Powiadomienia
Wyczyść wszystko

czy jest mozliwosc doania do wersji z expanderem pewnej funkcji.

6 Wpisów
3 Użytkownicy
2 Likes
575 Wyświetleń
Wpisów: 490
Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
(@krzysztofch)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

@adrian witaj

Adrianie czy jest mozliwosc doania do wersji z expanderem pewnej funkcji.

Chodzi mi mianowicie zeby kiedys wykorzystac przelaczniki do sterowanie zaslonami ,zaworami ,silnikami.

A dokladniej zeby w konfiguracji w kazdym z przelacznikow byla funkcja

jesli wlaczony ten przekaznik wylacz przekaznik np nr 2

w drugim przekazniku ustawil bym

jesli wlaczony przekaznik 2 to wylac przekaznik pierwszy.

Tak zeby sie wykluczaly na wzajem.i nie dalo sie utrzymac dwuch przekaznikow wlaczonuch na raz.

Jak jest wlaczony przekaznik 1 to zeby automatycznie rozlaczylo drugi a jak drugi wlaczony to zeby rozlaczylo 1

W taki sposob bym sterowal silniczkiem gdzie jeden gpio bylby podlaczony pod jeden przekaznik a drugi gpio pod drugi przekaznik.

Co ty na to?

Ma to sens?

Nie wiem czy mnie zrozumiales?

I taki mi pomysl przyszedl do glowy

Chodzi o to ze majac podlaczona np skrzynke z wieloma przekaznikami byla by ona uniwersalna mogbym tam podlaczyc zawory lub zaluzje, czy nawet silniczek

A najlepiej jeszcze jak by bylo tak ze steruje pierwszym przekaznikiem a drugiego stan zawsze by byl odwrotny zeby nie powielac w domoticzu wlaczniki i sterowac dwoma za pomoca jednego.

pozdrawiam

5 Odpowiedzi
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@krzysztofch cześć, tak rozumiem na czym Ci zależy. Teoretycznie i praktycznie jest robialne. Jednocześnie mam taki dysonans do tej funkcji, bo w jej przypadku jeśli coś nie zadziała to może mieć dość słabe skutki.

Np: ktoś może używać tego do sterowania obrotami silnika: prawo / lewo - jak nie zadziała to może puścić faze w "dwie" strony i po silniku.

Niektore  GPIO maja podczas uruchomienia wysokie/niskie stany przy starcie i software'owo tego nie da sie kontrolowac

Obserwujac czasami problemy jakie sa zglaszane przez osoby w kontekscie ESP8266 to az sie lapie za glowe 1) w jaki sposob ktos bez pomyslunku cos podlacza 2) ze co zastosowany modul to dziala inaczej, np. inne zachowanie GPIO

Osobiscie uwazam ze do takiej potrzeby lepiej jest zrealizowac cos takiego

  • sprzetowo lub dodatkowo sprzetowo niz polegac tylko na software lub
  • zrobic software dla konkretnego sprzetu, konkretnej wersji oraz producenta.

 

Bede myslal, teraz pracuje nad T5 (brama) do wersji 3.

pozdrawiam, a.

Odpowiedz
1 Reply
Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
(@krzysztofch)
Dołączył: 6 lat temu

Ekspert
Wpisów: 490

@adrian

ok rozumie Adrianie. 
ze to nie prosta sprawa i bierze sie z tym ryzyko. Co do zaworow i mysle tez ze rolety maja dwa kabelki do ktorych jak podlaczysz faze to bede sie krecic w kolko. A jak odłączysz jeden kabelek to zawor stanie w pewnym polozeniu bo go w srodku rozlaczy wlacznik krańcowy. Co do rolet nie jestem prwien. 
Z silnikiem gorzej. Wlasnie to co ty mowisz. 

po napisaniu tego pomyslu pomyslalem o wykluczeniach przekaznikow. A jeszcze dochodza gpio wlacznikow ktore by sterowały tymi przekaznikami. Troche trzeba pogłówkować. 

no chcialem cos do sterowania silnikiem lub zapomnialem jak sie to nazywa taki silnik z tłokiem jakie sa przy bramach elektrycznych 

Odpowiedz
Wpisów: 615
(@mig41)
Ekspert
Dołączył: 3 lata temu

Zawory są również takie , gdzie fazę podłącza się na stałe , i mają dodatkowy kabelek sterujący , podajesz fazę to jeden stan , zdejmujesz fazę  to drugi stan. I w tym przypadku potrzebny jest jeden przekaźnik.

