowanie przez wbudowany przycisk  Tak  Tak  Tak
Silnik reguł Ograniczony: timer i stoper Ograniczony: harmonogramy Tak – zaawansowany przez np. openHAB
Aktualizacja przez przeglądarkę Aktualizacja przez aplikację Ewelink Tak od wersji 2.0 Tak
Czy wymaga dostępu do internetu do działania? Tak Tak – przy korzystaniu z serwisu Supla
Nie – przy korzystaniu z własnego serwera Supla
Nie
Czy wymaga dodatkowe oprogramowanie do działania? Wymagane jest konto na serwerze producenta. Sterowanie odbywa się przez zewnętrzny serwer: cloud AWS Wymagane jest konto w serwisie Supla. Sterowanie odbywa się przez zewnętrzny serwer. Jest możliwość korzystania z własnego serwera z oprogramowaniem Supla Wymaga własny serwer z np. oprogramowaniem openHAB, Domoticz lub sterowanie bezpośrednie z jakieś aplikacji po HTTP np. Curler na iOS
Czy oprogramowanie udostępnia API do integracji z innymi systemami Nie Nie Tak / MQTT / HTTP
Integracja z openHAB Nie Nie Tak – MQTT . HTTP
Integracja z Domoticz Nie Nie Tak / HTTP – jednokierunkowe z Domoticz do Sonoff
Konfiguracja przez WWW Konfiguracja w aplikacji Ewelink Tak Tak
Aktualizacja przez przeglądarkę Aktualizacja przez aplikację Ewelink Tak od wersji 2.0 Tak
Obsługa czujnika temperatury DS18B20

DHT

Nie Tak Tak

+ Funkcja Termostat

+ Funkcja zabezpieczenia termicznego

+ Funkcja regulatora wilgotności

Ustawianie wartości domyślnych Nie Nie Tak – po przywróceniu zasilania oraz po przywrócenia połaczenia do serwera
Panel konfiguracyjny w języku polskim Tak Tak Tak
Wsparcie w języku PL Nie Forum Supla Forum
Złożoność konfiguracji średnia średnia duża
openSource Nie Tak Tak
Producent Chiny PL – openSource PL – openSource

 

Oprogramowanie do Sonoff: Podsumowanie:

Oryginalne / Ewelink

To oprogramowanie do Sonoff spełni oczekiwania większości użytkowników. Jest proste w obsłudze, konfiguracja nie jest skomplikowana, ale nie jest też super łatwa. W oprogramowanie wbudowany jest silnik reguł: można wł/wył podpięte urządzenie o określonej godzine lub po zadanym czasie. Aby móc korzystać z urządzenia konieczny jest dostęp do Internetu, w przypadku braku dostępu do internetu urządzeniem nie można sterować ze smartfonu. Sterowanie odbywa się dzięki zewnętrznemu serwerowi. Interfejs użytkownika jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.  Nie ma możliwości podłączenia do aplikacji Ewelink urządzeniami innych producentów – oprogramowanie jest zamknięte. Urządzeniem można sterować przez Amazon Echo.

https://www.itead.cc/wiki/EWeLink_Introduction

Supla

Oprogramowanie umożliwia wyłączenie sterowanie przełącznikiem za pomocą smartfona.  Konfigurację urządzenia jest stosunkowo prosta. Aby móc korzystać z urządzenia konieczny jest dostęp do Internetu, a w przypadku braku dostępu do internetu urządzeniem nie można sterować. Jest możliwość zainstalowania własnego serwera Supla, który umożliwia sterowanie przełącznikiem bez konieczności posiadania dostępu do internetu. Interfejs użytkownika jest dość ubogi stosunkowo prosty, bez możliwości konfiguracji układu elementów poza zmianą wyglądu ikon. Mi osobiście nie przypadł do gustu.  Rozwiązanie Supla nie daje, żadnych możliwości definiowania reguł poza prostym harmonogramem włączeń / wyłączeń. Oprogramowanie jest rozwijane. Supla skupia się głównie wokół kilku urządzeń opartych w większości o układ ESP8266. Nie jest to oprogramowanie, które na dzień dzisiejszy  można zaliczyć do systemów automatyki. Supla to rozwiązanie do zdalnego włączania / wyłączania podpiętego urządzenia. Polecam dla osób, które potrzebują tylko włączać / wyłączać za pomocą smartfona podpięte urządzenie.

http://www.supla.org

AFE Firmware

To oprogramowanie do urządzeń zbudowanych o ESP8266 lub ESP8285 np Sonoff i umożliwia sterowanie przełącznikiem przez zewnętrzny system sterowania automatyką. Zewnętrzny system musi wspierać protokół MQTT lub HTTP. Konfiguracja jest dość skomplikowana ze względu na konieczność uruchomienia serwera openHAB, Domoticz, Domotiga itp. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego systemu sterowania automatyką, przełącznik może być sterowany przez wiele różnych aplikacji na smartfony, przeglądarkę internetową, urządzenia rozpoznawania głosu, czy zaawansowany silnik reguł. Oprogramowanie jest ciągle rozwijane.  Można również sterować urządzeniem bezpośrednio z telefonu wykorzystując wiele dostępnych aplikacji, które wywołują żądania HTTP np. Curler na iOS lub HTTP Request Shortcuts na Androidzie. Sonoff z tym oprogramowaniem przeznaczony jest do zaawansowanych systemów automatyki. Nie polecam dla osób, które nie mają lub mają bardzo podstawową wiedzę na temat informatyki, programowania lub elektroniki.

https://www.smartnydom.pl/afe-firmware-pl/

 

Jeśli masz pytania lub spostrzeżenia dotyczące oprogramowania do Sonoff podziel się nimi na naszym forum.

Udostępnij
  • 1
    Share

adrian

Autor blog'a Smartny Dom

Może Ci się również spodoba

4
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
3 Wątek skomentowany
1 Odpowiedzi w wątku
4 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
4 Liczba komentowanych autorów
Daro1003alvaroadriantuvok Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tuvok
Użytkownik
tuvok

Bardzo ciekawe porównanie. Szkoda że nie dodałeś porównania z EasyESP bo jako nowy członek tego forum mam dużą niejasność jaka jest różnica między AFE a EasyESP. Dotychczas z powodzeniem korzystam z tego drugiego i zastanawiam się czy mogę coś zyskać przesiadając się na AFE?

alvaro
Użytkownik
alvaro

Dobra robota, a jak się do tego ma Tasmota i EspEasy?

Daro1003
Użytkownik
Daro1003

Co to za apka na zdjęciu pierwsza od lewej obok supli. Bardzo mi się spodobała wszystko fajnie widać i przejrzyście.