Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Rozwiązany] Modyfikacja sonoffa - wyjście beznapięciowe

10 Wpisów
5 Użytkownicy
1 Likes
21.1 K Wyświetleń
Wpisów: 10
Autor tematu
(@damian)
Bywalec
Dołączył: 7 lat temu

Nie jest to co prawda propozycja rozbudowy softu - do celu o którym dalej softu akurat nie ma potrzeby modyfikować do - ale może komuś się przyda.

W kilku aplikacjach /np. sterowanie bramą/ w mojej instalacji potrzebne było sterowanie przekaźnikiem - co nie jest specjalnie trudne - istnieją gotowe moduły podłączane do arduino lub esp8266. Od kiedy pojawił się sonoff z wygodnym softem aż się prosiło żeby go do tego użyć. Mnie chodziło tylko o sterowanie przekaźnikiem - należało tak zmodyfikować płytkę żeby na wyjściu nie pojawiało się napięcie 230V a przekaźnik zwierał piny na wyjściu. Po krótkiej analizie okazało się że należy /odwałania do zdjęcia w załączeniu/:

  1. Przeciąć fragment płytki w miejscu oznaczonym 1
  2. Rozgrzać ścieżkę oraz odessać cynę a następnie zedrzeć fragment ścieżki w miejscu 2
  3. Połączyć ścieżki - lutując kawałek drucika w miejscu 4

Na drugiej stronie płytki zedrzeć fragment ścieżki w miejscu 3

Ja do przecięcia ścieżek użyłem ostrego nożyka nacinając ścieżkę a następnie rylcem zdarłem fragment szerokości około 5 mm. 

Po zdarciu ścieżek należy oczyścić płytkę ostrą szczoteczką a następnie przedmuchać całość żeby nie pozostały fragmenty miedzi - co mogło by powodować zwarcie. 
Proponuję obejrzeć płytkę pod światło  widać wtedy lepiej ścieżki.

UWAGA!!! W układzie mamy do czynienia z napięciem 230V. Niedokładne odizolowanie obwodu 230V od wyjścia przekaźnika /które w założeniu zmiany ma pozostać beznapięciowe/ może spowodować zniszczenie układu podłączonego do wyjścia sonoffa. Choć modyfikacja zajmuje nie więcej niż 5 minut to jeżeli ktoś nie czuje się na siłach niech lepiej poprosi o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. 

Życzę powodzenia
Damian

sonoff relay2
9 Odpowiedzi
2 Odpowiedzi
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

Ty, no najprostsze rozwiązania są najlepsze. 

To teraz przydałoby się do softu dorobić taką opcję, żeby robił tylko impuls. W sensie na chwile zwierał przekaźnik. Tak chyba mam na swojej bramie, że potrzebuję na chwilkę wcisnąć przycisk w sterowniku i odpala silnik.

(@damian)
Dołączył: 7 lat temu

Bywalec
Wpisów: 10

Może być w sonoffie - może być w OH - w regule reagującej na włączenie switcha trzeba dodać timer, który po ustalonym czasie wyłączy switch. Ja mam tak zrobiony mój watchdog do gateweya zbudownego na ESP8266 Gateway potrzebny jest żeby OH mógł odbierać dane z czujników zbudowanych na arduino mini pro + RFM69 - np. bezprzewodowy termometr zewnętrzny. Niestety mój tani gateway nie jest super stabilny /co jakiś czas - 1 do 4 tyg - się wiesza i potrzebny był jakiś zewnętrzny watchdog resetujący gateway. Działa to tak że gateway co 10 minut wysyła komunikat że żyje. Jeżeli OH nie otrzyma takiego komunikatu po 30 minutach wysyła komendę do watchdoga (prosty ESP8266-01 + przekaźnik) resetujący gatewaya. Poniżej reguła:

//Obsługa braku danych z gatewaya

rule "wezel_GW_puls"

when 

Item wezel_GW_puls received update

  then    

if (timer_brak_danychGW != null)

timer_brak_danychGW.cancel()

timer_brak_danychGW = createTimer(now.plusMinutes(IleMinutBrakuDanychGW)) [|    

   postUpdate(wezel_WD_reset, 1)    

   wyslijMailGW = true    

]

end

Timery się przydają też do innych rzeczy np. do wysyłania maili - jeżeli jakaś wartość znajduje się po za przedziałem - tak żeby mail był wysyłany tylko jeden raz itp.

Jak będziesz miał czas możesz dodać nową komendę np. ON1 co oznaczałoby włączenie przekaźnika na 1 sekundę. 

Powodzenia

Damian

 

Wpisów: 162
Zasłużony dla Forum Donator 2K19, Donator 2K18, Donator 2K17
(@tomaszraszowski)
Pomocny
Dołączył: 7 lat temu

albo dodac opcje:

"check" + "delay" + "komenda"

jeśli check zaznaczony wykonaj delay + komenda

A tak na marginesie to ja się zastanawiam po co "niszczyć" sonoffa, ja bym alternatywnie wykorzystał samo esp8266 model np 01, 07, 12 ewentyalnie WeMos D1 mini, Nodemcu V3, z shieldem relay, ewentualnie jeśli to ma być tylko impuls to czemu nie wyjść z GPIO14 lub innego np: transoptorem ? 

U mnie w jednym z projektów miałem tak zbudowany przekaźnik do domofonu na transoptorze, zalety to: cichy i maleńki 🙂

U mnie na domofon zrobiłem najprościej jak to było możliwe, a jednocześnie pomijam status bo jest mi zbędny:

.ino

else if (topic.indexOf("Relay") >= 0) { 
if (payload == "ON") {
digitalWrite (RELAY, LOW);
Serial.println(" OPEN!");
delay(300);
digitalWrite (RELAY, HIGH);
blink();
} else if (payload == "OFF") {
digitalWrite (RELAY, HIGH);
Serial.println(" CLOSE!");
blink();
}
}

a w OH2 items

Switch Relay "Domofony" {autoupdate="false", mqtt=">[mosquitto:/iQ/Relay/:command:ON:ON],>[mosquitto:/iQ/Relay/:command:OFF:OFF]"}

Może to nie jakieś profesjonalne rozwiązanie ale z powodzeniem działa.

 

1 Reply
Donator 2K17
(@tribon)
Dołączył: 7 lat temu

Weteran
Wpisów: 222

Witam,

To mój pierwszy post. 

Szukam informacji jak podłączyć wi-fi do napędu bramy Hormann Supramnatic. Z instrukcji dowiedziałem się, że sterowanie góra lub dół jest realizowane przez zwarcie styków 20 i 21.

Czy powyższy sposób (pierwszy post) będzie działał w tym wypadku?

Czy w programie będę miał potwierdzenie czy brama jest otwarta czy zamknięta? Np zamykam bramę wi-fi, otwieram pilotem, na ekranie mam info, że brama jest otwarta.

Zainstalowałem eWeLink od sonoff ale jest bardzo ubogi w opcję. Czy mogę ustawić tam takie opcje jak np 22:00-6:00 otwarcie bramy -> pokaż powiadomienie?

adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu
Dodane przez: tribon

Czy powyższy sposób (pierwszy post) będzie działał w tym wypadku?

tak będzie

Czy w programie będę miał potwierdzenie czy brama jest otwarta czy zamknięta? Np zamykam bramę wi-fi, otwieram pilotem, na ekranie mam info, że brama jest otwarta.

Nie będziesz miał takiej informacji na oryginalnym oprogramowaniu, na supli również

Zainstalowałem eWeLink od sonoff ale jest bardzo ubogi w opcję. Czy mogę ustawić tam takie opcje jak np 22:00-6:00 otwarcie bramy -> pokaż powiadomienie?

nie używam tego oprogramowania dłużej niż 30min,  ale jestem prawie pewien, że takiego czegoś nie ma w Ewelink

Żeby zrobić coś takiego to

  • musiałbyś napisać własne oprogramowanie do Sonoff,
  • musiałbyś mieć jakieś własny system do sterowania automatyka (np. openHAB, Domoticz)
  • dodatkowo mieć jakieś urządzenie, przełącznik który włączałby się mechanicznie kiedy brama się otworzy. Ten przełącznik musiałoby zostać jeszcze podpięty do Sonoff lub do systemu automatyki w jakiś inny sposób. Dałoby to możliwości "wiedzenia", czy brama jest otwarta, czy zamknięta - niezależnie w jaki sposób została otwarta / zamknięta. 
Wpisów: 222
Donator 2K17
(@tribon)
Weteran
Dołączył: 7 lat temu

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Czyli muszę popatrzyć za:

http://allegro.pl/otwieraj-brame-garaz-smartfonem-supla-gate-wifi-i6959880955.html

lub odpowiednio przerobionym sonoffem:  https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=8&t=1989&sid=7d882e3fd4719fc6257dde97dd270190

z kontaktronem.

No i pojawia się kolejne pytanie czy Supla to dobry wybór i czy podany wyżej sprzęt jestem w stanie wykorzystać poza suplą? Nie chciałbym być przywiązany do danego oprogramowania.

Jeśli nie Supla to co? OpenHAB, Domoticz, Home Assistant. Chodzi mi o poradę, które oprogramowanie ma najlepszy stosunek możliwości do ograniczonych umiejętności, które posiadam (Np. Raspbery pi postawiłem do audio ale dopisywanie kodu będzie trudniejsze).

 

Wpisów: 1
(@dkaluzny)
Świeżak
Dołączył: 6 lat temu

Witam.

Mam prośbę, o przedstawienie jak wgrać firmware gate  do Sonoff SV ver 1. Czy ten będzie ok sonoff_gate_ds18b20_NO_v2.0_p5?

Dzięki

1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

ja sugeruje zapytac bezposrednio o źródła czyli na forum forum.supla.org

z nazwy pliku to jest wersja przeznaczona do obsługowania sonoff w funkcji brama, gdzie przekażnik w trybie normalnym jest otwarty - czyli przekażnik nie zamyka obwodu  i z czujnikem temperatury DS18B20 dla sonoff z wystawionymi pięcioma pin'ami

 

sposob wgrywania jak do kazdego sonoff'a / ESP 8266 trzeba podlaczy sie pod piny w SONOFF 3.3v, TX,RX,GND

Strona 1 / 2
Udostępnij: