Smart Home - oświet...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Home Assistant Smart Home - oświetlenie / Home Assisstant / moduły dopuszkowe

25 Wpisów
3 Użytkownicy
12 Reactions
275 Wyświetleń
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dzień dobry.

Poszukuję pomocy przy instalacji smart home, głównie w zakresie oświetlenia, a także z uwzględnieniem możliwości sterowania z aplikacji Home Assisstant oraz maksymalnych możliwości rozbudowy w przyszłości.

Aktualnie robię remont generalny domu (350 m2, 4 kondygnacje) i rozprowadzam wszystkie instalacje, robię m.in. mocno rozbudowaną i zaawansowaną instalację internetową (w tym 2 szafy rack na różnych piętrach, po 2/3 skrętki kat. 6a w każdym pokoju, access pointy, meshe, gniazda, system będzie oparty na urządzeniach tp-link lub ubiquiti, itd) oraz elektryczną (3 skrzynki elektryczne na różnych piętrach, nowe okablowanie).

Mam już w zasadzie ustalone systemy do takich instalacji jak alarm (DSC), kamery (do ustalenia konkretny producent i model, np. Hikvision, Dahua, Ajax), domofon (podobnie jak w przypadku kamer do ustalenia), rolety (chcę dobrać odpowiedni system modułów dopuszkowych, tej samej firmy co w przypadku oświetlenia), ogrzewanie (piec Viessmann z aplikacją ViCare, do ustalenia w przyszłości system sterowania podłogówką w poszczególnych strefach i pokojach).

Dążę do tego żeby w przyszłości rozbudowywać system i sterować z poziomu Home Assisstant, ewentualnie konkretne urządzenia sterować z aplikacji producenta, jeśli okaże się lepsza niż HA.

Kontaktowałem się już chyba z pięcioma różnymi instalatorami smarthome i każdy proponuje co innego, sam dość dużo poczytałem, ale niestety nadal mam problem z doborem odpowiedniego systemu/producenta, ponieważ nie mam takiej wiedzy technicznej jak monterzy, czy doświadczenia z działaniem na danych systemach. Np. Loxone jest poza moim budżetem (nie chciałbym też rozciągać kilometrów kabli w ich systemie, czyli zchodzenie do modułów w rozdzielni kablami elektrycznymi od lampy i skrętkami od włączników ), Fibaro - dość drogie i potencjalne zakłócenia w komunikacji bezprzewodowej (z tego co czytałem na forach branżowych. Aktualnie rozmawiam z firmą która montuje mi alarm, kamery, rolety i instalację internetową, dzięki czemu mam pewność że przede wszystkim system internetowy będzie działał bezpiecznie i poprawnie.

Największym problemem jest w moim przypadku dobór systemu oświetlenia z opcją ściemniania, a także potencjalnie zmiany barwy (ciepła/zimna) w przypadku listew led. Ww. firma proponuje następujący układ rozłożenia kabli:

1. żarówka (obwód oświetleniowy) łączy się z puszką pod włącznikiem kablem elektrycznym,

2. w puszce pod włącznikiem znajduje się moduł;

3. sam włącznik ma być tradycyjny, nie inteligenty, np. Hager Berker z serii Kwadrat lub Simon 54, dobra jakość, wygląd i w miarę przystępna cena;

- ze względu na koszty (np. koszt manualnych ściemniaczy), chciałbym zastosować system, gdzie mam zwykły włącznik (włącz/wyłącz), a sterowanie ściemnianiem czy barwą będzie się odbywało wyłącznie z poziomu aplikacji, szczególnie, że chciałbym skonfigurować sceny (np. odpowiednie natężenie światła w zależności od pory dnia)

4. puszka będzie z tzw. kieszenią, aby móc wygodnie podłączać moduł;

5. w puszce za włącznikiem znajduje się moduł (połączony z włącznikiem) - w tej kwestii dopiero firma ma mi zaproponować odpowiedni model i producenta;

6. do puszki dochodzi kabel elektryczny ze skrzynki elektrycznej, a także skrętka z rozdzielni internetowej - nie wiem jak będzie się to łączyć z modułem i włącznikiem.

7. do ustalenia jest również kwestia, czy w przypadku włączników schodowych lub krzyżowych muszę doprowadzać skrętkę do każdego włącznika i czy przy każdym włączniku musi byc moduł;

A zatem mam zamiar wykorzystać system dopuszkowy, ale przewodowy. Proszę uprzejmie o poradę, czy taki schemat jest prawidłowy. Z tego co się orientuję, większość modułów dopuszkowych opiera się na komunikacji wifi lub radiowej, nie wiem czy jest możliwości połączenia ich skrętką z rozdzielnią internetową.

Byłbym również wdzięczny za polecenie sprawdzonego producenta/modelu modułu, który będzie spełniał powyższe założenia i pracował dość bezawaryjnie (z możliwością synchronizacji z HA) - dość popularne są systemy Tasmota, Sonoff, Zamel, ale zupełnie nie wiem, jaka jest ich skuteczność i możliwości działania. Dziękuję z góry za wszelką pomoc!

 
Dodane : 02/04/2025 11:52 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

może zacznę po kolei:

  • oświetlenie

nie wiem, dlaczego zakładasz budowę instalacji z  modułów sterujących oświetleniem do puszek. Ja osobiście uważam, że montaż modułu dopuszkowego jest tylko wówczas, kiedy nie ma innaj możliwości.  Dajesz co prawda głębsze puszki, jednak panuje tam nieco wyższa temperatura a i dostęp sewrisowy też nie jest łatwy. Wyższa temperatura to krótsza żywotność.

system dopuszkowy, ale przewodowy

nie wiem co masz na myśli. Jeśli szukasz modułów z komunikacją przewodową to łatwo nie będzie, znam tylko z komunikacją RS485. Ja proponował bym inny schemat: standardowy przewód (3 x 1,5) z puszki do rozdzielni, do lampy również z rozdzielni. W rozdzielni moduły z montażem na szynę i złączem LAN. W razie jakiejkolwiek zmiany czy awarii zwierasz obwód w rozdzielni i sterujesz oświetleniem samym włącznikiem. 

  • moduły

dopuszkowe: Shelly, Sonoff etc. do rozdzielni np. Kincony.

systemy Tasmota, Sonoff, Zamel

Tasmota, Esphome, Supla  - soft pracujący lokalnie, eWeLink itp. działają przez chmurę. Jeśli zamierzasz uruchomić HA to esphome jest najwłaściwsze, to ich software i działa b. dobrze, jest pełna dokumentacja.

  • kamery

jak od lat pracuje z Hikvision, ale też Dahua. Jedne i drugie mogę polecić. Zalecam postawić rejestrator jednej marki. Zarówno hik i dahua udostępnia RTSP co się przyda do generowania podglądu w HA czy na zewnętrznych wyświetlaczach.

Dążę do tego żeby w przyszłości rozbudowywać system i sterować z poziomu Home Assisstant, ewentualnie konkretne urządzenia sterować z aplikacji producenta, jeśli okaże się lepsza niż HA.

nie sądzę, by pasowało Ci przełączanie się między aplikacjami, jak będziesz miał wszystko w jednym miejscu, w dodatku podzielone na zakładki i podzielone wg. uzytkowników. Druga sprawa to by aplikacja producenta działała, niezbędna jest komunikacja z chmurą. HA zaś też musi się wówczas łączyć za pomocą chmury, a nie lokalnie. Wgrywając własne oprogramowanie takie jak wyżej wymienione, nic nie wypływa na zewnątrz i jego działanie nie jest uzależnione od internetu. W przypadku, kiedy nie ma internetu, te nie mają dostępu do chmury i działa tylko sterowanie z włącznika.

  • okablowanie

do puszki dochodzi kabel elektryczny ze skrzynki elektrycznej, a także skrętka z rozdzielni internetowej - nie wiem jak będzie się to łączyć z modułem i włącznikiem.

no właśnie, nie dość że masz tam mało miejsca to jeszcze chcesz podłączyć UTP i to kat.6, nie mówiąc o podłączeniu. Jedna z większych firm ma w rozwiązaniu moduły z komunikacją RS485, wystarczy przewód telekomunikacyjny, nie UTP i schemat połaczenia w gwiazdę. Taki przewód jest miękki i jakoś go można zmieścić. Poza tym, to co wspomniałem wcześniej, co jeśli przyjdzie Ci podłączyć oświetlenie na zwykłym przełączniku? Przewód energetyczny chyba wyjdzie taniej i raczej lepiej.

  • sterowanie

Np. Loxone jest poza moim budżetem (nie chciałbym też rozciągać kilometrów kabli w ich systemie, czyli zchodzenie do modułów w rozdzielni kablami elektrycznymi od lampy i skrętkami od włączników ),

to co opisuję i to co zapewne odpowiedzą inni na tym forum to budowa własnych rozwiązań tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie nie ma skorzystanie z istniejącego i zintegrowanie z HA by wszystko mieć w jednym miejscu. Możesz zatem korzystać z gotowych modułów, możesz instalować np. takie Kincony do krórego wgrasz np. Tasmotę i sterujesz z HA. Chyba wygodniej mieć to w jednym miejscu w rozdzielni niż rozproszone po wszystkich puszkach. Lepiej sterować dwoma, trzema niż trzydziestoma z osobna, lepiej LAN ni wi-fi. Sam wybierzesz.

ze względu na koszty (np. koszt manualnych ściemniaczy), chciałbym zastosować system, gdzie mam zwykły włącznik (włącz/wyłącz), a sterowanie ściemnianiem czy barwą będzie się odbywało wyłącznie z poziomu aplikacji, szczególnie, że chciałbym skonfigurować sceny (np. odpowiednie natężenie światła w zależności od pory dnia)

Jak zdecydujesz się na zbudowanie włąsnego sterownika to takie scenariusze są w zasięgu ręki. W HA masz do dyspozycji podstawowe narzędzie do budowania automatyzacji jak i Node-Red czyli zaawansowane. 

do ustalenia jest również kwestia, czy w przypadku włączników schodowych lub krzyżowych muszę doprowadzać skrętkę do każdego włącznika i czy przy każdym włączniku musi byc moduł;

nic nie musisz doprowadzać, to realizujesz programowo. Masz jeden moduł sterujący (załączający oświetlenie), a przełączniki równolegle podłączasz to tego modułu. Działa to na zasadzie impulsu lub zmiany. Sterowanie modułu odbywa się przez podanie fazy na we. Wszystko po to by można wykorzystać istniejącą instalację, a zazwyczaj nie ma nic poza zasilaniem (3 x1,5 lub 4 x 1,5).

  • czujniki

zamiast skupiać się na podłaczeniu modułów 🙂 pomyśl o czujnikach tj. temperatury, oświetlenia etc. To się przyda w realizacji wielu scenariuszy. Temperatura do efektywngo sterowania ogrzewaniem czy klimatyzacją, oświetlenie i temperatura  - sterowanie roletami. Tu spokojnie możesz użyć czujników bezprzewodowych najlepiej Zigbee albo przewodowy. I tu wystarczy zwykły przewód. Można użyć czujników 1wire, zbudować własny w oparciu o esp8266 lub esp32 a komunikacją wi-fi itd.