A co do przypadków , gdzie w zależności podania fazy na odpowiednie przewód , to potrzebne są dwa przekaźniki , najlepiej z dwoma stanami NO i NC, wtedy można przepleść fazę do drugiego przekaźnika przez ten pierwszy , tak że zmieniając stan pierwszego automatycznie odcinamy fazę drugiemu , przez co jednoczesne podanie fazy na dwa kabelki jest niemozliwe ,nawet jesli oba przekaźniki są załączone - takie sprzetowe zabezpieczenie.

Odpowiedz
Wpisów: 615
(@mig41)
Ekspert
Dołączył: 3 lata temu

No i najważniejsze , dobrać przekaźniki pod moc odbioru. To ,że przekaźnik ma 10A czy nawet 16A , to wcale nie znaczy ,że nadaje się do silnika 2kW !  (Nadaje się co najwyżej do grzałki 2kW) . Max prąd indukcyjny tych przekaźników jest dużo mniejszy , rzędu 2A.

Odpowiedz
1 Reply
Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
(@krzysztofch)
Dołączył: 6 lat temu

Ekspert
Wpisów: 490

 

B7DFCA3B 202D 426D 9D09 287C96B446F5

 

 

65F3891D 6736 45C7 AACD 16BD1199B3C0

@marcingajda

ja to wszystko wiem. Zreszta budowalem juz dla siebie sterowania za pomoca przekaznikow dla zaworow i silniczków 12 voltowych. Dziala to chyba od dwuch lat. I nie ma problemow. 
Do silników 230v lub trojfazowych to nie odważył bym sie budowac ukladu gdzie jeden przekaznik wyklucza drugi softem. 
Mozna powiedziec , fakt 12 v silnik tez musi dzialac perfekcyjnie i tez nie moze cos zawiesc. 

Tylko jesli chodzi o zawory to tam sa trzy kabelki. Jeden neutralny i dwa fazowe. Jesli 
na jeden i drugi  podasz np faze. To nic sie nie stanie. Najwyzej zawor bedzie sie otwieral i zamykal. 

co do rolet to mysle ze jest podobnie. Nigdy tego nie mislem w rece. Ale widzialem na aukcjach. Nie kupowalem tego poniewaz mam gotowe rolety na łańcuszki. I narazie nue kombinowalem z gotowców. 
Budowalem na nie system mechaniczny z silniczków 12v ale od dwuch lat odlozylem ten projekt i jeszcze nie wrocilem do niego. 

Myslalem ze softwerowo w miare  to przelanczanie by bylo bezpieczne dla12v. 
ale jesli nie , to nie ma problemu ze jakos to obejdę. 

Czy ten moj pomysl jest dobry czy nie. Chodzi o wykluczające sie przekazniki. To zalezy od zapotrzebowania i  czasu Adriana, 

Jesli ktos jest takim czyms zainteresowany to prosze pisac. 

Adrian mowi ze lepiej napisac nowy soft do tego. Tez sie zgadzam. 
Ale tez fajnie by bylo miec ta funkcje w normalnym z expanderami, 
poniewaz majac wszystko w jednej skrzynce mogbym sobie dwa przekazniki przeznaczyc w piwnicy np do zaworow. 
albo to tych rolet. Ale z tymi roletami  tu nie jestem pewny czy tak to dziala jak mysle  

jeszcze dodam ze te moje przekazniki tylko załączają faze lub moga zalanczac +12v    Te przekazniki dzialaja jako wlaczniki  nie jako przelaczniki  

a to moje skrzynki

ps do takiego silniczka chcialem

image

 

Odpowiedz
Udostępnij: