AFE Firmware T1 – N przekaźników i DS18B20 2.3 Beta

adrian

Zawodowo związany z IT, w przeszłości programista, aktualnie kodujący jedynie hobbistycznie. Pasjonata nowych technologii szczególnie tych, które ułatwiają życie lub wspierają "zielone" środowisko

Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze
isom

@adrian jak na razie nie mogę zmienić GPIO dla termometru , czy to zamierzone ?

isom

Ok zmienię  czujnik na GPIO 14 i zobaczę dalej

isom

Chwilowo nie widzi odczytów , jutro sprawdzę na innym czujniku
 temp1.PNG

isom

@adrian tak podejrzewałem, wymieniłem rano czujnik i ruszyło od strzała, ale pomysł z oknem gdzie pojawią się same zera tak jak pokazuje debugger gdy czujnik jest zły albo źle podłączony, to bardzo dobra opcja. Nie wiem czy będzie miała sens przy kilku czujnikach, ale przy jednym na pewno tak.
 

isom

@adrian U mnie ta wersja działa zgodnie z założeniami , przynajmniej na jednym czujniku bo czekam na dostawę a produkcyjnych nie chcę demontować. Fajnie wymyśliłeś okno „skanuj GPIO” . Dla mnie możesz wdrażać termostat. 
Dobra robota 

ketonek

Podłączone 3 czujniki pod jeden GPIO, na razie wszystko działa. Czy istnieje techniczna możliwość podglądu temperatur w samym AFE? Ile teoretycznie maksymalnie termometrów będzie można zaimplementować w AFE?

ketonek

Fajnie by było mieć zakładkę z wypisanymi temperaturami, adresami(może własne nazwy poszczególnych czujników), zresztą w przypadku stanów przycisków/przekaźników to chyba też byłoby pomocne. Na chwilę obecną potrzebuje obsługę 8 czujników (chodzi ja nodemcu V3)

ketonek

Link prowadzi do 2 bety

isom

@adrian w tej wersji panel konfig nie zapamiętuje zmiany GPIO dla przycisku , przycisk przypisany do wybranego GPIO działa, ale w panelu cały czas jest GPIO 0. Regulator (termostat) działa według ustawionych temperatur i zachowuje się zawodowo przy normalnym połączeniu i bez połączenia z Brokerem, natomiast przy braku połączenia z WIFI już niestety nie działa.  Sytuacja dokładnie odwrotna jest z przyciskiem i przekaźnikiem , bez połączenia z WIFI fizyczny przycisk załącza i wyłącza przekaźnik, natomiast przy braku połączenia z brokerem przycisk już nie załącza przekaźnika. Nie wiem czy ma to związek z tym że w panelu konfig przycisk jest widziany… Czytaj więcej »

isom

@adrian rewelka . Bardzo podoba mi się możliwość załączenia termostatu i termika z APIs, wszystko oprócz wiadomego przycisku działa .
Co prawda sprawdzam na jednym czujniku , ale przypuszczam że musi działać tak samo na większej ilości bo to powtarzalny kod przecież.
Pytanie Wcześniej aktywacja wer PRO była możliwa od strzała teraz dopiero po połączeniu z wifi , jakie ma to znaczenie ? albo dlaczego taka zmiana ?
Świetna robota Dzięki !

isom

@adrian Pewnie , że masz rację ! Zakręciłem się bo testowałem termostat bez wifi, a potem chciałem włączyć PRO i pierwszy raz widziałem komunikat, że to można włączyć tylko przy połączeniu z Internetem.
Sorki za zamieszanie

isom

@adrian Testuję sobie soft z większą ilością czujników i regulatorów i mam  jak dla mnie dziwne zachowania przekaźników sterowanych regulatorami. Dodałem sobie trzy regulatory tak jak na foto   REGx3.PNG Jak widać drugi ma tylko włączyć a trzeci tylko wyłączyć przekaźnik , oba termometry wskazują temp powyżej wartości wyłącz i poniżej załącz tzn temp 25-26 stopni  Przy każdym odczycie temperatur klepie przekaźnik  tzn włącza się na ułamek sek i wyłącza. Pierwszy regulator działa ok Robiłem też próby bez miksowania termometrów co tak naprawdę nie ma sensu bo wtedy wystarczy jeden regulator ale zachowanie jest identyczne jak przy miksie termometrów. Czy brane… Czytaj więcej »