 
Dodane : 02/04/2025 2:17 pm
HenBur reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

robię m.in. mocno rozbudowaną i zaawansowaną instalację internetową (w tym 2 szafy rack na różnych piętrach, po 2/3 skrętki kat. 6a w każdym pokoju, access pointy, meshe, gniazda, system będzie oparty na urządzeniach tp-link lub ubiquiti, itd)

wow, na prawdę potrzebujesz dwóch szaf na dom? Spoko, jak uważasz. Jak od jednego znajomego, a było to jakieś 12 lat temu jak mu proponowałem budowę sieci odpowiedział mi, że "jego informatycy orzekli, że nikt już nie kładzie kabli, teraz to wszystko wi-fi" 🤣 🤣 

Coż skończyło sie jak się skończyło. Fajnie, że układasz tyle przewodów, z doświadczenia wiem, że w 90% będzie to sieć wifi, kablowe jest potrzebne, nie wiem czy aż tyle. Lepiej jedna szafa, w której zmieścisz wszystko co potrzebujesz. A co do wyboru sprzętu, to chyba jednak Ubiquiti, przynajmniej wydajnościowo. Co prawda Tp-Link depcze im po piętach. 

 
Dodane : 02/04/2025 2:46 pm
HenBur reacted
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

Poczytałem trochę w necie, podzwoniłem do producentów i rozmawiałem z instalatorem, ale nadal nie mogę dobrać najlepszego systemu pod integrację z HA. Czy mógłbyś mi wskazać jakie systemy warto rozważyć w układzie dopuszkowym oraz w systemie instalowanym w rozdzielni? 

Jeśli chodzi o systemy dopuszkowe, całkiem ciekawie prezentują się urządzenia / systemy: Blebox (podobno jest opcja żeby działało lokalnie, nie przez chmurę, dzięki czemu można zapewnić większe bezpieczeństwo), Zamel (Supla). Instalator proponuje firmę Satel (czyli w oparciu o urządzenia wykorzystywane do alarmu itd.; aczkolwiek u mnie alarm będzie firmy DSC), a także Ropam, ale wydaję mi się, że jest mniej zaawansowany - np. brak jest opcji ściemniania, wymaga to dodatkowego zasilacza i innych kombinacji. Może proponujesz jakieś inne sprawdzone rozwiązania po wifi. Najlepiej działające bez chmury (ewentualnie z VPNem w celu sterowania zdalnie spoza domu), wydaje mi się, że to wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo - aczkolwiek wyprowadź mnie z błędu, jeśli to nie do końca prawda. Producenci zapewniają, że ich systemy są bezpieczne niezależnie, czy działają na chmurze, czy wyłącznie lokalnie. 

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o systemy (moduły) instalowane w rozdzielnicy, proponowałeś Tasmota, Esphome, Supla. Potwierdź proszę, czy dobrze zrozumiałem. Może polecasz też inne systemy.

 

Wątpliwości wynikają u mnie z faktu, że mam zrobioną już w 80% elektrykę standardowym sposobem, czyli jeden przewód zasilający (elektryczny) ze skrzynki elektrycznej do włączników, a dalej kable elektryczne od danego włącznika do danego obwodu oświetlenia. System, który rekomendujesz (skrętka od włącznika do rozdzielni, kabel elektryczny od lampy do rozdzielni, moduły w rozdzielni) jest u mnie możliwy, jeśli chodzi o budżet, ale niestety:

- powoli zaczyna brakować miejsca na przeprowadzenie tylu kabli;

- musiałbym w dużym stopniu zrezygnować z okablowania już rozprowadzonego przez elektryka, w zasadzie mógłbym jedynie wykorzystać kable łączące kilka punktów oświetleniowych w jednym obwodzie, a poniosłem już spore koszty na usługi elektryka i kable;

- mam kilka pomieszczeń, których remont odkładam na później ze względu na budżet (a także oświetlenie ogrodu, które będę robił za rok lub dwa) - w tym zakresie poprowadzenie wszystkich kabli rekomendowanym przez Ciebie sposobem byłoby bardzo utrudnione, więc system dopuszkowy z modułami bezprzewodowymi byłby idealny - aktualnie dociągam do tych pomieszczeń jedynie skrętki z zapasem pod accesspointy i gniazda ethernet, a także zasilenie (po jednym kablu elektrycznym) do jednego gniazda elektrycznego oraz jednego włącznika;

Instalator ostrzega mnie, żebym wystrzegał się systemów bezprzewodowych (ryzyko zagłuszenia sygnału i podpięcia się pod system przez osoby postronne), ale wg mnie te sprawdzone firmy/producenci mogą już mieć dobrze dopracowane technologie pod kątem bezpieczeństwa (szczególnie te działające bez chmury). Ponadto system bezprzewodowy byłby dla mnie bardzo wygodny pod kątem stanu zaawansowania prac remontowych, a także ze względu na wygodne modyfikacje i rozbudowę w przyszłości. Wydaje mi się, że skoro będę miał bardzo dobrze rozprowadzoną, skonfigurowaną, a także zabezpieczoną sieć internetową, to nie powinienem się przejmować kwestiami bezpieczeństwa systemu bezprzewodowego. Szczególnie, że domofon, alarm, czy kamery będą działały na instalacji kablowej i nie wiem nawet czy będę te systemy integrował z HA. System smart home, o którym piszemy potrzebuję w zasadzie jedynie do oświetlenia i rolet, a także do zapewnienia możliwości rozbudowy w przyszłości.

Ciekaw jestem, jakie jest Twoje zdanie co do wyboru pomiędzy tymi dwoma systemami.

 
Dodane : 08/04/2025 12:35 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

także Ropam, ale wydaję mi się, że jest mniej zaawansowany - np. brak jest opcji ściemniania, wymaga to dodatkowego zasilacza i innych kombinacji.

nie rozumiem tego zdania.

  • jak chodzi o alarmy

każdy ma za zadanie chronić obiekt, niektóre da się łatwiej lub trudniej spiąć z HA, pytanie na ile jest to uzytkownikowi potrzebne. Ja najczęściej korzystam z systemu Ropam, nie uważam że jest mniej zaawansowany. Taka NeoGSM-IP-64 w jest w pełni zintegrowana z HA. Satel Integra. DSC nie znam. Jednakże alarm wolę zostawić osobno.

  • moduły - oświetlenie

Jak już masz temat z instalacją zamknięty to montuj moduły do puszek. Co do rodzaju - różne opinie można usłyszeć, zależy od tego jakie użytkownicy mają doświadczenia, to tak jak z innymi rzeczami. Ja u siebie mam Shelly, Tuya i Sonoff. Przez te jakieś 4 lata miałem jedną usterkę - standard - wymiana kondensatorów w Shelly, ale tylko w jednym, tam gdzie ma najcieplej. Reszta pracuje ba. Nie liczę przypadłości z oprogramowaniem.

Generalnie nie ma większych różnic, ważny jest procesor. Standardowo jest esp8266 lub esp32. W tańszych jest np. BK72xx lub podobne - nie zawsze da się podmienić soft, a jak się da to jest zabawa. Mając moduł ze std. prockiem łatwo wgrać alternatywne oprogramowanie tj. Tasmota, esphome, AFE, Supla co daje pracę lokalną bez łączenia się z jakąkolwiek chmurą. Trzeba pamiętać, że by mieć dostęp do urządzeń dobrze mieć taki system jak HA, Domoticz i połączenie choćby VPN. Instalują moduł tj. Tuya masz dostęp z zewnątrz, gdziekolwiek będziesz, nawet będąc w domu łączysz się przez chmurę. Problem jest jak nie ma internetu. 

Jak chodzi o dostęp do programu to ciekawy jest VPN Tailscare.

Instalator ostrzega mnie, żebym wystrzegał się systemów bezprzewodowych

bez przesady, laptopów, smartphonów też? 😀 Wszystkie ważne elementy warto postarać się podłączyć przewodowo, tam gdzie nie można stosuje się bezprzewodowo. 

ryzyko zagłuszenia sygnału i podpięcia się pod system przez osoby postronne

zagłuszenie pewnie tak, ale już wejście do systemu to już wyższa szkoła jazdy. Poza tym najsłabszym ogniwem w mojej obserwacji to akurat są punkty wi-fi - czasem są bardzo proste hasła, urządzenie nieaktualizowane, które pozwala na takie proste. Wystarczy, że taki Janusz podłączy się do sieci i może na prawdę dużo. Przejęcie samej transmisji to tak się nie da. Urządzenia bezprzewodowe masz na wi-fi - wszystko zależy od tego jak zabezpieczona jest sieć, po Zigbee - tu chyba bez autoryzacji się nie da, podobnie na Z-wave. Nikt nie wypuszczałby na rynek urządzeń, do których łatwo się włamać. Każdy system masz zabezpieczony i nieautoryzowany użytkownik nie wejdzie, chyba że sam tak zdecydujesz. Jak zostawisz komputer bez hasła to też narażasz się na szybką utratę danych.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o systemy (moduły) instalowane w rozdzielnicy, proponowałeś Tasmota, Esphome, Supla. Potwierdź proszę, czy dobrze zrozumiałem. Może polecasz też inne systemy.

nie, w rozdzielni proponowałem Kinckony. To co tu wymieniasz to oprogramowanie opensource. czyt. wyżej.

 
Dodane : 08/04/2025 2:27 pm
HenBur reacted
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @pawell32

nie rozumiem tego zdania

Dzwoniłem do Ropam i powiedzieli mi, że ich moduły dopuszkowe nie mają na razie opcji ściemniania. Instalator wskazał mi, że można to jakoś obejść: "Moduł ROMAP + zasilacz z regulowanym napięciem(trzeba dobrać do mocy oświetlenia, trzeba zmierzyć spadek napięcia na końcu linii)"

 

Dodane przez: @pawell32

  • jak chodzi o alarmy

każdy ma za zadanie chronić obiekt, niektóre da się łatwiej lub trudniej spiąć z HA, pytanie na ile jest to uzytkownikowi potrzebne. Ja najczęściej korzystam z systemu Ropam, nie uważam że jest mniej zaawansowany. Taka NeoGSM-IP-64 w jest w pełni zintegrowana z HA. Satel Integra. DSC nie znam. Jednakże alarm wolę zostawić osobno.

Ja również uważam, że nie będę potrzebował łączyć alarmu z HA. Ewentualnie - inny instalator zaproponował mi pociągnięcie skrętki do włączników do rolet, gdzie będą znajdowały się moduły - dzięki temu rozwiązaniu będzie można zaprogramować automatyczne zasłonięcie rolet w momencie aktywowania alarmu przy wyjściu z domu.

 

Dodane przez: @pawell32

Jak już masz temat z instalacją zamknięty to montuj moduły do puszek.

Chcę zastosować puszki z kieszenią boczną, aby był jak najlepszy dostęp do modułów.

 

 

Dodane przez: @pawell32

Ja u siebie mam Shelly, Tuya i Sonoff

W tym miejscu piszesz o samych modułach, czy o całym systemie? 

 

 

Dodane przez: @pawell32

Generalnie nie ma większych różnic, ważny jest procesor. Standardowo jest esp8266 lub esp32.

Procesory, o których wspominasz, znajdują się w modułach ww. producentów?

 

Dodane przez: @pawell32

Mając moduł ze std. prockiem łatwo wgrać alternatywne oprogramowanie tj. Tasmota, esphome, AFE, Supla co daje pracę lokalną bez łączenia się z jakąkolwiek chmurą. Trzeba pamiętać, że by mieć dostęp do urządzeń dobrze mieć taki system jak HA, Domoticz i połączenie choćby VPN.

Czyli wybierając moduły ww. producentów (z wymienionymi przez Ciebie procesorami) będę w stanie zainstalować oprogramowanie Tasmota, esphome, AFE, Supla, które będzie dobrze działało z HA?

Czy to jest właśnie oprogramowanie open source, o którym dalej wspominasz, czy też open source dotyczy stricte HA? 

Ponadto, dzięki temu będę mógł sterować oświetlenie z poziomu HA za pomocą lokalnej sieci Wi-fi nawet w przypadku braku internetu? Jeśli zaś chciałbym w tym przypadku sterować oświetleniem spoza domu wymagany byłby VPN (przy założeniu że jednak wtedy jest dostęp do internetu)?

 

Dodane przez: @pawell32

Urządzenia bezprzewodowe masz na wi-fi - wszystko zależy od tego jak zabezpieczona jest sieć, po Zigbee - tu chyba bez autoryzacji się nie da, podobnie na Z-wave.

Rozumiem, że Zigbee i Z-wave to protokoły komunikacji, które są niezależne od modułu danego producenta, a także oprogramowania (tasmota itd.)? Czy też te protokoły to właśnie oprogramowanie?

 

Z tego co się zorientowałem, to niezależnie od powyższego, do działania HA wymagana jest instalacja systemu na oddzielnym komputerze czy urządzeniu (rasberry itd.), prawda?

 

 

Dodane przez: @pawell32

Ja najczęściej korzystam z systemu Ropam, nie uważam że jest mniej zaawansowany.

Ropam używasz jako swego rodzaju centrali do modułów, czy też masz na myśli same moduły?

 

Dodane przez: @pawell32

Ja u siebie mam Shelly, Tuya i Sonoff.

Czyli masz w domu 3 typy modułów? One są ze sobą spięte jakimś wspólnym systemem (np. tasmota), a także centralą (satel / ropam), czy też łączysz bezpośrednio z HA?

 
Dodane : 08/04/2025 2:59 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

Moduł ROMAP + zasilacz z regulowanym

po co tak kombinować skoro są dedykowane moduły? Dimmer

zasłonięcie rolet w momencie aktywowania alarmu przy wyjściu z domu.

możesz to sterować bezpośrednio z alarmu, ale lepiej pobrać sygnał z wyjścia centralki informujący o uzbrojeniu/rozbrojeniu i zasterować z systemu. Nie skazujesz się na jedną drogę. Sam decydujesz kiedy mają zamykać, otwierać.

W tym miejscu piszesz o samych modułach, czy o całym systemie? 

przede wszystkim o urządzeniach. 

Procesory, o których wspominasz, znajdują się w modułach ww. producentów?

naturalnie, inaczej bym nie podawał 😀 W Shelly są piny do programowania na obudowie, w pozostałych trzeba się dolutować

Czyli wybierając moduły ww. producentów (z wymienionymi przez Ciebie procesorami) będę w stanie zainstalować oprogramowanie Tasmota, esphome, AFE, Supla, które będzie dobrze działało z HA?

takie jest założenie. Każdy tego rodzaju soft komunikuje się nie tylko z HA, ale większością choćby za pośrednictwem MQTT.

Ponadto, dzięki temu będę mógł sterować oświetlenie z poziomu HA za pomocą lokalnej sieci Wi-fi nawet w przypadku braku internetu? Jeśli zaś chciałbym w tym przypadku sterować oświetleniem spoza domu wymagany byłby VPN (przy założeniu że jednak wtedy jest dostęp do internetu)?

tak.

 
Dodane : 08/04/2025 3:13 pm
HenBur reacted
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 Dziękuję serdecznie!

 

Dodane przez: @pawell32

Urządzenia bezprzewodowe masz na wi-fi - wszystko zależy od tego jak zabezpieczona jest sieć, po Zigbee - tu chyba bez autoryzacji się nie da, podobnie na Z-wave.

Rozumiem, że Zigbee i Z-wave to protokoły komunikacji, które są niezależne od modułu danego producenta, a także oprogramowania (tasmota itd.)? Czy też te protokoły to właśnie oprogramowanie?

 

Z tego co się zorientowałem, to niezależnie od powyższego, do działania HA wymagana jest instalacja systemu na oddzielnym komputerze czy urządzeniu (rasberry itd.), prawda?

 

 

Dodane przez: @pawell32

Ja najczęściej korzystam z systemu Ropam, nie uważam że jest mniej zaawansowany.

Ropam używasz jako swego rodzaju centrali do modułów, czy też masz na myśli same moduły?

 

Dodane przez: @pawell32

Ja u siebie mam Shelly, Tuya i Sonoff.

Czyli masz w domu 3 typy modułów? One są ze sobą spięte jakimś wspólnym systemem (np. tasmota), a także centralą (satel / ropam), czy też łączysz bezpośrednio z HA?

 

Podsumowując, czy poniższe rozwiązanie w moim przypadku byłoby dość korzystne?

1. moduły bezprzewodowe Shelly (najlepsza opcja z uwagi na budowę i procesor), Tuya lub Sonoff;

2. wgranie oprogramowania Tasmota, esphome, AFE lub Supla

3. integracja z HA

4. Do tego centralka np. Ropam / Satel, ewentualnie inne (jakie?)

5. instalacja HA na oddzielnym urządzeniu (komputer / rasberry)

 
Dodane : 08/04/2025 3:48 pm
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @pawell32

możesz to sterować bezpośrednio z alarmu, ale lepiej pobrać sygnał z wyjścia centralki informujący o uzbrojeniu/rozbrojeniu i zasterować z systemu. Nie skazujesz się na jedną drogę. Sam decydujesz kiedy mają zamykać, otwierać.

 

Czyli łączę centralkę od alarmu z centralką od smart home i wtedy programuję automatyczne zamykanie rolet przy aktywowaniu alarmu?

Do rolet rozumiem że też wystarczą jedynie moduły bezprzewodowe, np. Shelly?

 
Dodane : 08/04/2025 3:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5269
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@henbur integracja systemu alarmowego ze smart home np HA to rewelacyjny pomysł, ale nie po to żeby alarm czymkolwiek sterował.

Centrala alarmowa ma się zajmować zabezpieczaniem domu i koniec. Do tego została wyprodukowana.

System alarmowy ma dostarczyć informacje dowolną drogą systemowi HA żeby ten wykonał odpowiednie scenariusze.

Dotyczy to zarówno czujników ruchu od alarmu, jak również sygnałów o statusie tego alarmu.

Czujniki można wykorzystać do uruchamiania oświetlenia, czyli zyskujemy dwie funkcjonalności.

Status alarmu może wpływać na ogrzewanie, rolety, klimatyzację, itp. 

Fizyczne połączenie centrali alarmowej z maszyną na której będzie HA nie jest wymagane, ale jeśli istnieje taka możliwość położenie skrętki między nimi nigdy nie zaszkodzi.

Jeżeli pełna integracja nie będzie możliwa ( nowe centrale DSC), należy rozważyć moduł wyjść programowalnych, które mogą aktywować wejścia modułu smart np

 

 
Dodane : 08/04/2025 7:02 pm
HenBur reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

Dodane przez: @henbur

Rozumiem, że Zigbee i Z-wave to protokoły komunikacji, które są niezależne od modułu danego producenta, a także oprogramowania (tasmota itd.)? Czy też te protokoły to właśnie oprogramowanie?

tak, to są kanały komunikacji. Ww. oprogramowanie stosuje się do urządzeń z wi-fi. Do pozostałych wymagana jest bramka.

Dodane przez: @henbur

Ropam używasz jako swego rodzaju centrali do modułów, czy też masz na myśli same moduły?

Ropam to centrale alarmowe, choć nie tylko do tego się ograniczają. Wiele razy wraz z centralą instalowałem ichnie moduły do sterowania roletami. Dodam, że to tylko w przypadku kiedy poza centralą alarmową nie było innego systemu sterowania. W pozostałych przypadkach Shelly 2PM.

Dodane przez: @henbur

Czyli masz w domu 3 typy modułów? One są ze sobą spięte jakimś wspólnym systemem (np. tasmota), a także centralą (satel / ropam), czy też łączysz bezpośrednio z HA?

po kolei - Tasmota to oprogramowanie sprzętowe, wcześniej korzystałem z Tasmota, obecnie na wszystkich modułach mam esphome. To oprogramowanie pozwala na indywidualne sterowanie (jak każde ma swój adres IP i web server) i komunikuje się np. po MQTT z HA. To HA jest systemem spinającym. Centrali alarmowej nie posiadam, nie mam takiej potrzeby (chyba 😀 ) .

Dodane przez: @henbur

Do tego centralka np. Ropam / Satel, ewentualnie inne (jakie?)

Nie kombinuj, to co planujesz jest ok. 

Dodane przez: @henbur

instalacja HA na oddzielnym urządzeniu (komputer / rasberry)

Na to i pozostałe b. dobrze odpowiedział Ci kolega @Isom.

Dodane przez: @henbur

Czyli łączę centralkę od alarmu z centralką od smart home i wtedy programuję automatyczne zamykanie rolet przy aktywowaniu alarmu?

Na to już padła odpowiedź - sam decydujesz kiedy, ile i jak mają się zachowywać. Jak masz to połączone np. z HA to tam piszesz scenariusze.

 
Dodane : 09/04/2025 8:42 am
HenBur reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

integracja systemu alarmowego ze smart home np HA to rewelacyjny pomysł,

@henbur widzisz, tak jak napisał Kolega @Isom, ważne to mieć jakąś wizje i różne podejścia do tematu. Myśle, że ma nieco większe doświadczenie ode mnie i takie rady są cenne. Ja mam takie, ktoś inny jeszcze inne. Powodzenia.

 
Dodane : 09/04/2025 8:50 am
HenBur reacted
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom Dziękuję za pomoc!

Dodane przez: @isom

Skoro robimy bezprzewodowo to centralne sterowanie rolet robimy, tak jak pokazałem wyżej, moduł shelly i4 przy centrali alarmowej , w puszkach od rolet moduły shelly 2PM i mamy rewelacyjny system rolet z procentowym otwarciem, zabezpieczeniem przeciążeniowym i centralnym sterowaniem z alarmu.

W jaki sposób ma być połączona centrala alarmowa z modułem shelly i4? Kabel czy bezprzewodowo? Monter od alarmu potwierdził mi, że centrale DSC mają wyjścia, z których impuls może dawać sygnał do innych systemów. Ilość wyjść można też rozbudować.

 

Dodane przez: @isom

Inny dowolny moduł shelly np shelly1 w holu wejściowym pozwoli na centralne sterowanie roletami z przycisku np dzwonkowego.

Rozumiem, że chodzi tutaj o przycisk, którym możemy zamknąć wszystkie rolety jednocześnie?

 
Dodane : 09/04/2025 7:24 pm
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @pawell32

tak, to są kanały komunikacji. Ww. oprogramowanie stosuje się do urządzeń z wi-fi. Do pozostałych wymagana jest bramka.

Ale rozumiem, że do np. modułów Shelly z Tasmotą lub Esphome te protokoły nie mają zastosowania?

 
Dodane : 09/04/2025 7:27 pm
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @pawell32

jak od lat pracuje z Hikvision, ale też Dahua. Jedne i drugie mogę polecić. Zalecam postawić rejestrator jednej marki. Zarówno hik i dahua udostępnia RTSP co się przyda do generowania podglądu w HA czy na zewnętrznych wyświetlaczach.

Monter od alarmu również rekomenduje te firmy. Spotkałem się jednak również z opinią innego instalatora, że te firmy są chińskie i wszystko ląduje w chmurze, do której Chińczycy mają dostęp. Co sądzisz na ten temat? Z tego co sie orientuję, są to uznane pożądne firmy. Czy jest możliwość, aby funkcjonowały lokalnie, na jakimś domowym serwerze NAS, aby nie używać chmury? A do łączenia zdalnego używać VPNa?

 
Dodane : 09/04/2025 7:49 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5269
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @henbur

W jaki sposób ma być połączona centrala alarmowa z modułem shelly i4? Kabel czy bezprzewodowo? Monter od alarmu potwierdził mi, że centrale DSC mają wyjścia, z których impuls może dawać sygnał do innych systemów. Ilość wyjść można też rozbudować.

Moduł shelly i4 najlepiej umieścić blisko centrali , lub modułów rozszerzenia HSM2208 i połączyć przewodem 6 żyłowym.

Dwie żyły to zasilanie 12V, a pozostałe cztery z wyjść modułu HSM2208 do wejść shellyi4 jeden do jeden.

Gdyby monter miał wątpliwości, to moduł DSC HSM2208 aktywne wyjścia zwiera do masy, a tak się składa że shelly ma wejścia aktywowane podaniem masy, więc wystarczy połączyć wyjścia z DSC do wejść shelly.

Jeśli monter nie będzie chciał zasilać shelly z DSC to do poprawnego działania należy połączyć masy zasilaczy.

Dodane przez: @henbur

Rozumiem, że chodzi tutaj o przycisk, którym możemy zamknąć wszystkie rolety jednocześnie?

I tak i nie, ponieważ oprogramowanie shelly jest bardzo uniwersalne, praktycznie każdy moduł w tym shelly 1 może realizować za pomocą zwykłego przycisku dzwonkowego kilka funkcji.

Może to być np krótkie naciśnięcie - otwórz wszystkie rolety, dwa krótkie - otwórz tylko parter, długie przytrzymanie - zamknij wszystkie.

Najciekawsze, świadomy monter może tak zbudować system rolet na modułach shelly, że będą się one komunikowały między sobą bez udziału HA w podstawowej funkcjonalności. Natomiast z udziałem HA można dołożyć więcej ciekawych opcji, jak śledzenie słońca, zasłanianie okien przy wysokiej temperaturze zewnętrznej itp.

Dodane przez: @henbur

Ale rozumiem, że do np. modułów Shelly z Tasmotą lub Esphome te protokoły nie mają zastosowania?

Moduły shelly mają swoje autorskie oprogramowanie, więc shelly z Tasmotą to już zmodyfikowany moduł przez użytkownika.

Kupując moduł shelly masz gotowe urządzenie do współpracy z HA lub autonomicznie, chcesz zmienić w nim oprogramowanie na Tasmotę musisz go przeprogramować na własne ryzyko.

To tak gwoli wyjaśnienia.

Tasmota  czy ESPHome jest to oprogramowanie, które świadomy użytkownik może wgrać do modułu WIFI np shelly lub sonoff , a robi się to w celu zwiększenia funkcjonalności, lub wyzwolenia modułu od chmury ( sonoff).

EDIT

Mimo, że pytanie nie jest skierowane do mnie, muszę zdementować informacje pozyskane od "instalatora".

Dahua czy Hikvision to jedni z największych producentów systemów kamer. Każdy z tych systemów można połączyć z chmurą, ale wcale nie trzeba tego robić i wtedy chińczyk nie będzie miał dostępu.

Można taki system zamknąć w lokalnej sieci i utworzyć sobie do niej tunel VPN, wtedy tylko ten kto ma aktywny profil VPN będzie mógł się dostać do takiego monitoringu, a chińczyk nawet nie będzie miał pojęcia że on działa. 

 

 
Dodane : 09/04/2025 9:17 pm
HenBur reacted
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dodane przez: @isom

Dahua czy Hikvision to jedni z największych producentów systemów kamer. Każdy z tych systemów można połączyć z chmurą, ale wcale nie trzeba tego robić i wtedy chińczyk nie będzie miał dostępu.

Można taki system zamknąć w lokalnej sieci i utworzyć sobie do niej tunel VPN, wtedy tylko ten kto ma aktywny profil VPN będzie mógł się dostać do takiego monitoringu, a chińczyk nawet nie będzie miał pojęcia że on działa. 

