Yunshan + AFE 2.0.2...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Yunshan + AFE 2.0.2 T0 Przekaźnik i odczyt temperatury DS18B20

11 Wpisów
3 Użytkownicy
3 Likes
4,082 Wyświetleń
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
Autor tematu
 

Witam
Z racji zawieszającej się w gorące dni kamery przed domem chciałem zrobić restarter połączony z Domoticzem .

Yunshan + AFE 2.0.2 a że restarter będzie w szafce serwerowej dołożyłem czujnik temp.
Spiąłem wszystko jak na załączonym rysunku tylko chyba nie wiem jak poustawiać w AFE żeby zaczęło się komunikować .
proszę o podpowiedź.

 yunshan temp
 
Dodane : 20/07/2019 11:31 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Na sam początek to wgraj odpowiednie AFE

https://www.smartnydom.pl/afe-firmware-pl/wersje/

Z obsługą DS18b20

 
Dodane : 21/07/2019 12:34 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
Autor tematu
 

@adrian

Zaktualizowany ale odczytów nadal brak... I przekaźnik też nie działa - połączenie z domoticzem zrobiłem takie same jak w wemosie z softem 2.0

 
Dodane : 21/07/2019 1:36 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

podeslij wszytkie screenshoty z konfiguracji

pozdrawiam

 
Dodane : 21/07/2019 12:08 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wojtek_gtx pomijając wersję softu i konfigurację schemat połączeń czujnika temp jest niepoprawny . Wejście do którego podłączyłeś dane z DS 18B20 nie ma bezpośredniego połaczenia z GPIO 5 więc to nigdy nie zadziała. Musisz podłączyć Dane ( żółty przewód bezpośrednio do GPIO a masz ich tam do woli i jeszcze potrzebny jest rezystor podciągający miedzy Dane a PLUS zasilania czujnika . Coś w tym stylu 

 DS GPIO 12
 
Dodane : 21/07/2019 3:37 pm
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
Autor tematu
 

@isom

Rano jeszcze przed postem Adriana  wpakowałem do urządzenia tasmotę i wszystko od razu zadziałało podpiąłem czujnik temperatury pod GPIO3 - RX

Dzięki za zaangażowanie
Pozdrawiam

 
Dodane : 21/07/2019 9:14 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Super Wojtek , ale jak nie zrozumiesz podstaw a będziesz tylko bazował na poradnikach to cienko to wróży , ja chciałem wyjasnić dlaczego to nie zadziała tak jak podłączyłeś 

 
Dodane : 21/07/2019 9:20 pm
adrian reacted
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
Autor tematu
 

@isom

Ja siedzę w tym wszystkim tylko dla rozwiązań w moim domu. W tasmocie podoba mi się to że widzę w konsoli i w logach czy się komunikuje z moim domoticzem za pośrednictwem mqtt czy nie a przy tym problemie miałem jakiś problem w komunikacji choć ustawiłem wszystko jak w Wemosie z domofonu na AFE. W AFE jak podałem GPIO od przekaźnika to powinno działać (tam nie ma jakiś wielkich ustawień) a nie działało i nie miałem jak tego diagnozować gdzie jest problem  dlatego poszedłem po łatwiźnie i wgrałem tasmotę bo ona ma template pod Yunshan-a

 
Dodane : 21/07/2019 9:49 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wojtek_gtx wiekszość z nas zajmuje się tematem na własne potrzeby, ale co chwila pojawia się nowy użytkownik , takie schematy jak Twój trzeba komentować żeby inni, którzy to czytają nie powielali błędów . Co do firmware i jego wyboru to indywidualna sprawa aczkolwiek warto znać różnice między http a mqtt , AFE + Domoticz to HTTP i tam do sterowania przekaźnikiem potrzebne są komendy dodane do Akcji włącz/ wyłącz . Tobie nie działał przekaźnik bo tych akcji nie wypełniłeś a to nie działa tak jak czujnik w domofonie , bo czujnik odbiera dane od modułu a przekaźnikowi trzeba wydać rozkaz , który musi mieć składnię pasującą do tego konkretnego przekaźnika. To tak gwoli wyjaśnienia dlaczego sobie nie poradziłeś 

 
Dodane : 22/07/2019 11:42 am
wojtek_gtx and adrian reacted
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
Autor tematu
 

@isom

I taką odpowiedź to lubię 😉 no i coś się dowiedziałem, kilka jeszcze wolnych wyłączników mam więc przetestuje. 

Jakie komendy trzeba wpisać w domoticzu jak można ??

 
Dodane : 22/07/2019 12:36 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Udostępnij: