5 minut czytania

11 komentarzy

  1. isom pisze:

    @krzysztofch Duży plus za rozwiązanie mechaniczne , popraw schemat bo tak jak jest nigdy +12V nie dotrze do silnika , wywalił bym ten bistabilny włącznik i kierunki zmieniał tymi krańcówkami co ustalają stan rygla – zasuwy . Brak sterowania z zewnątrz to duża wada 

  2. adrian pisze:

    Szacunek za wytrwałość i pomysłowość.  Kawał złożonego projektu. 

    • Jak szybko chodzi ta zasuwa?
    • Co w AFE musiałby działać inaczej, żeby było lepsze wsparcie do tego typu konstrukcji?

    Myślę, że gdyby była jeszcze z zewnątrz możliwość otwarcia zamka (kluczem) to dodałoby to do projektu więcej uniwersalności – drugie drzwi to rzadkość 😉

    • Krzysztofch pisze:

      @adrian filmik nagram pozniej. 
      Co by mi sie przydalo wogole czasami to choc jeden ds18b20 w tym sofcie. Czasami zabezpieczal by modul przed pozarem. Za nim by sie cos zdarzylo to wczesniej wyslal by powiadomnienie ze cos sie dzieje w srodku lub fajna by byla opcja. Jesli to mozliwe. 
      Zeby to dzialalo niezaleznie to zamiast blockly sam soft powinien miec opcje :

      uruchomienie jednego  przekaznika tzn gdy go zalaczam lub wylaczam 
      uruchomil by tez  drugi  przekaznik na czas ustawiony w tym drugim    przekazniku w konfiguracji. 

      Ja tylko napisalem ze takie cos bym potrzebowal , ale dla jednego projektu to chyba szkoda czasu .Ale taki uklad  podobny mozna by bylo wykorzystac do sterowania Roletami. Tylko ze tam potrzebny by byl stan stop w danym momencie. No i dopracowanie tego dokladniej. Mam rozpoczety projekt mechaniczny do sterowania roleta wew ale jeszcze nie ugryzlem tego jak rozwiazac to za pomoca esp. Narazie to w szufladzie dziala na 433mh. Co jest wada. W przyszlosci bede konczyl ten projekt. 
      Dlatego mi taki uklad potrzebny bo na rynku nie ma nic gotowego. Co prawda jest sterowanie roletami ale on daje impuls raz na otworz raz na zamknij. 
      A czasami przydalo by sie cos co odwraca polartzacje zasilania silniczka np 12v 

  3. Krzysztofch pisze:

    @isom
    dzieki za wylapanie bledu w schemacie.Robilem to do poznej nocy wiec ze zmeczenia zle narysowalem.
    Ale juz poprawilem.
    Fakt dzialanie jest zalezne od domoticz i tu jest jego wada.Ale jak wspomnialem nie umie pisac softow i radzilem sobie jak potrafie z tym co jest dostepne.
    Ten bistabilny na zamku jest on potrzebny w razie jakby ktos chcial rano otworzyc drzwi naciskajac go na zamku bez uzywania telefonu lub domoticza

  4. isom pisze:

    @krzysztofch obejrzałem i podtrzymuję swoje zdanie , ten bistabilny przełącznik tylko przeszkadza , trzeba nim wachlować żeby zamienić polaryzację a można to zrobić wykorzystując krańcówkę która już jest zamontowana .
    Zobacz schemat 
     krańcowy.jpg
     
    Krótki opis 
    Jak zasuwa jest otwarta krańcówka podaje masę na transoptor więc cewka przekaźnika jest zasilona , podajesz impuls zamknij zasuwa rozwiera obwód krańcówki , ale naładowany kondensator podtrzymuje transoptor jeszcze przez około 1,5 sek i dopiero wtedy odłączane jest zasilanie cewki przekaźnika . 
     
    Można by zmienić soft na T5 , wtedy masz możliwość dowolnego ustawienia czujników od stanów ( NO albo NC ) masz możliwość dodania czujnika temp I2C , sterowanie impulsem tak jak brama albo tak jak w T-0 

    • Krzysztofch pisze:

      @isom czy w twoim pomysle otwieranie i zamykanie to tylko wywolanie impulsu tym samym buttonem? Zaleta wada sam nie wiem. 
      Druga sprawa nie rozumie ktorym przekaznikiem ten schemat steruje. Tym co daje impuls czy tym ktory zmienia polaryzacje na zasilanie silniczka. 
      Jezeli ten schemat zmienia polaryzacje to jest to mozliwe ale i tak trzeba jakis button do wywolania impulsu. Z tym ze to co napisalem na poczatku. Wada czy zaleta. Sterowac jednym buttonem czy wlacz -wylacz. Ale dzieki. 
      I mozesz zdradzic czym ten schemat zrobiles. 

  5. isom pisze:

    @krzysztofch to jest sterowanie przekaźnikiem od zmiany polaryzacji , która się bedzie robiła automatycznie  sama  tzn krańcówka + zasuwa będzie zmieniała tą polaryzację  bez względu czy domoticz działa czy nie . Do działania zamka potrzebujesz tylko przycisk otwórz /zamknij z 0.6 sek podtrzymaniem który będzie podawał 12V.
    Przycisk w sofcie T5  działa bez udziału domoticza wystarczy ustawić czas 
    Schemat to składanka w paint.net
    PS konkretnie chodzi mi o tą krańcówkę zaznaczoną na czerwono 
     
     
     1586657327-94CCFDEB-D151-4ADC-80FC-38524BED0616.jpeg
    Zyskujesz dwa GPIO czyli 13 i 14 bo przycisk i sterowanie przekaźnikiem już nie potrzebne 

Dodaj komentarz