isom

@adrian zrobiłeś fajny soft to sobie chcę zdublować moje reguły , które usprawniają grzanie wody, dlatego takie kombinacje.
Sprawdziłem te regulatory przy przekroczeniu 30 stopni przez drugi czujnik regulator 2 załącza przekaźnik i tak już zostaje mimo że temperatura spada poniżej progu wyłączenia przez trzeci regulator czyli wartość 0 w trzecim regulatorze trzyma włączony przekaźnik.
Jak ustawię w trzecim zamiast 0 np 80 stopni to dopiero zadziała wyłączenie
Jak nie jasno się wyrażam to pytaj proszę 

isom

@adrian Jest już dla mnie jasne, że regulatory nie ignorują ustawień 0.000 . Byłem prawie pewny, że jak zostawiam 0 to ten parametr jest ignorowany, a każda zmiana chociaż o jeden stopień dopiero aktywuje parametr wł/wył.  Opcją która mnie kręciła było włączenie przekaźnika jednym czujnikiem ( góra zbiornika CWU) a wyłączenie  tego przekaźnika wskazaniami drugiego czujnika ( dół zbiornika CWU) . Opiszę  dokładnie o co chodzi. Zasobnik w oryginale ma jeden czujnik umiejscowiony na 1/3 wysokości , czyli na górze woda ma około 60 st a na samym dole 30 st , na wysokości czujnika około 45 st . Zaczyna… Czytaj więcej »

isom

@adrian zanim zacznę testy zapytam:
Czy można mieszać czujniki + przekaźniki ? 
Co dostajesz w terminalu jak aktywujesz przycisk bez połączenia z brokerem?
Rozumiem, że mojej koncepcji nie zrealizuję w taki sposób jak chciałem ?
 

isom

@adrian Dzięki za obszerny opis , w moim przypadku zawsze czujnik dół będzie miał niższą temp od góry a wynika to z budowy zasobnika i praw fizyki . 
Przycisk działa , sprawdziłem na kilku GPIO i dostaję to samo co Ty w terminalu. Cała reszta jak pamięć stanów , LWT i przekaźniki są Ok.
Nurtują mnie te regulatory ustawiłem tak jak na foto poniżej i wydaje mi się, że to powinno banglać a nie chce . Jak wiesz dlaczego to wyjaśnij. 
Pzdr
 reg12.png
Dodam że staram się żeby oba termometry wskazywały albo powyżej 28 , albo poniżej 26

isom

@adrian taka sytuacja żeby jednocześnie czujnik dół był 36 a góra 39 nigdy nie może wystąpić , albo będzie tak że czujnik dół będzie 22 a góra wtedy 39 i to powinien być stan załączenia przekaźnika , albo jeżeli dół będzie 36 to góra wtedy około 55-60 ale wtedy przekaźnik ma być już wyłączony. Bo przy 35 powinien zrobić off . Natomiast bezwładność układu może doprowadzić że z 35 wzrośnie o ten stopień czy dwa.
 

isom

@adrian luknij na to 
https://drive.google.com/file/d/1TOlYaV3qjIqJ9yhrHOe8SI0MeC4FK1br/view?usp=sharing
Testowałem na ustawieniach z fotki powyżej i potem na tych co widać zachowanie identyczne.
 
 

isom

@adrian na tej wersji regulatory działają tak jak im zlecę , nie zauważyłem nieprawidłowości, testowałem co prawda krótko , ale najpierw zostały ustawienia z filmiku i dokładnie taka sama procedura nie wykazała nieprawidłowości , potem przestawiłem regulatory tak jak na mojej fotce kilka postów wcześniej i też zachowanie było poprawne . Pomęczę to jeszcze w wolnych chwilach , ale w porównaniu z poprzednimi wersjami ta jest ok 

40
0
Cenimy Twoje opinie, proszę o komentarz.x