Po Waszych komentarzach w tym temacie wywnioskowałem, że może być taka możliwość, a teraz mam to potwierdzone - dzięki! 

Hikvision ma też ciekawą opcję domofonów, którą mi proponowano, np. monitor HIKVISION DS-KH9510-WTE1 oraz panel bramowy HikVision DS-KV8113-WME1(C)/Surface. Zakładam, że zastosowanie urządzeń tego samego producenta do systemu domofonu i monitoringu to mega wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Czy według Ciebie wybór Hikvision do tych zastosowań będzie dobrym wyborem do domu jednorodzinnego, czy jednak warto rozejrzeć się za innymi producentami (oprócz Dahua)?

Zastanawiam się, czy dla bezpieczeństwa, tak jak w przypadku systemu alarmowego, odpuścić sobie łączenie monitoringu i domofonu z HA. Czy są może funkcje, które są niedostępne w domyślnej aplikacji, a można je zaprogramować (i warto to zrobić) w HA?

Odnośnie rozwiązania lokalnego (bez chmury) monitoringu i domofonu Hikvision z wykorzystaniem VPN (spoza domu - bez połączenia z siecią domową) - czy takie rozwiązanie pozwala jedynie na podgląd kamer z monitoringu i domofonu wyłącznie na żywo, czy też ma się dostęp do przewijania wstecz, a także całego zapisu? Czy w tym celu trzeba wykorzystać dysk NAS? 

 

 
Dodane : 09/04/2025 11:36 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1415
Guru
 

@henbur wszystko co robisz zależy od Ciebie.

  • jak chodzi o domofony to z tych dwóch zdecydowanie lepiej Dahua. Rozwiązania mają podobne, jednak Dahua ma o wiele lepszy software. 
  • nie wiem czy łączyć domofon i monitoring do HA. Domofon ma własną aplikację do komunikacji, natomiast monitoring tak, ale w ograniczonym zakresie. Wystarczy połączyć kamery z HA wykorzystując strumień RTSP. Masz wówcas podgląd na swoim panelu. Zresztą z domofonu tak samo, jeśli kamera będzie IP.
  • co do kamer to tak jak Isom napisał to duzi producenci. Dla ciekawości sprawdź ofertę Axis, trochę się zdziwisz jaka różnica. Jak zaczynałem pracę z kamerami IP to właśnie od Axis, ale CCC.
  • monitoring robisz lokalnie, chmurę wykorzystujesz by meć możliwość dostęp do rejestratora. Jak masz w miejscu instalacji publiczny adres IP to nie musisz korzystać z chmury. Łączysz się P2P.
  • zamiast dedykowanego rejestratora masz możliwość skorzystania z innych systemów do rejestracji. Jest np. rozwiązanie Synology jak masz lub planujesz takiego NAS.
 
Dodane : 10/04/2025 8:24 am
(@henbur)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 

Dodane przez: @pawell32

nie wiem czy łączyć domofon i monitoring do HA. Domofon ma własną aplikację do komunikacji, natomiast monitoring tak, ale w ograniczonym zakresie. Wystarczy połączyć kamery z HA wykorzystując strumień RTSP. Masz wówcas podgląd na swoim panelu. Zresztą z domofonu tak samo, jeśli kamera będzie IP.

Kamery z monitoringu oraz kamera z domofonu będzie IP. 

Rozumiem, że jeśli będę miał domofon oraz monitoring jednego producenta (Dahua lub Hikvision), to będę miał podgląd do kamer z tych 2 systemów przez jedną dedykowaną aplikację producenta, a także na monitorze producenta? Podobnie, jeśli połączę monitoring i domofon do HA to będę miał podgląd kamer z tych systemów w aplikacji HA? 

Jak połączyć system monitoringu i domofonu z HA? Czy w taki sam sposób jak wskazał @isom - czyli od centrali do modułu przewodem 6 żyłowym?

 

Dodane przez: @pawell32

 

  • monitoring robisz lokalnie, chmurę wykorzystujesz by meć możliwość dostęp do rejestratora. Jak masz w miejscu instalacji publiczny adres IP to nie musisz korzystać z chmury. Łączysz się P2P.
  • zamiast dedykowanego rejestratora masz możliwość skorzystania z innych systemów do rejestracji. Jest np. rozwiązanie Synology jak masz lub planujesz takiego NAS.

 

Czyli jeśli nie chcę, aby producent monitoringu miał dostęp do moich kamer, wystarczy, aby nagrania zapisywały się na rejestratorze, czy też potrzebny jest NAS (który i tak będę instalował)?

Czy dostęp zdalny do monitoringu przez chmurę nie spowoduje, że producent będzie miał dostęp do moich kamer? Czy też lepiej pominąć w tym celu chmurę i łączyć się przez VPN?

 
Dodane : 10/04/2025 9:16 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5269
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @henbur

Jak połączyć system monitoringu i domofonu z HA? Czy w taki sam sposób jak wskazał @isom

Temat rzeka, ale nie wypada mi kontynuować go w wątku, który tego nie dotyczy.

Mam nadzieję, że czytają go też inni użytkownicy i nie wiem czy chcą takiego pomieszania z poplątaniem.

Zdementowałem bzdury wygłaszane przez jakiegoś instalatora odnośnie chmury i to wystarczy.

Chcesz więcej na temat CCTV + VDO zacznij nowy temat 

 
Dodane : 10/04/2025 9:33 am
HenBur reacted
Strona 1 / 2
Udostępnij: