Sonoff Zrzut pamięci flash

Instrukcja jak zgrać całą zawartość flash przełącznika Sonoff o rozmiarze flash 1MB

Uwaga: zgranie oryginalnego oprogramowania i wgranie go do innego urządzenia Sonoff nie zadziała. Jedynce co udało mi się z sukcesem zrobić to zgrać pamięć flash z jednego Sonoff i ponownie wgrać do tego samego Sonoff.

Potrzebne

  • Konwerter USB na TTL 3.3V oparty na układzie CP2102, ok 13pln
  • Oprogramowanie esptool: https://github.com/espressif/esptool
  • Jak zainstalować esptool za pomocą pip Python w Windows
  • Kable wtyczka USB – gniazdo USB – do podłączenia Konwertera USB-TTL z komputerem
  • 4 przewody, aby podłączyć konwerter USB-TTL z przełącznikiem – gniazdem szpilkowym

Instrukcja

Krok 1:  Rozbieramy obudowę, aby dostać się do środka. Widzimy tutaj 5 otworów pod przyciskiem. Te 5 otworów to złącza, które wykorzystamy do załadowania firmware

photo-2016-08-31-21-21-16_3504

Krok 2: Proponuję przylutować gniazdo szpilkowe w otworach. Ułatwi to przyczepienie kabli.

Krok 3: Podłączamy przewody konwertera USB-TTL z przełącznikiem. Należy zwrócić szczególną uwagę, który kabel podłączyć z którym otworem w przełączniku i konwerterze.

Krok 4: wprowadzamy przełącznik sonoff w tryb wgrywania/zgrywania firmware.

  • Kabel USB musi być odłączony od komputera
  • Wciskamy i trzymamy przycisk w przełączniku sonoff
  • Wkładamy do złącza USB w komputerze, kabel USB do którego podpięty jest konwerter USB-TTL (patrz Krok 3), a do którego podpięty jest już przełącznik sonoff.
  • Puszczamy przycisk w przełączniku sonoff

Teraz przełącznik sonoff powinien być w trybie wgrywania/zgrywania firmware.

Zgrywanie używając linii poleceń (cmd najlepiej odpalić jako administrator)

przykład:

Wgrywanie używając linii poleceń (cmd najlepiej odpalić jako administrator)

przykład:


Podziękowania dla @skiba-26 za dodatkowe informacje do instrukcji

Udostępnij

19
Dodaj komentarz

Proszę Zaloguj się aby komentować
11 Wątek skomentowany
8 Odpowiedzi w wątku
3 Obserwujących
 
Komentarz z największa reakcją
Gorący wątek
9 Liczba komentowanych autorów
ScorpionnlMaciekeZekielK2M7Lcholek3 Ostatnio komentowani autorzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek Świtała
Użytkownik
Marek Świtała

Dla próby chciałem sprawdzić co się będzie dziać jak podłączę się do Sonoff’a w wersji TOUCH (ten taki przełącznik ścienny) poprzez konwerter USB na układzie FTDI FT232RL. PUTTY normalnie wyświetla informacje z przełącznika jak go podłącz e do zasilania. Oczywiście prędkość ustawiłem tu na 78800 gdyż taką wyczytałem na forum supla (115200 wywalała same krzaki). Skoro putty normalnie ruszyło to poszedłem dalej. Zainstalowałem więc python 2.7.14 oraz esptool (instrukcje były na youtube). Wydaje mi się, że próba zgrania flasha na PC nie powinna niczego „uszkodzić” w pamięci, a co najwyżej by się nie powiodła w porównaniu do wgrywania niesprawdzonym konwerterem… Czytaj więcej »

iragos
Użytkownik
iragos

Witam Szanownych kolegówNa forum jestem świeży ale od kilku dni śledzę tematy dotyczące chipa ESP seria 86…, itp.Udało mi się uruchomić odczytywanie z PSF-B01 za pomocą esptool-a. Mam wbudowany chip ESP 8285.Odczytuje w 100 % tylko nie wiem dlaczego nie zapisuje odczytanego „wsadu” w lokalizacji, którą stworzyłem:Poniżej screen z ekranu. odczyt-z-psf.jpg

cholek3
Użytkownik
cholek3

Czy dobrze rozumiem, że zanim wgram np. Tasmota, mogę sobie „zrzucić” oryginalne oprogramowanie do pliku i w razie czego zastąpić Tasmota znowu oryginalnym firmware? 

K2M7L
Użytkownik
K2M7L

próba zgrania oryginalnego softu kończy się na Stub running… nie ma potem żadnego komunikatu, update’u, Adrian, jakieś wsparcie, proszę?

eZekiel
Użytkownik
eZekiel

Panowie, nic się nie zmieniło do tej pory i wciąż nie ma możliwości przywrócenia oryginalnego softu do Sonoffa? Przed wgraniem Supli na 3 szt. Basica nie zrobiłem backupu, myślałem, że w razie potrzeby zgram firmware z któregoś z pozostałych Basiców, których trochę już mam. No i niestety, ale nie udaje mi się uruchomić tych 3 modułów po wgraniu firmware zgranego z innego Basica. Pamięć oczywiście czyszczona plikiem blank 1mb.

Maciek
Użytkownik
Maciek

Nie nic się nie zminiło. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wgraj AFE i puść na allegro. Za odzyskane pieniądze kup nowe sonoffy i postaw Adrianowi browara.

Scorpionnl
Użytkownik
Scorpionnl

Witam. Z lenistwa nie zgrałem oryginalnego oprogramowania do sonoff RF. Ponieważ supla pomimo wielu prób nie działa chciałem wrócić do oryginalnego softu, więc wgrałem plik bin z drugiego sonoff RF.Poszło bez problemów jak w instrukcji, problem polega na tym że aplikacja Ewelink widzi jedno urządzenie.Pomimo że działają dwa na raz.Raz podłacza sie do jednego raz do drugiego. Cięzko sterować aplikacją jak są dwa podłączone.Pozostaje sterowanie radiowe pilotem :). Ma Ktoś może do podesłania jakieś bin od sonoff RF. Sądze że w pliku jest nr id dlatego apka sie gubi.Dodam że Tasmota działał lecz brakowało mi tam opcji pusch(chwilowe załaczanie)aby działał… Czytaj więcej »